А сега и аз ще отговоря:
"Хората или човекът?" Не е лесно да се правят такива избори. Смятам, че трябва да е "хората И човека", т. е. "и обществото, и човека"; "Един за всички и всички за един."
"Това любопитството е сила неустоима. Нали?
" Е, зависи кой каква устойчивост има.
"Какво е самоиронията?" Това е да се иронизираш себе си, да се самоиронизираш.
"Как да разкараме някой/я без обяснения?" По принцип има много начини. Най-лесните са да ги накараш сами да се разкарат. Например безотказно в повечето случаи е "Болен съм от СПИН. Не е проблем, нали?"
(Това от един филм; не си спомням точно от кой, но беше комедиен.)
"Кое е правилното?" Което не е неправилното; което не е погрешното.
"Променят ли парите хората?" Всеки е податлив към промени в различна степен. Неминуемо все нещо ще се промени, ако си богат, в сравнение, ако си беден. Зависи за каква промяна става дума.
"За жените и мъжете. Какво е най-важното да знаем?" Ами, че и едните и другите са хора.
"Грях ли е суетата?" Думата "грях" е религиозна. Извън религията няма грехове, затова и въпросът, в извънрелигиозен смисъл, няма смисъл.
"Извинявате ли се, когато разберете, че сте сгрешили?" Да.
"Жената: животно или човек? (Мъжът: животно или човек?)
" Всъщност човекът е едно от животните.
"Бихте ли си осиновили дете?" Има такава вероятност, макар че засега го раздавам чайлдфри.
"Възпитание на чувствата. Как?" Чрез самообразование, силна воля, постоянство...
"Умеем ли да бъдем щастливи?" Зависи кой. Има различни типове хора.
"Можем ли да прощаваме?" Е, някои могат, други - по-не могат. Пак зависи кой.
"Добро качество ли е наивността?" Ами в някои ситуации може да се окаже добро, но като цяло не е добро, защото е свръзана не със знание, а с незнание; не с ум, а с простота. Ясно, че няма как да е добро качество априори.
"Какво според вас е
поезия?" Част от литературното творчество; специфично умение (не всеки умее да пише добра поезия).
"Красивото име на безразличието. Кое е то?" Ами НИРВАНА. Това е от будизма.
"Как ще реагирате, ако разберете че вашия любим е...?" Това не се разбира какво се има предвид. Сигурно са имали предвид, че е нещо нечесто срещано, защото ако е често срещано, то няма да има нужда от специални реакции.
Та, зависи какво е след "е"-то.
"Да поговорим за истинските неща. Кои са те?" Всеки си има собствени дефиниции за "истинскост" при нещата. Всъщност истината, в по-професионален философски план не е свойство на нещата, а е логическа категория. Както пишеше един велик философ - Брутян "Може ли да ми покажете една "неистинска маса"?"
"Големият мъж, който още живее с майка си. Какво мислите за него?" Има много различни мъже, които живеят с майките си. Едно е маминото синче, което вече е застаряло, а съвсем друго е работещият мъж, който живее с майка си, която е на легло и той е отговорен към нея. Зависи кои са тези син и майка. (А за някои страни съм чел, че имотите са толкова високи, че щеш-не щеш живееш не само с майка си, ами с всичките си роднини. Лоша работа е бедността, лоша!)
"Коментар на снимка на "прима виста". Правили ли сте?" Да, но не е нещо интересно.
"Как се става уважавана личност?" Като отговориш на критериите за уважаемост на обществото (или микрообществото), където искаш да си уважаван/-а. Все пак това е субективно - някои уважават наркобосове, други уважават учени, трети уважават актьори, четвърти - модели...
"Страх ли ви е?" Имах колега, който беше писал даже дипломна работа за "Страха". Бяха го питали на защитата подобен въпрос - "Колега, вие страхувате ли се?"... Аз обичам поговорката, че само безразсъдните са винаги смели и не ги е страх от нищо. Страхът в много случаи е полезен, не винаги е безполезен и/или вреден.
"Кой е отличителният ни национален порок?" Вярвам в това, че всяка нация е сбор от индивиди, които имат малко общи неща - език, например. Пороците са разпръснати сред отделните индивиди и да се намери преобладаващ порок е трудна работа, ако не се изследват поне над 50% от индивидите. Ето, примерно, сещам се за нещо нашумяло - "агресията по пътищата". Само 20% от шофьорите да се държат агресивно, това наистина е голям социален проблем, НО може ли да се смята за "национален порок"? Колко от нацията са шофьори и колко от тях са агресивни, за да го приемеш това за "национална черта" ("национален порок")?