Мене ме кани един приятел на "гуру" семинари от онези на "супер" оптимизатори-социализатори, които те "приспиват" с общи приказки, словесна плява и догаждания (той или тя си мисли, че е така, "но дали е така кой ще ми каже?" както я пееше Васко Найденов.
) Можело да взема и "некой лев" рече, но мен такиви неща не ми харесват, понеже не ми се получава със залгъгалките, а истините които мога да кажа не удовлетворяват желаещите да слушат "чудеса". Тоя увод беше, за да не ме имате за гуру в онлайн успехите, защото аз съм много здраво стъпил на земята реалист. Който изследва и казва какво са показали изследванията. Толкова само.
Не мога да съм напълно сигурен дали си права, единствено само мога да кажа дали ми се струва, че си права или че не си.
Броячите
1. Гугъл аналитикс (analytics.google.com). На този може да се вярва, защото даже ще ти покаже по-малко отколкото влизат реално (не брои краулерите например, дава уникалните посещения).
2. Всички останали. Няма стопроцентова акуратност, но може да си избереш този, който ти се струва най-акуратен. Предложения: SEMRush.com, SimilarWeb.com, Alexa.com, Ahrefs.com.
Монетаризиране
Съгласен съм, че съществуват няколко работещи начина за монетаризация.
Адсенс е най-доброто в нишата си. Предлагане на
платена рекламна площ е друго, но пазарът е пренаситен и не всеки може да се дореди (па било то и сайт с крупен трафик). Ако сте пропуснали преди години имаше един, който направи 1 милион от продажба на реклами по долар на пиксел - milliondollarhomepage.com. Плащал данъци, правил дарения, но пак над 1/2 милион май му е останал. "Наблъскване" с афилиейт също е опция, но трябва да не се прекалява. Има ги начините.
7000 уникални посещения малко или много са
Това е да речем
средно за сайт на български език. Равно е на 9-10 уникални на час. Някои нямат толкова даже за
ден. Според мен, ако бизнесът разбира малко от сайтове би могъл да прецени в отделни случаи 7 хилядна таргетирана аудитория като струваща си за инвестиране към реклама. Бизнесът обаче не винаги разбира и може да попаднеш на серии от тъпи в сферата на уебсайтове бизнесмени, които по-скоро ще ти пуснат реклама, ако им хареса нещо несъществено (дизайн, цвят
, количество материал в хоумпейджа и "дали хората в мола говорят за тоя сайт?"
), защото той може да е производител на ракети, а тя да е банкерка и да са много добри в ракетостроенето или в банковото дело, но като дойде въпроса до нета познанията им да са не повече от "таг", "хаштаг", "лайк" и "Скайп".
Сайт с около 7000 месечно трябва да се развива, защото има потенциала да ги удвои, утрои, учетвори (вече си говорихме за един от последните алгоритми на Търсачката, при които "колкото повече толкова повече", сещате се нали?). Ако от тези 7000 поне 15% (1050) пишат безвъзмездно в този сайт (голяма грешка ще е ако не си му дала опция за постване, поне един гестбук в най-лошия случай) тогава можеш да очакваш "благодат", защото това, което ще ти напишат 1050 или само 100 човека няма как да го създадеш самостоятелно. Е... ако си графоманяк може и да може.
Оценяване на сайт
Аз не знам дали някой някога е създавал схема за оценка на сайт. Пълното оценяване може да се извърши само ако се прегледат и оценят всички компоненти на един сайт (онпейдж/вътрешни и офпейдж/външни). Пример за външен/офпейдж компонент е пейджранкът, за който си обърнала внимание. Това е алгоритъм на Гугъл, който даже е запазена марка. Скалира се от 0 до 10. Означава "кашата" (линкджусът), която имаш от линкове/връзки водещи до твоя сайт. Те се оценяват не само количествено, но качествено. Например 10 връзки от линкоферми са по-некачествени от 1 връзка от световен новинарски сайт като CNN. Колкото повече качествени линкове имаш, толкова по-висок е пейджранкът ти. Колкото по-висок е пейджранкът ти толкова по-добре, защото имаш някакъв процент по-голям шанс да те изкарат напред в класирането (в СЕРПа). Колко е тоя процент, само те си знаят, но може да го предположим в днешно време, че е не повече от 4% в общия кюп на алгоритмите. Ти нали беше нещо икономист ако не ме лъже паметта? Това е схема на пейджранка, сигурно ще ти напомни много неща от икономиката
Пейджранкът не е чак толкова засекретена информация, просто спряха да го показват от Гугъл, за да не мотивират спамърите да се борят като ненормални за линкове. Има тулове онлайн за проверка на последния регистриран пейджран и за реалния (приблизителния) пейджранк на сайта. Не мисля, че имаш много нужда от това, защото ти сама ще усетиш, ако имаш линкове от добри сайтове. То само по трафика ще усетиш; представи си някой да те линкне на първа страница на Вашингтон пост (washingtonpost.com)!
Ако много държиш на пейджранка, може да се посветиш на линкбилдинг, но накрая не съжалявай, ако получиш малко за много. Ще изгубиш месеци и години, а накрая може да вземеш само 10-20 лева от цялото хамалогене.
Като сме заговорили за Пейджранк, да не подминаваме и Яндекс с неговия
тИЦ. Който оптимизира за руската търсачка няма начин да не е запознат с
тематический индекс цитирования (тИЦ). Алгоритми дал Господ!
Онея авто-оценителите онлайн (софтуеърно оценяване) може да ти изкарат сайта, че струва 500 000 долара или 3 долара. Това не върши работа. Аз говоря за оценител като човек, който е в бизнеса и разбира. Такъв ще вземе предвид най-ценните, най-полезните, най-важните компоненти на сайта.
Аз да кажем, че поназнайвам малко повече от средния уебмастър как да оценя един сайт. Скромността краси човека, знам... Затова ето една моя "рецепта" какво да имате предвид в един сайт:
1. Наказан ли е от търсачките. Ако не се появява там, дори и когато му напишеш домейна и тайтъла, значи е отнесъл наказание и не се знае за какво и колко.
2. Има ли гадории из него. Незаконни съдържания (терориризъм, педофилия, кракери).
3. Има ли вируси.
----------------- Ако има нещо от тези НЕ продължавам въобще с оценяването, защото оценката е ясна - такъв сайт и с пръчка трябва да не се пипа, камоли да се купува!
Ето и ако сте открили по-читав сайт, а той е законен, без вируси и без наказания:
1. Колко е възрастта му.
2. Има ли добър домейн.
3. Приходи и структурата им.
4. Трафик и структурата му.
5. Код.
6. Дизайн.
7. Линкпрофил (тук включвам всякакво социално присъствие, сателитки от различен тип, ако има и др.)Вместо да изключваш персоналното търсене, по-добре си провери резултатите от друга машина, защото съм чувал, че и с изключено персонално търсене, пак остават субективни резултати. Алтернативно, с различно IP може да опиташ.
Щях да напиша и още неща, но сега съм се разбързал, защото някакви хора решили, че искат да ме запознаят с потенциални сътрудници и трябва да видя дали ще се харесаме. Да знаете, че най-важното е да се харесаш и те да ти харесат.