☯☼☯ SEO and Non-SEO (Science-Education-Omnilogy) Forum ☯☼☯



☆ ☆ ☆ № ➊ Omnilogic Forum + More ☆ ☆ ☆

Your ad here just for $2 per day!

- - -

Your ads here ($2/day)!

Author Topic: Тема за бизнес  (Read 21549 times)

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

boyanova6

  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 369
  • SEO-karma: +212/-2
  • Gender: Female
    • View Profile
    • Сайт за бизнес
Re: Тема за бизнес
« Reply #45 on: October 29, 2018, 01:45:13 PM »
@ Dimitroff

Не зная дали разсъждавам правилно, но ти ще кажеш. Да си помечтаем и съответно въобразим, че имаме сайт за древни цивилизации с посещаемост като на този за 7000 месечни, който споменах (ако се вярва на брояча на него, защото те тези броячи винаги им имам едно на ум). Ориентираност към студенти и любители.

Стигаме до монетаризацията. Адсенс е ок, ама аз лично не бих разчитала само на адсенс за монетаризация. Бих направила две неща- едното е като тук да сложа призив за платена реклама, но без да влагам особени надежди в този призив (защото като психолог ми е ясно, че онези от рекламните отдели, които отговарят за платената реклама, те няма да се разхвърчат да търсят самоинициативно такива призиви). Абсолютно малък е и шансът някой собственик на бизнес да се разчете из сайта, че и да види призива за реклама.

А е казано, че когато планината я мързи да иде до Мохамед, последният трябва да намери начин да иде до планината. Т.е. ще мисля набор от варианти да популяризирам, че предлагам реклама на сайта. Популяризацията ще трябва да е на места, дето е възможно да срещна банкери (студентските заеми може да ги поблазни да ги рекламират), университети (за специалности с историческа насоченост, особено в периода на прием на нови студенти с основанието, че то и любители четат и може и да се заинтересуват на предложение да учат), както и всичкото останало, което изброяваш - тетрадки, писалки, специализирана литература, курсови работи, дипломни работи, ксерокс (копирни) услуги... За улеснение, бих се обърнала към посредник (някоя развита рекламна агенция, търговски представител и ако може- да го познавам от преди това, защото иначе ми се вижда мъка), който срещу договорен процент от печалбата за реклама, да ми свърши тази работа.

Имам само един проблем. Ами то 7000 посетители месечно ми се виждат малко, за да си заслужава търсене на външна реклама по описания от мен начин. Просто няма да са достатъчни като бройка, за да се привлече рекламодател на ниво, от който да има разумни приходи.  ???  Права ли съм? (признавам, че тези неща не ги разбирам много). В тази връзка ми изниква въпрос. За да се приеме, че за един сайт си заслужават усилията да се търси и друг тип реклама извън познатия адсенс, то приблизително какви посещения на месец трябва да вади?

И като съм почнала с въпросите, да си ги питам. Пишеш:

"Оценителите на сайта ще погледнат и други неща (макар трафик и приходи да са най-важните): домейн, възрастта на домейна, пейджранк (линк профил), структура, код, качество на статиите или постовете (% на уникалност), социален профил, присъствие в SERPовете и със сигурност 5-6 други неща."

Моля те да обясниш по-подробно какво и как се гледа. По какъв начин се гледа. Примерно пейджранк. Той не е ли засекретена информация?Макар да съм виждала разни сайтове, дето смятат там нещо, ама какво и колко да е вярно сметнатото, идея си нямам.  Но не само пейджранк, а и останалото изброено.Това със Search Engine Result Page също не ми е много ясно. Как се изключва персонализираното търсене, за да се види как вървят нещата с гугъл?

Разни ей такива неща ме вълнуват. Любопитно ми е.

boyanova6

  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 369
  • SEO-karma: +212/-2
  • Gender: Female
    • View Profile
    • Сайт за бизнес
Re: Тема за бизнес
« Reply #46 on: October 29, 2018, 01:52:53 PM »
@ MSL

Да, със сигурност има значение и кой е оценителят. И то не само при покупката на готов сайт, а и като се дават пари за изработка на нов сайт. От една фирма така се прецакаха. Хиляди левове дадоха на уж фирма с професионалисти вътре в нея, за изработка на сайт, за която аз лично не бих платила и бих сиктирдосала заради несвършена работа. Много беше зле сайтът във всяко едно отношение. Толкова зле, че на втория месец сайтът беше изтрит. Изводът ми е, че като се стигне до сайтове, човек трябва да знае какво прави и какво иска или може да се окаже прецакан.

За стъпките. Скоро видях такива в мол-а. Две от вратите не работеха и бяха налепили стъпки да указват на хората от къде да влязат. По принцип и тук стъпките са доста популярни. Най-вече за магазините за обувки, но не само. Според мен стъпките са хубава идея.

Dimitroff

  • Разбирач & играч
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 695
  • SEO-karma: +300/-3
  • Gender: Male
  • Разбирач, играч и предприемач.
    • View Profile
    • Много ме кефи тоя predpriemach!!!
Re: Тема за бизнес
« Reply #47 on: October 29, 2018, 06:00:02 PM »
Мене ме кани един приятел на "гуру" семинари от онези на "супер" оптимизатори-социализатори, които те "приспиват" с общи приказки, словесна плява и догаждания (той или тя си мисли, че е така, "но дали е така кой ще ми каже?" както я пееше Васко Найденов. ;D) Можело да взема и "некой лев" рече, но мен такиви неща не ми харесват, понеже не ми се получава със залгъгалките, а истините които мога да кажа не удовлетворяват желаещите да слушат "чудеса". Тоя увод беше, за да не ме имате за гуру в онлайн успехите, защото аз съм много здраво стъпил на земята реалист. Който изследва и казва какво са показали изследванията. Толкова само.

Не мога да съм напълно сигурен дали си права, единствено само мога да кажа дали ми се струва, че си права или че не си. ;D


Броячите

1. Гугъл аналитикс (analytics.google.com). На този може да се вярва, защото даже ще ти покаже по-малко отколкото влизат реално (не брои краулерите например, дава уникалните посещения).

2. Всички останали. Няма стопроцентова акуратност, но може да си избереш този, който ти се струва най-акуратен. Предложения: SEMRush.com, SimilarWeb.com, Alexa.com, Ahrefs.com.


Монетаризиране

Съгласен съм, че съществуват няколко работещи начина за монетаризация. Адсенс е най-доброто в нишата си. Предлагане на платена рекламна площ е друго, но пазарът е пренаситен и не всеки може да се дореди (па било то и сайт с крупен трафик). Ако сте пропуснали преди години имаше един, който направи 1 милион от продажба на реклами по долар на пиксел - milliondollarhomepage.com. Плащал данъци, правил дарения, но пак над 1/2 милион май му е останал. "Наблъскване" с афилиейт също е опция, но трябва да не се прекалява. Има ги начините.


7000 уникални посещения малко или много са

Това е да речем средно за сайт на български език. Равно е на 9-10 уникални на час. Някои нямат толкова даже за ден. Според мен, ако бизнесът разбира малко от сайтове би могъл да прецени в отделни случаи 7 хилядна таргетирана аудитория като струваща си за инвестиране към реклама. Бизнесът обаче не винаги разбира и може да попаднеш на серии от тъпи в сферата на уебсайтове бизнесмени, които по-скоро ще ти пуснат реклама, ако им хареса нещо несъществено (дизайн, цвят  ;D, количество материал в хоумпейджа и "дали хората в мола говорят за тоя сайт?" ;D ;D), защото той може да е производител на ракети, а тя да е банкерка и да са много добри в ракетостроенето или в банковото дело, но като дойде въпроса до нета познанията им да са не повече от "таг", "хаштаг", "лайк" и "Скайп".

Сайт с около 7000 месечно трябва да се развива, защото има потенциала да ги удвои, утрои, учетвори (вече си говорихме за един от последните алгоритми на Търсачката, при които "колкото повече толкова повече", сещате се нали?). Ако от тези 7000 поне 15% (1050) пишат безвъзмездно в този сайт (голяма грешка ще е ако не си му дала опция за постване, поне един гестбук в най-лошия случай) тогава можеш да очакваш "благодат", защото това, което ще ти напишат 1050 или само 100 човека няма как да го създадеш самостоятелно. Е... ако си графоманяк може и да може. ;D ;D ;D


Оценяване на сайт

Аз не знам дали някой някога е създавал схема за оценка на сайт. Пълното оценяване може да се извърши само ако се прегледат и оценят всички компоненти на един сайт (онпейдж/вътрешни и офпейдж/външни). Пример за външен/офпейдж компонент е пейджранкът, за който си обърнала внимание. Това е алгоритъм на Гугъл, който даже е запазена марка. Скалира се от 0 до 10. Означава "кашата" (линкджусът), която имаш от линкове/връзки водещи до твоя сайт. Те се оценяват не само количествено, но качествено. Например 10 връзки от линкоферми са по-некачествени от 1 връзка от световен новинарски сайт като CNN. Колкото повече качествени линкове имаш, толкова по-висок е пейджранкът ти. Колкото по-висок е пейджранкът ти толкова по-добре, защото имаш някакъв процент по-голям шанс да те изкарат напред в класирането (в СЕРПа). Колко е тоя процент, само те си знаят, но може да го предположим в днешно време, че е не повече от 4% в общия кюп на алгоритмите. Ти нали беше нещо икономист ако не ме лъже паметта? Това е схема на пейджранка, сигурно ще ти напомни много неща от икономиката

Пейджранкът не е чак толкова засекретена информация, просто спряха да го показват от Гугъл, за да не мотивират спамърите да се борят като ненормални за линкове. Има тулове онлайн за проверка на последния регистриран пейджран и за реалния (приблизителния) пейджранк на сайта. Не мисля, че имаш много нужда от това, защото ти сама ще усетиш, ако имаш линкове от добри сайтове. То само по трафика ще усетиш; представи си някой да те линкне на първа страница на Вашингтон пост (washingtonpost.com)!  8) Ако много държиш на пейджранка, може да се посветиш на линкбилдинг, но накрая не съжалявай, ако получиш малко за много. Ще изгубиш месеци и години, а накрая може да вземеш само 10-20 лева от цялото хамалогене.

Като сме заговорили за Пейджранк, да не подминаваме и Яндекс с неговия тИЦ. Който оптимизира за руската търсачка няма начин да не е запознат с тематический индекс цитирования (тИЦ). Алгоритми дал Господ! ;D ;D

Онея авто-оценителите онлайн (софтуеърно оценяване) може да ти изкарат сайта, че струва 500 000 долара или 3 долара. Това не върши работа. Аз говоря за оценител като човек, който е в бизнеса и разбира. Такъв ще вземе предвид най-ценните, най-полезните, най-важните компоненти на сайта.

Аз да кажем, че поназнайвам малко повече от средния уебмастър как да оценя един сайт. Скромността краси човека, знам... Затова ето една моя "рецепта" какво да имате предвид в един сайт:
1. Наказан ли е от търсачките. Ако не се появява там, дори и когато му напишеш домейна и тайтъла, значи е отнесъл наказание и не се знае за какво и колко.

2. Има ли гадории из него. Незаконни съдържания (терориризъм, педофилия, кракери).

3. Има ли вируси.


----------------- Ако има нещо от тези НЕ продължавам въобще с оценяването, защото оценката е ясна - такъв сайт и с пръчка трябва да не се пипа, камоли да се купува!

Ето и ако сте открили по-читав сайт, а той е законен, без вируси и без наказания:

1. Колко е възрастта му.

2. Има ли добър домейн.

3. Приходи и структурата им.

4. Трафик и структурата му.

5. Код.

6. Дизайн.

7. Линкпрофил (тук включвам всякакво социално присъствие, сателитки от различен тип, ако има и др.)


Вместо да изключваш персоналното търсене, по-добре си провери резултатите от друга машина, защото съм чувал, че и с изключено персонално търсене, пак остават субективни резултати. Алтернативно, с различно IP може да опиташ.

Щях да напиша и още неща, но сега съм се разбързал, защото някакви хора решили, че искат да ме запознаят с потенциални сътрудници и трябва да видя дали ще се харесаме. Да знаете, че най-важното е да се харесаш и те да ти харесат. :P
Разбирач, играч, предприемач. Какво повече от това? ;)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Re: Тема за бизнес
« Reply #48 on: October 30, 2018, 12:24:08 AM »
 Ох, за съжаление некадърността е повсеместна! Не само уебмастърски фирми, но и като почнеш от частни клиники и свършиш до фризьорски салони. Сещам се как един път в един такъв (бръснаро-фризьорски) ме порязаха (и то при положение, че никога не давам да ползват бръснач, за по-сигурно! И пак ме порязаха с машинката! Аз сигурно съм единственият човек на света, който са го порязвали по БУЗАТА с машинка за подстригване! Имам и още едно уникално събитие, но то не е свързано с некадърност при хората, а при животните - бягам си една вечер в парк и ме удари в челото ПРИЛЕП! За суеверните - това си е "лош късмет", "лоша карма", но аз си имам по-прости и научни обяснения.  :) )
 Аз се сещам да включа една може би много важна точка за оценяването/избора на сайт - колко е вероятно този сайт да бъде СПРЯН. Да, точно така - спрян. Давам примери:
 а) Преди време едно кадърно момче (програмист, оптимизатор, блогър) ми сподели (по чата), че преди време имали сайт (не уточнихме какъв май, но сигурно ставаше дума за форум; това не е съществено) и в този сайт много яко обсъждали политиката, критикували разбира се политици и партии. Сайтът набрал популярност, но точно тогава се появили най-различни заплахи от разни страшни хора и той с неговите съратници се самоцензурирали, т. е. спряли сайта сами. (Уточнявам, че става дума за български гражданин и за български сайт).
 б) Преди мярках сайтове, които имаха доста трафик, но не от търсачките (което е и си остава най-надеждното и стабилно), а от социалните мрежи (вече стана дума за "структура на трафика" в тази тема, но в този пост става дума за нещо по-голямо). След известно време сайтовете смъкнаха нивото, а някои и изчезнаха. Работата е ясна - нестабилен трафик. Фейсбукът намали рийча (достигането); самите Фейсбук акаунти могат да бъдат блокирани (не са вечни), ако онези там решат така; дори и всичко да си беше по старому, пак това е досаден ангажимент - всеки нов материал да го споделяш по социалните мрежи (в същото време търсачките правят това вместо теб, само трябва да чакаш и да си що-годе оптимизиран и що-годе в ниша/-и без тежка конкуренция.)
 Едно е да видиш 90% посетители от Гугъл + 5% от Яндекс и + 5% други, например, а съвсем друго е някоя ужасна комбинация от рода на "85% идват от Фейсбук, 10% идват от Уикипедия и 5% идват от блога на братовчедка ти". ;D Нали разбираш какво имам предвид? Фейсбукът и Уикипедията може да те заличат всеки момент, когато на някой там вътрешен му скимне, че не те харесва (основателно или неоснователно). В същото време търсачките, макар и да правят често промени в алгоритмите си, са много по-стабилен, надежден източник на посещения (поне докато нямаш наистина поне 7000, както даваш примера, които да водят сайтът напред и нагоре). :) Ако имаш истински 7000 посетителя, тогава има разпространение "от уста на уста" (т. нар. маркетинг от уста на уста) и е вероятно те да ти подсигурят поне още 7000, а тогава може вече да си доволна и само от директния трафик (без да са ти вече толкова важни търсачките, защото с 14000 редовни и създаващи потребители дали ще имаш допълнително още 100 или още 1000 от търсачките ще ти е практически едно и също.) С една такава достатъчна маса от потребители се получава кумулативен ефект - повечето потребители, ще напишат повече съдържание, което ще ти доведе повече резултати в търсачките, а оттам ще добавиш още посетители/потребители; в същото време от уста на уста се прочуваш и прииждат още, които пак на свой ред се включват в процесите на натуралното рекламиране (от уста на уста; създаване на съдържание за търсачките), да не забравяме, че поне малка част от тези хора ще ти поставят линкове (т. нар натурален линкбилдинг, при който хората сами си линкват към твоя сайт, а не ходиш ти да се потиш с линкбилдинг, нито плащаш за такъв на линкбилдъри), което покачва още повече тръста на сайта (за търсачките) и пак ще ти донесе поне няколко посещения отгоре... Такъв е процесът общо взето, но се иска, както в бизнеса, една начална "критична маса"/"начален капитал"/"мяра", след което нещата, по диалектическия закон, стават "количествени натрупвания, водещи до качествени изменения".
 Естествено, трябва да държим сметка и на другата страна - многото посетители крият и много рискове (или поне повече рискове) - винаги ще има хора, които повече вредят, отколкото помагат - например спамърите, хейтърите и пр., които отнемат известно време и енергия за справяне. Това зависи, разбира се, от типа на сайта. Както и преди е ставало дума - едно е да имаш форум или социална мрежа, а друго е да имаш онлайн калкулатор или е-книги. :)
A fan of science, philosophy and so on. :)

boyanova6

  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 369
  • SEO-karma: +212/-2
  • Gender: Female
    • View Profile
    • Сайт за бизнес
Re: Тема за бизнес
« Reply #49 on: October 30, 2018, 01:29:53 AM »
@ Dimitroff

"които те "приспиват" с общи приказки, словесна плява и догаждания"

Добави и захаросаните приказки, дето ловят маймуни с тях и картината ще стане ясна.  ;D

Демек, брой го, че си ми съобщил хубава новина. В смисъл, че и аз съм от реалистите и хич не си падам по чудеса и по казване на това, което би радвало ухото, а не на онова, което е реалността и може да е истина, от която боли.  ;D

Благодаря за разясненията! Беше много приятно и полезно четиво!

Броячът на онзи сайт не беше на гугъл. Затова и така се изказах. Те някои и имат опции да се манипулират. Някога преди години дори съм манипулирала такъв на стартиращ сайт, ей тъй, от идиотия и да видя може ли. Може да се промени и особено на онази платформа (руска беше, не зная дали още я има) всяка статистика- като се почне от елементарни неща като колко пъти е четен даден материал, та до да изписва посещаемост, дето не е действителната.

Точно си е било идиотия от моя страна, защото аз не правя сайтове за продажба. Но някои други може би да са пипали тези настройки и да са продавали сайтове след това, предполагам.

Но от тогава съм развила недоверие към броячи. И не само на самите сайтове, които са, а и от тези, дето лепят по онлайн класациите, че уж препращали трафик на регистрираните вътре в класациите сайтове. Примерно пишат на класацията как са пратили към сайта 300 потребителя. Засичането със статистиката на самия си сайт показва 3-ма човека на звездичка като дошли от класацията.  ;D

И ми изникнаха още въпроси. Дано да нямаш против да те тормозя за отговори. Това Link juice го схванах. А какво е това link popularity? Малко се омотвам. Някакви вътрешни и външни линкове, някакви чудесии. Това link popularity в частта с външните връзки може ли да го броя към Link juice? Или двете нямат връзка едно с друго?

За афилиейт-а имам по-скоро отрицателно мнение. Чувам за много злоупотреби, свързани с пирамиди, спам, фалшива реклама, принудителни кликания за "лепване" на проследяващи бисквити на пц-то на човека, дето е кликнал по принуда и други гадости.

Известни са ми хора, които изгърмяха с хиляди левове, въпреки предупреждението ми да не се включват. Имало било партньорска мрежа, като се плаща членски внос, лепят се някакви стикери и уж щели да идват клиенти, понеже клиентите с карти и така ползвали намаление някакви в обектите, дето имат стикери. Пък членският внос на обектите беше с различни цени и най-заблудените плащаха хиляди лв, другите по-малко. Не ме отразиха въпросните хора, хем за мен това си беше класическа пирамида от типа "ихо-ихо и после тихо" (като се наиграят участващите вътре).

За адсенс, спомням си една чудна темичка във форума, но според мен обсъждането си е актуално и в настоящата тема. Наистина и според моите наблюдения, адсенс си е най-доброто в нишата си. Но и тук дали ще е успешно, си има много "зависи"-та. =)

boyanova6

  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 369
  • SEO-karma: +212/-2
  • Gender: Female
    • View Profile
    • Сайт за бизнес
Re: Тема за бизнес
« Reply #50 on: October 30, 2018, 01:50:57 AM »
@ MSL

Това политиката в България е за без коментар по разбираеми причини. Ясно ми е защо човекът е решил да драсне хикса за постоянно на сайта си (форума си). Свобода на словото ли? Няма такова нещо. Не съм изненадана от развоя на събитията, които описваш.

За структурата на трафика! Аха, ето това ми е също много интересно и полезно. Предполагам варира и като източници и брой канали на трафик за малък, стартиращ сайт и за голям, набрал вече скорост такъв.

Предполагам, че малкият и току що стартирал сайт ще се стреми да хване трафик от колкото повече канала успее, толкова повече. И от търсачки, и от социалки, и от блога на братовчедката.  ;D А вече като набере популярност, поостарее във времето и броят на каналите за трафик ще се промени като структура и съставки. Правилно ли разсъждавам?

Звучи ми логично да е ориентиран основно към търсачките, когато вече става въпрос за планиране в дългосрочен план.

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Re: Тема за бизнес
« Reply #51 on: October 30, 2018, 03:29:17 AM »
 Всъщност едва ли има някъде държава, където политиците да не се ядосват, ако някой ги критикува. Ако обаче критиките са по интернет, там вече може да се стигне до всякакви преминавания на границите като писане на всякакви клевети без доказателства, нарочно очерняне на даден човек с неверни, изфабрикувани факти, фейкнюзене (писане на фалшиви новини), "постистина" и прочие пропагандни трикове. Много от хората са невежи, лековерни, не търсят доказателства за написаното. Представям си как и на най-харния политик или политичка ще падне пердето, ако прочете за себе си небивалици. Същото става и със звездите (от шоубизнеса). Предвид това, че не всички политици са толкова харни, а пък сред почитателите им (редовите гласоподаватели/редовите избиратели) има още по-лоши субекти, то си е наистина "игра с огъня" да се занимаваш с такива тематики като "политика". Вижте Калин Донков какви заплахи по телефона са му сервирали и то само, защото си е позволил малка критика (и то не съвсем пряка): https://www.segabg.com/category-observer/uikendut-na-telefonnite-vulci. Аз много отдавна съм решил да бъда (по възможност колкото се може) аполитичен (имаше един интересен термин едно време - "надпартиен"). Лично се интересувам и се образовам откъм политология и геополитика, чета и (понякога) разни политически новини (като цяло, защото следя новините почти редовно). Но да задълбавам в конкретни политики и политиканства - не, вече не.
 Структурата на трафика на един уебсайт разбира се, че може да е повече или по-малко динамична - например преди година си имала 100% трафик само  от Гугъл.бг, после обаче си почнала да пишеш материали на руски и трафикът ти е станал 70% Гугъл.бг + 20% Гугъл.ру + 10% Яндекс. След още няколко години хората са взели да те споделят из социални мрежи и трафикът ти се е преструктурирал пък на Гугъл.бг 50%, Гугъл.ру 25%, Гугъл.ком 5%, Яндекс 10%,  Вконтакте 6%, Фейсбук 2%, други 2%... Лошото е, когато с години трафикът остане зависим само, примерно от Фейсбука или нещо подобно. В един момент може жестоко да бъде порязан - то и в икономиката е така - иска се диверсификация, за да има по-голяма сигурност.
 Новият сайт, разбира се, че може да се опитва да хваща трафик от където намери за добре. Някои даже и по директории все още събмитват.
 Остаряването, както и при хората, е проблем - в смисъл (ще прозвучи леко в стил "черен хумор"), че много хора умират още преди да са остарели - катастрофи, самоубийства, инфаркти, инсулти, рак... и със сайтовете е така, макар при сайтовете да няма толкова много причини - да не гадая, защото нямам никакви данни, но ако трябва да "позная", то залагам, че около 80% от сайтовете умират по причина, че не събират достатъчно качествен трафик, за да могат да започнат да печелят. А сайтовете струват пари (домейн, хостинг), та малко са тези, които обичат "сайт само заради самия сайт".
 Ще ви разкажа една историйка - преди време спорих с едни (в онзи сайт, който ми се беше сторил Върхът, преди да си имам някаква понятие от сайтове, а после видях, че почти нищичко не струва), та им говоря в прав текст, че с невъоръжено око се вижда, че с години го държат тоя сайт, но няма прогрес - нямат почти никакъв трафик, много от старите им потребители вече не пишат там, нямат дори елементарни реклами - не изкарват пари. Една от девойките там (момиче с високо самочувствие и неглупаво, но по-скоро клонящо към псевдоинтелигентка, а не към истинска интелигентка) ме "разби" с това, че (по смисъл цитирам) "Ние този сайт си го имаме и си го държим, защото ни е приятно! Тези, които имат сайтове от които печелят са печелбари! Успех на печелбарите!" ::) ::) ::) И понеже те не бяха "печелбари", а правеха сайт заради самия сайт (по аналогия с концепцията "Изкуство заради самото изкуство" - https://ru.wikipedia.org/wiki/Искусство_ради_искусства  :P ), то не беше никак учудващо, когато преди време реших да видя какво става с тези хора, имат ли поне 1 уникален посетител на ден ;D ;D ;D, та открих, че са го спрели (не знам дали нещо са се изпокарали и на инат са го спрели - има и такива случаи в историята на интернета - но по-скоро, както най-често става, работата сигурно е била "Дойде време за плащане. Дайте пари, де!", "Ами нямаме пари. Защо ти не дадеш?"... и "Айде, чао!") 
A fan of science, philosophy and so on. :)

Dimitroff

  • Разбирач & играч
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 695
  • SEO-karma: +300/-3
  • Gender: Male
  • Разбирач, играч и предприемач.
    • View Profile
    • Много ме кефи тоя predpriemach!!!
Re: Тема за бизнес
« Reply #52 on: October 30, 2018, 04:33:16 AM »
Мошениците задълже го ползват тоя номер с какво иска да чуе ухото, свалят звездите на max. Някои даже са супер изобретателни и с "фокуси" може да те излъжат здравата! :(

Тези броячи, които са лесни за фейк стойности не са в никакво състояние да подведат дори начинаещ оценител. Даже обратното. Нали който и да е с малко мозък като види някакви грамадански цифри веднага ще пусне един сърч из сайтове, които броят приблизителни трафик (вече ти предложих някои от тях) и като види, че му пише на твоя брояч "900 000 днес" а пък в останалите сайтове се вижда, че и "2 днес" не е възможно да си имала той тогава даже няма да си губи времето да ти се обяснява и ще потърси следваща оферта. Такива бебчовски номера могат да минат за пред ламери (потребители които не разбират нищо от програмиране, интернет, софтуеър) и не са никак препоръчвани.

Не вярвам някой да е могъл да продаде сайт така. Едно от първите неща е купувачът да поиска да види официална статитистика - Гугъл аналитикс например и тогава истината ще лъсне. (Това също може да се изманипулира, но не става ламерската. Манипулират го с платен трафик, айпи пакети и всякакви шашмалогии, затова не може и на него стопроцентова вяра да имате, обаче то поне може да улови ламерските и най-ламерските лъжи като изкуствен брояч и "честна дума" ;D)
 
Не разбрах какви са тези "класации", които пращат трафик? Сигурно говориш за онези сайтове, които предлагат услугата "размяна на трафик" което се състои в ти посещаваш техните сайтове на другите пък те идват реципрочно да те посетят. Такова ли е? Ако е такова ясна историята.

1. Първо това не е таргетиран трафик. Ти пишеш за икономика или за психология, а ще ти дойде Пеко, който се интересува от "мързелива туршия" и като види, че не пишеш за яден ще ти бие хикса.

2. Увеличават баунса. (Знаете, че това е алгоритъм, който може да те принизи много в класирането на търсачките и не е никак хубаво да си рискувате баунс рейта по точно тоя начин.)

3. Губиш ценно време да гледаш сайта на Пеко за корнишони, на Велко за игри, на Мара за врачуване и на Геле за монокини на плажа. След това, както май-май и ти си забелязала, даже и да са ти обещали, че ще те посетят Пеко, Велко, Мара и Геле, може да те посети само 1 от тях и следва, че гадно си се прекарала.


Защо вътрешните линкове да са чудесия, бря? ;D Това е много просто. Външен линк е линкът, който идва от външен сайт, а вътрешен линк е линк, който идва от твоя си сайт. Ето ти примерите ти линкваш пост А в пост Б в някой твой форум = вътрешен линк. Пускаш си линк от Туитър (туитваш) към твоя сайт, значи си направила/получила външен линк. Това е суперпросто. "Външен линк" може да означава и линк, с който линкваш сайт, който е извън твоя сайт (например ти слагаш във форума линк към статия в Дира). Но вътрешните линкове винаги са тези, които са от твоя към твоя сайт.


 А тези значат почти едно и също (някои оптимизатори ги приемат за абсолютно едно и също) "link popularity", "link juice", " link authority" и т. н.

Има и злоупотреби с афилиейтите, къде ли няма? И о да, никога не плащайте за такива афилиейт (партньорски) програми. Този, който е сериозен ще ти даде процент от продаденото, а няма да те кара да му плащаш. При честните аф. програми няма никаква нужда от заплащане, защото то е много проста схема. Предлагат стока (а може и услуга), която ти опитваш да продадеш. Ако успееш, тогава ти се начислява процент от стойността на сделчицата. Чисто и просто като сапун! :)
Разбирач, играч, предприемач. Какво повече от това? ;)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Re: Тема за бизнес
« Reply #53 on: October 30, 2018, 05:15:45 AM »
 Ами проблемът е, че ОТМ-то не е възниклано много научно и всеки може самоволно да си става оптимизатор, да развива собствени терминологии, да достига до свои изводи. Някои успяват, други - не. Оптимизацията е динамична - след всяка по-кардинална промяна в алгоритмиката старите правила вече не важат. Например, както съм чел, в зората на търсачките било достатъчно просто да "стафнеш" или както някои го изговарят/пишат "стъфнеш" (препълниш) даден текст с ключова дума и се класираш. Примерно пишеш "Слънчогледовите семки са много вкусни, защото са от полето, което е пълно със слънчоглед, който има много слънчогледови семки и слънчогледовите семки са любима храна на много птици, животни и хора. Ах, слънчогледови семки, ех слънчоледови семки." и се класираш пред останалите за "слънчогледови семки", които не са повтаряли толкова много "слънчогледови семки". Да, но в днешно време това е обратното - вредно е за класирането (даже си има конкретен алгоритъм, който следи колко пъти си употребил думите, каква им е наситеността в текста и пр.) Ако някой чете за това нещо за първи път и нищо не му говори - става дума за https://en.wikipedia.org/wiki/Keyword_density.
 Нещата се обърнаха на 180 градуса и с много други неща. Например в един момент работеше тактиката да се прави масивен линкспам (дори с програми) - хвърляш по 300, 500, 1000 линка на ден и изкачваш бързо класацията. Да, но вече не става така! Даже с 20-30 линка на ден може да отнесеш наказание от търсачките, така че и линкбилдингът отдавна не е това, което беше и много линкбилдъри фалираха (някои се преориентираха към други занятия).
 Много може да се пише по темата, но идеята е проста - оптимизацията е нееднородна като теория, недоизградена, бързо ставаща неадекватна на новите условия, пред които я изправят търсачките, социалните мрежи и пр. с техните неочаквани промени и е отворена за всякакви самозванци, измамници, заблудени хора и непрофесионалисти. Затова и си имай едно на ум, че това не е университетска дисциплина и всичко е на ниво "самодейност" и "самообучение" - търсачките си казват само базовата информация и правилата, а тайните им (точните алгоритми) са много и могат (частично, донякъде) да се разкриват от по-опитните оптимизатори с методи като проба-грешка, експерименти, анализи, обобщения... и така до следващите големи промени, когато всичко научено вече става почти ненужно (или изцяло ненужно) и играта започва почти отначало.
A fan of science, philosophy and so on. :)

Dimitroff

  • Разбирач & играч
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 695
  • SEO-karma: +300/-3
  • Gender: Male
  • Разбирач, играч и предприемач.
    • View Profile
    • Много ме кефи тоя predpriemach!!!
Re: Тема за бизнес
« Reply #54 on: October 30, 2018, 06:56:40 PM »
Пропуск да кажа, че може да питате без да се притеснявате. Аз пиша само когато имам време и го правя като реверанс към този форум, защото е либерален и всеки може да си прави тук СЕО-експериментите и оптимизирането. Аз си позволих съвсем прясно един цък цък. :P

Добавям отговор за Боянова във връзка с трафика за нови сайтове. Подкрепям, че с изключение на трафик от наказани сайтове би трябвало да се използват всякакви източници в началото, но да не се измества вниманието от онпейдж оптимизацията и офпейдж оптимизацията (като при последната самият трафик има значение какъв е като структура, количество, таргетираност, източници).

Според мен най-добрият трафик, който да вдигне тръста на сайта при търсачките е диверсифицирания, разнообразен трафик, но имайте предвид, че Гугъл най-много цени натуралният трафик, който според определенията на Гугъл е този, който е дошъл, когато потребителите търсят нещо в Гугъл и го намират от СЕРПа на Гугъл. Това значи, че трафик от сайтове за размяна на трафик ще бъде счетен за най-ненатуралния трафик (може би след изкуствено генерирания бот-трафик). И между тези двете крайности идват като натурална ценност други "мощни източници на трафик" като споменатият ви Блога на братчедката! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D (Предлагам да диверсифицирате и с блога на братчеда  ;) + социалката на леля :). Това може да допринесе за малко повече натурален линкбилдинг, особено ако тези блогове/социалки са по-така вайръл! 8))

Ако не сте отсяли сериозното в майтапа, извинявайте и кажете какво да поговорим по-сериозно.
Разбирач, играч, предприемач. Какво повече от това? ;)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Re: Тема за бизнес
« Reply #55 on: October 30, 2018, 07:09:11 PM »
 Експериментирайте си на воля. Освен да не нарушава законите на Гугъл, обаче, експериментирането трябва да не нарушава и разните закони по света, а и, както си говорихме, няма нужда от политизиране, политики и политиканстване. :)
A fan of science, philosophy and so on. :)

Dimitroff

  • Разбирач & играч
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 695
  • SEO-karma: +300/-3
  • Gender: Male
  • Разбирач, играч и предприемач.
    • View Profile
    • Много ме кефи тоя predpriemach!!!
Re: Тема за бизнес
« Reply #56 on: October 31, 2018, 04:07:55 PM »
Супер!
Разбирач, играч, предприемач. Какво повече от това? ;)

boyanova6

  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 369
  • SEO-karma: +212/-2
  • Gender: Female
    • View Profile
    • Сайт за бизнес
Re: Тема за бизнес
« Reply #57 on: October 31, 2018, 04:12:45 PM »
@ Dimitroff

Под "класации" разбирам такива работи като бг топ. Човекът сам си избира иска или не да посети даден сайт и кой сайт. Не е обвързано с нещо.

До тук съм установила ,че една голяма част от тези класации не си заслужават, да не кажа, че всичките не си заслужават (изкушавам се да го кажа). В добавка на читателите на темата, да кажа и че онова, дето се плаща на сайтове, аналогични на класациите, за да включат сайт, е глупост, която не препоръчвам.

По експеримента, в едно изречение. Аха, а да знаеш колко много хора не знаят, че между цифра и число има разлика? Не знаят, че цифрите са само десет.  ;D Зная разликата, ама понякога и аз ползвам изразите цифра и число за едно и също, въпреки че не е така. Мързел, що ли, още не съм установила.

Сега обратно на популяризацията на сайт. Аз харесвам и хумора, и сериозното. И идва ред на сериозен въпрос. WordPress SEO plugin-и. И по-точно един от тях - Yoast SEO. Събирам си мнения и наблюдения- лични и чужди.

Dimitroff

  • Разбирач & играч
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 695
  • SEO-karma: +300/-3
  • Gender: Male
  • Разбирач, играч и предприемач.
    • View Profile
    • Много ме кефи тоя predpriemach!!!
Допълнителна информация по моята оферта
« Reply #58 on: October 31, 2018, 05:33:13 PM »
Сега ще ви дам надълго и нашироко допълнителното инфо за моята оферта, която пуснах тук (цъкни!)

Много моля по никакъв и никой начин да не го приемете като "изнудваческа оферта" в стила "Аз, ако не купя, ще го обидя." Всичко е на доброволни начала и коректно отношение. При пазарните отношения имаме предлагане-търсене. Аз предлагам, ако няма търсене, не се обиждам; никой не ти е длъжен да купува каквото си предложил, запомнете това! Да, добре е, ако имате бизнес мислене, предприемачески настроения и предлагате свои стоки, идеи и услуги, но бъдете бизнесмени, предприемачи, пазарници и капиталисти, ако щете, бъдете докрай. Истинският бизнесмен (предприемач) не се сърди, ако предложението му не намери "пазар".

Сега ще ви обясня набързо, защото после ще се приготвям за голямо тържество "Все светии" (някои предпочитат така да е "Хелоун", защото са по-светски или по-святи, не им разбирам хе хе ;D)

Нетът е пълен направо препълнен с безидейни бездарници, които само търсят да копнат накоя свободна ниша (точно "свободна" едва ли, защото винаги ще намерите поне 1-2 заспали сайта в нея, но да я кажем "ниша без голяма конкуренция", "ниша с почти нулева конкуренция"). Мисля, че точно сред тези бездарници се намират хора, които успяват. В края на краищата на кой му дреме дали идеята с която си успял е лично генерирана в главата ти или си я докопал по този начин?

Не казвам, че вие тук сте безидейни или бездарни. Казвам, че можете да последвате примера на някои от успешните безидейни бездарници и да се сдобиете с такава ниша. Нямате нищо подходящо? Аз имам. Преди броени дни я намерих, проверих, дори експериментирах и разузнах. Всичко сочи към "+". Ето затова я предлагам за продан на хора, които веднага биха започнали с нея.

"Алоуууу? Като е толкова добра, нискоконкурентна и яка тая ниша що ти не я гепиш?" Всеки с малко мисъл в главата ще ме попита или ще си го помисли това. И аз ще бъда на 101 процента откровен с вас: Нямам време за нея! (Иска работа по нея поне 1 година, ежедневно и почти ежечасно в рамките на първата година, освен, ако не бързате и искате спокойно да си я развивате дългосрочно, докато започнете да имате успехите и приходите.) Мога да ви се закълна в каквото пожелаете, че ако аз имах времето, нямаше да я предлагам, защото е поне лесна (времеемка, но лесна).

В какво се състои

Ако кажа всичко за нея, вие или конкуренцията която чете ще я гепне на момента. Не се шегувам. Има хора, които това правят 24/7. Слухтят, четат, проучват и видят ли нещо, вземат го. Ще ви дам интересен пример с реален човек, който беше милионер (в левове като минимум), но имаше голям мерак да печели, защото му беше винаги интересно "колко бързо се върти броячът" на приходите му. От няколко човека съм чувал историята, под различни версии, затова мисля, че е напълно реална.

Той в някакъв форум се бил похвалил, че направил хиляди долари от уебсайтове за обяви за месец, че и го доказал. На следващите дни имало вече 100+ нови сайтове за обяви и нещата със сайтовете за обяви почнали да се разсъхват. В момента в който някой си обяви, че нещо му върви и се почва едно разследване до 9-то коляно. Как, защо, къде, как, колко... и в крайна сметка се стига до едно мултиплициране на схемата и постепенното й западане. Така че по-добре да не се огласяват публично такива идеи!


Работата се състои в нещо просто: купувате домейн (в нишата има много незаети, няма да е проблем да намерите много подходящи за целта), хоствате го безплатно (ако вече имате сайтове вероятно имат право на безплатно хостване на поне още няколко) и започвате да добавяте съдържание. Това е всичко. Ключовото е в съдържанието - съдържанието е максимално лесно (на принципа copy - paste - edit, това означава че се копира и слага вече готово съдържание, което се редактира. Доброто в случая е това, че редакциите са минимални и не би трябвало да варират повече от 1 до 10%.) Лесно е, постижимо е, единственият му недостатък е, че е времеемко, защото изисква една по-солидна база от съдържание, преди да започне да ви затрупва трафика. Трафикът е уникален, международен (не само български или не само канадски, а от много различни държави) и има положителен тренд.

Жал ми е за нишата. Жал ми е, че някой непознат ще я намери. Е и в същото време ми е жал, че нямам времето аз да изкарам парите от нея. Компромисното ми решение беше да я предложа на минимална цена (20 лева). Правя ви хелоуин офертата за 19 лева.

Припомням: много се хвалят с фейсбук-трафик, но пък могат ли да се хвалят с натурален трафик? Това е най-ценното в трафика: натуралност, таргетираност. Те предполагат печеливш уебсайт.

За тези, които ще скочат, че има хора, които правят посещения 1000 на ден и получават повече от тези, които правят по 50 000 и 100 000 на ден. Има ги и такива! Количеството не е единственият критерий, а качеството. При мен става дума и за двете. Нелошо количество и положителен тренд на качеството (приходите).

Ако на някой му е интерсно. Да задава въпроси на лични или тук (отговорите, които не представляват някаква голяма опасност за нишата мога да ги пускам в тази тема, защото не крия нищо, освен необходимото 8))

За плъгините, хайде някой друг път, че ще закъснея. Обещавам да ти отговоря. (А ако бързаш, накратко: не всеки плъгин съдържа полезното за СЕО. Някои са с неща, които са безвъзвратно остарели, има и с ненужни и с разни които са много съмнителни дали ще ти дадат положителен резултат. Даже може да ти навредят, защото помагат за едно, а вредят на друго по-важно. Представи си плъгин, който забавя сайта. А скоростта на зареждане дава според някои специалисти до 10 процента предимство в СЕРПА. Успех!!! 8) 8) 8) 8) 8))
Разбирач, играч, предприемач. Какво повече от това? ;)

boyanova6

  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 369
  • SEO-karma: +212/-2
  • Gender: Female
    • View Profile
    • Сайт за бизнес
Re: Тема за бизнес
« Reply #59 on: October 31, 2018, 05:48:00 PM »
@ Dimitroff

Уточни идеята ти иска ли владеене на английски език или не. За другото ще чакам отговор от теб, а и от който още му се коментира, ако има желаещи.


 

Your ad here just for $1 per day!

- - -

Your ads here ($1/day)!

About the privacy policy
How Google uses data when you use our partners’ sites or apps
Post there to report content which violates or infringes your copyright.