Чичо Томовата колиба
Една от най-известните колиби по света е сигурно "Чичо Томовата колиба". Това е една американска книга. Ето и информация за нея:
"„
Чичо Томовата колиба“ е световноизвестен роман на Хариет Бичър Стоу, който допринася към напрежението, довело до Американската гражданска война. Написан е през 1851-52 г. и веднага става бестселър. Преведен е на 37 езика и само за пет години от него са продадени половин милион бройки.
В него се разказва за цветнокож - Том, наричан от всички „чичо Том“, купуван и продаван три пъти и накрая пребит до смърт от последния си собственик. Том е на средна възраст, с жена и деца, набожен и почтен, което доказва като сам отива до Синсинати и се връща с 500 долара, изпратени до господаря му, въпреки че е лесно да избяга с парите в Канада."
История на създаванетоХариет Бичър Стоу написва книгата като протестна реакция срещу нововъведения Закон срещу бягството на роби (1850), според който помогналите на избягал роб се считат за престъпници. Моментът съвпада с лична трагедия за авторката – смъртта на едно от децата ѝ от холера. Идеята за романа „Чичо Томовата колиба“ я осенява по време на църковна служба. Внезапно тя получава видение на окъсан, измъчен роб, когото бият жестоко. По-късно казва, че романът е вдъхновен и написан от Бог.
Книгата е публикувана първо в подлистник в „Национална ера“ – вестник, ангажиран с борбата срещу робството. Сюжетът е отчасти базиран на истински случай, известен на Хариет Бичър Стоу, а също и на други подобни случаи. При писането на романа тя изпада в състояние на вдъхновение „Не можех да контролирам разказа, Бог сам го пишеше“, твърди Стоу. „Аз бях само инструмент в ръката Му. На Него трябва да се отдадат всички похвали“. Президентът Ейбрахам Линкълн се среща с Бичър Стоу и се шегува: „А, значи Вие сте малката женичка, написала книгата, от която започна голямата война!“.
По ирония на съдбата Стоу не е имала никакви намерения да подстрекава към война. Тя дори не пише открито против системата на робството, а още по-малко – срещу плантаторите от южните щати, където е разпространено използването на роби. Самата тя има лични познати сред робовладелците от южните щати и ги изобразява в благоприятна светлина. Господарите-южняци на Чичо Том се отнасят добре с него, а злодеят, който го пребива от бой, е северняк.
В романа робството се разглежда не от политическа или философска гледна точка, а от гледната точка на семейните и християнски ценности. Робството е жестоко, според Стоу, защото разделя семействата и така прекъсва естествените връзки между родители и деца и – преди всичко – защото противоречи на християнското учение. Книгата засилва напрежението между аболиционисти и робовладелци, довело до Американската гражданска война (1861–1865), с която се премахва – поне на хартия – робството на цветнокожите в Америка.
Критика Към достоверността на „Чичо Томовата колиба“ в САЩ са отправени нападки, въпреки че там нещата би трябвало да са познати от първа ръка. В отговор, Бичър Стоу публикува „Ключ към Чичо Томовата колиба“ (1853), в който разкрива своите документални източници."
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B8%D1%87%D0%BE_%D0%A2%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B1%D0%B0