Сега да се възползвам от затишието тук и да попитам вие знаете ли как стават трансферите на домейн например? За сайтове пак ще си говорим.
Примерно налага ти се да преместиш един сайт от един хост на друг. Положението е следното: дадоха ти паролите за достъп до контролния панел на сайта, намиращ се на хост А, трябва да го преместиш на хост Б, запазвайки естествено името и екстеншъна, който е примерно точка ком, точка орг, точка инфо или нещо друго (ама това май няма значение, както се досещате вие може би). Съдържанието на сайта ще се променя изцяло, така че евентуални недоразумения с това не ви притесняват (но ако ще е същото, трябва да внимавате с бекъпите). Ако може да си обясниме как става преместването? Какво трябва да направите? Благодарностите после!
Инфото е твърде оскъдно така представено, за да кажем някакви конкретни стъпки, но в общия случай те са такива:
Сваляш бекъп на сайта - всички папки и файлове.
Сваляш бекъп на базата (ако има такава).
На новия хост - в контролния панел добавяш домейна на сайта.
На новия хост - в контролния панел създаваш нова празна база, заедно с юзър към нея.
През FTP ъплоудваш файловете от стъпка 1.
Импортираш базата от стъпка 2. в празната база от стъпка 4.
Намираш конфигурационния файл някъде из файловете от точка 1. и редактираш името на базата, юзъра към нея, и паролата (инфото се взема от точка 4.). Ъплоудваш/заместваш тоя файл през FTP.
Отиваш на сайта на домейн регистрара и редактираш nameservers да сочат към новия хост.
Чакаш да се ъпдейтнат въпросните неймсървъри.
Мога и допълнителни детайли да напиша, ако има нужда и ако споделите за какъв хост панел става дума, каква платформа (Уордпрес ли е, примерно, какво е...) и прочие...
Сега само да вметна, че тия стъпки са подходящи, ако сайта не се променя междувременно. Защото в противен случай, докато чакате да се рефрешнат DNSите, може да се промени БДто на стария хост и така ще загубите промените в новия. (Например, ако става дума за форум като този, където всеки ден и, понякога, дори всеки час нещо се променя.) В такъв случай може би е по-добре да спрете стария сайт, докато се обновят нейм сървърите. Недостатък е, отнема време и е напълно възможно сайтът да е долу до 48 часа някъде.
За да сме много любезни и да имаме поне "благодаря", продължаваме с конкретен пример. Значи положението е следното: сайтът ще се преправя из основи (правите го в момента например), така че старото съдържание не ви интересува, нито старате структура. Може ли при това положение да не правите бекап (бекъп) на старите папки, ами направо да си качите новото съдържание? И от програмата, с която правите сайта давате - зареди и посочвате новите координати. Това го имате като опция в програмата и направили сте примерно проба с друг домейн, който ви седеше празен. Плашат ли ви тия ДНС - трябва ли да ги променяте ръчно или става автоматично... - ако това ви е пълна "тъмна Индия", ще обясняваме повече по-надолу. Да речем, че хостът е register.it и не става въпрос за УП платформа. Сайта го правите с website evolution 9 (само за инфо като пример) и си мислите следното: ако вземете първо да изтриете целия стар сайт, без да го местите; качвате новото съдържание и когато всичко е ОК да направите трансфера или пък е по-добре да направите обратното?
Извинете, май нещо, много въпроси наведнъж си задаваме, ама до сега не сте правили такова нещо, например и така може да е полезно за вас и за други, които се сблъсат с такъв проблем.
Ето и един отговор така: Не, не, недейте да правите сайта на стария хост. Работата е лесна и няма да се плашиш! (Някои казват и "Нема да се пуашиш.")
След като не те интересува старото съдържание, правиш следното:
1. Отиваш на новия хост и виждаш какви са DNSите му. Обикновено изглеждат по следния начин: ns1.hostcompany.com, ns2.hostcompany.com или нещо си подобно.
2. отиваш при регистъра ти и РЪЧНО сменяш DNSите от старите на новите.
3. чакаш да се рефрешнат (отнема от няколко минути до 48 часа някъде)
4. ftp на новия сайт или там както го правиш.
Индикатор, че са ти рефрешнати нейм сървърите може да ти е ftp-то. Следиш през кое ИП се връзва и дали ти зарежда новите папки на новия сървър.
Ако кажете кой ви е регистранта, може евентуално де ви кажем къде точно да отидете да ги смените, ако още се притеснявате, че няма да успеете сами.
Пак си мисля, че благодарение на тези примери и обяснения може да почна леко да ви просветва картинката (като на зазоряване, например). Надявате се до другата седмица да сте готови и да "товарите" новия сайт, тогава ако се наложи, пак ще ни "тормозите", но ние ще отговаряме. Примерно може да ни питате "Какво имаш предвид с "Кой ти е регистранта?""
В такъв случай, веднага и ще отговорим така. Ами къде е регистриран домейна - godaddy, name и т.н. Там се казват DNSите - тоест от това място управляваш към кой сървър (хост) да се насочва самият ти домейн.
Структурата е следната:
Регистрант на домейн (плащаш самия домейн, сайт няма, няма и дисково място, където да си качиш файловете. Имаш само платен домейн. Например seo-forum-seo-luntan.com) > Хост (плащаш само дисково пространство, може да има домейн, може да няма - да караш само на ИП (IP, АЙПИ) примерно) > Тия двете ги събираш в сайт (който обединява от една страна регистрирания домейн и качените файлове в платеното дисково пространство).
От една страна имаш физически самия сайт - купчина от файлове, разпределени в папки и евентуално обвързани с БД. Те се намират на машина на твоята хостинг компания. Могат да бъдат достигнати най-общо казано чрез ИП (айпи) - например 66.249.79.122 и ти излиза сайта (само пример, защото това е Гугълско айпи). Това въпросното ИП, което ще ползваш, е на твоя хост, който ти го дава на теб за твоя сайт. Понякога, за да е по-евтино, на едно ИП може да има много сайтове - това си е т.нар. "споделен хостинг". Тогава файловата структура е както на твоя диск C - много папки, всяка - отделен сайт, всичките зад едно ИП.
За да може обаче всяка папка да си има свое име (домейн) е изградена отделна мрежа от сървъри, които се занимават само с това, да указват на коя машина, кои домейни се намират - DNS (Domain Name System). Идеята зад DNS-а е следната: Когато си купиш домейн, да кажеш на DNS сървърите при кого ще си сложиш файловете и когато някой ти напише домейна в браузъра си, да пращат заявките към сървърите на съответния хостинг. А той вече, от своя страна, да намери къде ти е сложил файловете и да ги зареди в браузъра.
Та затова DNS сървърите се задават при този, при когото регистрираш домейна. Пък утре ще ти хрумне и ще си смениш хоста - и пак при регистранта ще си промениш DNS-ите, че да водят към новия хост.
Почва да ви се развиделява, определено или напротив?... значи, писахме и по-горе, че примерно регистрант ще е Dada Italia - register.it. Междувременно ситуацията ви може и да се усложни, защото след като прочетете какво ви отговоряме, викате си "я да видя как стоят нещата "отвътре"" и с паролките, дето ви даде клиента отивате да надникнете и какво да видите? С тия пароли се влиза само в контролен панел, отнасящ се само за съдържанието на сайта и никакви ДНС-и и тям подобни. А доколкото подразбирате, от нашите обяснения на вас ви трябва досъп до хоста, където се помещава сайта в момента, иначе не може да преместите домейна ... мазало, ама като всяко нещо, което се прави за първи път... после ще почне да ви харесва.
По принцип, ако се бърза и това чакане за опресняване на ДНС-ите е твърде нежелателно, може да се промени само A-записа да сочи към IP-то на новия хост. Тоя вид "опресняване" е почти моментално. Опцията обикновено е някъде около тая за неймсървърите...
Ако ще е ново съдържанието, ще ви трябват само данните за достъп до регистър.ит., панела на новия хост, и ФТП достъп (пак до новия хост).
Това е добре да се знае, за да няма "ей тия чалъми на мен ми се губят....
Щяха да са ми необходими миналата седмица, но карай - рефрешнаха се", както е ставало понякога в историята.
Почвате да местите сайта. Отивате на новия хост, където хората са сложили бутонче - трансфер - цъквате и се оказва, че машинката си прави всичко автоматично; пита ви какво да прави с ДНС - дали да пази старите или да ми направи нови, давате команда "смяна", получавате предупреждение (както казахме и ние тука, че това ще отнеме до 48 часа) и сега чакате само потвърждението от админа на стария хост и се надявате всичко да мине ОК. Чакането не ви създава проблеми, защото самият сайт не гони трафик (при положение, че е чисто нов и има време) или пък е просто фирмена страница и се иска само от еди кое число на месеца да е обновен и видим.
Не сме се питали досега, какво ще стане обаче с пощите. Новият хост ви дава дефолт примерно 3 адреса, пък на стария, фирмата (сайта) има примерно 10. Може да се замислите "Аз ще заявя на новия хост допълнителни пощи, но да не вземе да им се затрие информация на хората?"
Как мислиме по въпроса?
Ами честно казано пощите и досега са ми леко "в мъгла". Някои хора казват "Моите са пренасочени към Gmail и се пазят там."
Ако твоите хора не са си ги архивирали локално или нещо от рода, може би ще се изгубят. Някой ако знае повече, може да сподели. Защото може да се мисли, че те пощите (самите писма) на сървъра ли се пазят? Не е ли да си се дърпат локално? Иначе като си заявиш допълнителните мейл акаунти, никой не трябва да открие разлика. НО, за всеки случай, ако и вие си нямате идея къде са им пощите, най-добре сега ще е да им пуснете по едно мейлче на всички да си направят бекапи, за по-сигурно.
Още какво? Четем, че би следвало да си дърпат локално мейлите и да си ги имат на компютрите. Старите писма не се пренасят на новия сървър и няма да имат достъп до тях.
В този ред на мисли бекъп в никакъв случай не е излишен.
Има мааааалка вероятност да се наложи да се настройват мейл клиентите (thunderbird, outlook или там каквото ползват), ако са ползвали за мейл сървър IP-то на стария си сървър. Или да сложите нови пароли, ако не знаят старите.
Но в общия случай всичко би трябвало да сработи и не би следвало да се налагат подобни работи.
Такива неща също може да са полезни да ги знаете.
Ако всичко е наред, то може да докледвате и да ни благодарите на всички още веднъж за помощта!
След не малко ходене по мъките преместването ще мине успешно. Малък фал може да има с една от пощите (например) или нещо подобно, но от опит знам - нищо трагично. Ако ви е интересно, сайтове, които съм сътворявал може да ви покажа, но побързайте, преди да съм си променил мнението.