За да видим същностното (важното) може да приемем всякакви детайли, без да ги оспорваме. Ето, аз без да проверявам, веднага ще приема, че мозъкът харчи 20% от енергията (независимо колко наистина харчи - може да са 5%, може да са 21%, сега нека приемем, че 20% е най-точното количество). Веднага вадя калкулатора (не, че няма и онлайн калкулатори, но аз съм си свикнал от едно време и много си ги обичам елки-те) и смятам:
Само в 100 грама чипс има около 500 калории (
http://cn.bing.com/search?q=calories+in+chips&go=Search&qs=n&form=QBRE&sp=-1&pq=calories+in+chips&sc=8-16&sk=&cvid=5B9F1015682145A893B81306C918129D&ensearch=1), значи мозъкът ще изразходи около 100 калории и остават пак цели 400 калории. Повечето хора не ядат само 100 грама чипс на ден. Те ще се набухат с мазни банички, пици, какви ли не сладкиши, бекони, меса - ще го докарат минимум до 5000 калории (според наблюдения какво плюскане пада, даже и сред бедните, които ще се натъпчат с ориз и/или хляб и разни пакетирани храни и пак ще ударят някъде толкова калории). Значи мозъкът изхразходва 1000 калории и остават 4000! От тях даже и 2000 да изразходят само с такива "енергоемки" неща като натискане копчетата на клавиатурата, качване и слизане от автобуса, отиване до тоалетната и спане, то ето ти едни 2000 калории готови за превръщане в мазнина (а не в мускули). И после защо все повече и повече затлъстявали по света. Ами ясно защо.
Важно инфо от СЗО (Световната здравна организация): http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs311/en/ "Worldwide obesity has nearly tripled since 1975." (Превод: "В целия свят затлъстяването се е почти утроило от 1975 досега.") А това би трябвало да затвори устата на всеки, който си мисли, че калориите и спорта/труда нямат значение (наистина има хора, които така си мислят и се оправдават с някакви механизми на собственото си тяло):
"What causes obesity and overweight?
The fundamental cause of obesity and overweight is an energy imbalance between calories consumed and calories expended. Globally, there has been:
an increased intake of energy-dense foods that are high in fat; and
an increase in physical inactivity due to the increasingly sedentary nature of many forms of work, changing modes of transportation, and increasing urbanization."
(Превод:
"
"Какво причинява затлъстяване и наднормено тегло"
Фундаменталната (базова и основна) причина за затлъстяването и наднорменото тегло е небалансираното приемане и изразходване на калории. По целия свят има:
- повишаване на висококалорични (високоенергийни) храни, богати на мазнини) и
- повишаване на физическата НЕактивност, дължащо се на повишената форма на заседналост на много работи (длъжности), променени форми на транспорт и повищаваща се урбанизация. Е, щом дори СЗО казва, чисто и просто, че се дебелее, защото хората поемат повече калории, а изразходват по-малко, то всякакви други разсъждения просто увисват и имат (евентуално) строго-научен смисъл (като онова "Мозъкът дали изразходва 20% или 19.33682176%?"). Просто, който иска да отслабва, да забравя за всякакви такива детайли - яко ограничаване на калориите, повече труд и спорт, и резултатите не закъсняват (а това, че някой ще отслабнел при един и същи спортен и хранителен режим за 20 дена, а друг за 30 дена - въобще няма никакво значение - резултатът е "ТЕ ОТСЛАБВАТ".)
Да, всеки калкулатор за калории дава различни данни. Това, обаче не е важно. Важното е, че знаем, горе-долу, какво е нужно (както казваше един професор по философия: "
Ако трябва да вкараш една някъде и мериш дали ще може да мине през вратата, то ще я измериш с точност до сантиметъра, а не с точно до микометъра.") Нас такива неща не трябва да ни смущават, ако знаем главния принцип и практични фактологии като това, че: "Ако ям всеки ден много хляб, бекон, чипс и торта и пия боза и оранжада ще надебелея." и "Ако ям умерено варени яйца, риба и салатка с плодове и пия само вода, ще отслабна." За какъв дявол ти е да се вторачваш в някакви точни числа като "Дали ми трябват днес 1245 калории, за да отслабна или само 1201?", при положение, че нито може съвсем точно да ги нагодиш като прием на храна и напитки, нито пък има значение дали днес си приела с 15 калории повече или с 9 калории по-малко?
А защо да няма статистики и от учените? Аз наскоро четох, че точно от СЗО са дали ориентировъчно количество на калориите за жени, мъже, работещи физическа работа и пр. Има си много такива - ето една полезна страница - какво е здравословна диета според СЗО-то:
http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs394/en/ (аз просто не съм се задълбочавал толкова, а и, пак казвам - за неспециалистите и за простите хора - това е само обременяващо: те трябва да знаят основното - да редуцират храните с много калории и да се трудят/спортуват повече. А, ако някой много иска да се задълбочи, както виждаме - има много достъпна информация в интернета, най-възможно научната за в момента, та там се виждат нещата и детайлно.)
За изразходването на калориите - същото мога да кажа. Това дали, ако бягаш за 1 минута ще изразходиш 8, 12 или 13 калории, въобще не трябва да те бърка и на йота! Ти просто ЗНАЕШ, че "бягане = голямо изразходване на калории" и това ти е достатъчно като практично знание за постигане на желания ефект. Всеки може сам, на практика да си го провери - да тича по 2 часа на ден (и да не увеличава по никакъв начин калориите) и да види след 10 дена, че няма да е на същите килограми. Или пък просто да сравни един бегач (лекоатлет) с един сумист. От задълбаване в детайли няма полза (това само стимулира някои да си търсят оправдание как да продължават със заседналия си начин на живот и с "ям и пия каквото и колкото си поискам", защото не искат да си нарушат зоничката на комфорт), освен ако човек не е учен в сферата или не е адски любознателен в конкретната наука и да си няма по-добро занимание отколкото това примерно "Днес аз трябва да разбера има ли научен доклад по темата на колко разходени калории се равняват две крачки в полето и две крачки в планината!" Аз изпозлвам такъв подход само в сфери, където наистина нещо много ме вълнува (например общ корен на някоя японска и татарска дума), обаче за такива по-практични неща като "Как да отслабна лесно, безплатно и натурално" да взема да се съсредоточавам до точни числа или да търся повече източници, отколкото калкулатора на Бинг - не ми се занимава, защото просто при мен си проработи: пия само вода и чай, почти забравих за чипсове, хамбургери, пици, сладки изделия, правя си спортовете и разходките, работя яко и за няколко месеца си влезнах във форма, като вече съм с тендецията да я нагодя до идеалната желана от мен формичка и толкова.
Има ги много такива хора - някои (дори и образовани) са попаднали в разни илюзии като "тялото знае колко иска, щом ми се яде, значи така трябва" (което въобще не е вярно, защото тялото е алчно и егоистично, и въобще "не знае какво иска"
).
Казваш за ситостта - също не съм задълбавал, но съм съгласен с теорията, че еволюционно човек е склонен да трупа повече запаси, отколкото му трябват (защото дълго време през историческото си развитие храната не му е била редовно дадена и когато е попадала се е ядяло докрай, защото после не се е знаело кога ще има пак). След това в кратък период от време (в исторически и еволюционен план) започва да има сравнително изобилие от храни (а и от изкуствени храни, които не съществуват в природата като чипсове, торти, сладоледи и шунки с многото калории), та не може да се разчита вече само на "гладен съм и ще ям, докато се заситя". Самото засищане е различно - едно е да се заситиш с ябълки, а друго е да се заситиш с торта. Едно и също засищане може да е с голяма разлика в калориите. Още нещо - чувството на ситост настъпвало по-късно, отколкото наистина организмът/стомахът се задоволявал (нещо такова ми бе попадало, та съдейки по все по-голямото затлъстяване - определено има нещо такова, защото ако хората знаеха точно кога да спрат, нямаше да има чак такава пандемия от затлъстели и закръглени).
Сега се сетих и за примери с разни преяли, подули се почти до пръсване животни. Затова и не трябва много да се вярва на саморегулацията на апетита. Телата ни просто не са съвършени и се иска мисъл, за да се справят по-добре (нещо като онова, че тялото не може да се самопочиства и ние трябва да се сетим да си измием ръцете, преди да ядем). Какво друго? Спането. Някои могат да спят и по 14 часа на денонощие, но многото спане не било полезно за здравето...
Изводите: 1. Колкото и да харчи тялото ви като мозъчна дейност, дишане и пр., това няма да ви направи по-слаби (затлъстяването се разраства в световен мащаб), 2. Метаболизмът ви само влияе на скоростта (за колко време) ще надебелеете или отслабнете, но само с метаболизъм не става, ако не започнете да намалявате калориите и да увеличавате изразходването им (с много труд и със спортове), 3. Неща малки на пръв поглед, може да са с много калории (например един пакет с чипс може да има и над 1000 калории, а една бутилка с безалкохолно и над 800 калории), затова броенето на калориите си остава нещо полезно.