Ейджизъм
Ейджъзмът (на английски - ageism) е, накратко казано, просто
възрастова дискриминация.
Аз, като понякога срещал ейджизъм, под една или друга форма, преди бях писал по този въпрос едно "
Анти-ейджистко за младите хорица", та сега ще го напиша почти същото и тук, да си го имаме:
Чатим си, чатим си с една млада хубавица в Скайпа и тя дълго време не ме знае на колко съм години. Виждала ме е на снимки, всичко точно, няма много разминавания като светоглед, и по едно време ме пита нещо от сорта на "Ти на колко си години, щото аз съм на 18?", викам й, че батко (аз, демек) е на 34(тогава бях на 34, сега съм вече по-голям) и тя - "Колко странно, ти можеш да си ми баща." И взех да обяснявам едни неща, които сега ще обясня и тука на млади, а и на стари, ако желаят да прочетат, защото аз не съм ейджист.
1. В България повечето хора (ако не са от едно познато ни малцинство) се женят чак на 18 години минимум и, докато им се роди дете, са почти на 19, на 19 или над 19 години. Т.е., за да можеш да си баща на някой си/някоя си, то трябва да си поне около 19 години по-голям от него/нея. Защото няма много логика, когато съм бил на 16 години и съм писал домашно по химия за 9-ти клас, запъвайки се на разни валентности, в същото време да съм бил женен за някое момиче и да си правим с нея бебето, ставайки баща в края на лятната ваканция, нали така? Не, че нещо, ама ДАЙТЕ ДА ПРЕСМЯТАМЕ ПРАВИЛНО, ПЪРВО .
2. Хората са склонни сами да се самозалъгват относно другите, създавайки си разни предразсъдъци - сексизъм ("мъжете са по-добри от жените или обратно"), шовинизъм ("нашият народ по-го бива от другите народи"), расизъм ("нашата раса си е най-висшата") и пр.
Е, същото е и с предразсъдъка ЕЙДЖИЗЪМ. Там не се взема под внимание нищо друго, а приоритет се дава на годините на човек (напр. "ако е до 5 години по-голям от мен - става, но ако е 6 - не става." и други от сорта). А годините са нещо относително? Защо годините/възрастта минават за нещо относително? Ето защо:
а) За 1 година едно куче остарява по-бързо от един човек, а един човек по-бързо от един орел.
б) Самите хора за 1 година стареят с различни темпове, затова на 20 години едни може да изглеждат на 15 години, а други - на 40 години.
Вероятно разбирате, че ейджизмът не взема под внимание реалната (биологична) възраст, а примитивно борави само с каленадарната. Ейджистите, понякога, трудно разбират защо човек на 5 години е още дете, а куче на 5 години е вече зряло животно. За тях има само число (10, 20,... 100...) и това е всичко. Така ейджистите смятат, че всичко се движи и изменя с еднаква скорост. Уви, не е така и науката отдавна го е доказала. С времето хората се изравняват.
...
И последно - какво имах предвид като казвам, че с времето хората се изравняват? Лесно е да се разбере, ето пример: като си на 17 години, а някой е на 1 годинка, то ти си 17 пъти по-голям от него. После като си на 34, а той е на 18, то си почти 2 пъти по-голям от него, а като остареете вече и ти си на 70, а той е на 54, тогава си само 1,3 пъти по-голям от него. Това е количествено натрупване, водещо до качествено изменение. Ето защо, например, такива родени през 1992 година могат да изглеждат големи колкото такива, родени през 1975 година и, ако някои от тях, решат да се правят на много малки или да мислят, че ние сме много големи си е една ейджистка самозаблуда. Общо взето това беше в съдържателен аспект, а по форма го отредактирах донякъде. За повече по тази тема (възрастова дискриминация/ейджизъм/ажизъм) -
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%8A%D0%B7%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F.