Избирателното, некоректно цитиране
Продължавам серията с отговори на субекта, който вече няма да получава лични отговори от мен, но пък ще има възможността да ме чете тук публично, което е от неизмеримо по-голяма полза за форума, за читателите и за мен.
Днес ще обърна внимание на избирателното, некоректно цитиране. "Некоректно" го употребявам основно в смисъла "неправилно", но вие ще видите по-надолу за какъв по-точно тип неправилност става дума при тази 100%-ва избирателност.
Първо по-обширен цитат от субекта:
Ако не е така, посочи ми малка държава с многовековно робство, която е богата.
Гърция с нейната опасност от държавен банкрут и нестабилна банкова система е лош пример. Те не случайно имаха масови безредици гърците. Кризата им е дългосрочна. И така ги извозиха от ЕС, за да се предотвратява държавният им банкрут, че още дълго ще бъдат в криза.
Унгария -
"През 1526 г. османците побеждават унгарската войска. През 1686 г. е освободен град Буда, а през 1699 година успяват да освободят от османски контрол и останалите територии на Унгария, с изключение на област Темеш (Тимиш), която продължава да е под османска власт чак до 1712 г."
За сравнение с България -
"османско робство, османско иго или турско робство, е периодът от края на 14 до края на 19 век, през който не съществува независима българска държава, а населените с българи земи са под управлението на Османската империя."
Бруней - те били протекторат някакъв, който си имал собствен султан, а не роби:
„Договорът за защита“ беше договорен от сър Хю Норт и влязъл в сила на 17 септември 1888 г. Договорът казва, че султанът „не може да отстъпи или да отдава никаква територия на чужди сили без британско съгласие“; Тя осигурява на Великобритания ефективен контрол над външните работи на Бруней, което я прави британски протекторат (който продължава до 1984 г.). "
Сингапур - сходна ситуация, даже им плащали да ги ползват-
"През 1824 г., компанията изкупува целия остров от тогавашния управник на острова, султан Хюсеин Шах за 60 000 долара и годишна такса от 20 000 долара. "
Продължавам да чакам да посочиш малка държава с реално робство в нея, с голяма продължителност, която да е богата.
-------------------
След като вече сте видели контекста, забележете как ИЗБИРАТЕЛНО е пропуснато нещо в това:
"За сравнение с България -
"османско робство, османско иго или турско робство, е периодът от края на 14 до края на 19 век, през който не съществува независима българска държава, а населените с българи земи са под управлението на Османската империя."" Аз не, че се съмнявах много откъде е взето, но потърсих, за всеки случай източника - е, без изненада, оказа се, че е Уикипедия на български, КЪДЕТО АКО КОРЕКТНО ЦИТИРАМЕ НЕЩАТА СА ТАКИВА: Османското владичество или още османска власт и османско господство, назовавано също, предимно в българската възрожденска литература, като османско робство, османско иго или турско робство, е периодът от края на 14 до края на 19 век, през който не съществува независима българска държава, а населените с българи земи са под управлението на Османската империя. https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Българските_земи_под_османско_владичество Видна е избирателността, умишленото пропускане на така неприятните за субекта днешни научни названия на онзи период от историята на България и други държави - "Османско владичество"/"Османска власт"/"Османско господство".
По другите неща - например как посочих на субекта за пример държавата
Кипър, след като толкова не искаше да признае други страни за подходящ пример, които не са били под "робство" (по неговата остаряла и неточна терминология, де! За
много повече по темата вижте тук) или не били толкова дълго, и затова, видите ли, сега са с по-висок БВП на глава от днешната Република България, в следваща тема. По тази само отбелязвам, че е добре да се цитира коректно, да не се пропуска избирателно, да не се изкушаваме от "чери пикинг" (
https://en.wikipedia.org/wiki/Cherry_picking), което обозначава избирателното, необективно, частично, непълно представяне на фактите. Ако желаете прочетете и руската статийка -
https://ru.wikipedia.org/wiki/Выборочное_представление_фактов, за да изградите по-добра обективност и да не се излагате с елементарно, избирателно, частично и пр. аргументиране. Защото целта не е да се опитваме да спечелваме споровете на всяка цена (дори и с такива нелепи и лесно разгадаеми методи, каквито прилага субекта), а да видим КАКВА Е ИСТИНАТА. Полезността на споровете е единствено във възможността, която задават за откриване или поне приближаване към истината. Всичко останало са неутрални, безполезни или вредни неща (ако не става дума за някакви опосредствени цели като упражняване на чужд език, например).