То още съветският философ Сагатовский го е казал, че много от учените копаят в собствената си яма и не искат да погледнат по-философски (по-общо и обединено) на въпросите.
За математиката - аз дадох само конкретен пример. Като цяло за всичко е така. Има хора, които може да намерят гениални почти решения, но им трябва ВРЕМЕ. Това, обаче, според тесто-правците ще се изтълкува като олигофренизъм. В същото време хора, които мислят бързо, но раждат по-тъпи решения и са по-малко креативни, ще минат за много по-интелигентни. Т.е. само по едно КОЛИЧЕСТВЕНО нещо се правят изводи за КАЧЕСТВОТО на интелигентността. Не бива.
За да разбрерат (всички) за какво си говорим като става дума за определение на интелект, ще дам по-прост пример - "домат" - нещо толкова конкретно, но може да се определи и като плод, и като зеленчук. В биологията много често нещата така, конвенционално, си се определят.
Иначе, не винаги, конвенционализмът е лошо нещо - ако е постигнат на добра база, все пак...
Ето и малко повече по темата (на руски):
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%BC.