Произведението е със запазени права - не го използвайте за комерсиални цели и не го променяйте. Може да го копирате свободно при същите условия - да не е за пари и да не се променя (и с линк към първоизточника). Това произведение е със следния лиценз
Creative Commons Признание-Некомерсиално-Без производни 2.5 България License.
Глава Осма
ЗА УСПЕХА, ПОЛУ-УСПЕХА, НЕУСПЕХА И ПРОВАЛА, ПРИ СВАЛКИТЕ, ОТНОШЕНИЯТА, БРАКА И ПР.
Имах един приятел, който беше много начинаещ не само в хуманитарните науки; не само конкретно в психологията (една от най-важните науки за успешния пикап майстор), но и с почти нулев опит спрямо жените. Опитвах се да му давам акъл - часове съм изгубил да го съветвам за без пари какво да прави, какво да очаква (и по-скоро да не очаква, защото определено не беше типът, който привлича някакви жени, с изключение на няколко и то в рамките на много години). В един от случаите беше пък съвсем очевидно, че една жена, която беше вече разведена и с дете, НО свикнала с висок стандарт и живяла доста време в един от най-модерните мегаполиси на света, няма да го приеме за нещо повече от добър познат и някакъв там приятел. Той, обаче, заслепен от любов си правеше (с месеци и години!) илюзии, че нямало как да не го хареса и чак да се омъжи за него, защото просто той я обичал и тя щяла да види, че няма по-добър за нея с времето. Наивитет на квадрат! Та един ден пак му обясних твърдо, че няма да стане тази работа и вероятността е пренебрежимо малка. Той се ядоса и се нахъси да омаловажава образоваността, опита и уменията ми, като даде аргумент с това, че съм имал бил развод, та какво ли аз съм знаел за отношенията между мъж и жена. Той не знаеше, че един от най-големите психолози (а също - психотерапевт и писател), за който вече споменах по-преди в тази книга - Владимир Леви - е имал 3 брака (т.е. 2 развода), а пък един друг - философ (професор, доктор на философските науки, дипломат и публицист) - Иван Славов е имал 3 равода и 4 брака! Опитах се да му обясня, по-просто и нагледно, че не всеки развод е грешка - в някои случаи точно това показва правилността на поведението и мисленето - че си избрал да се разделиш с неподходящия човек. Дори и да вземем пример с човек, който сам е допуснал грешки в свалките, поддържането на връзките, брака, то този човек е с пъти по-опитен от този, който даже не е имал една-единствена приятелка и е девствен на, примерно, 30 и няколко години. След известно време въпросният човек си призна чистосърдечно, че съм бил прав за много неща. Ще допълня аналогията и с бойните изкуства, защото се занимавам отдавна с тях и имам какво да кажа, но в случая ще дам простичък пример. Ако човек никога не е влизал в схватки или дори в обикновен спаринг, дали е по-добър в боя, отколкото някой, който се е спаринговал и бил няколко пъти (пък дори и да е загубил 20-30-40-50% от боевете/спарингите)? Една добра аналогия върху която може да се помисли.
Ето сега и да се върнем на пикапа - дори и най-големите пикап-артисти (пикап-масторите) не могат да имат 100% успех (и това е, именно, защото хората са различни и имат своите различни желания, очаквания, потребности, светоотношение и пр., както вече писах в по-рано.) Това, че някой е имал неуспехи, не го прави лош пикапьор - напротив, това го прави по-добър (особено, ако е успял да интегрира тези неуспехи в опита си). От философска гледна точка е добре да се прави разлика между: провал, неуспех и полу-успех. Ето защо провалите, неуспехите и полу-успехите могат само да са ви от полза, ако ги осмисляте и използвате като уроци. Знаете поговорката "Не питай старило, а патило." Точно "патило"-то означава придобит опит. А опит се придобива и от успехи, и от неуспехи, и от провали и от полу-успехи. Колкото по-голям опит имате в пикапа, толкова по-големи шансове ще имате са успешност. Тези шансове никога няма да са 100%, но ако при неопитния шансовете са, примерно, само 5-10%, то при опитните шансовете може да надвърлят и доста над 50%, което е огромна разлика.
Опитът, погледнат, също по-научно, по-философски не е само практически. Той е и теоретически. Понякога една прочетена книга може да даде повече опит и от 10 практически акта. Понякога едно събеседване с опитен човек може да даде повече опит и от 10 лични практически опитвания. Така че трябва да се събира всякакъв вид опит - и практически, и теоретически. Да има едно диалектическо състояние, а именно - диалектическо съчетание и единство на теорията с практиката. Само с практика или само с теория също има някакви възможности и също има някакво натрупване на опит, само че то не може да се сравнява като качество с натупания практично-теоретичен/теоретично-практичен опит.
В обобщение - успехите, полу-успехите, неуспехите и провалите са ценни, защото ви дават едно от най-ценните неща - опита. Той ви прави от добри по-добри и ви приближава до перфектното (което е недостижимо като всичко идеално). Може и да звучи парадоксално, но е по-добре да опитате и да не успеете, отколкото да стоите пасивно и нищо да не опитвате, и да не придобивате никакъв опит, и да не постигате никакъв успех.