Ум и богатство
Възниквал е по различни поводи и при различни ситуации въпросът "защо еди кой си е умен и висшист, а беден, а пък друг бил прост и с едвам взето средно образование, а богат?"
Ето и отговорите, които мога да дам:
1. Първото за което се сещам от научна, философска и конкретно - логична гледна точка е т.нар.
Аргументум ад круменам (
Argumentum ad crumenam -
http://en.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_crumenam). Това е логическа грешка, която се изразява в това, че някой го смятат за прав, защото е богат или, съответно, някой го смятат, за умен, защото е богат.
Аргументум ад круменам може да се изрази и в запитването: "Като си толкова умен, защо си беден?", респ. "Като си толкова умна, защо си бедна?"
Това е логическа грешка, защото е факт, че имаме:
- умни и богати
- умни и бедни
- глупави и богати
- глупави и бедни
Богатството не е свързано задължително с умност.
2. Произходът на богатствата е различен. Нека да се спрем на наследственото. Например момчето Хикс като навършило 20 години и наследило 200 000 долара. Ако момчето Хикс е умно, то ще наследи 200 000 долара. Ако момчето Хикс не е умно, също ще наследи 200 000 долара. Разбирате ли? Няма значение умно-глупаво, наследството си е наследство и все е 200 000 долара. По същия начин по който, ако момчето Хикс е със сини очи или с кафяви очи. Ако е със сини очи - получава наследство и то е 200 000 долара. Ако е с кафяви очи - също получава наследство и то също е 200 000 долара.
А сега да вземем за пример момчето Игрек. То никога не получава голямо наследство, защото няма богати роднини или пък, защото те са си похарчили парите за пиене, ядене, комар, скъпи дрехи и в края на краищата няма наследство по една или друга причина...наследство 0 (нула). Ако момчето Игрек е умно - няма наследство, ако момчето Игрек е глупаво - пак няма наследство. Ако е със зелени очи - няма наследство, ако е с черни - пак няма. Като няма - няма. А като има - има. И си няма или си има, независимо кой колко бил умен или неумен.
3. Богатство, постигнато с личен труд, напр. с бизнес.
Може би този случай подвежда много хора да мислят, че не може да има умен човек, който да не е богат, защото колко му е то да направиш някакъв бизнес, да си предприемач, да си компютърен специалист и т.н.? Та, значи, умен ли си/умна ли си - нямало начин, си мислят хората, изпаднали в заблуждението обяснено в точка 1 в тази тема.
Обаче това също не е така. Сега и ще се опитам да обясня, по възможност изчерпателно, защо се получава така (наистина умен/умна, но небогат/небогата или даже беден/бедна).
Познавам 2 братовчедки. Приличат си по произход, до голяма степен и по външност. Произхождат от семейства с относително идентични финансови възможности. А ето и как се развиват след това. По-голямата братовчедка е по-ученолюбива и й се отдават много от науките в училище. По-малката - не й се отдава почти нищо в училище. По-голямата завършва от раз средното училище и също така с лекота си издържа изпитите за колежа, избира да учи филология. По-малката със зор завършва средното училище, а за колежи и университети въобще и не помисля. А ето и какво става накрая:
По-голямата и умна братовчедка се дипломира с отличие и поради почти перфектните й езикови умения, веднага я назначават на работа в средно училище, което си е избрала. Работи добре, всеотдайно, получава всякакви възможни повишения на заплатата и пр. неща, които се полагат на учителите - екскурзии с децата, ваканции. Тази по-голяма и по-умна братовчедка, обаче, си остава със среден приход на месец, примерно, 2500 юана.
Е, в същото време по-малката и по-глупава братовчедка след лутане какво да работи, след като за по-нататъшно образование и дума не може да става, решава да се омъжи и да почне бизнес с част от парите на мъжа си. Човекът я спонсорира, тя отваря магазин за стоки от първа необходимост и барче. Бизнесът потръгва, скоро си връщат инвестираното, минават на печалба и, да речем, в момента месечният й приход е 7500 юана, т.е.
3 пъти повече от този на по-голямата, по-умна братовчедка-учителка.
Значи, в края на краищата, по-умната, с по-високо образование и с по-интелектуална професия е 3 пъти по-бедна, отколкото по-неумната, с по-ниско образование и с неинтелектуална, търговска професия.
Ето и друг пример. Познавам 2-ма различни тийейджъри. На почти еднаква възраст. Момиче и момче. Родени и израстнали в една и съща държава, в един и същи град, с равен старт относно образование и с относително равни финансови възможности на родителите. Момичето, въпреки опитите да бъде образована даже с помощта на частни учители, не можа да овладее добре науките. Момчето - напротив, хем отличник, хем и с успешни таланти в областта на музиката и спорта в извънкласови занимания по инициатива на родителите му. Гледам през последната година, че момичето май вече не посещава училище и се занимава с продажби на пасти за зъби, а момчето продължава да учи в училище науките, както и да се доразвива в областите на музиката и спорта.
И сега, според зависи, накрая какво ще излезне?
Ако момичето цял живот си остане продавачка на паста за зъби и от сорта, а момчето стане мениджър във фирма или учител, определено момчето ще бъде с пъти по-богато от момичето. Т.е. в случая по-умното момче, ще е по-богато от глупавото момиче. ОБАЧЕ, нека си представим, че момичето не остане цял живот продавачка, а се развие по друг начин - напр. задели пари и си отвори собствен магазин, след което да разшири бизнеса и да направи верига магазини или няколко бизнеса (както един в друг град наблизо, който имаше туристическа фирма, а после направи и ресторант, и магазин за сувенири), е тогава момичето може да стане и по-богато от умното момче.
Друг вариант е пък да си намери богат съпруг. Представете си ги така:
умното момче си намира работа за 7000 юана и се оженва за жена с доход 3000. Общо им се падат 10 000, делено на 2 - по 5000 на човек. А пък глупавото момиче се омъжва за някой богаташ, който, примерно, само за ден докарва по 10 000 юана. Този мъж само по 10% да й дава от парите си, тя пак ще е по-богата от умното момче и жена му, взети заедно.
Сега разбирате ли, че умът и богатството не са задължително свързани?
Някой може да не е влизал в университет и да не знае елементарни неща като:
- Къде е остров Тасмания (или пък, ако е от остров Тасмания да не знае къде е Румъния)
- Кой е президентът на Русия (или на САЩ)
- Какво е "ботаника" (или "микрон")
- Как се пишат елементарни думи,
обаче този човек може да си има фирма за вторични суровини, която да му докарва по хиляди пари на месец чист доход. И в същото време може да имаме учени хора - физици, психолози и пр., които не просто да нямат неговите доходи, но дори и да са останали безработни и да са му клиенти, т.е. да са се превърнали в клошари заради безработицата, която в момента е много актуална в доста страни по света - напр. Испания.
Определено, вече си мисля, че няма как да не съм ви доказал, че умът не гарантира богатство, а липсата на голям ум - не е задължително свързана с бедност.