Чукундур
Чукундур. Когато четем това, сигурно много от нас си го асоциираме с обидна дума, която означава някой глупав и/или лош и/или непохватен, и пр. човек от мъжки пол. Да, но, сигурно много от вас ще се изненадат, когато разберат, че "
чукундур" има и друго значение.
Чукундур означава
цвекло. Цвеклото е кореноплоден зеленчук. Чукундур може би идва от турското çükündür (чюкюндюр), което значи "цвекло". Възможно е думата да е наследена и от други тюркоезични народи, срещащи се в българската история: прабългари, авари, хазари, печенеги, узи, кумани, татари. На казанско-татарски чукундур/цвекло е "шьогйендйер".
Вече знаете, че изначалното значение на думата чукундур не е било обидно, а просто е означавало един вкусен, според мен, и полезен за здравето кореноплоден зеленчук (визирам червеното цвекло):
"
Червеното цвекло е богато на фолиева киселина, витамин C и желязо.
...
Червеното цвекло е ценно за кръвообразуването - фолиевата киселина и микроелементът кобалт участват в образуването на еритроцитите. Още от древността този кореноплод се използва при треска и кръвозагуба. Червеното цвекло спомага и за изхвърлянето на токсините от организма. Използва се също като слабително и диуретично средство. Сокът от червено цвекло възстановява изгубените сили, затова се препоръчва при дълго боледуване. Смята се, че сокът спомага за спирането на развитието на ракови клетки"
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BE_%D1%86%D0%B2%D0%B5%D0%BA%D0%BB%D0%BE