Какво е това "късмет"?
Това е интересна, особено от философска гледна точка, тема. Аз съм професионален философ (завършил съм специалност "Философия" с магистърса степен), та наистина имам пряк интерес да понапиша това-онова по темата "
Късметът и ролята му в трейдинга (трейдърството)".
Първо искам да поясня каква е същността на късмета, тоест, какво точно е това нещо, което наричаме "
късмет". Казано (запитано) най-просто - "Какво е късметът?" Ами ето какво е (подгответе се за малко
късметология или
късметознание ):
1. Късметът, погледнато научно-философски (научно-материалистически, извън всякакви измислици, митове, легенди, религии, идеалистични ненаучни философии и от сорта),
не е някаква външна сила (божество, енергия, съдба, карма и т. н.) Ако си го представяте като нещо такова - например невидим дух, който каца на рамото ви, за да ви "изкъсметли" (неологизмичен глагол, който ми хрумна току-що
) - значи сте много заблудени.
2. Късметът
не е и някакво вътрешно качество или вътрешна сила. Та, ако си го представяте като нещо вродено (подобно на поговорката "Роди ме мамо с късмет, пък ме хвърли и на смет."); нещо от сорта на генетично предадено свойство на човека или вложено по някакъв "космически" начин у него, или придобито някакси - ами също сте в грешка.
3. Късметът, ако го разглеждаме в отношението
външно-вътрешно (дали е нещо външно, обективно или e вътрешно, субектно спрямо човека, а и спрямо всичко останало - например едно животно, едно растение или дори една планета също може да бъде с добър късмет или с лош късмет), е външно. Пак припомням, обаче, че тази негова външност (обективност) спрямо нас (и не само нас, но и животни, растения, нежива природа, извънземни (ако ги има)...) не го прави някаква "сила", "духче", "божество", "енергия" и всякакви други фантасмагории. Казвам, че е външно, защото това, което наричаме късмет (независимо дали е "добър късмет" или "лош късмет") е всъщност
стечението на обстоятелствата. Като има
добро стечение на обстоятелствата го наричат "
добър късмет" (или само "късмет", защото това за тях е синоним на "добър късмет" или просто защото забравят, че късметът може и да не е добър), а като има
лошо стечение на обстоятелствата го наричат "
лош късмет". Това е. Просто е - както разбирате "късмет" е просто дума, с която се назовава това, което се случва за добро или лошо.
Сега вече може да продължим и конкретно - за ролята на късмета в трейдърството (трейдинга; търговията).
Каква е ролята на късмета в трейдърството
Ролята на късмета в трейдърството я има и то безспорно. Доколкото това е стечение на обстоятелствата, лесно може да го видим в някои такива ситуации (да дам два примера за конкретна яснота):
а) Иван Петров примерно купил евро, чака да се покачи цената му и точно тогава се разразява гръцката криза, еврото поевтинява. Лошо стечение на обстоятелствата за Петров, т. е. лош късмет.
б) Джан Сан (张三) пък точно преди поевтиняването (срива) на еврото си продал всичките евра и вложил парите в апартамент, който след години поскъпнал с 30%. Добро стечение на обстоятелствата за Джан, т. е. добър късмет.
Ясно е, че нито някой си Петров, нито някой си Джан могат да влияят сериозно върху икономиката на Гърция (или която и да е друга стана) или пък на цените на имотите в някоя държава (без значение дали е Сингапур или Китай). Всичко това са външни обстоятелства за тях, така че виждаме какво са късметите (добрия и лошия).
Ако, обаче, се запитвате какво е нивото на късмета за трейдърството (доколко е въпрос на късмет и доколко на умения, знания), то ще ви дам една добра аналогия - ако при играта на зарове късметът играе роля 100%, то при играта на шах едва ли има и 1% влияние. Ако играеш срещу много добър шахматист, може и от 1000 игри нито една да не спечелиш. В същото време, ако играеш на зарове срещу който и да е честен играч, от 1000 игри може да спечелиш почти сигурно поне няколко, а може и да победиш в повече от половината. Трейдърството не е като игра на зарове (макар че би могло и така да се прави - срещал съм хора, които наистина без да разбират, на напълно случаен принцип, си избират акции, валути... и не е чудно, че обикновено, повечето такива хора няма да спечелят). Трейдърството, за съжаление, не е и като игра на шах (където може да задобрееш дотолкова, че да побеждаваш почти във всяка игра, срещу няколко опонента по едно и също време; да станеш гросмайстор). Въпреки това, обаче, то е по-близо до шаха, отколкото до заровете, защото трейдъри с необходимите качества (за които вече писах предишния път - търпеливи, начетени, умерени в рисковете, следящи новините и т. н.) реализират по-често печалби, отколкото тези, които просто трейдват хаотично и комарджийски.
Извод - късметът е фактор при трейдърството, но само да се уповавате на него не е никак добро решение. Трябват си учене, образоване, мислене и опит, за да стане човек добър трейдър.