Не говоря за ходене на логопед. А за гладко четене иде реч. Нещо полезно, ако детето ви още срича. От преди няколко години, част от статия по темата:
Средата на учебната година отмина, а на детето ни още му е трудно, когато чете, да произнася фразите правилно и без да се запъва. Как да му помогнем?
Доскоро то, едва излязло от училище, беше нетърпеливо да ви покаже уменията си в четенето. Но сега имате чувството, че не напредва, дори изостава. Успокойте се, оказва се, че реакцията му е напълно нормална. Преди да се научи да чете гладко, на детето ще му е необходимо още известно бреме.
Изостава спрямо другарчетата си. Докато някои от съучениците му вече четат с лекота, вашето дете не може да преодолее няколко думи наведнъж. Но затова може да има различни обяснения. Едното е, че в някои детски градини и при предучилищните занимания малчуганите научават буквите и започват да сричат. Така, когато започнат училище, те имат необходимата основа, която им помага да напреднат по-бързо от тези, които са нямали същата предварителна подготовка. Възрастта също е от значение: някои деца започват първи клас на 6, други на 7 години. По-малките имат нужда от повече време, за да се адаптират и наваксат. Учителите са категорични: те имат способи, за да научат всички деца да четат според заложената програма, но малчуганите трябва да бъдат мотивирани и от родителите. Ето защо е необходимо мама и татко да упражняват допълнителен контрол върху напредъка на децата и най-важното – да ги насърчават.
...