Сексологията като наука
За нас - учените-атеисти, философите-атеисти и всички по-модерни хора, които ценят науката едва ли е под съмнение, че
сексологията е наука (че сексологията е дял от съвременното научно познание). Има, обаче, хора, които не я смятат за наука - това са различни религиозни и/или анти-научно ориентирани и/или неуки люде. При много от тях, под една или друга форма (и в различна степен), може да се открие и
сексофобия (страх и/или отвращение и/или неразбиране на сексуалното поведение на хората).
Тези дни попаднах на аргументи от сорта на това, че един от основателите на сексологията бил ентомолог (учен, който се занимава с насекоми) и затова не може да се вярва, че сексологията е много научна, както и изказване, че това въобще не била наука. Да се твърди, че понеже един (и то наистина само един, защото сексологията има много родоначалници) е бил ентомолог и затова не е можело да бъде и добър сексолог е все едно да кажем, че ботаниката не е наука, защото основателят й (в Европа) Теофраст е бил философ.
Защо има нужда от сексология?
Нека и да обоснова защо сексологията е нужна, а оттам и полезна.
1. Хората (а и много от останалата жива природа) не са безполови. Не са и еднополови. В по-голямата си част хората са двуполови (хермафродити, трансджендъри и пр. също съществуват).
2. Половото общуване (сексуалното) съществува, съществувало е и ще съществува. То е част от процесите на живота (а и без него животът е немислим, в половите му прояви - хора, други животни-бозайници, птици, насекоми...).
3. Има полови разстройства, които се нуждаят от разбиране, изучаване и лечение (с това се занимава дял от сексологията -
патосексология или
медицинска сексология).
4. Има много неща за изучаване, изследване и разбиране относно половата система, онтогенетичното и филогенетичното полово/сексуално развитие, половото поведение на човека, функционирането на половите двойки (на някои места има и тройки, четворки - полиамуризъм/полиаморизъм се нарича; отделно - традиционните бигамии, полигамии, биандрии, полиандрии, някои от които съществуват и до днес).