Свободните ниши
Като става дума за свободни ниши, искам да отбележа някои основни неща, които ми минават през ума.
1. Свободните ниши са привлекателни, защото просто са свободни, което означава, че не са запълнени с конкуренти. По-лесно е да работиш нещо, в което нямаш конкуренция, отколкото нещо, в което ти се налага да се сблъскваш/съобразяваш с конкурентите.
2. Не винаги някоя свободна ниша/някои свободни ниши са полезни за конкретния човек. Например има някъде, където си свободна ниша за политика, но ти не се интересуваш и/или не искаш да се занимаваш с политика, така че това дали тази ниша е свободна или заета е без никакво значение за теб самия. Същото е и в икономиката/бизнеса - напр. има свободна ниша за бюреци, но ти не знаеш как да правиш бюрек и/или нямаш пари да инвестираш в производството на бюреци, така че - все ти е едно дали е свободна или заета тази конкретна ниша.
3. Някои свободни ниши не са доходни. Да речем, че има свободна ниша за сирене и ти знаеш как се произвежда сиренето, имаш пари да инвестираш и да оправиш всичко необходимо за започване на бизнеса със сирене, но си на място, където не обичат сирене, а предпочитат тофу или най-много - кашкавал. В такъв случай тази свободна ниша не е доходна, не е перспективна.
4. Не винаги някоя заета ниша е по-лоша от някоя свободна ниша. Връщайки се на последния пример от по-горе (т.3) може да се покаже, че в случая недоходоносната и неперспективна ниша със сиренето е по-лоша за инвестиция, отколкото заетата, но пък по-доходоносна ниша с тофуто или пък тази с кашкавала.
Има случаи, в които даден бизнес е първи, но пък като се появи конкурент, той може да измести първенецът или, дори и да остане 2-ри (3-ти, 5-ти, 10-ти...) в бранша, пак да си докарва добри доходи.