☯☼☯ SEO and Non-SEO (Science-Education-Omnilogy) Forum ☯☼☯



☆ ☆ ☆ № ➊ Omnilogic Forum + More ☆ ☆ ☆

Your ad here just for $2 per day!

- - -

Your ads here ($2/day)!

Author Topic: Достойни жени  (Read 944 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Достойни жени
« on: January 28, 2018, 02:51:01 PM »

За достойните жени


 Правя тема за достойните жени. Винаги съм обичал Златната среда - да не се изпада в крайности като "всички жени са достойни" или "всички жени са недостойни". Вече имам тема за недостойните, ненормалниците (която я започнах с жена). Тази тема ще е посветена на достойните хора от женски пол - жените: засега планувам да включва в нея Margaret Sanger (Маргарет Сангър), но ще започна с една достойна българка - Ана Май (Ана Кръстева Маймункова).
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter

Ана Кръстева Маймункова (Ана Май) (26 юни 1878 г. - април 1925 г.)

Тази година ще се навършат 140 години от рождението на една от най-достойните българки, които са оставили следа и в международната история, в интернационалното движение за правата на жените.

 Ана Май (Ана Кръстева Маймункова) е родена на 26 юни 1878 г. в град Хасково. Израства в семейството на някогашния деец от революционните комитети (и диарбекирски затворник) Кръстьо Маймунков. Ана завършва девическата гимназия в гр. Стара Загора. Нейна учителка е Вела Благоева, която най-вероятно е първата, която я запознава със социализма, комунизма и женския въпрос.
 Ана, според някои, би могла да отиде в чужбина или в поне в тогавашна София, където да се движи с капела, чадърче и копринени дрехи и да се омъжи за офицер, чиновник или нещо подобно. Тя обаче избира по-провинциална и родна среда благодарение на баща си, който й препредава комитетските идеали (както и на Аврам Гачев с младежкия му кръжок). Той минава през тогавашните културни центрове на България - Пловдив, Русе, Стара Загора, Габрово, Севлиево, Свищов, Видин, Ямбол, Сливен, Варна и Шумен. Все места, където се учи, обсъжда, превежда и издава литература предимно със социалистическа, сиромахомилска, комунистическа и стигаща до анархизъм и свободомислие насоченост. Това са и икономическите центрове на новата държава, над която столицата все още не е разпростряла всевластието си. Наред със запознаването си с България Ана работи като начална учителка в с. Воден и в Хасково, но скоро бива уволнена поради свободомислие и социалистическа агитация: тя е единствената жена, делегат на учредителната конференция на учителската социалдемократическа асоциация през 1906 г., което изглежда непростимо за Министерството на просветата. Опитва да продължи образованието си в Брюксел, но прекъсва следването, защото за баща й образованието на братята й изглежда по-важно. От 1912 г. нататък Ана е сред най-активните дейци на тесните социалисти: води неделни курсове за ограмотяване на работници, организира антивоенни демонстрации и стачки, набира средства за подпомагане на инвалиди и вдовици от войните (както и на изселническите семейства, които заливат Южна България и крайните софийски квартали).
 Ана Маймункова силно и всеотдайно се бори за правата на жените в семейството и обществото - да избират и да бъдат избирани за решаване на надсемейни, национални и интернационални дела - от равна заплата за равен труд, до достоен образ в обществото (че дори и за правото да пушат на публични места, без да ги глобяват за развратно поведение). В подобен стил са и нейни статии в "Ново време", "Работнически вестник", "Равенство", "Работничка", "Учителска искра": няма особен женски въпрос, който да се реши "феминистично". Има силна репресия над всички трудещи се във всяко общество и най-вече при капитализма, където природната полова разлика реално се засилва, но идеологически се прикрива с предписания за социални роли, избор и индивидуален успех. Но тъкмо върху жените се стоварват изискванията за обществена производителност, което предполага ограбван в дома, на полето и фабриката труд, а покрай това и затормозяване на природната функция за възпроизводство на рода без сериозно обществено обезпечение - отпуск за майчинство, намален работен ден, достъпна медицинска помощ, детски градини и безплатно образование на всички равнища.
 През 1919 г. Ана Маймункова официално става комунистка. Тя предвожда българската делегация на международната конференция на жените комунистки в рамките на Третия конгрес на Интернационала през 1921 г. в Москва. Сред препоръчваните действия по женския въпрос, които по-късно ще станат очевидности в множество конституции не само на социалистически държави, се предлага да се чества Международен ден на трудещите се жени. Исторически далеч по-пълни, ясни и въздействащи са решенията на Третия интернационал (в сравнение с Истанбулската конвенция, например)! Именно по предложение от българската делегация 8-ми март се определя за Международен ден на жената! (а датата не е случайна. Тя е свързана е с демонстрациите на работнички в Ню Йорк след 1857 г., с деня на майката към края на февруари, с опитите на Клара Цеткин да организира световно женско движение, с мартенския бунт на жените в Петербург през 1917.) За да разпространява в България всичко това, Маймункова започва да издава в. "Равенство". Там може да се срещнат статии, актуални и тия дни, но изместени от "джендърния въпрос": за неравни и неплащани надници, за "робините" в тютюневите и шивашките фабрики, за уволнявания поради сключване на брак и/или бременност, за връзката между платеното здравеопазване и образование, и високата смъртност, и неграмотност, за мита за първородна греховност на жената и следващата оттук нравствена непълноценност, и т.н. Това съвсем не е инцидентно, а едно системно насилие, произтичащо от обществено капиталистическо устройство, при което изглежда нормално вилите в Чамкория да стават все по-пищни с увеличаване на гетата в градовете и занемаряването на селата!
 След деветоюнския преврат (през 1923 г.) Ана Маймункова е арестувана и изтезавана е в полицията, което не я спира да организира стачки срещу новото правителство. Няколко часа след атентата в църквата "Св. Неделя" е отведена в Дирекция на полицията и е убита в средата на май 1925 г., без съд и присъда, както множеството изкупителни жертви заради атентата. Тогавашната продържавна журналистика оправдава това с простата "сметка": "За един наш - десет ваши". Няма да се учудим, ако някой ден официално се каже, че убийците са "достойни хора", които още тогава се борели срещу комунизма (който за много промити и/или недоучили мозъци е априорно зло); неофициално това се твърди из разни блогове, където се възмущават, че на нейно име все още имало улици и дори училище!
 Ето, заради всичко това трябва да се припомня за хора като Ана Май (Ана Маймункова) и то не само покрай джендър (гендър/гендер/социопол) проектите, но и заради обясними, политически, идеологически и некадърни липси в учебниците по история, които донякъде могат да се попълнят с нейния портрет и няколко реда за живота, делото и смъртта й. Заедно с понятия в историята е добре да има различни исторически, реални образи, а в съвременните спорове - спомен за предишните опити в решаване на подобни въпроси, за да не започваме от а-бе-ве!

 
Използвана литература:

- Димитър Денков, "Ана Маймункова, джендър проектите и уроците за комунизма".
- Уикипедия, "Ана Маймункова".
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Маргарет Сангър (Margaret Sanger)
« Reply #2 on: January 29, 2018, 01:33:13 AM »

Маргарет Сангър (Margaret Sanger) (14 септември 1879 – 6 септември 1966)

Да разгледаме достойните приноси към прогреса и напредкъка на човечеството на Маргарет Сангър, която някои критикуват от незнание и/или поради промитост с обскурантизъм под различни религиозни и други идеалистични, ненаучни форми.
 Маргарет е американка (от САЩ), която се е застъпвала за контрола на раждаемостта (нещо, което много хора и днес искат да се прави спрямо ромите, например, но в същото време подскачат като ужилени, когато става дума за контрола на раждаемостта по принцип). Тя е също така и медицинска сестра, писателка, защитничка на свободата на словото и полова възпитателка.
 За прословутата й евгеника. Някои си мислят, че става дума за хитлеристката евгеника. Ами не. Тук говорим за съвсем естественото и разумно - който не може да си позволи да отглежда щастливи деца, да не прави деца (това също много хора го говорят - защо разни африканци, роми, индийци и пр. раждали толкова много, като не можели да осигурят правилно възпитание, добри грижи и пр., поради липса на пари, невъзможност за осигуряване на образование и прочие. Всички ли са евгенисти?! Тук става дума за съвсем ЕСТЕСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ към поколението - по-добре да нямаш деца, отколкото да имаш нещастни деца! Човекът не може да е като животно и да следва някакви религиозни дебилизми като "Плодете се и множете се!",което уж бил го заповядал някой си Бог, защото ресурсите на Земята са ОГРАНИЧЕНИ, а като няма ресурси, не почват да падат от небето, нито ангели ги носят на крилете си!)
 Маргарет Сангър разделя обществото на 3 групи: 1. "образованите и информираните" ("educated and informed"), които контролират броя на децата  семействата си, 2. "интелигентни и отговорни" ("intelligent and responsible"), които желаят да контролират броя на децата си, независимо, че нямат необходимите средства и познания по въпроса, 3. "безотговорните и немислещи за последствията" ("irresponsible and reckless people") , чиито религиозни скрупули възпират контрола върху тяхното безотговорно размножаване. И точно за тази трета група, Сангър твърди, че според разумните хора тази група (безотговорни и немислещи за последствията) трябва да спре да се размножава, та това се определя като "негативна евгеника".
 Забележително и важно е да се знае, че в лична кореспонденция Сангър изразява тъгата си относно агресивността и смъртността на нацистката (хитлеристката) евгеника. Прави дарение за анти-нацистката пропаганда в САЩ. В Нацистка Германия й горят книгите.
 В заключение - даже и да има неща, които в днешно време може да бъдат определяни като крайности и евгенистични (например, че не е искала да се допускат психично болни, сифилистици, малоумни и проститутки в страната), цялостното дело на Маргарет Сангър е, като цяло, прогресистко и е за уважение.
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Вела Пеева
« Reply #3 on: February 03, 2018, 03:07:17 AM »
 

Вела Пеева

  Героичната и трагична биография на Вела Пеева: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B0_%D0%9F%D0%B5%D0%B5%D0%B2%D0%B0.
A fan of science, philosophy and so on. :)

Tags:
 

Your ad here just for $1 per day!

- - -

Your ads here ($1/day)!

About the privacy policy
How Google uses data when you use our partners’ sites or apps
Post there to report content which violates or infringes your copyright.