☯☼☯ SEO and Non-SEO (Science-Education-Omnilogy) Forum ☯☼☯



☆ ☆ ☆ № ➊ Omnilogic Forum + More ☆ ☆ ☆

Your ad here just for $2 per day!

- - -

Your ads here ($2/day)!

Author Topic: Философско-математични положения за лотариите (тотото)  (Read 2080 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter

Философско-математични положения за лотариите


  Лотарията (или просто "тотото", както много са му свикнали да го наричат) е често обект на разговор между мен и няколко човека, както и редовен обект на размисъл. :D Затова и доста неща вече съм узнал и съм споделял - и като простичка математика, и като "популярна философия" по темата за лотариите.
 Тук ще спретна едно обобщение плюс ще добавя нещо ново.
 Първо по важните въпроси (по които вече е писано):

1) Колко се печели от китайска лотария, на каква китайска лотария ние играем и колко души може да се присъединят към нашата тричленна група.

2) Накратко по въпроса "Как да познаеш числата от тотото?"

3) По темата за "Предсказанията за числата от тотото".

4) По въпроса "Какви ще са числата от тотото?"

5) Само три възможности за печелене на големия джакпот.

6) Отговори на 3 въпроса: 1. "С кои числа да спечеля от Тото-то?", 2. "С кои числа ще спечеля от Тото-то?" и 3. "С кои числа да играя тото?"

7) Какъв е шансът да спечелиш от тотото.

8) Непредсказуемостта на числата от тотото.

9) По въпроса/темата "Ако сънуваш числата от тотото".

10) По темата за едно от суеверията за познаване на числата от тотото ("remote viewing")

11) Как само една комбинация в повече увеличава драстично шансовете.

12) Защо обикновено имаме познато едно число.

13) Наведнъж с много или няколко пъти с малко - едно и също.

14) Кога ще спечеля от тотото?

 

Хипотетично по въпроса за "измамите в тотото" или "измамите в лотариите"


  Това е втората тема по която искам да се спра в този пост. Първо да заявя, че аз не вярвам, че има измами (иначе няма да играя), НО ДА ГО РАЗГЛЕДАМ ХИПОТЕТИЧНО И НАУЧНО В СТИЛ "What if?" (https://en.wikipedia.org/wiki/What_If), т. е. "Ами ако (пък наистина има измама)?"
 Пиша го по повод последния ни разговор с приятелка, която смята така:
Quote
... а лотария, ами... Не я виждам как ще стане с лотарията. Да не е като в България- всичко нагласено, та чак вони, че два пъти поред излизаха еднакви числа, с еднакъв ред на изкарване от въздушната машина, което ще рече, че топките са били с определена тежест, което е предизвиквало определени числа да излизат. Имам чувството, че поне тук парите от лотарията се вземат от подставени лица и отиват в конкретни джобове, дето нямат нужда от пари, понеже си имат вече откраднати такива и то в големи количества. Демек, за нас, обикновените хора, дори този скапан вариант е с нула процента шанс за дореждане до него. Така си мисля.
Отговарям тук, за да има полза и за останалите, които мислят и вярват така:

1. Въпросният случай с излезналите едни и същи числа ми е известен. В BBC NEWS (Бибиси нюз) го има даже - http://news.bbc.co.uk/2/hi/8259801.stm - там се казва, че в 2 поредни тегления все се падали "4, 15, 23, 24, 35 и 42". Хората се усъмнили, че има нещо нагласено. Да, но тези числа, макар едно и същи, са се паднали в различен ред. Шансът това да се случи, според математиката, е 1:4 000 000 (едно към четири милиона), което не е нещо кой знае какво, предвид че да спечелиш шестица от тотото (6  от 49) шансът ти е около 1:14 000 000 (около едно към четиринадесет милиона).

2. Преди много години, дори и да не са се падали едни и същи числа, си имаше слухове, че "лотарията е нагласена". Един от тях беше, че "Компютърът" изчислявал най-малкото попълнени комбинации (най-редките) и на тях "пускал" печалбата. Аз проверих няколко пъти това с "редки" комбинации - например пускал съм "1, 2, 3, 4, 5, 6" и разни подобни като "44, 45, 46, 47, 48, 49", и нищо не съм печелил (нищо повече от тройка, примерно).
 Колкото до останалите слухове - абсолютно непроверими - например "Компютърът е нагласен да "издуха" точно определена комбинация и те я казват само на техните си хора и така ОСТАНАЛИТЕ НЕ ПЕЧЕЛЯТ!" Това всеки може да го каже, но никой не може да го ДОКАЖЕ.
 Но нека го разгледаме и него хипотетично:
 В страната Хикс, някакви имат възможност да нагласят компютър да издухва/притегля/улучва точно определени числа. Нагласят ги те - примерно "1, 5, 10, 15, 20, 25" и казват на баба, дядо, вуйна и свако - "Отиваш и пускаш "1, 5, 10, 15, 20, 25" и довечера ще се падне, ставате милионери!" Добре, теоретично, да кажем, че е възможно - измислили си числа и си ги знаят само те и техните хора. САМО ЧЕ ДАЛИ ИМА ЗНАЧЕНИЕ ЗА ОСТАНАЛИТЕ ИГРАЧИ ТОВА? АБСОЛЮТНО НИКАКВО И ЕТО ЗАЩО:
1. Всяка комбинация е равностойна като шанс на всяка друга. Еднакво вероятно е, ако си намислил своите числа (или си ги сънувал, или си ги взел от компюър, или друг ти ги е написал) да се паднат при положение, че се теглят на случаен принцип или, при положение, че някой си ги е намислил. Защото комбинациите са винаги един и същи брой! Ето ви по-прост пример - зарче, 6 комбинации. Ако се хвърли зарчето, то може да се падне 1, 2, 3, 4, 5 или 6. Ако ти си намислил числото "2" и се хвърля зарче, при което ще се падне нещо от 1 до 6 или някой човек предварително си е намислил число от 1 до 6 - АБСОЛЮТНО СЪЩАТА РАБОТА! И още по-прост пример - с монетата: като хвърлиш монета се падат само 2 неща - ези и тура. Ако избереш едно от тях, шансът ти е 1:2, независимо дали хвърля някой монета или сам си избира едно от тези двете.
 2. Ето и защо казвам, че за участниците в дадена лотария няма значение как се изтеглят числата - случайно попаднали чрез "продухването" от машината, случайно изтеглени от дете от сфера или целенасочено избрани от някой, за да облагодетелства себе си и/или приятели, роднини, колеги. (Разбира се, че не е честно така, защото ако познаеш числата, после ще вземеш по-малък джакпот, ако го делиш с онези другите, които ги знаят предварително, но все пак, шансът ти да си го познал е един и същ, и зависи само от това колко комбинации си пуснал.)

 Извод: АКО числата от тотото са нагласени, то шансът ти да спечелиш е абсолютно еднакъв със случая, ако числата не са нагласени (разликата е само в това, че в случай на уцелване, ще вземеш по-малко пари от джакпота).
 Следователно - 1. Дори и да са нагласени числата, то пак имаш същия шанс да ги познаеш/уцелиш. 2. Даже и да се наложи да делиш парите с онези, които играят нечестно, то пак е много по-добре да вземеш тези пари, отколкото нищо.
 Ето защо, така или иначе, смисълът да се играе лотария остава. За мен той е следният:

а) Шансът ти е един и същ, и при нагласена и при ненагласена лотария (както видяхме по-горе) - пак припомням примера с другите шансове - ако избереш "тура", все имаш шанс 1:2 независимо дали някой ще хвърли монета или той самият ще избере "ези" или "тура". (Същото е и със зара - ако си избрал едно число от "1" до "6", то все имаш шанс 1:6, независимо дали се хвърля този зар или някой друг си е намислил число от поредицата "1, 2, 3, 4, 5, 6".)

б) Ако нямаш други начини да забогатееш и това ти е единственият шанс и единствена надежда, то е МНОГО ОЛИГОФРЕНСКО, да не го използваш.

в) Дори и да имаш други начини, защо не да използваш/добавиш и този шанс?

г) Участвайки в лотарията, то участваш и в някакъв вид благотворителност (поне аз знам за лотарии, които подкрепят това или онова - не вземат всички пари за себе си и за печалби, а и дават нещо - за спорт, за бедни, за болни и пр.)

д) Надеждата, мечтите (доста хора, като си купят лотариен билет/фиш, поне за няколко минути ще си помечтаят, ще се понадяват какво ще е, ако спечелят) - те действат добре, антистресово, релаксиращо, докарват моментна наслада. (А по-разумните хора си имат и по-умерени надежди, по-рационални мечти - няма да имат свръхочаквания за "задължителна печалба", та няма и да са много депресирани, когато не спечелят.)

е) Полезно за икономиката. (Според някои теории - като има все повече милионери в една държава, то и икономиката ще се подобрява. Знаете каква им е логиката и какви са им постулатите - нови бизнеси, нови работни места и пр.)
« Last Edit: December 14, 2018, 12:04:56 AM by MSL »
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
 Добавям малко математически изчисления относно билети за търкане (каквито избягвам да купувам, защото никога не знам доколко обявените там неща отговарят на истината). Пример с тираж от 20 000 000 (20 милиона):
 Да приемем, че има 20 000 000 тираж на едната лотария и отнема по 30 секунди за изтриване (и осъзнаване) на билет. Това прави 600 000 000 секунди. Те са равни на 10 000 000 минути. Те пък се равняват на около 166 666,67 часа, което е около 6944,44 денонощия, а те са равни на около 19 години!  :)
 Иначе, нещата са пределно ясни откъм шансовете - ако приемем, че наистина има поне 1 голяма печалба в тези 20 000 000 билета за търкане, то при 1 билет шансът е 1 : 20 000 000 (едно към 20 милиона), при 10 билета е 10 : 20 000 000 (т. е. 1 : 2 000 000; едно към 2 милиона), при 100 билета е 100 : 20 000 000 (т. е. 1 : 200 000; едно към 200 хиляди). Извод - дори и с цели 100 билета да участваш, шансът си остава микроскопичен и затова не бива да се възлагат някакви кой знае какви големи надежди!
« Last Edit: April 29, 2018, 12:29:16 AM by MSL »
A fan of science, philosophy and so on. :)

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
Питам за един приятел.

Влагане обратно на всичко спечелено помага ли за печелене на шестици? Имаше един, който казва, че много печелел, защото влагал малките печалби обратно, за да спечели големите.

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
Още един въпрос. В сайт по логика беше написан пример за логическа грешка. Възпроизвеждам това, което разбрах от английския и по памет.
Джил: -Купи си толкова скъпа кола, а нямаш пари. Това не беше разумна инвестиция.
Джек: -Знам, но нали знаеш, че от много години пускам тото.
Джил: -И какво от това?
Джек: -Толкова много години не съм спечелил, значи че скоро ще спечеля от лотарията и ще си покривам разходите по колата.


Разбира се, че това се смята за заблуда (логическа грешка), защото няма връзка колко години Джек не е печелил с това дали ще спечели сега. А вие как мислите? Вярно ли е това така?

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Реинвестиране на печалба от тотото
« Reply #4 on: November 17, 2018, 02:47:28 AM »

Реинвестиране на печалбите от лотариите


 Така. Ставайки дума за реинвестиране на печалба от тотото (и въобще - за реинвестиране на печалби от лотариите) това първо си е въпрос на избор на всеки човек - някои може да си решат да не реинвестират, защото предпочитат да си купят с печалбата нещо друго, а не лотарийни билети (фишове и т. н.), а други, като споменатият човек (и мен) предпочитаме спечеленото да се реинвестира (да се похарчи отново за лотарията). Второ, това задава ДОНЯКЪДЕ по-голям шанс да се спечели. Обаче няма гаранции (не е сигурно), че ще се спечели шестица, петица, четворка или тройка! По-голям шанс за печалба не значи сигурна печалба. И нека да конкретизирам. Ще го направя с примери за "6 от 49". При "6 от 49" шансът за познаване на шестица с една проста комбинация от 6 числа е 1 на 13983816. Да речем, че си спечелил някакви пари от по-малка печалба и ги реинвестираш в повече комбинации - да вземем за пример лесното за смятане 10 (десет) - купуваш 10 комбинации. Е, тогава шансът ти е 10 на 13983816 (или равен на 1 на 1398381,6). Както виждате, повишава се вероятността да спечелиш (в конкретния случай - с 10 пъти повече се е повишила), но отново е достатъчно трудно (много рядко ще се случи).
 Заключение: реинвестирането на печалби повишава/увеличава вероятността, но не дава гаранции за успех. Който реинвестира може да спечели, може и да не спечели. Повечето хора НЕ печелят.
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Още един въпрос. В сайт по логика беше написан пример за логическа грешка. Възпроизвеждам това, което разбрах от английския и по памет.
Джил: -Купи си толкова скъпа кола, а нямаш пари. Това не беше разумна инвестиция.
Джек: -Знам, но нали знаеш, че от много години пускам тото.
Джил: -И какво от това?
Джек: -Толкова много години не съм спечелил, значи че скоро ще спечеля от лотарията и ще си покривам разходите по колата.


Разбира се, че това се смята за заблуда (логическа грешка), защото няма връзка колко години Джек не е печелил с това дали ще спечели сега. А вие как мислите? Вярно ли е това така?
Според мен това, което се има предвид с този пример е, че вероятността всеки път е много малка за печалба. Да, ако играеш много години подред ти увеличаваш малката вероятност, но тя пак си остава сравнително малка, пренебрежима, заради голямото количество възможни комбинации и ограничените ни възможности да играем с достатъчно огромно количество комбинации. В примера по-горе обясних, че не една, а даже десет комбинации да пуснеш, шансът пак е нищожен (около 1 на  1, 4 милиона)! Няма никаква задължителност да се спечели от лотарията, независимо колко време и с колко комбинации играеш. Затова и в примерът се критикува точно тази заблуда, че "Играя много = все ще ми дойде и моя ред". Това не е вярно, защото редът може и да дойде, но много по-вероятно е да не дойде. Някои хора играят цял живот лотария (с десетки години - 10, 20, 30, 40 и нагоре), но никога не улучват шестици.
 Ще илюстрирам с 2 други примера, които не са свързани с "добър късмет" като лотарията, а с "лош късмет":
а) Колкото по-дълго живееш, толкова по-голям шанс имаш да ти падне метеорит на главата. Да, но досега няма документиран такъв случай (имаше съобщение за уж първия случай на убит човек в историята, в Индия, но не знам дали е вярно и доколко).
б) Колкото по-дълго живееш, толкова по-голям шанс имаш да се разболееш от рак. Да, но повечето хора цял живот не се разболяват от рак.
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
 Добавям два труизма за лотарията (лотариите):
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
По въпросите свързани с "Кога ще спечеля...?"
« Reply #7 on: December 14, 2018, 12:03:57 AM »

По въпросите "Кога ще спечеля от лотарията?", "Кога ще спечеля от тотото?", "Кога ще спечеля от националната лотария?" и "Кога ще спечеля шестица от тотото?"


 Виждам, че хора се интересуват по въпросите от типа "Кога ще спечеля...?", а именно:
  • "Кога ще спечеля от лотарията?"
  • "Кога ще спечеля от тотото?"
  • "Кога ще спечеля от националната лотария?"
  • "Кога ще спечеля шестица от тотото?"
Нека отговоря, като го обобщя под формата на един и същ въпрос: "Кога ще спечеля пари от тото/лотария?" Няма значение за коя лотария/за кое тото става дума; а и е ясно, че най-интересното е кога може да се спечели шестица (първо място; най-голямата печалба), а не нещо малко.
 Първо, ако не играете на тото/лотария, ако не участвате в такива неща, то никога няма да спечелите (няма как да спечелите). Печелят само някои от онези които играят. Изключваме случаите, в които някой ви прави подарък от рода на лотариен билет, тото фиш и др. Спомням си, че като бях малък ми подаряваха от време на време такива неща.
 Второ, тези, които играят в повечето случаи и повечето от тях също никога не печелят, независимо с колко много пари играят и колко дълго са играли. Те просто имат малко по-голям от 0 шанс да спечелят всеки път, когато играят (когато участват), за разлика от първите, за които писах - неиграещите (неучастващите), които са с абсолютно нулев шанс (никакъв шанс).
 Трето, не се знае кога (и дали) ще спечелим от лотарията/тотото шестица (голяма сума пари), защото шансовете са малки, дори когато се играе с много комбинации. Например, ако играеш с 1 комбинация имаш шанс 1:13983816, ако играеш с 10000 комбинации шансът ти е 10000:13983816 (или 1:1398,3816) - и в 2-та случая шансът си остава малък (в единия случай много малък, а в другия - малък).
 В заключение ето и какви категории играещи имаме: а) най-голямата по численост категория е на играещите цял живот и никога не спечелващи шестица, б) най-малката по численост категория представяща хората, които може да наречем "истински късметлии", "големи щастливци" и пр., защото те печелят веднага (още при първото си участие в лотарии, тота и пр.) или сравнително скоро (например през първите няколко месеца или през първите 1-2 години), в) също малка по численост категория (но по-голяма от предишната) - това са играещите дълго време (над 2 години), които най-после улучват шестиците (първите награди/големите пари).
 Ето защо отговорите на въпроса кога ще спечелим от тотото (лотарията и пр.) са следните:
 1. Никога със сигурност. (Ако не играете/не участвате.)
 2. Най-вероятно никога. (Ако все пак от време на време някой ви подарява лотариен билет, тото фиш и други подобни неща, даващи ви минимален шанс за печалби.)
 3. Вероятно никога. (Това се отнася до повечето от играещите, независимо с колко пари и колко често играят, защото както се вижда, шансовете винаги си остават доста микроскопични; доста минимални; доста мижави.)
 Не се знае когадали въобще!) ще спечелите от лотарията (тотото)! Няма гаранции (а и няма как да има) - например, ако някой залага на зар (1:6) и може да заложи на 5 от 6, пак има шанс да изгуби, а в същото време друг, който залага само на 1 от 6 при същия зар да спечели. Примерно първият залага на "2", "3", "4", "5" и "6", а вторият на "1". Пада се "1" - заложилият на многото губи, а късметлията заложил на малкото печели, въпреки че заложилият на многото е имал пет пъти повече шанс. Въпрос на случайност (въпрос на късмет - а късметът бива лош и добър. Лошият късмет при лотарии и тота, предвид малките шансове за печалба, е много повече от добрия късмет - просто повечето хора губят, а само една малка част от играещите/участващите печелят. Факт.)
A fan of science, philosophy and so on. :)

Tags:
 

Your ad here just for $1 per day!

- - -

Your ads here ($1/day)!

About the privacy policy
How Google uses data when you use our partners’ sites or apps
Post there to report content which violates or infringes your copyright.