☯☼☯ SEO and Non-SEO (Science-Education-Omnilogy) Forum ☯☼☯



☆ ☆ ☆ № ➊ Omnilogic Forum + More ☆ ☆ ☆

Your ad here just for $2 per day!

- - -

Your ads here ($2/day)!

Author Topic: Пушенето е вредно за вашето здраве! (И малко детайли - за пушещите в РБ и КНР)  (Read 823 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter

Пушенето е вредно за вашето здраве!

(и в детайли - за пушещите в България и в Китай)


 От много години съм синофил (почитател на Китай), а от около 14 живея в КНР. Това ме прави, ако не професионалист синолог, то поне "поназнайващ доста" за Китай (КНР) и китайското.
 Тази нощ попаднах на интересна тема - за пушенето в България (РБ) и в Китай (КНР). Ако някой не знае, да кажа, че "РБ" значи "Република България", а "КНР" - "Китайска Народна Република" ("中华人民共和国").
 Та ето и за какво иде реч, конкретно:
 Петко Хинов казва, че често, когато минава край едно севлиевско училище, за пореден път вижда скрити в един вход пушещи учащи се и повечето са момичета. Бъдещи майки. Винаги, когато китайци му идват на гости, го питат със смесица от почуда, любопитство и лек ужас: "Защо толкова много момичета и жени пушат в България?"...
 Камен Иванов се намесва, че в интерес на истината, гледка на пушещи млади момичета може редовно да се види в Китай.
 Намесих се, за да кажа нещата като "по-старши" в ситуацията: Самоцитирам се -

1. " Само на някои места в Китай. Хинов е на около 90% прав - основно в по-модерните райони. След малко ще го коригирам и него, като най-старши тук относно опит в Китай."

2. " Петко Хинов , съгласен съм на около 90% - основно е така (засега) в по-развитите райони. В някои, дори и недоразвити, си пушат по някаква традиция. А някъде - дори и на сватби (булка и младоженец). Споделям, като най-старши в Китай - с опит около 14 години на място и като синофил от преди 38 години."

3. (Това по повод на Камен изказването за идеализацията, че "Лекото отклонение в темата което направих е с идеята че не трябва да се правим по-черни отколкото сме, нито да идеализираме други. За една млада и невинна душа последствията от идеализация биха могли да бъдат толкова лоши колкото тези от пушенето."): "Ъхъ! Както и РЕ-идеализацията. Примерно - някой в Китай му станало кофти, залипсвала му Европата (ре-идеализация), а като се върне там - почва да му е още по-кофти. Писал съм по темата и преди."
 Ето и къде съм писал преди за реидеализацията.
 Пояснявам от сега - преди години, когато живеех и преподавах в Саня, Китай, срещнах млади жени, които пушеха почти "цигара след цигара", обясниха ми, че били от Съчуан (това е една голяма китайска провинция). След това се поразрових по темата и видях, че е така - не само в развитите китайски градове китайките пушат цигари.
 Нещо свързано, на китайски - https://zhidao.baidu.com/question/749532862226665652.html.
 (В случай, че се заформи по-нататъшна дискусия, ще ви държа в течение.)
 
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Има продължение (очаквах го, затова и ви подготвих предварително), та ето:

Камен Иванов писа:

"Без да оспорвам информацията която даваш, също споделям от опит, без да накланям везните. От собствените ми познати тук - поне няколко момичета пушат "като комин", при това са от различни социални групи и различни райони. На шега съм се опитвал да снимам като пушат - не дават! Когато съм се разхождал - редовно се виждат пушачки. Възможно е да съм попаднал на непредставителна извадка. А и не само за пушенето - по много други въпроси - което е човещинка, навсякъде еднакво. Разликата между индивидите остава да е в личностното развитие, което пък нали твърдим, че не е свързано с конкретна националност." + " Geser Kurultaev Има случаи когато човек няма друг източник на информация освен публичната такава. И когато е създадена една сладка представа за дадено място и дадени хора много е лесно човек да потъпче червената лампичка у съзнанието си, и да даде път на сляпата вяра в доброто. Не оспорвам съжденията които правиш за идеализацията, но считам че публичната информация за което и да е място по света трябва да е достатъчно реалистична за да няма въвлечени в заблуждение.."

Моите отговори:

"Kamen Ivanov, определено на повечето места в Китай жените пушат изключително рядко (а да видиш ученичка с цигара е някаква екзотика). Един бърз поглед върху статистиките на пушачите по света може да докаже, че в България се пуши много повече на глава (сред жените), отколкото в КНР - за тютюнопушенето сред жените - напълно съм сигурен, че в РБ е повече (съгласен съм с тази карта: https://en.wikipedia.org/wiki/Tobacco_smoking#/media/File:Female_Smoking_by_Country.png). За Китай - изказвам се от опит при посещения в следните места (малко хора са били на толкова много места в Китай, дори и сред самите китайци): Пекин, Тунхуа, Чанчун, Йендзи, Харбин, Учан, Далиен, Джану, Шанхай, Суджоу, Гуанджоу, Джухай, Сини, Маомин, Макао (САР), Хайкоу, Саня, Дунфан (Басуо), Боао, Цюнхай, Динан, Чънмай + няколко села (Тиенду и другите не ги помня като имена). Надявам се да е достатъчно реалистично - личен опит на толкова много места + подкрепено с данни онлайн (от които приложих само 1, но ако трябва ще се поразровим и за повече.)"
+
"Kamen Ivanov, това се опитвам да правя от много години - да давам правилната информация за нещата (и да повтарям, че повечето чужденци не са подготвени за Китай, не могат да се адаптират към Китай, не разбират Китай, идват тука с някакви измислени надежди и после стават синофоби, защото не им уйдисвало така, както те очаквали, че ще им уйдиса). Въпросът е, че човек дори препатил и преживял нещо, лесно може да го ре-идеализира - знаем си много добре за разни общи познати - в чужбина започва да им липсва родината и я хвалят, все едно, че е райско място. Кратко след като се завърнат отново почват да се жалват и вайкат що пък са се върнали, а не са си стоели в чужбината. Така че - не се надявай много от интернет-описания някой да си вади поуки. Те от личния си живот и болка не могат и правят олигофренска грешка след олигофренска грешка, ти говориш за информираност по интернет, която да повлияе на поведението - трудна работа. А и в случая това дали някой ще си мисли, че в Китай пушат повече или по-малко, едва ли ще повлияе и на 1% от посещенията в Китай или тези в България - на повечето хора просто не им пука и това не им е водещ мотив (ако въобще влиза като някакъв поне мотив при отиването в чужбина.)"
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
 Ето това е интересно (и свързано с темата) и си го линквам тук: http://apps.who.int/gho/data/node.sdg.3-a-viz?lang=en (Age-standardized prevalence of tobacco smoking among persons 15 years and older (%), by WHO region, 2015).
"WHO" e "СЗО" (Световната здравна организация).
A fan of science, philosophy and so on. :)

Tags:
 

Your ad here just for $1 per day!

- - -

Your ads here ($1/day)!

About the privacy policy
How Google uses data when you use our partners’ sites or apps
Post there to report content which violates or infringes your copyright.