☯☼☯ SEO and Non-SEO (Science-Education-Omnilogy) Forum ☯☼☯



☆ ☆ ☆ № ➊ Omnilogic Forum + More ☆ ☆ ☆

Your ad here just for $2 per day!

- - -

Your ads here ($2/day)!

Author Topic: Споделям  (Read 5985 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
Източният фронт (история)
« Reply #15 on: October 24, 2018, 03:17:37 AM »
"Източният фронт"

История.

Подготовка на немската инвазия в СССР

План "Барбароса"


На 23.09.1939г. в Москва пристига министърът на външните работи на Райха, Йоаким фон Рибентроп. Същия ден той подписва договор със съветския си колега Вячеслав Молотов пакт за ненападение и взаимопомощ по време на предстоящото нахлуване в Полша. Договорът е допълнен и от таен протокол, в който двете страни доуточняват сферите си на влияние. Изглежда двете държави нямат противоречия.

На 01.09.1939 Германия напада Полша. Два дена по–късно Британия и Франция обявяват война на Германия и така започва Втората Световна война. Още в “Mein Kampf” Адолф Хитлер заявява, че тази война е неизбежна, че потъпкването на Версайския договор може да стане само със силата на оръжието. Хитлер говори и за друго – “за това ни е нужен добре наточен меч”.

В навечерието на съветско-германската война Вермахтът вече е покорил половин Европа. През 1940г. в ръцете на Хитлер падат Дания и Норвегия, а също Франция и съседните й държави. Когато планът срещу Франция е изпълнен, на първо място, естествено, изниква въпросът за Русия. Според Хитлер, Германия трябва да насочи вниманието си на Изток и в частност към Русия, защото пътят към континенталното величие на Райха минава оттам.

Първата стъпка за осъществяването на плановете е опитът за подобрение на отношенията с Англия. Хитлер до последно вярва, че конфликтът може да бъде потушен, че английското правителство ще се съгласи на компромисен мир. Той дори не обръща внимание на заявленията на британския премиер-министър У.Чърчил, че компромис е невъзможен, и насочва вниманието си в съвсем друга посока. На 21 юни 1940 г. на разговора си с командващия сухопътните сили фелдмаршал фон Браухич, Хитлер за първи път обсъжда подробно възможната война с Русия. Оттогава започва постепенно прехвърляне войски към Източния фронт. Едва на 2 юли Хитлер разбира неизбежността на войната с Англия и нарежда изготвянето на план за нахлуване на Острова (“Морски лъв”). Битката за Англия обаче не променя намеренията му за война на Изток. За евентуално сухопътно сражение с английската войска са заделени сравнително малко средства (десет въздушно десантни дивизии и спомагателната 6.Армия на фелдмаршал Райхенау в първия ешелон, шест танкови и три моторизирани дивизии във втория, девет пехотни дивизии в третия и осем пехотни дивизии в четвъртия). В същото време останалата част от Вермахта се прехвърля на Изток. Независимо от ожесточената битка за Англия, Хитлер и подчинените му не променят решението си относно източната кампания. Убедени в победата си, на 21 юли 1940 Хитлер и Халдер обсъждат въможността за война с Русия още същата година, а на 29 началникът на оперативното ръководство Йодл заявява, че войната с Русия ще започне независимо от събитията на Запад. По това време започва разработването на различни планове за нахлуване. До “Барбароса”, оперативното командване трябва да извърви дълъг път и да разработи множество други планове. Характерно за тях е всеобщият ентусиазъм и фаталното подценяване на Червената армия. Повлияни от блестящите си победи, немските генерали надценяват силно своята армия и недооценяват своя противник. Първите сведения за състоянието на Червената армия са численост от около 75 слабоподготвени дивизии, неопитен офицерски състав и непълноценен руски войник, който отстъпва на германския. От първоначално разработените планове най – значителни са тези на подполковник Файрабент и генерал Маркс, които работят независимо един от друг. Според Файрабент в кампанията трябва да участват около 100 дивизии по украинското направление. Маркс също достига до подобен извод за бърза кампания в едно направление – до Киев и след това – Москва.

По същото време в Германия висшето командване започва двустранни военни игри, в които се разглеждат перспективите на бъдещата кампания, в резултат на които на 05.12.1940г. е представен планът “Ото”, който впоследствие претърпява сериозни корекции. Всички тези оперативни разработки довеждат до окончателния вариант – планът “Барбароса” утвърден и приет на 18.12.1940г. с Директива №21, подписана лично от Хитлер, в присъствието на командващите въоръжените сили и щабът на оперативното ръководство. Още в началото си, Директивата посочва главната цел – да се разбие Съветска Русия в една бърза кампания до завършването на войната с Англия. Тя трябва да се състои от три основни етапа. Първо, да се достигне линията Западна Двина-Днепър, като задължително се обкръжат и унищожат намиращите се там съветски войски, без да им се дава възможност да отстъпят навътре в територията на Русия. Тази част от кампанията трябва да протече изключително по методите на блицкрига. Втората фаза е превземането на Ленинград и Кронщат и пълното им откъсване от останалата част от държавата. Трета фаза, удар по посока на Москва и превземане на града с помощта на подвижните части. Крайната цел на кампанията е създаване на отбранителна линия срещу Азиатска Русия по линията Архангелск-Волга и парализиране на последния промишлен район в Урал, с помощта на авиацията. За Германия е важна само Европейската част на Русия , богата на ценни ресурси и важни промишлени центрове. Хитлер нееднократно заявява, че изключително важни стратегически цели са Харковският завод и Донецкия въглищен басейн. Той смята, че след като я лиши от производителната й мощ, Русия сама ще падне, изтощена ог жестоката война.

Докато подготвя операцията, главното командване на Райха загубва реалната представа за перспективите на войната. Всяко съмнение бива елиминирано с илюзията за непобедимия Вермахт и за непълноценните руснаци. Хитлер дотолкова е убеден, че победата ще дойде след 8-10 седмици, че не смята за необходимо да подготвя войската си за зимата и дори насочва производството на германските заводи в съвсем друга посока.

За достигане на крайните цели Киев-Москва-Ленинград, вермахтът е раздилен на три групи армии , които поемат в трите различни направления. И трите групи армии са подсилени от танкови групи, които при нужда преминават под контрола друга група армии.

Група армии “Юг” с командващ фелдмаршал фон Рундщет се състои от три полеви армии 6., 11. и 17. и от Първа танкова група на Клайст (4 танкови дивизии , общо 654 танка). Спомагателни са 3. и 4. румънски армии , които действат заедно с 11. , а също и един унгарски корпус. Пред група армии “Юг” стои задачата да осъществи пробив в Западна Украйна, да премине през Бердичев и Житомир и да превземе отбранителните съоръжения в областта на р.Днепър, не позволявайки на руските войски да се изтеглят и да образуват ефективна отбрана.

Група армии “Център” с командващ фелдмаршал фон Бок е най- мощната от трите групи армии и се състои от 4. и 9. армии и от Втора (4 танкови дивизии, общо 747 танка, командващ Хайнц Гудериан) и Трета (3 танкови дивизии, общо 783 танка, командващ Херман Гот) танкови групи. Група армии “Център” е подпомагана и от 2-ри въздушен флот (1 680 самолета) на фелдмаршал Кеселринг.

Фелдмаршал фон Бок има задачата да осъществи пробив по направлението Брест – Минск – Смоленск – Москва, обкръжавайки и унищожавайки съветските войски в Белорусия.

Група армии “Север” с командващ фелдмаршал фон Лееб е най – слабата от трите групи армии, но има също толкова важни задачи като другите. Съставена е от 16. и 18. Армии, а също и от Четвърта танкова група (3 танкови дивизии, общо 631 танка, командващ Хьопнер) и Първи въздушен флот (1 070 самолета). Главната задача на група армии “Север” е унищожаването на съветските войски в Прибалтика, завладяването на Балтийските пристанища и превземането на Ленинград и Кронщат.

За краен срок на подготовката е насрочена датата 15 май. Хитлер обаче среща една неочаквана пречка. Въпреки предупрежденията на фюрера, в края на октомври 1940г. италианската армия на Бенито Мусолини дебаркира на гръцка земя и започва необмислена Балканска кампания. За да не загуби контрола си върху полуострова, Хитлер е принуден да вземе участие, което задължително минава през забавяне на голямото нахлуване в Русия. След жесток натиск, на 1 март 1941г. България се присъединява към Тристранния пакт, а на 25 март това прави и Югославия. Два дни по-късно обаче, след държавен преврат Югославия излиза от пакта, което принуждава немците да прибегнат до военна намеса, започнала на 6 април и завършила успешно на 16.

Планът “Барбароса” е определен за 22 юни 1941. Немците успешно заблуждават Сталин, че съсредоточаването по източната граница е само заблуда за англичаните, които скоро ще бъдат подложени на сухопътна атака. В последните дни преди нахлуването, съюзниците на Германия получават последни указания. Финландия, Румъния и Унгария трябва също да обявят война на СССР веднага след началото на плана “Барбароса”. Подготовката в немския лагер вече е завършена. В нощта на 21 срещу 22 юни командващите армиите очакват кодовата дума, изпратена им от Германия – “Алтона” за отмяна на операцията и “Дортмунд” за нейното начало.

Начален период 22.06.1941 - 10.07.1941

22 юни 1941г.
- Кой е?
- Началникът на Генералния щаб Жуков. Спешно ме свържете с другаря Сталин.
- Какво? Сега? - изуми се началникът на охраната. - Другарят Сталин спи.
- Събудете го веднага : немците бомбардират градовете ни!
Г.К.Жуков, “Спомени и размисли”

На 22 юни 1941 в 3,30 сутринта немските войски преминават съветската граница, а бомбардировачите тръгват на първите си бойни задачи : започва най – кръвопролитната война в историята на човечеството, отнела милиони човешки животи.

Съветското командване и дори Сталин са получавали неведнъж предупреждения за немското нападение, уточняван е бил точният ден и дори точния час. Дали Сталин е вярвал на предупрежденията? От една страна в СССР са разработени директиви, които привеждат армията в бойна готовност до нападението, а също и план за нанасяне на превантивен удар по немските войски, преди Вермахтът да е започнал военни действия. От друга в нощта на нападението Сталин спокойно спи, а немците достигат стратегическа внезапност в почти всички направления.
Германската армия нахлува на съветска територия, създавайки огромен фронт от Карпатите до Балтийско море. За достигане на най – важните цели, а именно завладяване на градовете Киев, Москва и Ленинград, Вермахтът се разделя на три групи армии, действащи независимо една от друга. Група армии “Север” преминава границата на Източна Прусия и навлиза в Литва. Първостепенна задача на групата армии е унищожаването на войските на Северозападния фронт и премнавайки през Прибалтика да отрежат прибалтийските пристанища от останалата част от Съветския съюз и да обсадят градовете Ленинград и Кронщат. По това направление немците достигат крупни победи още в самото начало на войната. В основата на съветската катастрофа, както там, така и на останалите фронтове е най – вече огромно количество небоеспособни танкове и непопълнените войскови съединения. “Въпреки че руснаците имаха превъзходство в количеството танкове, моторизацията като цяло беше толково ограничена, че танковите им войски нямаха дори пълен комплект механизирани транспортни средства. Това създаваше огромни трудности при отразяването на немските танкови удари.” (Б.Лидъл Харт).

По Северозападното направление, немците достигат превъзходство в артилерията и живата сила, но отстъпват в количеството танкове и авиация. Въпреки това, всички участници свидетелстват за пълна хегемония на Луфтвафе във въздуха в първите дни на войната.

По главното направление група армии “Север” среща съпротивата на 8 и 14 армии, които отстъпват значително в личния състав, а към немско-фашистките войски се присъединяват ощи и финландските войски и армия “Норвегия” с обща численост 21 дивизии.

С бърз пробив на съветската отбрана в приграничните райони, северните части на германската армия се устремяват навътре в територията на Съветския съюз. Четвърта танкова група на Хьопнер разсича всяка съпротива и на 24 немците превземат Вилнюс и Каунас. След тежки боеве, на 26 юни пада Дунабург, а на 1 юли немците превземат и Рига. По същото време финландските войски започват настъпление и щурмуват военната база на п-ов Ханко. В продължение на месеци, до началото на декември, финландците ще щурмуват безуспешно базата 36 пъти.

Успешните боеве в Прибалтика карат съветските войски да отстъпват навътре в територията, оставяйки на немците все повече населени места и скоро става ясно , че пътят през Западна Двина няма да може да бъде преграден. Когато отстъпващите съветски части започват изграждането на отбранителни линии по бреговете на реките Велика и Луга, в командването на Северозападния фронт настъпват коренни промени, като командващия фронта генерал-полковник Ф.И.Кузнецов е заменен с генерал-майор П.П. Собенников. Получените нови указания от Москва са крайно неподходящи за обстановката на север – войските трябва да прекратят отбранителните действия и да преминат в контранастъпление за връщане на Рига. Неуспешните настъпателни действия през следващите няколко дена само задълбочават кризата на Северозападния фронт и в нощта между 7 и 8 юли немците си пробиват път към шосето, водещо към Псков – последната преграда пред Ленинград.

По другите направления немците също добиват значителни успехи. Група армии “Юг” преминава в настъпление на 22 юни със задачата да окупира Украйна и да превземе град Киев, като обкръжи и унищожи съветските войски преди те да са се изтеглили навътре в територията зад река Днепър.

На група армии “Юг” се противостоят два съветски фронта Юго-западния и Южния . В този район немците имат леко превъзходство в живата сила, но отстъпват значително в броя на танковете и и авиацията.

Още в първия ден на границата се разразяват тежки боеве, в които германските войски добиват значителни успехи. Вечерта на 22 юни войските от Юго-западния фронт получават заповед за контранастъпление и прехвърляне на военните действия на територията на противника(Директива № 3). Тази мярка не отговаря на реалната ситуация и е в основата на руските неуспехи в началния период на войната в този регион. Прекъснатите комуникации между отделните съединения, правят синхронизирането на ударите невъзможно и Червената армия не съумява да организира концентрирано контранастъпление. Първа танкова група пробива предните части на руската отбрана и с бърз рейд пресича връзката между 5 и 6 съветски армии, чието положение рязко се влошава от недостига на гориво и боеприпаси, а както и от значителното количество небоеспособни танкове.

Контранастъплението започва на 24 юни. Генералният щаб не преценява правилно посоката на немското настъпление и съветските войски са насочени в грешно направление. Поради проблемите с комуникациите, някои съединения започват настъплението си вечерта на 24 юни и дори на 25. Сблъсъкът на двете армии се осъществява в района на градовете Луцк, Ровно, Дубно и Броди, където се разиграват най-големите танкови сражения след тези при Курската дъга. При пълно въздушно господство немската армия нанася тежко поражение на приграничните съветски армии, като до края на юни Юго-западния фронт губи по-голямата част от танковете си. Градовете Луцк,Ровно,Дубно и Броди преминават в ръцете на германските войски, което отваря пътя към Бердичев и Житомир- главните цели на група армии “Юг” за първите дни на войната. Отстъплението на съветската армия към укрепените райони на Ковел и Рава-Руска често е затруднявано от налетите на немската авиация.

Немското настъпление все пак среща трудности. Въпреки че е неуспешно, съветското контранастъпление забавя придвижването на групата армии , като основен проблем на Първа танкова група са изненадващите вражески флангови удари.

През първите дни на войната немската армия се среща с действителността на Източния фронт. В преследване на отстъпващите съветски части, подвижните съединеия се откъсват прекалено много от тиловите части, което довежда до разпокъсване на групата и затрудняване на снабдяването. Немската армия се натйква на един неподозиран проблем - огромните открити пространства на Съветския съюз оказват негативно влияние на морала на войската, която с основание започва да се съмнява в успеха на една-единствена бърза кампания.

От територията на Румъния на 1 юли във войната се включва и 11 немска армия, която действа главно срещу Южния фронт на ген.Тюленев. Подкрепяна от румънски части, на 2 юли 11 армия форсира река Прут и развива настъпление на северо-изток,водейки успешни военни действия.

Въпреки бързото придвижване на немските танкови групи , съветските части успяват да избегнат големи обкръжения и да се изнесат зад р.Случ, където да организират здрав отбранителен рубеж. През 7 и 8 юли група армии “Юг” предприема общо настъпление и пробивайки отбраната в района на Новгород - Волински, превземат Бердичев и Житомир.

Южният и Югозападният фронт изпадат в тежко положение. За първите седмици от войната понасят тежки загуби и са практически пред рухване. Без да са в състояние да оказват ефективна, организирана съпротива, войските на двата южни фронта отстъпват назад към река Днепър, където намиращите се там укрепени райони са последната преграда на немската армия пред Киев.

От трите групи армии, ”Център” е най – мощната и с най – отговорни задачи. В състав 4 и 9 полеви армии и 2 и 3 Танкови групи, група армии “Център” има за цел да съществи пробив в направление Брест – Минск – Смоленск – Москва, да обкръжи и унищожи намиращите се в района на Западния и Резервния(създаден на 23 юни) фронт съветски армии. В това направление немците отстъпват по броя на танкове почти двукратно, на имат огромно превъзходство в личния състав (1,8:1).

Настъплението започва на 22 юни. Брест понася първите удари на немската офанзива, но отбраната на Брестката крепост продължава още цял месец. Претърпявайки частичен неуспех още в началото на своето настъпление, група армии “Център” съумява бързо да се придвижи навътре в съветската териотрия по направление към Слуцк и с решителни действия да организира два големи котела, в които в обкръжение попадат над 300 000 души, а като трофеи са взети 3 332 танка и над 1 800 оръдия.

Първият голям котел е в района на Белосток и Слоним, като едновременно с началото на обкръжението(24 юни) пада и Вилнюс. Оставяйки завършването на операцията на двете полеви армии(4 и 9), Втора и Трета танкови групи се насочват към Минск и пробивайки отбраната на 13 армия , предприемат двойно обхващане на града. На 28 юни групите на Гудериан и Гот се съединяват в района на Минск, обкразувайки втория голям котел.

По това време Съветското командване приема решение да организира отбранителен рубеж по бреговете на река Днепър и Западна Двина,като даде решително сражение с новодошлите от вътрешните военни окръзи подкрепления. Да отблъсне противника съветската армия обаче не успява. В настъплението , започнало на 29 юни, германските части превземат Березино, а Втора танкова група на Гудериан се устремява по шосето Минск-Орша-Смоленск.

За първите две седмици група армии “Център” изпълнява основната част от задачите си. Силите на групата армии се съсредоточават в района между Могилев и Орша, откъдето се подготвя форсирането на река Днепър.

Първият период от началото на Източната кампания приключва успешно за немската армия. Постигайки стратегическа внезапност и пълно въздушно господство, сухопътните сили нанасят тежко поражение на приграничните съветски части. В основата на неуспеха на Червената армия са залегнали няколко важни аспекта.

На първо място това е стратегическата внезапност, която немците постигат на 22 юни. Без да успеят да се организират, съветските части влизат в бой с превъзхождащ ги по численост противник. Същевременно Луфтвафе е едноличен господар на въздушното пространство, което изиграва решаваща роля в успеха на немската армия, като поддръжка на сухопътните сили, а също и чрез прекъсването на комуникациите между отделните фронтове и унищожаването на голяма част от техниката, горивото и боеприпасите на противника.

Не бива да се подценява и решаващото значение на огромния брой неизправни съветски танкове в началния период на войната, въпреки че като цяло немските танкове отстъпват в числеността. Немските танкови съединения притежават отлична радиовръзка , което е решаващо за концентрирането на ударите.

Войната започва в момент, когато съветската отбранителна система се намира в незавършен стадий. Немалка част от старите укрепени райони на линията Сталин се намират в западнало състояние(но не унищожени), като повечето са въоръжени само с картечници “Максим”, а новите са в процес на строеж. Въпреки че УР-овете изиграват важна роля в отразяването на немските удари, действителността показва, че съветската отбранителна система не е подготвена да понесе мощни, бързи и концентрирани танкови удари.

Не на последно място са и грешките на Главното командване в оперативен план. Контранастъплението в първите дни на войната, при господство на Луфтвафе във въздуха, се превръща в рискована авантюра с фатален край. За нереалистичността на наставленията от Москва вина има на първо място, естествено, пълния срив на комуникациите, което прави невъзможно изясняването на ситуацията в приграничната зона.

След успешните две седмици, немската армия се подготвя за първите организирани съветски отбранителни действия.

Развитията през юли-август 1941г.

Първите дни на юли 1941г. минават под диктовката на германската армия, която по инерцията от началото на войната, продължава своите успешни действия. Червената армия отстъпва по всички направления, търпейки същевременно огромни загуби.

Група армии “Юг” развива уверено настъплението си по киевското направление и по всичко личи, че Киев ще падне до края на лятото. Съветските войски, въпреки катастрофалния развой на събитията, успява да с изнесе зад реките Случ, Западен Буг и Днестър, където изграждат организирана, доколкото е възможно, отбрана.

След падането на Бердичев и Житомир се създава непосредствена опасност за Киев. Във връзка с това части на Юго-Западния фронт на 11 юли нанасят контраудар по немските войски, който въпреки тактическия неуспех, забавя придвижването на южната германска група.

На 15 юли 17-а немска армия пробива линията “Сталин” и на 18 превзема Винница-важен плацдарм при бреговете на Южен Буг.

В следата на юли Юго-Западния фронт е разсечен на две части- от север стои 5 армия (водеща боеве на коростенското направление), а на юг – 6 и 12 армии (сражаващи се край Уман). Действията на двете групи са некоординирани, поради прекъсването на комуникациите помежду им, и следващите дни са с катастрофални последствия за тях. На 1 август основните сили на 6 и 17 немски армии преминават във фронтална атака срещу 6 и 12 съветски армии, а 1 танкова група започва обходна маневра по левия фланг на отбраняващите се и преминавайки през Богуслав, затваря обръча в района на Новоархангелск и Первомайск, образувайки по този начин огромен котел в района на Уман. В обкръжение попадат седем корпусни щаба, петнадесет стрелкови и пет танкови дивизии. Към 8 август обкръжената група е ликвидирана, като в плен попадат 103 000 души, 317 танка и 858 оръдия.

В участъка на 5 армия съветските войски водят упорна отбрана, сковавайки 12 немски дивизии и печелейки време за организиране на отбраната на Киев.

В средата на август въпросът за Киев се превръща в основен за командването и на двете вюоващи страни.

В немския лагер се водят ожесточени спорове относно приоритетите на настъплението. От една страна командващият 2. Танкова група - Хайнц Гудериан настоява основните сили да бъдат насочени срещу столицата Москва, а от Рундщедт от друга - срещу Киев. След като губи ценно време в спорове, германското командване в крайна сметка взима решение да се подкрепи киевското направление - групата на Гудериан е пренасочена към столицата на Украйна.

В Кремъл също няма единогласие относно бъдещите планове. За Жуков, падането на Киев е неизбежно и войските трябва да бъдат изтеглени възможно най-скоро , за да се предотврати по-голяма катастрофа. Началникът на Генералния щаб - маршал Шапошников, твърдо се противопоставя на това твърдение и застава на позицията Киев да се отбранява до последно. В крайна сметка Сталин подкрепя вижданията на Шапошников и войските на Юго-Западния фронт започват подготовка за решителната битка в Украйна.

На 25 август 2. немска армия и 2.танкова група преминават в настъпление, като скоро форсират р.Десна и на 14 септември достигат района на Ромни.

17 армия и 1 танкова група преминават в настъпление на 10 септември. На 16 , в района на Лохвиц двете танкови групи се съединяват, като затварят обкръжението около Киев. В котела попада огромно количество войски - в плен са взети над 650 000 души и над 800 танка, което превръща киевското обкръжение в най-голямото в цялата човешка история. Градът пада на 19 септември, а боевете спират окончателно до 26.

В Киевската операция Германия извоюва безспорен тактически усех. В стратегически план обаче времето, загубено в сражението е фатално. Поради отслабването на група армии “Център”, настъплението към Москва временно е отложено. На Вермахта предстои битка за столицата на СССР в най-тежките месеци на руската зима, в най-тежките условия и срещу добре подготвена отбрана.

През лятото, група армии “Център” продължава своя настъпателен ход със забавящи се темпове. Този период минава за тези войски главно под знака на една от най-големите битки през Втората световна война - Смоленското сражение (10.07 - 10.09.1941). За германското главнокомандване Смоленск е пункт с изключителна стратегическа важност - настъплението към Москва е немислимо, без да се превземе Смоленск.

Достигайки бреговете на Днепър и Западна Двина, немската армия се оказва в нелеко положение. Съветските войски от Западния фронт успяват да създадат отбранителен рубеж по бреговете , а немското командване реално няма план за действие в тази ситуация. В щаба на ОКХ (главно командване на сухопътните сили) стоят пред дилемата : Москва или Киев, като за крайното решение висшето командване ще загуби месец и половина, месец и половина от най-благоприятното време за настъпление.

Общият замисъл на германската армия е да разсече съветската отбрана на три части и в послествие да ги обкръжи и унищожи. След това да пресече железопътните линии, водещи към Волга и да овладее всички територии до тази река.

Срещу група армии “Център” стоят 13, 16, 19, 20, 21 и 22 армии на Западния фронт, командван от маршал Тимошенко.

През първия етап на Смоленското сражение немските войски немските войски настъпват с идеята възможно най-бързо да овладеят днепровско-двинската преграда и оказвайки се на оперативен простор, да разсекат и обръжат съветските армии. За съветската страна е крайно важно ако не да спрат, то поне да забавят немските войски достатъчно дълго на отбранителните рубежи, за да се спечели време за организиране на надеждна отбрана на Москва.

Още в първите дни на Смоленското сражение танковите войски на Гот и Гудериан преминават водната бариера и вземат стратегически плацдарми на другия бряг. С пристигането на стрелковите подразделения, немската армия нанася изключително мощен удар между Витебск и Орша, като атакува фронтално съветските позиции в района на Полоцк,Могилев и Шклов. Въпреки че някои от атаките са отразени, в крайна сметка с цената на немалки загуби немците завземат така важните за продължаванена операцията пунктове.

В следващите дни боевете се провеждат в района около плацдармите, завоювани от Вермахта.
На втория етап немската армия настъпва в три основни стратегически направления – срещу Великие Луки настъпва част от 3 танкова група на Гот, заедно с 16 армия, на основното смоленско направление-главните сили на 2 и 3 танкови групи, а срещу Рославл- останалата част от 2 танкова група.

Още в началото на великолукската операция 22 съветска армия започва отстъпление на заеманите отбранителни рубежи. С директен удар на 57-ми корпус, 3 танкова група превзема Великие Луки, но все пак не успява да изпълни напълно задачата си- 22 армия успява да се закрепи на следващия отбранителен рубеж и така задържа следващото настъпление в това направление.
На рославлското направление 2 танкова група настъпва срещу 13 и 21 армии. Още в началото съветските войски предприемат изненадващ контраудар, който спира танковата група . Настъплението е възобновено едва след включването на два нови армейски корпуса, които спират 21 армия и разсичат 13 на две части, като всяка част поотделно продължава отбраната си.

Този етап се оказва благоприятен за немските войски. Смоленск е превзет на 16 юли , заедно с Елня и Орша, като съветската отбрана се съсредоточава в района около Смоленск. С изключение на 21 армия, всички съветски войски се намират в крайно тежко положение. 19, 20 и 16 армии са обкръжени, а 13 е разсечена на две.

Но проблеми има и в отсрещния лагер. Тежките боеве за Смоленск , Могилев и Орша, а както и отбраната на 22 армия край Великие Луки значително отстлабват група армии “Център”,която понася неприемвливи за планираните темпове на настъпление загуби. Зле се развиват и събитията срещу 21 армия, която преминава в контранастъпление и след като форсира Днепър, овладява Рогачев и Жлобин.

На 4 август Гудериан и Гот докладват за тежкото положение на танковите групи: без попълнения бъдещите стратегически настъпателни операции са невъзможни.

На третия етап от Смоленското сражение, съветските войски се закрепят на отбранителните рубежи и преминават в контранастъпление по всички направления.

Използвайки тежкото положение на немските части край Великие Луки, 22 армия нанася удар на танковите войски на Гудериан, които са принудени да преминат в отбрана. Едва през втората половина на август те съумяват да продължат настъплението си.

Особено важно за съветските войски е настъплението към Елня. Части от Западния и Резервния фронт преминават в настъпление срещу танковата група на Гудериан. Въпреки че крайните цели на настъплението не са достигнати, това е първата успешна настъпателна операция за съветските войски през тази война. Опасявайки се от обкръжение и пълен разграм танковата група е изтеглена назад. На 1 септември в настъпление преминават 4 съветски армии от Западния фронт, но не постигат значителен успех.

На 10 септември Западния, Резервния и Брянския фронт преминават в отбрана по цялата линия, с което Смоленското сражение завършва.

Битката при Смоленск по-скоро е загубена и от двете страни, отколкото спечелена от някоя от тях. Съветската армия не успява да спре придвижването на група армии “Център” към Москва, като същевременно понася значителни загуби.

Резултатите за немците също са негативни. Край Смоленск те губят цели два месеца, като разпиляват силите си на цели три направления, където освен големи загуби, позволяват на противника си да отнеме инициативата и да премине в контранастъпление. Използвани са около 60% от резервите, които няма как да се попълнят за нужното време.

Практически планът “Барбароса” се проваля още край Смоленск, а резервен германското командване няма. Оттук нататък за немците остава само импровизацията и непредвидено кръвопролитна битка , противоречаща изцяло на теорията за мълниеносната война – битката за Москва.

През месеците юли и август настъпление е предприето и в северното направление,където група армии “Север” продължава завоеванието на Прибалтика в направление Ленинград. Действията срещу Ленинград започват на 10 юли, когато 4 танкова група предприема атака срещу остъпващите части на 11 армия и скоро преминава р.Луга. Там немските войски понасят мощен контраудар на съветските части (със специално създадената лужска група) в района на Солци, в следствие на което темповете на придвижване на група армии “Север” са забавени.

Под ударите на германската армия попада и Естонската ССР. Отбраната на Талин е сломена на 28 август, а скоро след това е окупирана и цялата територия на републиката. През август тежките боеве около Луга,контратакатите при Стара Русса и езерото Илмен са основните събития очертаващи хода на действията на този участък от фронта. Немците в крайна сметка успяват частично да обхванат Ленинград в клещи, но силите на група армии “Север” не стигат нито за пълно обкръжение, нито за фронтална атака на града. Германското командване недооценява значението на Ленинград и подкрепя другите направления за сметка на северната си група. Стратегията относно Ленинград е определена в крайна сметка изчаквателна : чрез продължителна блокада градът ще падне сам.

Периодът юли-август 1941г., отново минава под знака на германското настъпление. За разлика от приграничните боеве, тук съветската войски успяват да организират отбрана и да нанесат важни контраудари. Завръзват се първите ожесточени сражения, в които немците за пръв път понасят значителни загуби. Загубите за Червената армия обаче продължават да са неприемливо огромни. В огромните котели при Уман и Киев са пленени общо над 750 000 души.

Немското настъпление обаче закъсва, Вермахта фатално се забавя. Планът “Барбароса”се проваля, а резервен германското командване няма. В края на лятото нито Москва,нито Ленинград са превзети и на немските войски предстоят тежки битки през суровата руска зима, за която не са подготвени.

Битката за Москва

Битката при Москва https://bg.wikipedia.org/wiki/Битка_при_Москва

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Re: Споделям
« Reply #16 on: October 24, 2018, 08:32:34 PM »
 Много добре се получи, че самозабравилите се и човеконенавистични нацисти бяха отблъснати и победени! Единствено съчувствам, като пацифист, на невинните цивилни жертви и на насила накараните да ходят на фронта НЕжелаещи войници!
A fan of science, philosophy and so on. :)

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
Въпрос за образованието и етиката
« Reply #17 on: November 18, 2018, 04:14:11 AM »
Въпрос за образованието и етиката

Quote
Етиката на позитивизма или етиката на екзистенциализма “е” координатор на взаимоотношнията днес между съ-субектите в образователната реформа…?

Отговаря Юнуз М. Юнуз:
"Въпросът съдържа няколко импликации, нека ги изкажем по-ясно:

Образователната реформа е пространство, в което се случват междусубектни взаимоотношения.
Тези отношения трябва да имат корелация към една от двете посочени “етични координатни системи”.
Дадената “координатна система” трябва да е валидна за всички въвлечени субекти.

Мисля, че и трите твърдения са спорни.

Образователната реформа “днес” е нещо, което предизвиква (макар и неголям) интерес и дебат. Реформата, разбира се, е процес. В неговото извършване би трябвало да са въвлечени субекти и те да влизат в отношения. Въпреки това, самият процес по реформиране или нереформиране е резултат от едно по-общо целеполагане, лично или общностно. Във всеки случай, етиката, към която действията биват съотнасяни, не би могла да бъде специфично дефинирана по отношение на образователната реформа. Субектите в този процес влизат в отношения, вече снабдени със своя етика. Съответно, би било пресилено да обявим образователната реформа за обособено “етично пространство”.

Двете посочени “видове” етика, струва ми се, не са единствено възможните, както изобщо, така и по отношение на субектите, които правят образованието и образователната система.

Още по-малко би трябвало да имаме претенцията, че можем предварително да се договорим за “вид” етична система, която всички да следват в процеса на реформиране на образователните институции и практики.

Въпрсът би придобил по-различен оттенък, ако го насочим към нормативната етика и начина, по който различните разбирания за “произвеждане” на нормативност могат да повлияят върху едни или други решения при провеждането на образователна реформа. В контекста на българската образователна реформа, обаче, подходи като етика на добродетелта, деонтология или утилитаризъм едва ли засега са инструментални. Струва ми се, че това до голяма степен е свързано с качеството на политическия процес и типа експертиза, която бива въвличана в осъществяването му."

Дядо Ники отговаря:
"Придърпвайки всичко до своето по-скромно ниво на разумяване, струва ми се, че в горния въпрос се съдържа едно по-простичко питане, което, в напразен опит да звуча “многоучено” :), бих формулирал така: меркантилен реализъм и твърд паргматизъм или утопична идеология * и модни “рефрени” за човешката природа и общество обладават мотивите и свързват днешните “дейци” (или, по-точно `проектописци`) на образователната реформа у нас? Мисля, че поставен по този начин, въпросът е по-лесен за отговаряне и, донякъде, по-адекватен на самия феномен, за който, предполагам, се запитва? Нали, освен всичко друго, живеем в едно “глобално” и “проектно” време? Да се говори за “етики” ми се струва твърде смело и по философски възвишено. Предполагам, че “производството на нормативност”, на което сме свидетели в съвремнния политически живот, се “координира” от много по-банални, спрямо етичните императиви или допускания, каквито ги познаваме от добрите стари теории, съображения :) Иначе, ние философите, винаги се опитваме да открием още “нещо повече” зад нещата такива, каквито са. В този смисъл, за да се “множат същностите” :), се говори например за “журналистическа етика” или, защо пък не, за етика на икономическия неолиберализъм :)
бел. под линия:
* не бих казал “идеализъм”, тъй като ми е трудно да свържа това, което разбирам под тази дума, със “съ-субектите” на образователната “реформа” у нас :)"

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
Re: Споделям
« Reply #18 on: November 19, 2018, 04:34:25 AM »
Спомени за Камен Сарафов.

Много тъжно ми стана да видя, че сайтчето му вече го няма. Всичко, което е запазено за него като спомени ще запиша тук. Почивай в мир, Камене!

Да запомним Камен! Нека да запомним Камен усмихнат, сърдечен и в помощ на другите!
---
Бяхме като братя през ученическите си години, запознахме се на село Жълтеж през 2000 г. Винаги ще ми остане в душата. Много успя това момче и много неща постигна, но незнайно… Лека му пръст! Лошото е, че разбрах късно, на събора на Жълтеж 2013 г.
Емилио
Все още отказвам да имам спомени за него! Не искам Камене да повярвам! Обичам те Камене! За мене си вечно жив! От лелююююю Валя.. и без пазарлъци Камене …..
Валя Генова
Нямам спомен С Камен. Имам спомен ЗА Камен. За кампанията и това, което олицетворява тя. Имам спомен за желанието на много от приятелите и познатите ми да помогнат – на него и на още млади хора, които имаха нужда от това. Имах надежда, че ще се излекува. Имах желание да помогна с нещо, макар и дребно. Остана споменът за съчувствието, за подкрепата, които непознати хора предлагат… Остана хубавото чувство от това. И дълбоката скръб, че понякога нито парите, нито обичта, нито подкрепата на другите стигат…
Тони
Не познавах Камен. Знаех малко за него. Но това, с което ще запомня него и инициативата, е надеждата. Бях убеден, че щастливият край предстои. Съжалявам. Подкрепата за Камен показа, че в България е пълно с добри хора и оптимисти.
Кирил
Камене, почивай в мир приятелю! Помня как се запознахме докато ти бачкаше в ГУСВ, а моята фирма поддържаше компютрите … винаги беше супер обстоен и искаше да знаеш всичко как се е случило, защо и прочие . За последно те видях в Студенстки град и сега си ми пред очите….. погледнахме се от далеч и си казахме здрасти с поглед..после всеки потегли по своя път … беше през зимата на 2012 … Когато разбрах в последствие с какво се бориш се опитахме да иницираме събитие в Манията с което да помогнем на кампанията, но собствениците не разрешиха .. Вярвам, че си на по добро място ….проследявайки кампанията ..виждах много хора обединени от кауза ….ти стана кауза приятелю … царству ти небесно!
Ангел Славчев
Силно вярвах и се надявах, че Камен ще се спаси от тази страшна и безмилостна болест…Думите са излишни – нищо няма да го върне или да намали болката на близките му. Когато научих новината навръх Великден сякаш тежка скала се стовари върху мен, но тогава разбрах, че великите души си отиват около най-светлите празници (баба почина на 6 май)… Познавах Камен…като дете. Бяхме в един клас до 7-ми клас. Споменът ми за него – усмихнато, мълчаливо и притеснително момче, което никога никого не обиди, никога не сгреши и никога не направи пакост. Винаги помагаше на съучениците си, беше изключително усърден във всичко, и не очакваше благодарност, просто се усмихваше с очи. Винаги съм знаела вътре в себе си, че ще постигне много! И той го направи, макар да си отиде рано, той остави трайна и светла следа от своята комета в сърцата на хиляди българи… Докосна ги със своя позитивизъм и добро сърце! Подобна следа никога не избледнява! Почивай в мир, Камене! Твоята комета ще свети в сърцата ни завинаги! ;( Ивелина, Габрово
Ивелина
Един от най-добрите ми приятели, Бог да го прости… Никога няма да те забравя, Камене и всяка година на тази дата ще запаля свещичка за теб, ти живееш в нашите сърца :)
Deniz Yumer
Спомням си първият път когато се видях с Камен преди 3 години. Сякаш беше вчера… Говорихме за какво ли не – Star Up (тъкмо беше се нагърбил със задача по организацията на конференцията, когато Вальо спря да се занимава с нея), университета (УАСГ), уроците по BIM, които той водеше, бизнес, работа… Говереше въодушевено за всяко нещо. Особено живо говореше за това как преподава и как иска да развие работата с BIM софтуера в България – виждаше потенциала там и възможностите за всички, които се занимаваха с архитектура. Мисля, че това му беше призвание – да дава на хората около себи си импулс за нещо ново и по-добро. Ще го запомня усмихнат, с уверен поглед в бъдещето, работещ и подобряващ всичко около себе си. Дори когато беше болен, не спря да мисли как да подобри средата в България – виждаше проблемите на здравната система и планираше след като оздравее, да помага на други хора като него. Чудеше се как е възможно по света и тук, в родната ни страна, нещата да са толкова фрапиращо различни откъм грижи за болните. И докато повече хора ще се отрекат от държавата си, той просто виждаше какво и как ще промени, без да бяга в чужбина, без да се оплаква, а просто да го промени. Един невероятен човек. Мое лично вдъхновение за вяра в силата на духа, в силата на волята и в позитивното. Нито за миг не се оплака от трудностите, не обвини никого… Човек с чиста душа и неповторимо излъчване. Жалко е, нелепо дори, че се прощаваме с човек като него. В такива моменти човек просто няма какво да каже. За мен той се превърна не просто в комета, а в пътеводна светлина към вярата в доброто. Почивай в мир, Камене!
Красимир Василев
Тъкмо се намерихме и пак се загубихме, Малък. Човек се ражда, малка точица във вселената, зависим от всичко и от всички. Расте, учи, постига независимост, изгражда се като личност, малката точица става все по-голяма точка, гради кариера, приятели… Някои успяват да станат личности, други остават малки точици през целия си живот. Възхищавам се на това което направиха твоите приятели за теб. Твоята точка е оставила следа в тях, остави следа във всички нас – комета е твоята точка, Камене. Комета си! Гордея се с теб! Ще те нося в сърцето си.
Батко ти
.. не знам как може да се облече в думи една красива и силна душа… Една майка е успяла с една дума. КАМЕН! Майка, която е орисала тази душата да бъде силна и твърда, но най-красивото е, че я е нарисувала в най-заразителната и блага усмивка. Момчето с oгромно сърце и усмивка. Толкова ме възхищава и дори мъничко страхува… тази негова сила и воля. Познавам Камен от скоро, но с него няма нужда да е дълго… бъбривият оптимизъм, силната енергия, любознателните очи… топлата прегръдка… Бях омагьосана за миг и завинаги… Всеки ден се опитвам да се успокоявам, да търся отговор на “защо” и може би накрая ще си създам някаква теория и ще успокоя ума си, но сърцето ми няма да забрави и няма да запълни тази дупка…! Камен винаги ще е там. В моето сърце. Поклон пред духа му. Поклон пред неговия КАМЕНен дух. Тъжно ми е. Спомен?! Споменът ми е как с посрещането на Нова година очите му блестяха с неугасващата надежда на новото начало, въпреки всичко. И тогава аз бях сигурна, че всичко ще е наред. Там, сред белия сняг виждах чистата сила и вяра, че всичко ще е наред. А той пиеше чай и се радваше, че неговият приятел се учи да кара неговите ски… и се опитва да се справи с неговите неудобни обувки. И се гордееше с него. А как се гордееше и усмихваше… Камене, волен полет, чудно момче. И прости. Прости ни, че не можахме повече…
Силвия Димитрова

Бяхме като братя през ученическите си години, запознахме се на село Жълтеж през 2000 г. Винаги ще ми остане в душата. Много успя това момче и много неща постигна, но незнайно… Лека му пръст! Лошото е, че разбрах късно, на събора на Жълтеж 2013 г.
Емилио
Все още отказвам да имам спомени за него! Не искам Камене да повярвам! Обичам те Камене! За мене си вечно жив! От лелююююю Валя.. и без пазарлъци Камене …..
Валя Генова
Нямам спомен С Камен. Имам спомен ЗА Камен. За кампанията и това, което олицетворява тя. Имам спомен за желанието на много от приятелите и познатите ми да помогнат – на него и на още млади хора, които имаха нужда от това. Имах надежда, че ще се излекува. Имах желание да помогна с нещо, макар и дребно. Остана споменът за съчувствието, за подкрепата, които непознати хора предлагат… Остана хубавото чувство от това. И дълбоката скръб, че понякога нито парите, нито обичта, нито подкрепата на другите стигат…
Тони
Не познавах Камен. Знаех малко за него. Но това, с което ще запомня него и инициативата, е надеждата. Бях убеден, че щастливият край предстои. Съжалявам. Подкрепата за Камен показа, че в България е пълно с добри хора и оптимисти.
Кирил
Камене, почивай в мир приятелю! Помня как се запознахме докато ти бачкаше в ГУСВ, а моята фирма поддържаше компютрите … винаги беше супер обстоен и искаше да знаеш всичко как се е случило, защо и прочие . За последно те видях в Студенстки град и сега си ми пред очите….. погледнахме се от далеч и си казахме здрасти с поглед..после всеки потегли по своя път … беше през зимата на 2012 … Когато разбрах в последствие с какво се бориш се опитахме да иницираме събитие в Манията с което да помогнем на кампанията, но собствениците не разрешиха .. Вярвам, че си на по добро място ….проследявайки кампанията ..виждах много хора обединени от кауза ….ти стана кауза приятелю … царству ти небесно!
Ангел Славчев
Силно вярвах и се надявах, че Камен ще се спаси от тази страшна и безмилостна болест…Думите са излишни – нищо няма да го върне или да намали болката на близките му. Когато научих новината навръх Великден сякаш тежка скала се стовари върху мен, но тогава разбрах, че великите души си отиват около най-светлите празници (баба почина на 6 май)… Познавах Камен…като дете. Бяхме в един клас до 7-ми клас. Споменът ми за него – усмихнато, мълчаливо и притеснително момче, което никога никого не обиди, никога не сгреши и никога не направи пакост. Винаги помагаше на съучениците си, беше изключително усърден във всичко, и не очакваше благодарност, просто се усмихваше с очи. Винаги съм знаела вътре в себе си, че ще постигне много! И той го направи, макар да си отиде рано, той остави трайна и светла следа от своята комета в сърцата на хиляди българи… Докосна ги със своя позитивизъм и добро сърце! Подобна следа никога не избледнява! Почивай в мир, Камене! Твоята комета ще свети в сърцата ни завинаги! ;( Ивелина, Габрово
Ивелина
Един от най-добрите ми приятели, Бог да го прости… Никога няма да те забравя, Камене и всяка година на тази дата ще запаля свещичка за теб, ти живееш в нашите сърца :)
Deniz Yumer
Спомням си първият път когато се видях с Камен преди 3 години. Сякаш беше вчера… Говорихме за какво ли не – Star Up (тъкмо беше се нагърбил със задача по организацията на конференцията, когато Вальо спря да се занимава с нея), университета (УАСГ), уроците по BIM, които той водеше, бизнес, работа… Говереше въодушевено за всяко нещо. Особено живо говореше за това как преподава и как иска да развие работата с BIM софтуера в България – виждаше потенциала там и възможностите за всички, които се занимаваха с архитектура. Мисля, че това му беше призвание – да дава на хората около себи си импулс за нещо ново и по-добро. Ще го запомня усмихнат, с уверен поглед в бъдещето, работещ и подобряващ всичко около себе си. Дори когато беше болен, не спря да мисли как да подобри средата в България – виждаше проблемите на здравната система и планираше след като оздравее, да помага на други хора като него. Чудеше се как е възможно по света и тук, в родната ни страна, нещата да са толкова фрапиращо различни откъм грижи за болните. И докато повече хора ще се отрекат от държавата си, той просто виждаше какво и как ще промени, без да бяга в чужбина, без да се оплаква, а просто да го промени. Един невероятен човек. Мое лично вдъхновение за вяра в силата на духа, в силата на волята и в позитивното. Нито за миг не се оплака от трудностите, не обвини никого… Човек с чиста душа и неповторимо излъчване. Жалко е, нелепо дори, че се прощаваме с човек като него. В такива моменти човек просто няма какво да каже. За мен той се превърна не просто в комета, а в пътеводна светлина към вярата в доброто. Почивай в мир, Камене!
Красимир Василев
Тъкмо се намерихме и пак се загубихме, Малък. Човек се ражда, малка точица във вселената, зависим от всичко и от всички. Расте, учи, постига независимост, изгражда се като личност, малката точица става все по-голяма точка, гради кариера, приятели… Някои успяват да станат личности, други остават малки точици през целия си живот. Възхищавам се на това което направиха твоите приятели за теб. Твоята точка е оставила следа в тях, остави следа във всички нас – комета е твоята точка, Камене. Комета си! Гордея се с теб! Ще те нося в сърцето си.
Батко ти
.. не знам как може да се облече в думи една красива и силна душа… Една майка е успяла с една дума. КАМЕН! Майка, която е орисала тази душата да бъде силна и твърда, но най-красивото е, че я е нарисувала в най-заразителната и блага усмивка. Момчето с oгромно сърце и усмивка. Толкова ме възхищава и дори мъничко страхува… тази негова сила и воля. Познавам Камен от скоро, но с него няма нужда да е дълго… бъбривият оптимизъм, силната енергия, любознателните очи… топлата прегръдка… Бях омагьосана за миг и завинаги… Всеки ден се опитвам да се успокоявам, да търся отговор на “защо” и може би накрая ще си създам някаква теория и ще успокоя ума си, но сърцето ми няма да забрави и няма да запълни тази дупка…! Камен винаги ще е там. В моето сърце. Поклон пред духа му. Поклон пред неговия КАМЕНен дух. Тъжно ми е. Спомен?! Споменът ми е как с посрещането на Нова година очите му блестяха с неугасващата надежда на новото начало, въпреки всичко. И тогава аз бях сигурна, че всичко ще е наред. Там, сред белия сняг виждах чистата сила и вяра, че всичко ще е наред. А той пиеше чай и се радваше, че неговият приятел се учи да кара неговите ски… и се опитва да се справи с неговите неудобни обувки. И се гордееше с него. А как се гордееше и усмихваше… Камене, волен полет, чудно момче. И прости. Прости ни, че не можахме повече…
Силвия Димитрова

Камен беше от моята група в УАСГ. Винаги вършеше нещо. Винаги се движеше нанякъде. Не помня момент, в който не е работел над себе си – било в университета или на друго място. Не съм го чувал да мрънка, хленчи или да ругае. “…Ходоиш ли по обекти?…” ме попита веднъж той, “…Важно е да ходиш по обекти защото там се сблъскваш с действителността…” продължи той; често си спомням този разговор. Общувал съм малко с него, но и това малко остави траен спомен в мен и ме накара да повярвам, че имам силата сам да определям съдбата си. Нека почива в мир.
Тодор Бояджиев
Камен беше олицетворение на вярата, усмивката му – като слънце. Не го познавах, но знам, че е бил добър. Самият девиз, че той искаше да сбъдва мечти и имаше своите големи показваше колко извисен и едновременно земен човек е бил! Аз просто вярвах, в началото толкова силно вярвах и се молех за него! После сякаш го чувствах далечен, но продължавах упорито, когато се сетя вечер, да се моля. Вярата му олицетворяваше човешката воля и ми показа, че човек трябва да е силен винаги. Приятелите му ме научиха, че когато има любов нищо не може да я спре. Бях на изложбата за събиране на средства и се чувствах така добре. Картичката ми от там още виси на стената: All you need is love. И всички вие го доказвахте. Покрусена съм и съжалявам. Знам, че той не е спрял да вярва, знам че всички искахме да му помогнем. Благодаря му и вярвам, че наградата към него беше, че стана ангел. Съдбата го прати далеч от нашия свят, но той със сигурност остави следа!
Любомира
Сбогом,млади приятелю! Навярно си на някоя по-добра комета и ни се усмихваш от високо! Прости ни, че не успяхме да направим всичко за теб, за да си сред нас! За Камен не трябва да говорим в минало време! Той ще ни съпровожда в нашия житейски път, защото е човек с главна буква! Това което мога е да го давам за пример на всички студенти и колеги за бързо творческо съзряване и особено настойчиво търсене на нови и нови неща .Като ръководител на дипломната му работа, Камен има нюх за новости. Когато обсъждахме проекта му за нов футуристичен град край Сливен, се спряхме на Нормън Фостър и на експеримента Маздар – сити до Абу Даби. Камен с присъщата си любознателност веднага напипа слабите места и предложи нещо по-различно, по-социално, по-гъвкаво. Не експеримент, а реален осъществим проект. Не знам до колко комисията го разбра, но неговият проект заслужава особена награда за оригиналност и смелост. Когато се сближиш с някого може да си позволиш и фамилиарност. Веднъж му казвам “А,бе готин навит ли си да направим един вариант на един обект?” Той попита – ама кой е обекта – отговорих му-най-грозната и известна сграда в Пловдив – трябва да я направим тотално да изглежда като извънземна, красива, но и функционална и да се впише в средата поне за сто години напред. Отговорът му беше – За кога трябва да стане и с колко реални часове разполагам!!!!! Работихме две фирми от София, една от Пловдив и една от Ню Йорк – Камен направи творческа визуализация за 36-37 часа. Резултатът беше поразителен. Скъпи приятели – ще го публикувам или ще го направя достояние на всички вас, които обичате Камен. Той заслужава нашата огромна благодарност и съпричастност. Приятелю, оставаш навеки с нас! В нашите постъпки и деяния, ти ще живееш! Дълбок поклон пред паметта ти!
Минчо Ненчев
Спомням си в навечерието на 2011-12 г. как на Нова година получих един много кратък и съдържателен SMS от Камен: “Бъди жива и здрава, все така устремена напред. Усмивки и прегръдки. Камен.” И също така как покрай Start UP трябваше да помагам с някои неща, които брат ми (Вальо) не беше свършил и споделих на Камен за мои трудности, които срещам на този етап от живота, а той ми каза: “Това, което правиш ще бъде възнаградено, само заради усилията, които хвърляш. Нищо, че сега ти се струва безсмислено, трудно и не до там вдъхновяващо.” Камен беше човек :)
Теди Алексиева
Не познавах Камен лично, но духът и мотивацията на всички негови приятели, които организираха кампанията “Кометите на Камен” за мен беше доказателство, че този човек твори и заразява с добротата си и има много последователи, което е гаранция, че той е лидер на мнение и лидер с много последователи. Моят спомен е организирането на благотворителния спортен турнир за Камен в УНСС, в който заедно с още над 20 ентусиазирани млади хора организирахме едно събитие, в което хората със своята добрина и щастие, спортуваха и без да осъзнават даряваха добрина и шанс за живот. Самото събитие беше заредено с толкова много енергия и сила, която остави траен спомен в сърцето ми. Така ще запомня аз Камен – като силен, непреклонен и борещ се! Твоята сила и дух ще останат в душите на много хора и ще продължат да заразяват!!!
Байчо Георгиев
Когато заговорихме за мечти, неговата лъчезарна усмивка грейваше! Спомена за тази усмивка никога няма да угасне :)
Борислав Младин
Моят спомен е свързан с това, че рисувах на благотворителната изложба за събирането на средства за Камен. Бях въодушевен от това, че чрез изкуството си бих могъл да помогна за оздравяването му.  Надявах се, че Камен ще оздравее, но Бог прибира качествените хора рано при себе си. Вечна памет на Камен и нека почива в мир.
KOKICHAN
Вдъхнови хиляди хора за една кауза на един млад човек за пример как трябва да се борим и обичаме живота.
Богомил Николаев
В спомените си за Камен ще преобладава само вечната усмивка и увереност , която излъчваше.Чуството му за хумор още отеква в ушите ми и приятелската му отдаденост към всеки.Вярвам , че той сега е на по-хубаво място от нас , и ще има времето за своя проект , :)
Росен Кънев
Сарафов, само главоболия ми създаваш! – така му казвах всеки път. Милев, съдбата ме е срещнала с теб за да ми спасиш живота! – така ми отвръщаше той. На тази земя има хора, за които си готов на всичко още от момента, в който ги срещнеш… не знаеш защо, просто те притеглят като магнит. За мен Камен беше такъв човек. Помня деня, в който Вальо ни запозна… твърде позитивен, супер-надъхан и енергичен и много зелен… помислих си “пфуу тия младите са направо досадни, някой трябва да нарави нещо”. Много път извървяхме с него от тогава. И макар че беше кратък като време, беше наситен с всичко – организирахме фондации, спасявахме ги, проваляхме се, споделяхме опит, проби, грешки, стартирахме бизнеси, изоставяхме ги, помъдрявахме. В началото всичко беше работа, успех, планове… плавно всичко преля към себепознание, мъдрост и разбиране… Повечето хора живеят до дъблоки старини и не изживяват и половината от това, което Камен изживя. Беше страхотно пътуване приятелю, благодаря ти и съжлавям че не успях да ти дам още време. Когато се срещнем някой ден отново имаш пълно право да ми кажеш: Милев, само главоболия ми създаваш!
Стани

Той бе един невероятен човек! Почивай в мир.
Боряна Ташева
Откакто се запознах с Камен, някъде през 2007-ма, той се разви изключително много като човек, като личност. Носител на неспирен стремеж към нещо по-добро, себеотдаване на всяка цена. Мисля, че извървя път, който мнозина не ще успеят да извървят за два живота. И вярвам, че продължава своя път другаде. Нека всеки, който е вървял до Камен в някакъв момент от живота си, да промени себе си в положителна посока, в негова светла памет!
Юнал
Било е мъчително, борбата е била жестока… Нямам щастието да сме се познавали лично но тази усмивка и големите му мечти веднага докоснаха сърцето ми. Съвалявам , че доброто не победи . Съжалявам , че си отиват млади хора . Съжалявам , че живота не е справедлив и боледуват деца,та нали те са смисъла и бъдещето ,те са смисала на живота и любовта ! Почитания за всички приятели на Камен , които с толкова желание не спряха да фантазират и подготвят мероприятия . Да се надяваме ,че Камен сега е там горе и не усеща друго освен покой. Дълбок поклон пред близките на Камен
Павлинка Митева
За съжаление не познавах лично Камен. Но като лекар познавам диагнозата и страшната прогноза, която тя носи. И все пак нещо в него ме караше да вярвам, че той ще се пребори. Искрено се възхищавам на него и на хората, които организираха кампанията. Моите съболезнования на близките и приятелите му.
Любомира Димитрова
Следвай своята мечта. Бори се за нея. Не позволявай нищо да те спре, бори се до край и бъди човека за който си мечтал, независимо от всичко и всеки. Всяка малка стъпка и покорена цел си струват!
Петър
В студентските ми години често пътувах между Габрово и София, веднъж бях тъкмо пристигнала в столицата с багаж, тежащ наполовина колкото мен, отправяйки се към маршрутките..отнякъде се появи усмихнат млад човек с едно “Здравей”..погледнах втренчено..”Не ме ли помниш, Камен от планетаруима”..наистина посещавах някога Габровската обсерватория, но беше минало много време, не си го спомнях, единствено ми беше познато лицето, като от някой далечен мътен спомен, а не бяхме ли учили в едно и също основно училище?? Та предложи ми да ме закара до Студентски, качих се и аз не знам как се навих:D може би заради планетариума и широката усмивка..караше много бързо, маневрено и говореше по телефона..абе ужас..разказа ми, че си е намерил работа по специалността (тогава сигурно сме били около 2ри курс), че учи и работи, не спи и човек, когато има желание и воля, може да успее в това начинание да съчетае работата с ученето..определено беше по-оправен от 95 на 100 от моите познати по това време студенти..та закараме и всеки път, когато предстоеше да пътува към Габрово ме питаше дали искам да ме закара, естествено отказвах – заради шофирането..но беше сигурно единствения, който ми предлагаше превоз и то на човек, когото почти не познава, просто ей така, защото знае, че сме от един град..широко скроен човек, лъчезарен и истински – така ще го помня винаги! Почивай в мир, Камен!
Роксана
Силен и много позитивен. Жалко,че толкова млад ни напусна нашия мечтател! Много е тъжно,че си отиде толкова млад и пълнен с живот точно такъв невероятен човек!
Ралица Георгиева
Не съм имал удоволствието да разговарям лично дълго с Камен, но това което съм чувал за него, което съм разбрал чрез допира ми до проектите, за които се бори, е че е един доста искрен, целеустремен и положителен човек, който умее да обединява други около себе си. Спомням си, че го видях скоро преди да замине за Мексико и погледът му не се беше променил ни най-малко. Съжелявам много, че такъв човек си отива и се надявам да не го разочароваме с нашите действия и каузи, докато той ни наблюдава от горе. Нека да почива в мир!
Александър Китов


 :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
"Другият съюз на ЕС"
« Reply #19 on: November 27, 2018, 05:21:55 PM »

"Другият съюз на ЕС"




Свободното движение в шенгенското пространство е "ценно благо", една от най-конкретните и важни реализации на европейската интеграция. Но докато за едни европейци Шенген се превръща в химера или дори здраво залостена врата, от която може би влизат терористи, за други още „по-истински” европейци той става ябълка на раздора. И най-вече инструмент за изнудване (между Франция и Италия), манипулация (от страна на Норвегия, Холандия или Дания) и наказания (за България и Румъния).

Шенген не иска двойкаджиите сред 27-те, като ги държи на безопасно разстояние, но парадоксално понякога отхвърля собствените си съставни части. В опитите си да усъвършенства политиката си за съседство „другият съюз” на ЕС забравя собствените си проблеми. Всичките му страхове и безпокойства се материализират и страните в Шенген са готови да изнамерят какъвто и да е претекст, за да затворят границите. Проблемът си остава политически, а по този начин заедно с всички други трудности, популизма и евроскептицизма обрича бъдещето на един от водещите проекти на Европа.

Незаконната имиграция и трансграничната престъпност се превърнаха в безапелационна причина за възстановяване на граничния контрол. Но това е едностранно и контрапродуктивно поведение, защото по същество шенгенската система е транснационална. Логично е решенията за повторно въвеждане на контрол да бъдат взети на общностно ниво, а не да се свеждат до национални споразумения. Колебливостта за участие в „другия съюз” избива в различни точки на Стария континент. При управлението на Никола Саркози Париж ту решаваше да излиза от Шенген, ту се оказваше погрешно разбран. Според ЕК през април м.г. Париж и Рим нарушиха духа, но не и правилата на Шенген със спора си за наплива от имигранти от Арабската пролет, акостирали на остров Лампедуза. Франция не допусна вълната от Магреба и това окуражи Париж да иска структурна реформа като в еврозоната, макар тя все така да си остава в окаяно състояние.

Най-несъвместими със здравия разум обаче изглеждат мерките, предвещаващи разпад, които всъщност имат за цел укрепване на шенгенското пространство. ЕС е съгласен с промени в законодателството, но не и с цялостна реформа на механизма. През май ЕК представи първата си равносметка за "здравословното състояние" на Шенген. Според нея зоната функционира добре въпреки "незначителните слабости" от организационен характер. Агенцията на ЕС за граничен контрол Фронтекс също публикува доклад. В него имаше много повече резерви към доброто функциониране. Това обаче не спря вътрешните министри от Шенген да се споразумеят за временно възстановяване на контрола по вътрешните граници в случай на неконтролируем миграционен натиск по някоя от външните. За голямо огорчение на еврокомисаря по правосъдието и вътрешния ред Сесилия Малстрьом, която бе разочарована от липсата на европейска амбиция.

Кризата в Европа почти със сигурност ще доведе до срив и на Шенген, и на общия пазар, и на самия ЕС. Между дълговата криза и Шенген има много паралели. Разорена Гърция, която едва опазва границите си, е най-емблематичният свързващ ги елемент. Но нейната незавидна съдба следват протегналата ръка за помощ Испания, чиито брегове си остават примамливи за търсачите на по-добър живот от Африка, и Италия, намираща се на ръба на финансовото спасение, в която икономическите имигранти от Черния континент се възползват от пробойните в охраната по границата.

И кризата в еврозоната и в Шенген напомня на онази заключена врата от "Зоната на здрача", която се отваря с ключа на въображението. Зад нея се открива "земята на сенките и материята, на нещата и идеите в съвкупност от лична драма, психологически трилър, фантастика или ужас, която често приключва със страховит или неочакван обрат". А както Уинстън Чърчил казва: „Това не е краят, нито дори началото на края, но това, струва ми се, е краят на началото.“

С автор: Калина Йотова

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”
ФИЛОСОФСКИ ФАКУЛТЕТ
ДОКТОРСКА ПРОГРАМА ПО ФИЛОСОФИЯ С ПРЕПОДАВАНЕ НА АНГЛИЙСКИ ЕЗИК
КАТЕДРА „ФИЛОСОФИЯ”
 
 
 
САМАЛ МАНЕ
 
АВТОРЕФЕРАТ
на
дисертация на тема:
 
СОЦИАЛНИ И КУЛТУРНИ ПЕРСПЕКТИВИ В ЕПИСТЕМОЛОГИЯТА 
 
за присъждане на образователна и научна степен „доктор”
 
 
 
 
 
 
 
                               НАУЧЕН РЪКОВОДИТЕЛ: ПРОФ. Д.Ф.Н. АНЕТА КАРАГЕОРГИЕВА
 
СОФИЯ, 2017
 СЪДЪРЖАНИЕ:
 
ВЪВЕДЕНИЕ                                                                                                                      4
Първа глава: Същност на епистемологията 
 
   Секция първа: Епистемология 
 

       1.1 Епистемологията като дисциплина   9 
       1.2 Подходи в епистемологията   9 
   Секция втора: Същност на епистемологията  22 
 2.l  Произход и източници на познанието   23 
 2.2 Видове познание  29 
 2.3 A priori знанието и проблемът за сигурността   35 
 2.4 Теории за истината   40 
 2.5 Разбиране и знание   42 
   Секция трета: Методологически проблеми в епистемологията  46 
3.1 Класическият проблем на индукцията   47 
3.2 Новият проблем  на индукцията  49 
3.3 Парадоксът на потвърждаването   51 
   Секция четвърта: Знание за външния свят  52 
4.1 Реализъм и научен реализъм   52 
4.2 Анти-реализмът и песимистичната индукция   59 
   Секция пета: Същност на обосноваването  65 
5.1 Описание и обосноваване   65 
5.2 Трите компонента на обосноваването   66 
5.3 Проблемът Гетие и отговорите му   68 
5.4 Външно и вътрешно обосноваване   74 
   Изводи от първа глава 
 
 
 
77  Втора глава: Познание и социална реалност 
   Секция първа: Социология на познанието и приносите ѝ за социалната      79
   Епистемология
1.1 Социология на познанието   79 
1.2 Социология на научното познание   87 
1.3 Приноси към епистемологията   89 
   Секция втора: Основи на социалната епистемология  91 
2.1 Социални източници на познанието и обосноваването   93 
2.2 Проблеми в културната и социалната епистемология   105 
2.3 Социално доказателство от колективни агенти   106 
2.4 Ограничението на познанието от социалните предразсъдъци   124 
2.5 Несъгласие между  равнопоставени участници   136 
   Изводи от втора глава   146 
Трета глава: Социални и културни измерения на познанието 
   Секция първа: общество и социална реалност; постмодерниски,       
   феминистки и политически тези 
147 
1.1 Мултикултурализъм и интеркултурализъм   147 
1.2 Постмодернистки възгледи върху мултикултурализма   155 
1.3 Феминистки критики   159 
1.4 Подходи на феминизма към познанието   162 
1.5 Ценностната епистемология на феминизма   165 
   Секция втора: Език и социална реалност                                                           170
2.1 Тезата на Куайн за социалната неопределеност   170 
2.2 Социалната онтология на Сърл   180 
   Изводи от трета глава   192 
Заключение   195 
Библиография и бележки  197 
   
ВЪВЕДЕНИЕ
         Това е кратък автореферат от около 30 страници, който представя дисертацията ми,
чийто  обем  е  208  страници.  Той  реконструира  основните  съдържателни  елементи  на
разработка ми. Целият дисертационен труд, който съдържа всички детайли, е достъпен
на английски език.
        Целта на дисертацията ми е да разгледам социалните и културни перспективи пред
социалната  епистемология. Тази  тема  е  сложна  по много  причини. На  първо място  –
перспективите са подходи „с отворен край“ спрямо темата, към която се отнасят. Затова
те  не  са  толкова  прости  и  не  могат  да  бъдат  базирани  на  солиден  аргумент  върху
няколко предпоставки, който да бъде завършен със заключение. По-скоро можем да си
ги представим като възглед, гледна точка по отношение на нещо, по същия начин, по
който  във  всекидневието  казваме:  „Бих  искал  да  получа  второ  мнение  по  въпроса“.
Този пример се е превърнал в конкретен метод на разглеждане на социални и културни
проблеми в епистемологията. Така следва да се приеме, че обхватът на изследването е
ограничен и следва да се подходи с цялостно разбиране към това, че темата, с която се
захващам,  бележи  нова  сфера  на  изследване,  по  която  все  още  не  е  написано много.
Допълнителна  трудност  създава  и  това,  че  областта  на  социалната  епистемология  се
появява съвсем наскоро и съществува едва от няколко десетилетия, поради което тя се
характеризира  и  с  недобре  установена  история.  Следователно,  социалната
епистемология спада към онези области, които изобилстват с пропуски и недостатъци,
и  в нейните  рамки има нужда  от по-изчистени и по-разбираеми  дебати. Именно  това
обаче прави настоящото изследване по-интересно и предизвикателно.
  В настоящата дисертация ще се занимавам основно с аналитична философия. В
допълнение  съм  разгледала  и  теми  и  проблеми,  които  по  принцип  не  се  обсъждат  в
аналитичната  епистемология.  Става  дума  за  такива  възгледи,  произхождащи  от
континенталната  философия,  от  феноменологията  и  от  постмодернизма,  допринесли,
според  мен,  за  дебата  около  социалната  природа  на  знанието.  Съчетала  съм  тяхното
разглеждане  с  други  релевантни  позиции  от  други  дисциплини  като  социологията,
психологията  и  науката.  Допълнителният  ми  принос  се  изразява  в  употребата  и
привеждането на епистемологически проучвания, представящи многообразие от гледни
точки,  както  върху  социалната,  така  и  върху  индивидуалната природа на  знанието. В
него  са  отразени  множество  позиции  по  отношение  на  истината  и  реалността,  сред които  антиреалиститки,  постмодернистки  и  феминистки  критики  в  рамките  на
епистемологията. Предложението ми е да се изследва как другите дисциплини могат да
се  свържат  със  социалната  епистемология.  Затова  съм  използвала  някои  възгледи  от
други  области  на  философията,  като  например  философия  на  езика,  а  също  така  и
позиции извън самата философия – социологически и психологически.
  В производството на знание, ролята на индивида се е променила и е допълнена
от  ролята  на  обществото.  През  последните  няколко  века  епистемологията  е  била
положена  в  изследването  на  индивидуалното  знание  и  критикувана  за  това,  докато
социалната епистемология възниква през последните няколко десетилетия и все още е в
процес на изграждане на основите си. С тази голяма промяна в епистемологията идва и
едно разнообразие от обезпокоителни възгледи, които залагат на другата крайност. Те
варират от твърдения, че всеки притежава свой собствен свят, до такива, обосноваващи
индивидуалното  знание  на  всеки  като  зависимо  от  общността.  За  да  задам  една
социална и културна перспектива пред социалната епистемология, позицията, която ще
защитавам,  е,  че  по  време  на  цялото  си  досегашно  развитие  епистемологията  е
произвела  необятен  спектър  от  въпроси  и  проблеми,  като  всички  те  са  свързани  с
истината  и,  по-конкретно,  с  метода  на  обосноваване,  превръщащ  обикновеното
убеждение в истинно  знание. С оглед на социалната природа на  знанието,  социалната
епистемология  не  е  по-различна  от  класическата  и  в  нея  също  има  множество
проблеми.  В  това  отношение,  все  още  „не  играем  на  сигурно“.  Още  повече,
признаването на това, че знанието има социална рамка, все още не решава проблемите,
свързани  с  обосноваването на  убежденията, нито  тези,  отнасящи  се  до  добиването на
истинно знание. 
  По-нататък  защитавам  тезата,  че  социалната  епистемология  далеч  не  е
завършена. Тя се нуждае от изясняване на понятия като: култура, общество, социална
обосновка,  връзка  между  индивид  и  общество  и  роля  на  колективните  източници  по
отношение на истината и знанието. По тази причина социалната епистемология трябва
да се свърже  с други философски постижения, като например  теориите  за  значението
във  философия  на  езика.  Това  е  така,  защото,  ако  индивидите  получават  знание  в
обществото, а обществото е споделено с другите, следва вербалната комуникацията да
играе  по-голяма  роля  в  епистемологията.  Социалната  епистемология  не  цели  да
разреши  огромния  набор  от  проблеми,  откривани  през  вековете  на  философска
рефлексия  и  философско  изследване  върху  индивидите  и  света,  в  който  живеем. Следователно социалната епистемология е допълнение към епистемологията, а не неин
заместител.
  Приносите на социалната епистемология водят до значителна промяна в самото
практикуване  на  епистемология.  Промяната  идва  от  начина,  по  който,  например,
разглеждаме източниците на познание: от базирани изцяло в индивида, те се превръщат
в комбинация от общността и индивидите в обществото. В този процес постепенно  са
прибавени  източници  като  колективната  памет,  колективните  убеждения  и
колективното  знание.  Убежденията  и  обосноваването  се  трансформират,  за  да  се
приспособят към новите аспекти на концепцията за производство на знание в социален
контекст. Някои нови формулировки, базирани на вече споменатите нови източници, са
добавени  към  източниците  на  познанието.  Такива  са:  свидетелство  от  трето  лице,
достоверност  и  авторитет,  колективна  памет  и  споделено  възприятие.  Също  така  е
необходимо да се анализират и допълнителни източници като езика и културата.
  В  първата  глава  очертавам  основните  проблеми  на  епистемологията.  Ще
продължа  с  описание  на  нейната  природа  и  същността  на  познанието  в  рамките  на
епистемологическите  изследвания.  В  първата  секция  разисквам  с  какви  проблеми  се
занимаваме  в  епистемологията,  какви  са  различните  подходи  към  тях  и  различните
видове  епистемология.  Втората  секция  е  посветена  на  източниците  на  познанието,
начините, по  които  добиваме  знание,  както и на някои  теории  за истината. В  третата
секция  обсъждам  методологическите  проблеми  при  правенето  на  епистемология  –
както класическите такива, така и някои нововъзникнали. Секция четвърта се занимава
с  важния  проблем  за  реалността  и  дебата  между  научен  реализъм  и  анти-реализъм.
Последната  секция  е  насочена  към  обосноваването  и  проблемите  свързани  с  него  -
външно  и  вътрешно  обосноваване,  трите  компонента  на  обосновката  и
контрапримерите на Гетие.
Във  втора  глава  излагам  основите  на  социалната  епистемология.  Започвам  с
теории,  които  принадлежат  към  други  дисциплини,  но  допринасят  към
епистемологията,  като  социология  на  познанието.  Във  втората  секция  разглеждам
социалните  източници  на  познание  и  проблемните  теми  в  културната  и  социалната
епистемология. 
В  трета  глава  фокусът  пада  върху  измеренията,  които  знанието  придобива  по
отношение  на  обществото  и  културата.  Първата  секция  разисква  възгледи,  които  са
станали част от дебати, изграждащи основите на социалната епистемология. Такива са феминистките позиции, политическите възгледи, постмодернизма и тезата за културата
като първоизточник на  знанието. В последната секция ще се  занимавам  със социални
онтологии,  за  които  считам,  че  са  от  особена  важност  за  социалната  епистемология.
Първо разглеждам онтологията на Сърл, която поставя езика в основата на социалното
познание, а след това разисквам тезата на Куайн за неопределеността на превода. 
Употребата на понятие като „култура” по начало е проблематична, защото то все
още  е  неопределено.  Това  води  до  разнообразни  употреби,  нито  една  от  които  не  е
изяснява понятието  в достатъчна  степен. Целта ми не  е  да изясня какво има предвид
всеки  говорител,  когато  употребява  думата  „култура”.  Въпреки  това,  за  целите  на
настоящия  текст,  употребявам  „култура“  като  синоним  на  „множеството  на
нерафинираните  и  необосновани  убеждения  и  практики,  доминиращи  в  дадено
общество, без непременно те да се приемат от всеки един от членовете му поотделно”. 
Използваната от мен литература се състои изцяло от публикации на английски
език. Епистемологията разглежда огромен спектър от теми и проблеми, като всички те
са  свързани  с истината и  знанието, индивидите и  обществото и методите,  чрез  които 
може  да  бъде  предоставено  най-доброто  обяснение  на  истината  и  знанието.  По  тази
причина през вековете са били излагани прекалено много теории и възгледи свързани с
тези  проблеми,  така  че  свързването  им  е  доста  трудно,  както  и  това  да  бъдат
разграничени  и  преподредени.  Ето  защо  разногласията  са  широко  разпространени.
Разликите могат да се изразяват в:
-  това на какво да се приписва истинност;
-  какъв следва да бъде най-добрият начин, по който да се постигне истината;
-  дали  реалността,  обективността,  или  значението  въобще  съществуват  и можем
ли ние изобщо да създадем смислена теория за всичко това. 
С  оглед  на  всички  тези  предизвикателства,  източниците,  които  използвам,  съдържат
както  класически,  така  и  съвременни  текстове.  Изворите  могат  да  бъдат  разделени
условно на следните категории:
-  Класически  философи:  Аристотел,  Платон,  Хегел,  Хюм,  Витгенщайн,  Кун,
Дюем, Мил, Остин, Маркс, Дюркем, Манхайм и Шелер. 
-  Философи,  чиито  текстове  са  станали  класически  за  изследванията  в
областта на  епистемологията: Гетие, Хемпел, Нозик, Гудман, Попър, Куайн,
Голдман, Сърл, Тейлър и Фуко. -  Съвременни философи,  допринесли  за  развитието  на  дисциплината:  Лонгино,
Хардинг, Коуд, Фрикер, Гилбърт, Шмит, Дейвидсън, Уест, Соса, Данси, Пътнам,
Ван Фрасен, Бойд, Уоръл, Докинс, Танесини, Фюмъртън, Енох, Кели, Причард,
Мартин, Грим.
-  Източници извън философията: Карп, Уертк, Бартлет, Халбвакс и други, които
добавям в процеса на изследване. 
 
 
ПЪРВА ГЛАВА: СЪЩНОСТ НА ЕПИСТЕМОЛОГИЯТА
Настоящата  дисертация  се  състои  от  три  части,  всяка  от  които  е  тематично
обособена  и  посветена  на  изясняването  и  обсъждането  на  конкретни  проблеми
свързани  със  съответната  тема. В  първа  глава  целта  ми  е  да  покажа,  че  по  време  на
цялото  си  досегашно  развитие,  епистемологията  е  формулирала  огромен  спектър  от
проблеми,  които  все  още  нямат  решение.  Всички  те  са  свързани  с  истината  и
обосноваването.  За  целта,  в  първа  глава  е  разгледана  темата  за  същността  на
епистемологията  и  различните  подходи,  съществуващи  в  нея:  от  Древна  Гърция,  до
съвременния  ѝ  вид  на  академична  дисциплина,  която  изучаваме  и  преподаваме.  Ето
защо  съчетавам  класическите  проблеми  от  полето  на  епистемологията  с  нови,
съвременни  такива. За да дам представа  за  същността на познавателните източници в
традиционната  епистемология,  разглеждам  възприятието,  интроспекцията, мисленето,
паметта и свидетелствата от трето лице.
Секция  първа,  озаглавена  „Епистемология”,  предлага  анализ  и  определение  за
същността на епистемологиятa като: изследване на познанието, чийто основен интерес
са  обоснованите  истинни  убеждения.  Като  пример  могат  да  бъдат  възгледите  на
Антъни Грейлинг. В допълнение, дефинирам значението на термина „епистемология” с
акцент  върху  централната  роля  на  познанието  в  тази  философска  дисциплина.
Подчертавам,  че  задачата  на  епистемологията  се  състои  в  определяне  същността  на
познанието и отговор на въпроса „Какво е знание?”. Продължавам с изясняване на това
какви  са  източниците на  познанието  и  как  тяхното  определяне  задава  критерий,  чрез
който  ние  можем  да  различим  това,  което  е  знание  от  онова,  което  не  е.  Така  се
установява,  че  в  епистемологията  степента  на  човешкото  познание  се  определя
посредством начина, по който ние използваме сетивата си, или други източници, за да се  сдобием  със  знание.  Следва  дискусия  на  епистемологията  като  академична
дисциплина,  в  която  ние  се  обучаваме  и  биваме  обучавани.  Тогава  се  дава  и
определението  за  същността  на  познанието.  Разгледани  са  различни  подходи  в
епистемологията, като религиозната епистемология в примера  за различните възгледи
на Робърт Ауди и Ричард Докинс. От натурализираната епистемология са представени
възгледите  на  Куайн,  последвани  от  други  философи  и  техните  тези  и  позиции  –
Голдман,  Бонжур  и  Сиджел.  Целта  на  тази  част  от  изложението  е  да  изясни  какво
представлява  натурализираната  епистемология  и  каква  е  нейната  рецепция. Анализът
продължава с пояснения върху моралната епистемология, феминистката епистемология
и  експерименталната  епистемология,  давайки  пример  с  възгледите  на  Джонатан
Уайнбърг.  След  тях  се  подрежда  едно  от  модерните  течения  в  съвременната
епистемология – аретичната епистемология, като се набляга на разликите между нея и
останалите разклонения на епистемологията. Тя е представена чрез набор от варианти,
в  които  разгледана  и  дефинирана. Сред  тези  варианти  са  предложенията  на Миранда
Фрикър, Линда Загзебски, Дънкан Причард и Ърнест Соса. Социалната епистемология
също  е  накратко  въведена,  като  се  има  предвид,  че  подборното  ѝ  разглеждане ще  се
проведе в специално обособена част от дисертацията. 
В  секция  втора,  „Същност  на  познанието”,  анализът  започва  с  дефиниция  на
знанието  и  изложение  на  епистемологическите  възгледи  от  епохата  на Античността.
Като  основни  се  взимат  тезите  на  Платон  и  Аристотел.  Те  се  съпоставят  с  тези  на
съвременни философи,  работещи  в  полето  на  епистемологията,  сред  които Патерсън,
Скот  Стърджън  и  Джонатан  Данси.  По  въпроса  за  произхода  на  познанието  съм
използвала  следните  Платонови  текстове:  Държавата,  Менон  и  Теетет.  Дискутирам
проблема  за  възприятието  и  илюстрирам  концепцията  за  илюзия  посредством
диаграмата на Мюлер-Лайер. Следва  дискусия  върху интроспекцията,  като процес на
формиране  на  убеждения  за  собствени  ментални  състояния.  Направено  е  сравнение
между интроспекцията и другите източници на познание, с които разполагаме. Паметта
се  обяснява  като  способност,  чрез  която  човешкият  мозък  съхранява  знание,  като  се
обсъждат  проблемите  свързани  със  запаметяването  на  предишен  опит.  Другият
анализиран източник на познание е свидетелството от трето лице. Накратко се обяснява
как  при  него  ние  основно  разчитаме  на  други  говорители,  за  да  добием  знание,
посредством информацията, която ни се съобщава. Във втора глава се спирам подробно на  този  процес,  като  показвам,  че,  в  основата  си,  свидетелството  от  трето  лице  е
социално обособен източник на познание.
Следва представяне на различните видове знание. Те включват:
-   „Знание,  че”,  или  пропозиционално  знание  –  обяснява  се  как  се  отнася  то  към
истината  и,  че  представлява  притежание  на  специфична  информация,  която
може да бъде предавана на други говорители. 
-  „Знание как” – означава умения и способности. 
-  „Знание по запознанство”
Прави  се  детайлна  демаркация  между  изброените  видове  знание.  Анализът
продължава, като се изтъква, че епистемологията се интересува основно от „знанието,
че”. Представени са възгледите на Бъртранд Ръсел, като те са сравнени с тези на Скот
Стърджън и Майкъл Полани. Разглеждането има за цел да покаже какъв е обхватът на
различните  типове  знание  и  къде  те  се  припокриват.  Допълнителната  задача  е  да  се
постигне  яснота  какво  представляват  знанието  като  способност  („знание  как”)  и
пропозиционалното знание („знание, че”), като те се определят, съответно, като знание
за правене на нещо и връзка между човек и истинна пропозиция.
  След  това  е  обговорена  разликата  между  вродено  и  придобито  знание,
започвайки с историкофилософски преглед на дебата върху самата дистинкция, който
продължава до XX век. Съпоставят се аргументът на Чомски за вроденото притежание
на  знание  и  този  на  Скинър,  който  е  с  бихевиористка  насоченост.  Представени  са
проблемите свързани с претенцията за “a priori”, или неемпиричното знание. Обсъждат
се и проблемите, възникнали около опитното, или “a posteriori”, познание. 
  Накрая  на  секция  втора,  фокусът  пада  върху  проблема  за  сигурността  на
познанието,  като  проследява  историческата  му  поява,  свързана  с  идеята  за  a  priori
знание. Онагледена  е  тезата,  според  която  преживяванията  достигат  отвъд  сетивните
данни.  Обяснява  се  концепцията  за  априорно  обосноваване  на  знанието  и  се
подчертават нейните проблеми. По подобен начин е разгледано и знанието, добито „а
posteriori”, като  то  се противопоставя на претенцията  за  „вродено познание”. По  този
начин  се  добива  представа  за  обхвата  и  ограниченията  на  онова,  което  наричаме  „a
priori знание”.
  Експлицира  се продължителният дебат,  засягащ приоритизирането на истината
или  сигурността.  Следва  детайлно  историческо  представяне  на  фундационизма, възприеман  като  единствен  начин  да  достигнем  до  истината  и  да  добием  знание.
Дискутирани  са  проблемите  на  фундационистките  теории  за  обосноваването.
Анализира  се  връзката  между  концепциите  за  истина  и  сигурност,  разглежда  се
невъзможността  за  придобиване  на  безпогрешни  убеждения.  Демонстрира  се
формирането  на  различни  видове  теории  за  истината  в  следствие  на  историческите
несъгласия.  Дебатиращите  позиции  са  обяснени  и  илюстрирани  чрез  тезата  на
Витгенщайн, според която знанието и сигурността са неидентични.
  В допълнение е маркирана разликата между „случайно” и „свойствено” знание.
Методите на дедукцията във фундационизма и индукцията в емпиризма са осмислени
на  базата  на  връзката  между  знание,  истина  и  сигурност.  Анализът  се  базира  на
въпроса: „Приемаме ли съществуването на обективна реалност?” и проблема за достъпа
до  истината.  Като  помощен  източник  е  използван  текстът  на  Джонатан  Данси  -
„Въведение в съвременната епистемология”. Следва изложение на множество теории за
истината,  сред  които  са  разгледани  кореспондентната,  кохерентистката,
прагматистката, както и делението на обективни, субективни и интерсубективни теории
за истината. Разликата между разбиране и знание е въведена чрез трудовете на Стефан
Грим, Уесли Салмън, Джонатан Кванвиг, Питър Липтън и Дънкан Причард. Всички те
имат различна позиция по въпроса за разграничението между разбиране и истина, както
и на кое от двете следва да се придаде повече тежест.
  В  секция трета  са  анализирани  някои  все  още  неразрешени  методологически
проблеми в епистемологията. Пояснява се какво представлява логиката на дедукцията и
индукцията, като се обсъждат проблемите свързани с нея и съответния метод. Следва
детайлно  изложение  на  класическия  проблем  на  индукцията,  формулиран  от  Дейвид
Хюм, новия проблем на индукцията, поставен от Нелсън Гудман, както и парадокса на
потвърждението на Хемпел. Стигам до извода, че парадоксът на Хемпел демонстрира,
че  синтактичната  концепция  за  генерализацията  може  да  бъде  потвърдена  от
свидетелства, които  са неконсистентни, или ирелевантни спрямо нея. Така във връзка
със с „Трактат за човешкото познание“ на Хюм е въведена „“Гру“ таблицата”, за да се
илюстрира  позицията  на  Гудман,  като  за  основен  източник  е  използвана  книгата  му
„Факт, Фикция  и Прогноза”. Накрая  е  извършен  и  подробен  анализ  на  парадокса  на
потвърждението  и  тезите,  които  Хемпел  формулира,  в  „Аспекти  на  научното
обяснение”.   В  секция  четвърта  е  представено  познанието  за  външния  свят.  Проведен  е
анализ  върху  позицията  на  реализма,  според  която  съществува  независима  от  нас
реалност  (обективна  действителност),  както  и  върху  евентуалните  начини  такъв
обективен свят да се познае. Семантичният реализъм се определя като позиция, според
която истината съвпада с данните, които ни предоставят най-добрите и най-съвременни
научни  теории.  Семантичните  и  епистемични  компоненти  на  научния  реализъм  са
изяснени и дискутирани. Изведени са съдържанието и приносът за научния реализъм на
аргументът “няма-чудеса”, формулиран от Хилари Пътнам. Повдигнати са въпроси по
отношение  на  теориите,  засягащи  наблюдаеми  и  ненаблюдаеми  обекти.  Следва
подробен  обзор  на  дебатите  върху  недоопределеността  на  теорията  от  набора  от
свидетелства. За да се финализира анализът на външния свят са приведени аргументите
на  антиреализма,  като  се  изясняват  и  обясняват  естеството  на  песимистичната
индукция  и  въпросът  за  кръговото  доказателство. Извършен  е  преглед  на  множество
твърдения по тези теми, някои от които с противоположен характер. От една страна са
представени  възгледите  на  Ричард  Бойд, Статис Псилос  и Джон Уоръл,  а  от  друга  –
тези на Ван Фраасен и аргументът от песимистична индукция срещу реализма на Лари
Лодън.  Заключавам,  че  за  разлика  от  реалистите,  останалите школи,  и  по-конкретно
лагерът на анти-реалистите, не успяват да обяснят успеха на научните теории.
  Със  секция  пета  се подлага на  анализ  обосноваването. Обсъждат  се  разликите
между описание и обосноваване, както и възгледите, в които двете биват комбинирани.
Следва  обяснение  на  Трикомпонентната  дефиниция  на  знанието  като  обосновано
истинно  убеждение.  Използва  се  Ойлерова  диаграма  за  да  се  онагледи  как  трите
компонента се свързват един с друг и взаимодействат помежду си. След този детайлен
анализ са приведени контрапримерите на Гетие, които показват, че  трите компонента
не са достатъчни, за да считаме, че притежаваме знание. Завършвам с дискусия върху
отговорите на „проблема Гетие”.
  Краят на първа глава е посветен на дебата между екстернализма и интернализма.
Приведени са различните гледни точки, като се обръща специално внимание на тезите
на Антъни Грайлинг и Ричард Фюмъртън, засягащи полемиката върху тази дистинкция.
Анализирана  е  позицията  на  Скот  Стърджън,  представяща  друг  тип  екстернализъм,
засягащ  възможността  да  се  вземат  предвид  свидетелства  с  цел  потвърждаване  на
истината. Близка до тази позиция е и теорията на Карл Попър  за пробата и грешката,
наричана още „метод на фалсификацията”. Като основа за разглеждането ѝ, е използван трудът му от 1934 – „Логика на научното откритие”. Маркирани са и някои проблеми,
които възникват по отношение на твърденията на Попър. 
  Заключение  към  първа  глава:  В  първа  глава  скицирам  основните  проблеми,
които  възникват  по  отношение  на  едно  изследване  в  полето  на  епистемологията.  В
основата  на  всяко  такова  изследване  е  природата  на  знанието.  В  секция  първа  са
описани  темите  и  проблемите,  разисквани  от  дисциплината  епистемология,  нейните
подразделения и  възможните подходи  в нея. Втората  секция  разглежда източниците
на познание, видовете познание и различните версии на теориите  за истината. Секция
трета  е  посветена  на методологическите  проблеми,  които  срещаме  при  заниманията
си  с  епистемология.  В  нея  са  представени  както  класическите,  така  и  съвременните
трудности  в  изследователското  поле.  Секция  четвърта  разглежда  централния  за
дисциплината проблем за реалността, като в изложението присъства описание на дебата
между  научния  реализъм  и  антиреализма.  Пета  секция  се  занимава  с  темата  за
обосноваването,  като  анализира  гледните  точки  на  екстернализма  и  интернализма.  В
нея са представени и трите компонента на знанието в класическия анализ. Извършена е
съпоставка между тях и контрапримерите на Гетие.
  Тази  глава  е  обособена  за  да  демонстрира  какви  са  основните  проблеми,  над
които  работи  епистемологията.  Всички  те  остават  в  сила  и  при  заниманията  със
социална  епистемология.  Това  означава,  че  независимо  дали  дадено  изследване  се
числи  към  епистемологията,  или  към  иновативната  формумировка  на  социалната
епистемология,  знанието  остава  централна  тема,  а  истината  –  фундаментална
характеристика  на  знанието. Анализираните  през  вековете  условия  за  приписване  на
знание  и  истинност  винаги  ще  се  нуждаят  от  преработка,  независимо  дали  тя  се
изразява в добавяне на допълнителни условия, и/или в „затягането” и прецизирането на
всяко едно условие с цел да бъдат защитени теоретичните следствия. 
Важно  е  направеното  в  първа  глава  да  се  има  предвид  и  по  отношение  на
другите  две  глави,  доколкото  първа  глава  е  посветена  на  онези  проблеми  в
епистемологията,  които  безспорно  смятам  за  класически.  Ето  защо,  те  ще  останат
централни  и  за  областта  на  социалната  епистемология.  Считам,  че  е  редно  всяка
дисертация  или  проучване,  в  чийто фокус  попадат  въпроси,  свързани  с  убежденията,
истината и знанието, да „има предвид“ тези проблеми.
   За  изследванията  в  областта  на  епистемологията  огромно  значение  имат
източниците  на  познанието,  както  и  начините  и  методите,  по  които  достигаме  до истината. Ето защо, в първата част на дисертацията, анализирам основните проблеми, с
които можем да се сблъскаме в опита си да достигнем до надеждно, истинно познание.
Последователно  съм  разгледала  източниците  на  познание,  видовете  познание  и
методите  за потвърждаване и  обосноваване. В  допълнение  разглеждам  дебата  за  това
какви  са  необходимите  и  достатъчни  условия,  за  да  класифицираме  определено
убеждение  като  знание.  Разгледани  са  различните  аргументи,  които  предлага
дискусията  по  този проблем,  както  и  трудностите,  които не  позволяват  консенсус  по
въпроса. Също така дискутирам въпросите за реалността и истината и как е възможно
да постигнем последната. В зависимост от отговора може да има различни следствия по
отношение на проблема с достъпа и това как получаваме знание за нещо. Тези въпроси
са жизнено  важни  за  повечето  (ако  не  и  за  всички)  дебати  и  аргументи  в  полето  на
епистемологията.  Ето  защо  при  всяка  крачка  напред  към  социалната  епистемология,
тези теми и проблеми трябва да бъдат разглеждани с повишено внимание. В тази глава
се  опитвам  да  покажа,  че  целта  на  всички  тези  аргументи  и  категоризации  е  да  се
достигне  до  разбиране  за  същността  на  истината.  Знанието  може  да  се  окаже  само
обикновено  убеждение,  ако не бъде  свързано  с истината и  адекватно обосновано. Без
адекватни основания убежденията не могат да бъдат считани за познание, а без самото
познание е невъзможно да живеем живота си. Ето защо истината трябва да се разглежда
като  най-важната  цел,  не  просто  на  епистемологията,  а  на  всяка  философска
дисциплина.  В  аргумент  към  настоящата  теза  представям  първо  възгледите  на
песимистите, които твърдят, че истината е недостижима или не можем да сме сигурни в
нея.  По  този  начин,  те  отново  я  поставят  в  центъра  на  теориите  си.  След  това
анализирам позицията на оптимистите, според които, истината е постижима, дори и да
говорим само за „приблизителна истина”. Анализът демонстрира, че по този начин и те
продължават  да  поставят  истината  като  цел.  Следователно,  тя  е  еднакво  значима  за
лагера на песимистите и за този на оптимистите.
  В  заключение  смятам,  че  най-добрата  изследователска  стратегия  е  да  се  търси
подходящата  комбинация  от  възгледите  на  различните  лагери.  Например,  по
отношение на обосноваването – тези на екстерналистите и интерналистите. Всеки път,
когато  обосноваваме  твърдение  или  правим  изследователско  проучване,  ние 
продължаваме да използваме и дедукция, и индукция. Трябва обаче да си даваме сметка
за  слабостите,  които  крие  всеки  от  тези  подходи.  За  съвременното  състояние  на
епистемологията  и  способността  да  потвърждаваме  и  обосноваваме  знанието  си, независимо  дали  то  е  резултат  от  определена  научна  теория,  или  е  базирано  на
убеждения  и  разсъждения,  са  допринесли  както  реалистите,  така  и  анти-реалистите.
Безспорен е приносът на Хюм, Хемпел, Гудман и Гетие, но не  трябва да  забравяме и
останалите философи, разработвали и развивали полето на епистемологията.
 
ВТОРА ГЛАВА: ПОЗНАНИЕ И СОЦИАЛНА РЕАЛНОСТ
Тази  глава  започва  с  анализ  на  социологията  на  познанието,  подчертавайки
централната ѝ теза за връзката между мислите на човека и социалния контекст, в който
тези мисли  възникват. Разглежда  се  теорията  за  силния  ефект,  който  господстващите
идеи имат върху обществото.   
  В секция първа е осъществен исторически преглед на пораждането и развитието
на  направлението  „социология  на  познанието”,  което  днес  се  е  обособило  като
самостоятелно  изследователско  поле  в  социологията.  Терминът  „социология  на
познанието” се употребява от 1920-та година, като води началото си от група немско-
говорящи  социолози,  най-известните  от  които  са Макс Шелер  и  Карл Манхайм.  По
същото  време,  френският  социолог  Емил  Дюркем  също  започва  да  се  занимава
интензивно  с  темата  за  социалните  аспекти  на  познанието.  Според  много
изследователи, именно техните текстове са спомогнали „социология на познанието” да
се отдели от социологията, като самостоятелно изследователско поле. В средата на XX
век  силната доминация на функционализма  се  усеща. По  това  време  социологията на
познанието  остава  в периферията на  социологията. Тя  обаче  е преоткрита през  60-те,
като  добива  по-голямо  приложение,  приближавайки  се  към  всекидневния  живот.
Пример  за  това  е  книгата  на П.  Бъргър  и  Т.  Лукман  –  „Социалната  конструкция  на
реалността”.  Този  труд  все  още  се  смята  за  основен  по  отношение  на  онези  методи,
които се занимават с качественото разбиране на човешкото общество. Допълнение към
това  са  изследванията  на  Мишел  Фуко  върху  генеалогията  на  модерността  и
археологията  на  знанието,  които  се  смятат  за  изключително  влиятелни.  Макар  че
социология на познанието споделя възгледите и идеите на други течения по отношение
на  социалната  природа  на  познанието,  тя  остава  отделно,  самостоятелно
изследователско поле. 
  В  исторически  план  анализът  на  социология  на  познанието  започва  с
политически  и  социологически  дебати,  чието  начало  откриваме  още  през  XVIII  век, като резултат от труда на Джамбатиста Вико – „Нова наука”. В него авторът посочва,
че  нашето  разбиране  и  знание  за  социалната  структура  е  зависимо  от  идеите  и
понятията,  които  употребяваме,  и  езика,  с  който  си  служим.  Във  втора  глава  е
тематизирано влиянието, което този възглед оказва върху социологията. Следва плавен
преход към диалектиката на Хегел и употребата й в политическите теории на Маркс и
Енгелс. 
В  социологията  от  началото  на  XX  век,  главен  принос  за  обособяването  на
социология  на  познанието  като  изследователско  поле  имат  Емил  Дюркем  и Марсел
Мос.  Анализът  на  възгледите  им  е  последван  от  обзор  на  феноменологическата
социология  на  Хусерл,  Алфред  Шутц  и  Макс  Вебер.  Директен  принос  към
съвременната социология на познанието може да бъде открит едва в изследванията на
Мишел  Фуко,  Робърт  Мъртън  и  Стив  Фулър.  Изложението  продължава  със
социологията на  научното  познание,  където  откриваме  тезата,  че  съществува  разлика
между възприятие и мислене и мисленето оказва влияние върху възприятията ни. Така
постепенно  се  прокарва  разликата  между  социология  на  знанието  и  социална
епистемология,  като  за  целта  се  използва  работата  на  Ф.Шмит.  Важността  на
социалната  среда,  в  която  познаващият  конструира  знанието  си, може  да  се  смята  за
основен принос както към социалната епистемология, така и към епистемологията като
цяло.  Независимо  каква  позиция  по  отношение  на  познанието  ще  приемем  и  какви
възгледи ще защитаваме, е редно да отчетем нейния дял.   
Следва  дискусия  за  необяснения  до  този  момент  произход  на  социалната
епистемология.  Изхождам  от  предположението,  че  тази  дисциплина  има  нужда  от
доразработване, като се проведе изследване върху историческия произход и следите на
социалната природа на  знанието, които могат да бъдат проследени чак до класици на
философията като Платон, Бейкън, Лок и Хюм. Въпреки многото разлики помежду им,
всички  тези  автори  поддържат  тезата,  че  знанието,  или  обоснованото  убеждение,  е
резултат от  социални фактори. Анализът  се  спира на  единствения пример  за подобно
историческо изследване, направено от А. Коуди. Неговата основна тема е историята на
теоретизирането върху свидетелствата от трето лице във философията. Коуди посочва,
че  Платон,  Аристотел  и  техните  наследници  през  Средновековието,  изключват
убежденията,  базирани  на  свидетелства  от  трето  лице,  от  категорията  на  познанието.
По  този  начин  те  разграничават  „знание”  и  „мнение”.  След  това  са  описани  двете
модерни  течения  от  XVII  век,  които  налагат  преразглеждането  на  връзката  между обществото  и  знанието.  Първото  от  тях  се  появява  под  формата  на  новата  наука,
базирана на Аристотелизма и картината на физическия свят, продиктувана от  здравия
разум. Второто идва като следствие от първото, под формата на своеобразно завръщане
на разграничението между „знание” и „мнение”. По този начин „бремето” на знанието
постепенно  се  прехвърля  върху  науката. Съвременните  тези  и  възгледи  в  социалната
епистемология са вдъхновени от идеята, че съществува намеса на социалните интереси
в  методологията,  която  използваме,  за  да  припишем  истинност  на  дадено  твърдение
или емпирична адекватност на определена теза. Дават се примери за това от социология
на знанието и феминистката философия. 
Основен  за  социалната  епистемология  е преходът  от  силно индивидуалистката
ориентация  на  теорията,  към  позициониране  на  знанието  в  конкретен  социално-
исторически  контекст. Именно  тази  промяна  в  подхода  превръща  епистемологията  в
социална  епистемология.  Съпоставени  са  опитите,  да  бъдат  комбинирани  идеята  за
социална  природа  на  знанието  и  социология  на  познанието,  с  тези,  които  защитават
разликата между  двете. Разглеждането продължава  с  две  от  основните направления  в
социалната  епистемология,  представени  чрез  трудовете  на  Ричард  Рорти  и  Мартин
Куш.  Целта  на  първото  направление  е  да  опровергае  тезите  на  класическата
епистемология.  За  разлика  от  него,  второто  залага  на  съвместната  работа  между
епистемологията и социалната епистемология. 
  На базата на разгледаното дотук е проведен анализ, който цели да посочи кои са
източниците  на  знанието  и  обосноваването  в  обществото.  Изясняват  се  проблемите,
които възникнат, когато положим общността като основа на определени познавателни
източници  като  възприятието  и  интроспекцията.  Вследствие  на  това  се  отхвърля
възможността за колективно възприятие и интроспекция. От друга страна говоренето за
колективна  памет  изглежда  оправдано,  но  за  направата  на  окончателни  изводи  са
необходими повече проучвания по въпроса. Изложена е детайлно една от централните
тези  на  социалната  епистемология  –  културният  детерминизъм  по  отношение  на
познанието.  За  тази  цел  са  приведени  множество  аргументи  от  областта  на
психологията  и  социологията,  вариращи  от  възгледа,  че  обосноваването  на
индивидуалното  убеждение  се  случва  чрез  общността,  до  тезата  на  радикалния
културен  детерминизъм  на  познанието,  където  се  претендира,  че  знанието  във  всяка
общност се характеризира с онтологически релативизъм.    Анализира  се несъгласието между  равнопоставени  участници,  като  се  обсъжда
идеята  за  „еднаквата  тежест  на  възгледите”.  Възможно  е  да  се  заключи,  че  самото
наличие на несъгласие между говорителите необходимо проблематизира някои видове
свидетелства. Според Енох, това, че нашата перспектива се формира винаги от първо
лице,  предизвиква  наличието  на  несъгласие  между  участващите.  От  друга  страна,
според хипотезата на Кели, доминантният тип свидетелство зависи от релативната сила
на последното. Ако базисното, първично свидетелство е много слабо, тогава наличието
на  несъгласие  между  говорителите  демонстрира  именно  тази  слабост  и  следва  да
намали увереността ни в съответното твърдение. Кели посочва, че в една асиметрична
ситуация,  където  е  видимо  непостоянството  и  небалансираността  на  свидетелството,
изобщо  не  е  възможно  да  възникне  разумно  несъгласие  между  равнопоставени
говорители. Човекът, който привежда най-слабото свидетелство от първи ред, следва да
преформулира  твърдението  си,  спрямо  позицията  на  онзи,  който  предлага  по-добро
свидетелство. Проблемът е, че в практиката ние нямаме достъп до метод, чрез който да
измерим „силата на свидетелството”. Кели също не предлага такъв.
  Проблемът  за  „еднаквата  тежест  на  възгледите”  и  приведените  към  него
контрапримери  демонстрират,  че  е  необходимо  да  валидизираме  възможността  да
бъдат  разгледани  и  двете  гледни  точки. Изглежда  случаят  е  такъв,  че  заключението,
което  другият  участник  прави на  базата  на  определено  свидетелство,  е  също  толкова
разумно, колкото собственият ни извод. Разбира се, само защото някой е равнопоставен
спрямо нас, и като цяло можем да го смятаме за също толкова разумен и компетентен,
това не означава, че във всеки един конкретен случай, неговите  заключения изведени
от  свидетелство  ще  бъдат  толкова  разумни,  колкото  нашите.  „Еднаквата  тежест”  се
състои  в  това,  че шансът  аргументът  на  другия,  нашият  или  нито  един  от  двата  да  е
валиден,  е равен. Разбира  се, колкото повече равнопоставени  участници  в дискусията
не са съгласни с нас, шансът всички те да са по-малко разумни от нас намалява.
  Въпросът  за  несъгласието  между  равнопоставени  участници  е  повече  от
абстрактен  проблем,  защото  разрешаването  му  би  помогнало  да  отговорим  на  друг
важен въпрос – какво правим когато не сме съгласни с хора, които са експерти, или с
хора, които са сравнително невежи в дадена област. Намирането на подходящ отговор
би  било  от  голяма  помощ  при  голям  брой  изследвания,  в  чийто  фокус  попадат
колективи като журита, електорати, научни и философски общности.   Изложението продължава с детайлно представяне и анализ на възгледи, даващи
приоритет на убежденията и познанието, формирани в общността, над индивидуалните
такива.  Част  от  тях  издигат  хипотезата,  че  индивидуалното  познание  е  изцяло
детерминирано  от  общественото.  Обсъжда  се  тезата  на  Карп,  според  която  в
индивидуалното възприятие сетивата ни се различават в зависимост от културната ни
принадлежност. Това му дава основание да говори за различни начини на възприятие, в
зависимост  от  историческия  период  и  съответната  култура,  в  които  то  се  формира.
Културният  детерминизъм по  отношение на  възприятието не  се изчерпва  само  с  тези
две  твърдения.  Карп  смята,  че  съществува  значителна  устойчивост,  както  при
културите, обособени в различни исторически епохи, така и при съвременните такива,
които съществуват в един и същ темпорален отрязък. Позицията на Карп е подложена
на критика, доколкото в нея културите са представени не просто като хомогенни, но и
като фиксирани  в определен исторически период. Същото  се отнася до националните
граници  на  определена  държава.  Те  осигуряват  нейната  независимост  спрямо  други
държави, подобно на  „защитни щитове”. Предотвратявайки  евентуалната подвижност
на  културата,  националните  граници  гарантират  продължителното  ѝ  съществуване,
независимо  от  пробивите  в  нея.  Нарушаването  на  тези  граници,  предполага,  според
мен, също  така и обмен на информация и комуникация между двете нации или двете
съжителстващи култури.
Да се  твърди, че съществуването на културни различия имплицира определени
разлики  и  в  убежденията  и  поведението  ни,  безспорно  е  привлекателна  позиция.
Споразумението  обаче  свършва  до  тук,  а  културният  детерминизъм  на  познанието
следва да бъде оспорен.
Изложението  продължава  с  тезите  на  френския  социолог  Морис  Халбвакс.
Анализирана  е  хипотезата  му  от  1950-та,  че  обществото  е  способно  на  колективна
памет, зависима от рамките, в които всяка от групите в него е разположена. Така, освен
за  индивидуална  памет,  вече  може  да  се  говори  и  за  групова,  като  между  тях
съществува  сложна  връзка.  Тази  предпоставка  дава  основание  на  Халбвакс  за
издигането на сериозната претенция, че индивидуалното разбиране за миналото е силно
свързано  със  съзнанието  на  групата.  Адептите  на  тази  теория  правят  различни
допускания по отношение на колективната памет и културния детерминизъм. Една от
причините да  се  търси по-умерена  версия на  тезата  е, че  ако разбираме колективната памет  като  аналогична  на  индивидуалната,  това  предполага,  че  жителите  на  дадена
държава, или на цял континент, биха имали еднакви намерения и убеждения.
По  тази  причина  разглеждането  се  насочва  към  възгледи,  лишени  от
гореспоменатата  радикална претенция. Такава  е позицията на Фредерик Бартлет. Той
смята,  че  индивидуалната  памет  е  повлияна  от  социалния  контекст,  в  който
функционира, но не можем  да  говорим  за  тъждество между  двете. Когато индивидът
започне  да  употребява  умело  даден  комплект  културни  инструменти,  у  него  се
формират  нови  мисловни  навици.  Този  процес  обособява  паметта  на  всеки  член  от
колектива.
Анализира  се  възгледът,  че  колективната  памет  може  да  бъде  реконструирана
чрез  писмеността  и  наратива  на  дадена  общност. По  дефиниция,  наративът  е  винаги
наполовина  чужд.  Той  никога  не  принадлежи  само  на  даден  индивид.  Наративът
създава  възможност  за  преформулиране  на  миналото,  като  може  да  бъде  два  вида  –
специфичен  и  схематичен.  Специфичният  наратив  включва  конкретни  събития  и
действащи лица, чиято поява може да бъде съобразена с екзистенциалните измерения
на живота на разказвача, или с историческото минало. Обратното важи за схематичния
наратив. Той се интересува от общия модел, който може да бъде репликиран в точно
копие. В него винаги присъства една главна сюжетна линия, която обаче може да бъде
проследена  до  различни  източници,  в  следствие  на  което  са  възможни  вариации  в
описанието на детайлите.
Следва  коментар  върху  тезата  на  Джеймс  Уертк,  който,  при  изследването  на
колективната  памет,  разглежда  случая  с  участието  на  Русия  във  Втората  световна
война. Така той прокарва разликата между специфичен и схематичен наратив, влияние
на  групата  и  влияние  на  държавата,  в  рамките  на  една  и  съща  култура.  Уертк
установява,  че  културата  може  да  бъде  манипулирана,  посредством  създаването  на
различни  наративи. По  този  начин,  на  предпочитаните  от  нас  събития  може  да  бъде
приписвана позитивна митология, а на тези, които не ни допадат – негативна. 
В края на настоящата секция са направени два извода: 
1)  В много (ако не във всички) твърдения по отношение на културата, значението
на самото понятие  за култура остава неясно. Всяко изследване реферира към
различен елемент от културата, или към определен образ на културата, като той
се  възприема  като  фиксиран,  хомогенен  и  еднакво  приложим  към  всички членове  на  дадена  общност.  Възгледите  на  всички  членове  на  общността  са
еднакви  до  последния  детайл,  като  по  този  начин  бива  изведено  подобие  или
синонимия на убежденията и нивото им на разбиране. Културата обаче не може
да  бъде  определяна  по  този  начин.  Всички  реконструирани  дотук,
софистицирани  позиции  не  предлагат  задълбочено  изследване  на  основния
въпрос  –  какво  е  културата  изобщо  и  какво  е  действителното  ѝ  участие  в
обществото?  Липсва  и  подробен  анализ  на  това  как  индивидите  създават  и
обменят  убеждения  в  рамките  на  дадена  култура. Кое  е  това,  което  индивидът
наследява  от  културата,  в  която  е  роден  и  как  той  създава  собствена  култура,
чрез която допринася? Защитавам тезата, че съществуват културни универсалии,
които  се  изразяват  в  поведенчески  модели,  валидни  за  цялото  човечество.
Пример  за  това  е  езикът.  Всички  ние  общуваме  вербално  или  писмено,  като
някои от нас могат да правят това дори на пет или шест езика. Голяма част от нас
са наследили  две или повече  култури  от  родителите  си, или  от  собствените  си
интереси  и  преживявания.  В  много  общества  едновременно  съществуват
разнообразни култури и субкултури. Големи или малки групи могат да споделят
един  и  същ  език.  Възможно  е  те  да  харесват  една  и  съща  храна,  или  точно
обратното. Човек може да е индиец, без да харесва индийска храна, а, от друга
страна, е възможно един англичанин да предпочита индийска кухня. Случаят  с
музиката е същият. Не е задължително родителите ни да са американци, нито да
живеем  в  Америка,  за  да  харесваме  американски  джаз  от  50-те  и  60-те.  Дори
когато споделяме някои убеждения и идеи с другите, това не означава, че ние ги
формулираме по  абсолютно  същия начин и  съобразяваме поведението  си  с  тях
до последния детайл. 
2)  Научните  открития  по  тези  проблеми  отхвърлят  претенцията  за
детерминизъм  и  стигат  до  противоположни  изводи.  По-подходящо  е  да  се
говори  за  културно  различие  при  или  културни  влияния  върху  индивидите,
принадлежащи  към  определена  култура.  Това  заключение  е  базирано  на
резултатите  от  съвместния  научен  проект  между  Станфордския  университет,
MIT и NYU, където разглеждането на културните различия включва изследвания
върху  поведението  на  членовете  на  дадена  общност  и  ги  допълва  с
невробиологични  данни.  В  него  се  посочва,  че  по  отношение  на  визуалния
кортекс е несъстоятелно да се говори за културен детерминизъм. Той се смята за
непосредствения рецептор на стимули от средата. Следователно, функцията му е една и съща, независимо къде сме се родили и къде сме израснали. Въпреки това
се  смята,  че  културата  може  да  оказва  влияние  върху  нашето  поведение  и
убеждения. Ако не преработва и промисля информацията, получена от средата,
индивидът  може  да  приеме  обикновени  митове  и  убеждения  за  prima  facie
истинни. Съдейки по най-старите човешки фосили открити от учени, редно е да
бъде посочено,  че  съзнателната  способност на  човека,  както и  други мисловни
феномени,  водят  началото  си  отпреди  2-6  милиона  години1
.  Сетивата  и
способностите ни са еволюирали хиляди години, много преди появата на каквато
и  да  било  национална  държава,  национална  идентичност,  ранна  или  модерна
култура. 
В настоящата секция са изложени и анализирани възгледите на Ричард Карп, Морис
Халбвакс,  Фредерик  Бартлет,  Джеймс  Уертк,  Трей  Хедън,  Сара  Кети,  Артър  Арън,
Хейзъл  Маркъс  и  Джон  Габриели.  Засегнати  са  и  други  проблеми  от  полето  на
социалната  и  културната  епистемология.  Между  тях  са:  въпросът  за  социалното
свидетелство и  колективните  агенти, проблемите  свързани  с  груповото  обосноваване,
социалните  културни  системи,  демокрацията,  несъгласието  между  равнопоставени
участници,  експертното  свидетелство  и  авторитетът  като  източник  на  знание.
Представени  са  някои  тези  от  хермевтиката,  сред  които  тези  на  Гадамер  и  Рикьор.
Разгледана е теорията на Миранда Фрикър  за епистемичната несправедливост, според
която  социалните  предразсъдъци  ограничават  познанието.  Самото  наличие  на
предразсъдъци  в  общността  води  до  епистемична  несправедливост,  изразяваща  се  в
това, че свидетелства, предоставени от определени  говорители, се  смятат  за по-малко
надеждни.  Херменевтиката  на  несправедливостта  се  реализира,  когато  субектът  на
познание не е способен да артикулира елементи от собствения си социален опит, както
пред другите, така и пред самия себе си. Това от  своя страна се дължи на липсата на
колективни  източници  за  интерпретация,  необходими  за  изразяването  на  една
значителна част от опита в определения социален контекст. Разгледан е и въпросът за
мълчанието като вид подкрепа на обосновано убеждение. При анализирането на всички
тези  проблеми  са  използвани  и  текстове  на: М. Гилбърт, Ф. Шмит,  Р. Халки, Дж. С.
Мил,  Р. Инт  Велд,  Аристотел,  К.  Томас, А.  Голдман, М. Фрикър, Х.-Г.  Гадамер,  П.
Рикьор, С. Голдбърг, Т. Кели, Д. Енох и Р. Фюмъртън.
                                                           
1
 Част от тях се намират в отдел в Лондонския музей за естествена история. Заключение  към  втора  глава:  Във  втора  глава  са  представени  основите  на
социалната  епистемология.  В  началото  ѝ  са  изложени  теории  от  други  дисциплини,
които  имат  директен  принос  към  епистемологията  и  социалната  епистемология.  Във
втората секция се обсъжда социалния произход на познанието, както и други проблеми
и теми от социалната и културната епистемология.
Всички  аргументи  и  дискусии,  които  са  анализирани  в  настоящата  глава,
показват,  че  знанието  притежава  социални  и  културни  измерения.  Дюркем,  Хегел,
Маркс,  Фуко  и  много  от  представителите  на  феноменологичната  социология
подчертават  нуждата  от  различен фокус  на  изследването. Считам,  че  всички  те  имат
огромен принос за появата на социалната епистемология и нейната нова изходна точка
на изследване – обществото и социалната ситуираност на индивида.
В  дисертацията  си  демонстрирам,  че  социалната  епистемология  не  се  появява
просто  като  реакция  на  класическата,  а  има  по-дълбока  основа. Действително,  в  нея
присъства  остра  критика  към  традиционната  епистемология,  по  отношение  на
концентрацията  ѝ  единствено  върху  индивидуалните  познавателни  агенти.  Подобно
разглеждане е недостатъчно и неадекватно, доколкото не е в състояние да се справи с
обширно  изложените  от  социология  на  познанието  проблеми.  Именно  тези
неразрешими  от  традиционната  епистемология  казуси  привличат  вниманието  на
социалната  епистемология.  Въпреки  сходството  ѝ  със  социология  на  познанието,
намиращо  израз  в  темата  за  социалното  продуциране  на  знание,  социалната
епистемология  остава  отделно  изследователско  поле.  Социалната  епистемология  се
занимава  с  концептуалната  и  нормативна  значимост  на  социалните  отношения,
обществените  роли  и  интереси  и  влиянието  на  институциите  върху  познанието.  За
разлика от нея, социологията на познанието е емпирична дисциплина.
Социалната  епистемология  е  изградена  от  изключително  съвременен  набор
въпроси, касаещи обществото и социалната ситуираност на индивида, от което можем
да  заключим,  че  тя  не  е  завършена  дисциплина. В  сравнение  с  дълбоките  основи  на
класическата  епистемология,  прокарани  от  мисълта  през  хилядолетията,  социалната
епистемология  все  още  търси  своята  опорна  точка.  Това  налага  нуждата  множество
изследователи и учени да подчертаят недостатъците ѝ и да отговорят на важния въпрос:
как  функционира  обществото?  Евентуалният  отговор  на  този  въпрос  очертава  трите
значими насоки за работа пред социалната епистемология:  1.  Да  се  анализира  ефектът,  който  обществото  оказва  върху  индивидуалното
познание.
2.  Да  се  изследва  влиянието  на  обществото  върху  производството  на  знание
изобщо – индивидуално и социално.
3.  Да се разгледат проблемите, привнесени от въвеждането на новия социалния
фактор  по  отношение  на  източниците  на  познание  (и  по-конкретно  -
възприятието, интроспекцията и паметта).
Някои  източници  на  познание,  като  свидетелството  от  трето  лице,  имат  дълга
история  в  рамките  на  класическата  (индивидуалистка)  епистемология. По  отношение
на тях социалната епистемология предлага един нов прочит, който ги допълва с темите
за  несъгласието  между  равнопоставени  говорители,  колективните  агенти  и
колективното  обосноваване,  връзката  между  свидетелство  и  авторитет,  колективната
памет, епистемичната несправедливост и херменевтиката на несправедливостта.
 
ТРЕТА ГЛАВА: СОЦИАЛНИ И КУЛТУРНИ ИЗМЕРЕНИЯ НА ПОЗНАНИЕТО
В  секция първа,  „Общество и  социална реалност”,  е проведен подробен  анализ
на позициите на мултикултурализма, интеркултурализма и постмодернизма. Терминът
„мултикултурализъм”  представлява  възглед,  насърчаващ  институционализацията  на
общности,  състоящи  се  от  множество  култури.  Проблемът  е,  че  отсъства  ясно
определение  на  понятието  за  култура.  Употребите  му  препращат  към  множество
значения и възможни интерпретации. В даден контекст културата може да има повече
компоненти,  а  в  друг  –  по-малко.  Така  например,  „култура“  може  да  значи
демографския  строеж  на  определено  място  –  квартал,  град,  нация;  или  да  включва
различни организации, училища и бизнес предприятия. Също така, „култура“ може да
реферира  към  индивидуалните  убеждения,  връзката  между  история  и  традиция,
познанието, езика, храната, музиката, изкуството и така нататък. Въпреки всичко това,
в  основата  на  говоренето  за  култура,  сякаш  винаги  се  предпоставя,  че  тя  е  нещо
определено, фиксирано във времето и пространството, което потвърждава изводите от
втора глава и създава множество трудности за анализа. 
  Следва  разглеждане  на  ролята  на  социалната  реалност  в  политиката  на
идентичността, политиката на различието и политиката на признаването. Представени
са  основите  на  интеркултурализма,  като  се  определя  разликата  между  него  и мултикултурализма. Посочва  се,  че  в  основата на идеята на Тейлър  за признаване на
другите  култури,  стои  метафората  от  Хегеловата    „Феноменология  на  духа”  за
господаря и роба. По този начин, културата и езика са анализирани чрез възгледите на
комунитаризма,  чийто  представители  смятат,  че  различните  езици  и  културни
идентичности са равни по стойност, нередуцируеми социални блага. Като представител
на  това философско  течение, Тейлър  издига  тезата,  че  човек  определя  самия  себе  си
чрез  връзката  си  с  другите  хора  и  чрез  начина,  по  който  обществото  го  възприема.
Можем да  заключим, че в основата на аргумента в полза на мултикултурализма, стои
именно  комунитаристката  критика  към  либерализма. Либералите  настояват,  че  човек
трябва да бъде свободен да избира своята представа за добър живот и да я преследва.
По този начин, те придават първостепенна важност на индивидуалните права и свободи
за  сметка  на  колективното  съществуване  и  общото  благо.  За  разлика  от  тях
комунитаристите, както показва и името им, се противопоставят на идеята за приоритет
на  индивида  над  общността,  отхвърляйки  тезата,  че  ценността  на  социалните  блага
може  да  бъде  редуцирана  до  приноса  им  към  индивидуалното  съществуване.  Така
социалната  онтология на  либералите  се превръща  в  основна мишена на  критиката на
комунитаристите. 
  Преминава  се  към  реконструкция  на  постмодернизма  и  по-точно  на
мултикултурализма  и  релативността  на  истината  и  знанието. На  критика  е  подложен
релативизмът  на  Жан-Франсоа  Лиотар.  Проблем  представлява  главно  тезата  му,  че
участниците  в  езиковите  игри  са  локални  участници,  между  които  съществува
конвенция по отношение на правилата. На това допускане се изграждат и основите на
релативизма  и  се  обявява  война  на  тоталността.  В  последствие,  един  от  водещите
автори в постмодернизма и постструктурализма – Фуко – подчертава неадекватността
на метанаратива. Според него е необходимо да се изследват спецификите на властта и
отношението  ѝ  към  познанието  и  езиковия  дискурс.  Той  отхвърля  разума  с
твърдението,  че  това  е  фикция.  Допускането,  че  настоящето  е  само  локализирана
версия на реалността, която обаче се представя като универсална и фиксирана форма на
един дълъг исторически процес, дава основание на Фуко да смята, че истината може да
бъде само частична. Така „дискурсът” се явява централното понятие на философската
му система, обозначаващо историческата, социалната и институционалната специфика
на  дадена  структура  от  твърдения.  За  „убеждения”  можем  да  говорим  единствено  в случаите,  в  които  се  оспорват  определени  значения  и  се  определят  властовите
отношения. 
  Следва  реконструкция  и  анализ  на  предизвикателствата  на  Голдман  към
постмодернизма.  Най-значимо  за  настоящата  дисертация  се  оказва  оспорването  на
постмодернистката  защита  на  мултикултурализма.  Оспорвайки  твърдението  на
постмодернистите,  че  незападните  култури  нямат  понятие  за  необходима  истина  в
епистемологиите си, Голдман настоява, че истината е цел на човечеството отвъд всяка
история и култура. В допълнение той изтъква, че отделните култури без съмнение са се
различавали по отношение на най-добрите методи  за постигане на истината, както на
Изток,  така  и  на  Запад.  Тези  разлики  в  убежденията  по  отношение  на  истината  не
имплицират, че Западът се е отказал от нея, а същото важи и за незападните култури.
Съществуването  на  различни понятия  за  истина  не  означава,  че  отхвърляме  истината
като  цел.  Ето  защо  не  можем  да  смятаме  за  форма  на  западен  империализъм
поддържането  на  концепцията,  че  образованието  е  начинание,  произвеждащо  знание,
нито пък идеята, че притежанието на истината ни дава чувство за познание. Редно е да
се  отбележи,  че  в  по-ранните  си  творби,  Голдман  е  одобрявал  традиционната
епистемология  и  в  тях  не  присъстват  никакви  възражения  срещу  нея.  В  късните  си
трудове  обаче,  той  настоява,  че  индивидуалистката  епистемология  има  нужда  от
социален корелат. 
  В края на секцията е представена и феминистката критика на епистемологията.
Обсъждат  се  предизвикателствата,  които  феминизмът  поставя  пред  едно  от
безспорните  допускания  във  философията  –  че  знанието  няма  пол  и  полът  на
познаващия  не  би  трябвало  да  има  значение  за  никое  философско  изследване  на
знанието.
  В  тази  секция  също  са  анализирани  възгледите  на  влиятелни  философи  като
Чарлс Тейлър, Жан-Франсоа Лиотар, Мишел Фуко, Алвин Голдман, Харви Сиджел, С.
Хардинг,  Харауей,  Алесандра  Танесини,  Дженавийв  Лойд,  М.  Джагър,  Хелън
Лонджино, Лориан Коуд, Миранда Фрикър, Сабрина Ловибонд, Георг Лукач и Лудвиг
Витгенщайн. 
  В  секция  втора,  „Език  и  социална  реалност”,  са  подложени  на  анализ  две
коренно различни онтологии. Първата принадлежи на Джон Сърл и е описана в труда
му  „Направата  на  социалния  свят”  като  „социална  онтология“. В  нея  са  изложени,  в
думите на автора, „структурата на човешката цивилизация” и начина на „конструиране на  социалната  реалност“.  В  онтологията  на  Сърл,  езикът  играе  централна  роля  за
създаването и поддържането на обществото и институциите. Въвежда се парадоксът на
обуславянето  на  фактуалното,  обективно  знание  за  реалността,  от  субективното
познание. Като  отхвърля  съществуването на  различни  от нашия ментални, физически
или  социални  възможни  светове,  Сърл  се  съсредоточава  върху  това  как  говорим  за
единствената  реалност  –  тази,  в  която  създаваме  заобикалящия  ни  социален  свят.
  Онтологията на Джон Сърл  дава представа  за начина, по  който  обществото  се
управлява  чрез  институциите  и  езика,  ключов  за  създаването  и  поддържането  им.
Безспорно,  проектът  на  Сърл  е  иновация  в  социалната  или,  както  той  я  нарича,
обществената  епистемология.  Ние  обаче  се  нуждаем  от  повече  детайли  за  това  как
работи  системата  на  убежденията  в  обществото,  къде  знанието  на  групата  среща
индивидуалното познание, как се осъществява взаимодействие между двете и, накрая,
как следва да бъдат обосновани убежденията в обществото.
  Другата  онтология,  която  е  подробно  анализирана  в  настоящата  секция,  се
основава на тезата на Куайн за неопределеност на превода, претендираща за социална
и  лингвистична  неопределеност.  Редно  е  да  се  каже,  че  твърдението му  не  се  отнася
към превод от един език на друг, нито претендира за неопределеност на две различни
култури.  То  засяга  единствено  теория  на  значението  и  радикално  отхвърля
евентуалната си алтернатива чрез твърдението, че езиковото значение е неопределимо
дори  между  двама  индивиди  от  едно  и  също  общество,  с  еднаква  културна
принадлежност и дори между такива, родени в едно и също семейство.
  Един  от  изводите  ми  е,  че  социалната  епистемология  далеч  не  е  добре
установена.  В  нея  следва  тепърва  да  бъдат  изяснени  много  понятия,  термини  и
концепции. Това до голяма степен се дължи на новите ѝ изследователски интереси като
културата, социалното обосноваване, връзката между индивида и обществото и ролята
на  колективните  източници  по  отношение  на  познанието  и  истината.  Да  вземем
например  стандартната  употреба  на  думата  „култура”.  Тя  сякаш  предполага  една
фиксирана система от убеждения, която се намира навсякъде около индивида. От това
следва, че по отношение на дадена култура, всеки индивид и всяко общество трябва да
се  съгласи  с  цялото  съдържание  и  възможните  импликации  на  всички  убеждения,
норми и остатъци от традицията, както и с предполагаемото  единство на наличните в
нея  културните  ценности.  Ето  защо  смятам,  че  едно  изясняване  на  понятието  за култура, ролята ѝ в обществото и импликациите ѝ върху индивида, е от първостепенна
важност.
  Ако гледаме на обществото като на околна среда  за индивидите и общностите,
които те формират, тогава тяхната култура би имала централна роля за изследванията
на  социалната  природа  на  знанието.  Пред  бъдещите  разработки  се  открива
възможността да разгледат културата още по-детайлно, независимо дали тя е локална,
автентична, малцинствена или  смесена. Също  така,  струва  си  да  бъдат подложени на
изследване универсалните форми на културата. Отвъд всичко, споменато до тук, има и
други теми, които се нуждаят от доразработване и допълнителни проучвания. Сред тях
са  тези,  свързани  с  ролята  на  езика  в  обществото;  участието  на  авторитета  при
добиването  на  знание,  ролята  на  демокрацията  по  отношение  на  връзките  между
познавателните  субекти  и  разглеждането  на  отношението  между  общество  и  власт.
Повечето  (ако  не  всички)  разработки  върху  демокрацията  остават  в  рамките  на
политическата  философия.  Считам,  че  отсъствието  на  тази  тема  в  социалната
епистемология следва да бъде коригирано.
  Един от приносите на дисертацията ми се състои в предложенията и критиките
по отношение на бъдещи изследвания в полето на социалната епистемология. Освен с
политическата философия,  смятам,  че  тя  трябва  да  бъде  обвързана и  с  теми  от  други
изследователски полета като философия на езика и по-конкретно – различните теории
за  значението.  Ако  предпоставката,  че  индивидите  получават  познанието  си  от
обществото е правилна, то трансферът на знание се осъществява основно посредством
езика.  По  тази  причина  анализът  на  езика  има  сериозно  значение  за  социалната
епистемология.  Така  например,  в  случая  с  тезата  за  неопределеността  на  превода,
въведена  от  Куайн,  се  оказва,  че  концепцията  разделя  обществото,  доколкото
значението  между  два  индивида  или  две  общности  остава  неопределено.  Макар  че
приемам,  че  различните  индивиди  имат  различни  преживявания,  в  крайна  сметка
отхвърлям неопределеността на значението.
  В дискутираните до тук теми използвам и трудовете на Джон Сърл, Дж. Остин,
Д. Рубен, Мартин Дейвис, Пиер Дюем, Кристофър Хоукуай, Доналд Дейвидсън, Дорит
Бар-Он и Чарлс Пърс.
  Заключение  към  трета  глава:  В  последната  глава  разглеждам  такъв  тип
аргументи, които могат да ни насочат към две различни направления. Първото може да се определи като  разделително,  защото изгражда представата, че обитаваме различни
светове.  Второто  може  да  се  смята  за  обединително,  доколкото  подчертава
универсалната важност на обществото и културата.
  Всички  аргументи  в  полза  на  мултикултурализма  и  интеркултурализма  са
базирани на предпоставката за непроблематично понятие за култура. Тя се разбира като
споделяна от всички “по равно” във всяка общност. Разликата между двете позиции е,
че  мултикултурализмът  се  основава  на  представителството  на  различни  култури,  а
интеркултурализмът – на взаимодействията между представителите им. Не става ясно
обаче какво  е култура, нито  как индивидуалните  убеждения и  знания  се превръщат  в
такава.  Също  така  не  е  ясно  каква  функция  има  културата  по  отношение  на  тези
индивидуални убеждения, на формирането на знание и на обосноваването му.
  Фуко  и множеството  му  последователи  в  постмодернизма  и  поструктурализма
разкриват  неприложимостта  на  културните  наративи  –  метанаративите.  Критиката
засяга  приложението  на  власт  и  контрол  чрез  писмеността,  професионалните
институции  и  дисциплинарните  политики.  Необходимо  е  да  се  изследва  какво  е
отношението на този процес към знанието и езика. В постмодернизма превъзходството
на  една  култура  и  епистемологията  на  Просвещението  се  смятат  за  културен
империализъм.  Тази  позиция  обаче  е  противоречива,  поради  несъвместимостта  на
идеята  за  уважение  на  останалите  култури  с  релативизма.  Освен  това,  тезата  на
постмодернистите е, че въвеждането на стандарти за истина, разум и обосноваване ги
превръща в инструментариум за власт и репресия, с който си служат империалистите.
Желанието за знание и нуждата от информация обаче са присъщи на всеки, във всяко
общество и култура.
  Търсенето на истината винаги има социален аспект. Допускането за социалната
природа  на  познанието  прокарва  път  за  някои  радикални  възгледи,  отдаващи
първостепенна важност на обществото спрямо индивидуалните убеждения и познание.
Тези възгледи варират помежду си, но всички те стъпват на спорната предпоставка, че
индивидуалното познание е социално. Преувеличаването на ролята на обществото води
до  социален или културен детерминизъм по отношение на индивидуалното познание.
Съществуват и съвременни подходи, които се отказват от познавателния детерминизъм.
Например,  възгледът  за  умереното  първенство  на  общността  предполага,  че  даден
индивид  знае,  че  ρ,  ако  убеждението,  че  ρ  се  съгласува  с  утвърдените  от  обществото
правила. Близък  до него  е  и  възгледът  за мулти-перспективност  на  знанието,  който приема,  че индивидът  знае,  че  ρ,  само  ако  убеждението,  че  ρ, издържа на  критика  от
всички значими за обществото перспективи. 
  Феминистите,  които  не  са  постмодернисти,  както  и  Голдман,  оспорват
позициите на постмодернизма. Голдман подчертава, че ако истината се използва като
инструмент  за надмощие и власт,  това не означава, че  тя не съществува. Според него
трябва да изследваме природата на истината от гледната точка на социалното познание
и  социалните  взаимодействия  с  други  агенти  при  формирането  на  индивидуалните
убеждения.
  Феминистката  критика  се  базира  на  изследвания  върху  едни  и  същи  култури,
като показва как е възможно познанието да бъде конструирано от властта и авторитета.
Това  важи  както  за  работническата  класа,  така  и  за  жените.  Демократичният
плурализъм  на  Лонджино  в  епистемологията  разглежда  обективността  във  всяко
общество като основана на демократична дискусия. Можем да приложим същия подход
между  културите,  като  разглеждаме  производството  на  знание  като  социално
начинание от изключителна важност.
  Сърл се отказва от постулирането на възможни светове и смята, че вместо това
ние трябва да обясним как човешката социална, институционална реалност се вмества в
една  единствена  реалност.  Той  обяснява  как  са  създадени  институциите  и  как  се
поддържат,  като  разглежда  националната  държава  във  всичките  ѝ  форми  и
подструктури.  Анализът  включва  парите,  корпорациите,  партиите,  клубовете  и  т.н.,
които се разглеждат в един порядък с „природни“ явления като силата на гравитацията.
Всичко  това  е  част  от  света,  в  който  живеем.  За  Сърл  езикът  се  формира  както
биологично,  така  и  социално,  но  езикът  на  свой  ред  изгражда  социалната  реалност,
защото  сам  по  себе  си  не  е  създаден  чрез  декларация.  Нелингвистичните  социални
факти се нуждаят от институционални факти и от езикови интерпретации. Самият език
обаче не се нуждае от всичко това. 
  Съществуват  независими  от  наблюдателя  събития.  Свойствата  на  реалността
съществуват  независимо  от  нас;  такива  са,  например,  електроните,  масата,
гравитацията,  Слънчевата  система.  Има  и  релативни  спрямо  наблюдателя  факти  –
доларите, правителствата и т.н.. Тяхното съществуване зависи от нас; ние им придаваме
власт  посредством  колективната  си  интенционалност.  Според  тезата  на  Сърл  всички
институционални факти са създадени и управлявани чрез езика.   Споделям  този  възглед  и  смятам,  че  езикът  трябва  да  играе  централна  роля  в
социалната  епистемология  и  в  опита  ни  да  добием  разбиране  по  отношение  на
обществото.  Смятам,  че  тезата  на  Куайн  е  релевантна  за  настоящата  дискусия,  но
нейната  претенция  за  неопределеност  е  неоснователна.  Можем  да  приемем
недоопределеността на теорията от свидетелства  (НТС) по отношение на значението,
но не и неопределеността между различни езици, нации, социални групи и индивиди.
Куайн  променя  стандартния  вид  на  аргумента НТС  в  сравнение  с  това,  което  Дюем
твърди  за  възгледа  на  Куайн/Пърс  по  отношение  на  верификацията  на  значението.
Целта  му  е  да  използва  НТС,  за  да  изведе  цялостна  неопределеност.  Когато  обаче
приложим  стандартната  форма  на  НТС  аргумента,  стигаме  единствено  до
недоопределеността  на  теорията  от  свидетелствата  и  това  се  отнася  до  всяка  една
философия, включително философия на езика. 
 
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Скромната цел на настоящата дисертация е да даде социална и културна перспектива за
включването на езика и културата в рамките на социалната епистемология. Мотивът за
това е, че дори при социалната епистемология,  знанието остава централен проблем, а
истината – неотменимо изискване  за  знание. Епистемологията се възприема вече като
изследване на знанието, позиционирано в контекста на обществото. С оглед на това ние
можем  да  разграничаваме  изследванията  в  областта  на  социалната  епистемология  от
тези в класическата. Ето защо в социалната епистемология ние приемаме, че знанието
на  отделния  индивид  и  знанието  на  общността  следва  да  бъдат  обосновани  и
анализирани в един социален контекст. Индивидите и общностите живеят в общество,
като  всички  те  са  носители  на  чертите  на  дадена  култура,  или  смесица  от  култури,
изграждаща  техните  убеждения,  навици,  поведение  и  ценности.  Това  включва
скептицизма, критиката и отхвърлянето на собствената им „оригинална” култура, както
и приемането на доминиращата култура. Как функционират тези обществени процеси е
тема, която изисква допълнително разработване в бъдещи изследвания. 
  Също  така,  определям  езика  като  „лепилото”,  което  свързва  индивидите  и
обществото  в  една  цялост.  Това  прави  езика  един  от  универсалните  белези  на
културата. Той се среща във всяка култура, във вербалната му употреба и писмената му
форма, които са в основата на всяка комуникация. Чрез тях се осъществява обмяната на
идеи, убеждения, съмнения, предпочитания и неприязън, спогодби и неразбирателства. Чрез  езика  хората  споделят  своя  опит  и  разбирания  и,  по-важното,  обменят  знание,
създават  институции  и  ги  поддържат  благодарение  на  съществуващите  езикови
практики. Всичко това може да се смята за съдържание на дадена култура. 
  В  дисертацията  са  използвани  разнообразни  изследвания  от  полето  на
епистемологията, които разглеждат както социалната, така и индивидуалната природа
на  знанието.  Разгледани  са  както  теории,  които  могат  да  бъдат  причислени  към
реализма,  така  и  такива  с  антиреалистки  характер.  Присъстват  също  някои
постмодерниски  и  феминистки  възгледи  с  критическа  насоченост.  В  последствие  е
осъществена  реконструкция  и  обсъждане  на  твърдения  относно  първичната  роля  на
културата  върху  индивида  и  социалното  познание.  Като  допълнение  към  това  са
съпоставени социалната онтология на Сърл и контрастиращата на нея теза на Куйн за
онтологическата  неопределеност.  Докато  Сърл  изгражда  един  позитивен  възглед  за
обществото,  който  поставя  езика  като  социална  основа,  Куайн  се  отказва  от  такава
основа и представя общуването, между които и да било двама говорители, в което и да
било общество, като неопределено.
  Тезата  на  Куайн  изглежда  несъстоятелна,  защото  е  некохерентна.  Проблемът
възниква,  защото  Куайн  защитава  научния  реализъм  срещу  аргумента  за
неопределеност на теорията от свидетелства (НТС), докато самият той използва една от
формулировките му  като предпоставка  в  аргументацията на  тезата  за неопределеност
на  значението. Куайн прави това като преформулира НТС в съответствие с позицията
Дюем/Пърс  за  верификация  на  значението.  Така  той  „вгражда“  неопределеността  в
новата  формулировка  на  НТС.  Накратко,  Куайн  се  проваля  в  опита  си  да  извлече
заключението  за  неопределеност  от  предпоставката  за  НТС,  доколкото  самата  НТС
утвърждава неопределеност. 
  Установих,  че  тезата  за  културата  като  детерминанта  на  знанието  и  тезата  за
неопределеността  на  езика  са  неоснователни,  докато  други  критически  възгледи  като
феминистката критика определят  значимите различия  за всяко общество. Проектът на
Сърл  за  социална  онтология  може  да  бъде  доразвит,  така  че  да  бъде  пригоден  към
въпроси  и  проблеми,  повдигнати  от  колективното  обосноваване;  например,  дали
индивидуалните убеждения и знания се трансформират в общностни, или обратно?
  Проучвайки голям брой текстове посветени на културата и знанието, установих,
че  понятието  за  култура  е  неясно  и  притежава  разнообразни  употреби.  Затова  то  се
нуждае  от  разясняване  и  далеч  по-точно  определение.  Едва  тогава  то  може  да  бъде включено  ефективно  в изследванията на  социалната  епистемология. Самата  социална
епистемология  се  появява  като  направление  в  епистемологията,  което  се  занимава  с
„търсачество на истината”. Последното при всички случаи е обвързано с обществото,
независимо  дали  пряко  или  непряко.  Възгледът  за  социалната  природа  на  знанието
обаче прокарва път за някои радикални възгледи, които отдават първостепенна важност
на  общността,  стигайки  до  културен  детерминизъм по  отношение на индивидуалните
убеждения  и  знания.  Общото  между  радикалните  възгледи  е,  че,  от  една  страна,
използват  изключително  неясно  понятие  за  култура,  а  от  друга  –  че  разчитат  на
предпоставката,  че  знанието  на  индивида  е  по  същество  социално.  В  по-умерените
подходи се отхвърля идеята за културен детерминизъм на знанието. 
  Мултикултурализмът  и  интеркултурализмът  използват  понятието  за  култура  в
смисъл  на  фиксирано  множество  от  убеждения,  които  обграждат  индивида.  От  тази
гледна  точка,  за  култура  можем  да  говорим  само  в  случаите,  в  които  съществува
конвенция, поддържана  от  всички  членове на  съответната  общност, по  отношение на 
съдържанието и  съответните  импликации  на  всички  убеждения,  норми  и  остатъци  от
традицията,  както  и  по  отношение  на  предполагаемото  единство  на  наличните  в  нея
културни  ценности.  Толерантността  и  интеракцията  между  културите  са  добри
практики, но тяхното утвърждаване губи убедителност поради липсата на разбиране за
това какво е култура и какво не е култура. 
  Самата  социална  епистемология  е  ново  направление  и  все  още  полага  своите
основи. Ето  защо  тя  е наситена  с пропуски, но, от друга  страна, именно  това  създава
хоризонт за нови изследвания. Например, тепърва следва да се изяснят проблеми като:
-  Може ли да бъде формулирано прецизно значение на понятието за култура?
-  Каква е ролята на културата в обществото и какво имплицира тя по отношение
на индивидите в него?
 
 
 
 
 
 
 
 ПРИНОСИ НА ДИСЕРТАЦИЯТА
1.  За  пръв  път  в  настоящата  дисертация  възгледите  на Джон Сърл  по  отношение  на
обществото  са  анализирани  от  гледна  точка  на  тяхната  релевантност  към  социалната
епистемология. Заключението от  анализа е, че има един решаващ социален фактор  за
колективното  производство  и  придобиване  на  знание,  и  това  е  езикът.  Въпреки
лингвистичния  фундационизъм  на  Сърл,  важна  роля  за  развитието  на  социалната
епистемология  играе  идентифицирането  на  езика  като  основен  конститутивен
компонент на социалните форми на знанието. 
2. Дисертацията предлага иновативен анализ на тезата на Куайн за неопределеност на
превода,  с  оглед  на  нейната  значимост  за  социалната  епистемология.  Макар  че
въпросната  теза  не  се  приема  напълно,  фактът,  че  поставя  индивидуалния  опит  в
центъра  на  познанието,  служи  като  пример  за  подчертаване  на  значимостта  на
индивидуалността в полето на социалната епистемология. Подобен подход, доколкото
ми  е  известно,  не  е  използван  преди. Като  използвам  аргумента  на Куайн,  без  да  се
обвързвам  с  утвърждаването  на  неопределеност,  запазвам  важната  роля  на
индивидуалността за социалната епистемология. Този извод е свързан с разгорещената
дискусия  дали  трябва  да  се  откажем  окончателно  от  индивидуалността  в  рамките  на
социалната епистемология.
3. Посочено е значението на културата (и плуралистично разбиране на последната) за
социалната  епистемология.  В  социалната  епистемология  знанието  на  индивида  и
колективното  знание на общността  се обосновават и  анализират  в  социален контекст.
Тези индивиди и общности оформят убежденията, навиците, поведението и ценностите
си с оглед на характеристиките на различни културни идентичности. Подробностите на
това  взаимодействие  следва  да  бъдат  значима  част  от  изследователското  поле  на
социалната епистемология и от въпроса за придобиването на знание. 
4.  Липсата  на  дискусия  върху  значимостта  на  демокрацията  в  социалната
епистемология  е  поне  частично  преодоляна.  Изтъквам,  че  всички  анализи  на
демокрацията  спадат  към политическата философия, докато  в областта на  социалната
епистемология не са приложени такива. Нужно е да се установи каква е връзката между
демокрацията  и  придобиването  на  знание,  а  също  така  и  как  липсата  на  демокрация
възпрепятства това придобиване. Така се подчертава необходимостта епистемологията да  отиде  отвъд  дискусията  на  демокрацията  единствено  във  връзка  с  вземането  на
решения.
5. Подчертава  се  нуждата  от  интегриране  на  други философски  дисциплини  и  някои
социални  науки,  като  психологията  и  социологията,  в  рамките  на  социалната
епистемология. Поради значимостта на езика и културата за социалната епистемология,
други  дисциплини,  които  вече  имат  изследователски  активи  в  тези  два  аспекта,  са
релевантни за нея.
6. Посочва  се липсата на  яснота по отношение на понятието  за култура и  употребата
му. При проучване на текстове върху културата, установих, че употребата на тази дума
е неясна. Във всеки от изследваните текстове думата реферира към части от това какво
е  и  не  е  култура,  като  накрая  произволният  сбор  на  тези  части  се  представя  като
„култура”.  По  този  начин  значението  на  думата  по-скоро  е  идентично  с
предположенията на даден автор. 
7.  Извършен  е  анализ  на  тенденцията  за  културен  детерминизъм,  налична  в
дисциплини  извън философията,  като  е  демонстрирано  силното  влияние  на  тезата  за
превъзходството на общността над индивида при придобиването на знание. За пръв път
е  разгледана  значимостта  на  въпросната  теза  в  социалната  епистемология  с  оглед  на
темата за познанието на общността и влиянието му върху индивидуалното познание. 
8.  Анализирана  е  значимостта  на  мултикултурализма  и  интеркултурализма  за
социалната  епистемология.  Мултикултурализмът  е  представен  като  възглед,
насърчаващ  институционализацията  на  общности,  които  са  изградени  от  множество
култури.  За  разлика  от  него,  интеркултурализмът  предполага  представителство  на
различни култури в една и съща общност. И двата възгледа са важни за разглеждането
на функцията  на  културата  в  общността. Те  са  от  значение  и  за  това  как  социалното
знание влияе на индивидите.
 
 
 
 
 
 БИБЛИОГРАФИЯ:
Anderson, Elizabeth. "Feminist epistemology: An interpretation and a defence." Hypatia, 10,
no. 3 (1995): 50-84.
Aristotle. Politics, III, 11, 1281a41–1281b. Translated by C.D.C. Reeve. Hackett, 1998.
Aristotle. Metaphysics, Vol 8. Translated by W D Ross. Clarendon Press, 1994.
Audi, Robert. Rationality of Religious Commitment. Oxford University Press, 2011.
Austin, John L. How to Do Things with Words. Harvard University Press, 1962.
Bar-On,  Dorit.  "Semantic  indeterminacy  and  scientific  underdetermination."  Pacific
Philosophical Quarterly, 67, no.4 (1986): 245 
Bartlett, Frederic C. "An experimental  study of some problems of perceiving and  imaging."
British Journal of Psychology 1904-1920, 8, no. 2 (1916): 222-266. 
Berger Peter L. and Thomas Luckmann. The Social Construction of Reality. Penguin, 1967.
Black,  Tim.  "Model  and  Anti-Luck  Epistemology."  In  Perceptual  Knowledge  edited  by
Jonathan  Dancy.  Oxford  University  Press,  1988.
Alfred Jules Ayer, “The Problem of Knowledge”, Published by Harmondesworth. 1956.
Bonjour, Laurence.  "Against naturalized epistemology." Midwest Studies  in Philosophy, 19,
no. 1 (1994): 283-300.
Boorse, Christopher.  "The  origins  of  the  indeterminacy  thesis."  The  Journal  of Philosophy,
72, no. 13 (1976): 369-387.
Boyd, Richard.  "Observations,  Explanatory  Power  and  Simplicity:  Toward  a Non-Humean
Account." In The Philosophy of Science edited by Richard Boyd, Philip Gasper and John D.
Trout. MIT Press, 1991.
Boyd, Richard. "Realism, Approximate Truth and Philosophical Method." In The Philosophy
of Science, edited by David Papineau. Oxford University Press, 1997.
Bromwich, David  and George Kateb. On Liberty:  John  Stuart Mill. Yale University  Press,
2003.
Carp, Richard M. "Perception and material culture: historical and cross-cultural perspectives."
Historical Reflections/Réflexions Historiques, 23, no. 3 (1997): 269-300.
Chisholm, Roderick M. Theory of Knowledge. Prentice-Hall, 1966. Coady, C.A.J. Testimony: A Philosophical Study. Clarendon Press, 1992.
Code, Lorraine. Epistemic Responsibility. Brown University Press, 1987.
Dancy,  Jonathon.  An  Introduction  to  Contemporary  Epistemology.  Blackwell  Publishers,
1985.
Dancy, Jonathan (ed.) Perceptual Knowledge. Oxford University Press, 1988.
Dancy, Jonathan and Ernest Sosa (eds). Blackwell Companions to Philosophy: Epistemology.
2nd ed. Blackwell Publishing, 2010.
Davidson, Donald.  "The  Inscrutability  of Reference."  Southwestern  Journal  of  Philosophy,
10, no. 2, (1979).
Davies, Martin. "Philosophy of language." In The Blackwell Companion to Philosophy, edited
by N. Bunnin and E. Tsui-James, 2nd ed. Wiley, 2003.
Dawkins, Richard. The God Delusion. Black Swan, 2007.
Duhem, Pierre. The Aim and Structure of Physical Theory. Princeton University Press, 1991.
Durkheim, Emile. The Elementary Forms of Religious Life. Oxford World Classic, 1912.
Durkheim,  Emile  and  Marcel  Mauss.  Primitive  Classification.  Translated  and  edited  by
Rodney Needham. Cohen & West, 1963.
Enoch, David.  "Not  just  a  truthometer:  Taking  oneself  seriously  (but  not  too  seriously)  in
cases of peer disagreement." Mind, 119 (476) (2010): 953-997.
Flax,  Jane.  "Postmodernism  and  gender  relations  in  feminist  theory."  In  Feminism  -
Postmodernism, edited by L.J Nicholson. Routledge, 1990.
Foucault, Michel. Discipline  and Punishment: The Birth  of  the Prison. Translated  by Alan
Sheridan. Vintage, 1977.
Foucault, Michel. Madness  and  Civilization:  A  History  of  Insanity  in  the  Age  of  Reason.
Vintage, 1988. 
Foucault,  Michel.  Power/knowledge:  selected  interviews  and  other  writings  1972-1977.
Translated by C. Gordon. Harvester Press, 1980.
Foucault, Michel. The Archaeology of Knowledge and Discourse on Language. Translated by
Alan Sheridan. Tavistock Publications, 1972. Fricker, Miranda. Epistemic  Injustice: Power and  the Ethics of Knowing. Oxford University
Press, 2007.
Fricker, Miranda.  "Feminism  in  Epistemology:  Pluralism  without  postmodernism."  In  The
Cambridge  Companion  to  Feminism  in  Philosophy,  edited  by  M.  Fricker  &  J  Hornsby.
Cambridge University Press, 2000.
Fuller, Steve. Dissent Over Descent: Intelligent Design's Challenge to Darwinism. Hardcover,
2008.
Fumerton, Richard. "The internalism/externalism controversy." Philosophical Perspectives, 2
(1988): 443-459.
Fumerton,  Richard.  "You  Can't  Trust  a  Philosopher."  In  Disagreement,  edited  by  Richard
Feldman and Ted A. Warfield. Oxford University Press, 2010.
Gadamer, Hans-Georg. Philosophical Hermeneutic. Translated by David E. Linge. University
of California Press, 1977
Gadamer, Hans-Georg. Truth and Method. 2nd revised ed, Translation by Joel Weinsheimer
and Donald G. Marshall. Continuum, 2006.
Gettier, Edmund L. "Is justified true belief knowledge?" Analysis, 23, no. 6 (1963): 121-123.
Gilbert, Margaret.  "Remarks on Collective Belief."  In  Socializing Epistemology: The Social
Dimensions of Knowledge, edited by Frederick Schmitt. Rowman & Littlefield, 1994.
Goldberg, Sandford. "If  that were  true  I would have heard about  it by now."  In The Oxford
handbook of social epistemology. Oxford University Press, 2011.
Goldman, Alvin. Epistemology and Cognition. Harvard University Press, 1986.
Goldman, Alvin. “Epistemology and Postmodern Resistance”. In Knowledge in a social world
by Alvin Goldman. Oxford University Press, 1999
Goldman, Alvin. Knowledge in a Social World. Oxford University Press, 1999.
Goldman, Alvin. Liasions: Philosophy Metts  the Cognitive and Social Sciences. MIT Press,
1992.
Goodman, Nelson.  Fact,  Fiction  and  Forecast.  4th  edition.  Forwarded  by Hilary  Putnam.
Harvard University Press, 1983 (original 1954). Grayling, Anthony C. (ed). Philosophy: a guide through the subject. Oxford University Press,
1995.
Greco, John, and John Turri. Virtue epistemology: Contemporary Readings. MIT Press, 2012.
Grimm, Stephan R. "Understanding as Knowledge of Causes."  In Virtue Scientia, edited by
A. Fairweather. Springer, 2014.
Hacking, Ian. "Review symposium on John R. Searle" History of the Human Sciences, 10, no.
4 (1997): 83-92.
Halbwaches,  Maurice.  On  Collective  Memory.  Translated  by  Lewis  A.  Coser.  Chicago
University Press, 1992.
Hakli, Raul. Collective epistemology, Vol. 20, edited by Hans Bernhard Schmid, Daniel Sirtes
and Marcel Weber. Walter de Gruyter, 2011.
Haraway, D. “Situated Knowledge: The Science Question  in Feminism and  the Privilege of
Partial  Perspective."  In  Simians,  Cyborgs  and  Women:  The  Reinvention  of  Nature.  Free
Association Books, 1991
Harding,  Sandra,  and  Merrill  B.  Hintikka.  Discovering  Reality:  Feminist  Perspectives  on
Epistemology, Metaphysics, Methodology, and Philosophy of Science. Reidal, 1983.
Harding, Sarah G. The Science Question in Feminism. Cornell University Press, 1986.
Harding,  Sarah  G.  Whose  Science?  Whose  Knowledge?  Thinking  from  Women's  Lives.
Cornell University Press, 1991.
Harvey,  Siegel.  Rationality  Redeemed?  Further  Dialogues  on  an  Educational  Ideal.
Routledge, 1997.
Hedden,  Trey,  Sarah  Ketay,  Arthur  Aron,  Hazel  Rose  Markus,  and  John  DE  Gabrieli.
"Cultural  influences  on  neural  substrates  of  attentional  control."  Psychological  science,  19,
no. 1 (2008): 12-17.
Hemple, Carl. Aspects of Scientific Explanation. The Free Press, 1965.
Hookway,  Christopher.  Quine:  Language,  Experience,  and  Reality.  Vol.  2.  Stanford
University Press, 1988.
Hume, David. An Enquiry into Human Understanding: and other essays. Dover philosophical
classic: 2004 (original in 1748).  Jagger  A.  M.  "Love  and  Knowledge:  Emotion  in  feminist  Epistemology."  In  Women,
Knowledge  and  Reality:  Explorations  in  Feminist  Philosophy  edited  by  A.  Garry  and M.
Pearsall. Routledge, 2001.
Kelly,  Thomas.  "Peer  disagreement  and  higher  order  evidence."  In  Social  epistemology:
essential readings, edited by Alvin Goldman and Dennis Whitcomb. Oxford University Press,
2011.
Kelly,  Thomas.  "The  epistemic  significance  of  disagreement."  Oxford  Studies  in
Epistemology, vol 1, edited by T. Gendler and J. Hawthorne. Oxford University Press, 2005.
Kuhn, Thomas S. The Structure of Scientific Revolution. 2nd ed. University of Chicago Press,
1970.
Kuhn, Thomas S. The Structure of Scientific Revolution: 50th Anniversary Edition. With an
introductory essay by Ian Hacking. University of Chicago Press, 2012.
Kusch, Martin. "Social epistemology." In The Routledge Companion to Epistemology, edited
by Sven Bernecker and Duncan Pritchard. Routledge, 2011.
Lewis, D. "Causal explanation." In Philosophical Papers, 2, (1986): 214-40. 
Lewis,  D.  Counterfactuals,  Harvard  University  Press,  1973,  revised  print  by  Blackwell
publisher 1986.
Lipton, P. Inference to the Best Explanation. Routledge, 2004.
Lloyd,  Genevieve.  The  Man  of  Reason:  "male"  and  "female"  in  western  philosophy.
University of Minnesota Press, 1984.
Longino, Helen. "Subjects, Power and Knowledge: Description and Prescription." In Feminist
Philosophies of Science in Feminist Epistemologies, edited by Linda Alcoff. Routledge, 1993
Longino,  Helen.  "The  Fate  of  Knowledge  in  Social  Theories  of  Science."  In  Socializing
Epistemology, edited by Frederic Schmitt. Rowman & Littlefield, 1994.
Longino,  Helen  and  Kathleen  Lennon.  "Feminist  epistemology  as  a  local  epistemology."
Proceedings of the Aristotelian Society, Supplementary, Vol 71 (1997): 19-54.
Lovibond, Sabrina.  "Feminism and post modernism."  In Postmodernism and Society, edited
by R. Boyne and A. Rattansi. St. Martin Press, 1990.
Lukacs, Georg. History & Class Consciousness:  Studies  in Marxist Dialectics. MIT  Press,
1971. Lukes, Steven. "Searle and his critics." Anthropological theory, 6, no. 1 (2006): 5-11.
Lyotard, Jean-Francois. Postmodern Condition. Manchester University Press, 1984.
MacIver, Robert. "Karl Mannheim". The American Historical Review, 43 (1938): 814-17. 
Marchand Marianne H.  and  Parpart  Jane  L.  (eds)  Feminism/ Postmodernism Development.
Routledge, 1995.
Martin, M.G.F. "Perception." In Philosophy: a guide through the subject, edited by Anthony
C. Grayling. Oxford University Press, 1995.
Marx, Karl and Friedrich Engel. German Ideology. Progress, 1968.
Merton, Robert. "The Sociology of Knowledge." Isis: A Journal of the History of Science, 27
(1937): 493-503.
Moore,  George  E.  In  Moore  and  Wittgenstein  on  Certainty,  by  Avrum  Stroll.  Oxford
University Press, 1994.
Nozick, Robert. Philosophical Explanation. Harvard University Press, 1981.
Patterson, Richard. "Aristotle." In The Routledge Companion to Epistemology, edited by Sven
Bernecker and Duncan Pritchard. Routledge, 2011.
Peirce, Charles Sanders  and  Justus Buchler. Philosophical writings  of Peirce. Selected  and
edited with an Introduction by Justus Buchler. Dover Publications, 1955. 
Plato. Meno. Anastaplo & Berns Edition. Translated, with annotations, by George Anastaplo
and Lawrence Berns. Focus, 1998.
Plato. The Republic. Dover Publication Inc. 2000.
Plato. Theaetetus. Sachs Edition. Translated, with  Introductory Essay, by  Joe Sachs. Focus,
2004.
Polanyi,  Michael.  Personal  Knowledge:  Towards  a  Post-Critical  Philosophy,  Routledge.
1958.
Popper, Carl. The Logic of Scientific Discovery. Routledge, 1992.
Pritchard,  Duncan.  "Knowledge  and  Understanding."  In  Virtue  Epistemology  Naturalized.
Abrol Fairweather. Springer, 2014.
Pritchard, Duncan.  "The Value  of Knowledge."  In  Stanford  Encyclopaedia  of  Philosophy,
edited by Uzgalis, W. and E. Zalta. Stanford University, 2007. Psillos, Stathis. Scientific Realism: How Science Tracks Truth. Routledge, 1999
Putnam, Hilary. Mathematics, Matter and Method. Cambridge University Press, 1979.   
Putnam, Hilary. Mind, Language, and Reality. Cambridge University Press, 1975.
Quine W. V. "Epistemology Naturalized." In Epistemology: An Anthology, edited by E. Sosa
and J. Kim, Blackwell Publishing, 2004.
Quine,  W.V.  "Main  trends  in  recent  philosophy:  Two  dogmas  of  empiricism."  The
Philosophical Review (1951): 20-43.
Quine, W. V. "On  the reasons for  indeterminacy of  translation." The Journal of Philosophy,
67, no. 6 (1970): 178-183.
Quine W. V. Ontological Relativity and Other Essays. Columbia University Press, 1969.
Quine, W. V. Word and Object. MIT Press, 1960.
Rorty, Richard. Philosophy and the Mirror of Nature. Princeton University Press, 1979.
Ruben,  David-Hillel.  "John  Searle's  the  construction  of  social  reality."  Philosophy  and
Phenomenological Research, 57, no. 2 (1997): 443-447.
Russell, Bertrand. "On Denoting," Mind, New Series, 14, no. 56. (Oct., 1905): 479-493.
Russell, Bertrand. Problems of Philosophy. Barns & Noble, 1912.
Ryle, Gilbert. The Concept of Mind. University of Chicago Press, 1949.
Salmon, Wesley C. Causality and Explanation. Oxford University Press, 1998.
Scheler,  Max.  Problems  of  a  Sociology  of  Knowledge.  Translated  by  Manfred  Frings.
Routledge, 1980.
Schmitt, Frederick. Socializing Epistemology: The Social Dimensions of Knowledge. Rowman
& Littlefield, 1994.
Schmitt,  Frederick.  “The  justification  of  group  beliefs."  In  Socializing  Epistemology:  The
Social Dimensions of Knowledge, edited by Frederick Schmitt. Rowman & Littlefield, 1994.
Searle, John R. "Indeterminacy, empiricism, and the first person." The Journal of Philosophy,
84, no. 3 (1987): 123-146.
Searle,  John  R.  Making  the  Social  World:  The  structure  of  human  civilization.  Oxford
University Press, 2010.  Searle,  John R.  "Social  ontology;  some  basic  principles."  Anthropological  theory,  6,  no.  1
(2006): 12-29.
Searle, John R. The Construction of Social Reality, Penguin, 1995.
Siegel, Harvey. "Justification, discovery and the naturalizing of epistemology." Philosophy of
Science, 47, no. 2 (1980): 297-321.
Sosa, Ernest. A Virtue Epistemology: Apt Belief and Reflective Knowledge. Volume 1, Oxford
University Press, 2007.
Sosa,  Ernest.  Knowledge  in  Perspective:  Selected  Essays  in  Epistemology.  Cambridge
University Press, 1991.
Sturgeon, Scott. "Knowledge". In Philosophy: a guide through the subject, edited by Anthony
C. Grayling. Oxford University Press, 1995.
Tanesini,  Alessandra.  “Feminist  epistemology.”  In  The  Routledge  Companion  to
Epistemology, edited by Sven Bernecker and Duncan Pritchard. Routledge, 2011.
Taylor, Charles. "The politics of recognition." In Multiculturalism. Examining the Politics of
Recognition, edited by Amy Gutmann. Princeton University Press, 1994.
Thomas, Christiano.  “Democracy  and  Social  Epistemology.”  Philosophical  Topics,  29,  no.
1/2. (2001): 67-90.
Van-Fraassen, Bas C. The Scientific Image. Oxford University Press, 1980.
Van-Fraassen,  Bas  C.  "To  save  the  phenomena."  In  The  Philosophy  of  Science  edited  by
Richard Boyd, Philip Gasper and John D. Trout. MIT Press, 1991.
Veld,  Roeland  Jaap.  "Knowledge  Governance:  The  Harvest  of  Towards  Knowledge
Democracy Conference." In Knowledge democracy: Consequences  for Science, Politics, and
Media, edited by Roeland Jaap Veld. Springer, 2010.
Vico, Giambattista. The  new  science  of Giambattista Vico. Translated  by Thomas Goddard
Bergin  Cornell  University  Press,  1984.  (Original  full  title  is  Principles/Origins  of
New/Renewed Science, published in 1725).
Weinberg,  Jonathan  M.."  In  The  Routledge  Companion  to  Epistemology,  edited  by  Sven
Bernecker and Duncan Pritchard. Routledge, 2011.
Wertsch,  James  V.  "The  narrative  organization  of  collective  memory."  Ethos,  36,  no.  1
(2008): 120-135. West, David. Continental Philosophy: An introduction. Polity Press, 2010.
Wittgenstein, Ludwig. On Certainty. Blackwell, 1969.
Wittgenstein, Ludwig. Philosophical Investigation. G.E.M. Anscombe. Blackwell, 1986.
Worrall,  John. "Structural  realism:  the best of both worlds?" Dialectica, 43, no. 1‐2  (1989):
99-124.
Zagzebski, Linda. Virtues of the Mind. Cambridge University Press, 1996.   
 
 
 

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
~~ ДЕТЕТО И СТАРЕЦЪТ ~~
/феноменология на божественото/

...Ала кажете, братя мои, какво е в състояние да извърши детето, щом като дори лъвът не е смогнал да го направи. Защо е било необходимо грабливият лъв да се превърне и в дете?
Невинност е детето и забрава, едно ново начало, една игра, едно самозадължаващо се колело, едно изначално движение, една свещена повеля: "Да бъде!"
Да, братя мои, за играта на сътворението е нужна свещената повеля на словото: "Да бъде!" Духът иска своята воля, изгубилият света спечелва свой собствен свят.

  /Фридрих Ницше - "Тъй рече Заратустра"/

 Детето е ! Едно дете много повече изпълва съществуването (тоест битийства ярко откроено, сигурно и без колебание, без да се замисля) и доколкото остава дете, съвършено изпълва понятието за себе си. Но с какво определяме детето ? Какво е то ? С какво се откроява от другите същества.
Детето не е характерно само за човека. То не откроява човека от другите същества. То е ПОНЯТИЕ и СИМВОЛ. При това изключително важен за нас символ - този на живота и бъдещето. Тоест, детето е нашата увереност в човека, като трайно във времето същество. Деца имат всички живи същества. И колкото по-висши, като устройство на нервната система и етапа на развитие са те, толкова техните "рожби" се изпълват с божественост и преклонение пред живата - одушевената природа.

   Ние сме в състояние да кажем и да мислим следните твърдения: "реката е дете на планината" (ражда се от там) или "гръмотевиците са деца на небето", точно това ни дава посоката в която да търсим определение или разбирането на думата дете. Дали играта е определящото понятие за "дете", дали е акциденция, същност или синоним на понятието? Играта не може да се сведе само до рационалност, защото "играят" всички животни, под една или друга форма. Играта е преди човека, следователно и детето, ако бъде мислено комплексно с играта или като играещо, също предхожда homo sapiens в съществуването си. Ето от тук идва божественото. Защото всичко, което се случило преди нас хората, ни кара да допускаме в мислите си присъствието на трайна и предхождаща ни целесъобразна причина за логичността на нещата. Игата на детето е неговият несъзнателен "намек" за наличната в потенция, в него зрялост и способност за достигане до пълното си развитие, като индивид.
   С новите постижения на науката и разбирането на гена с неговия код, както и съвременните теории на психологията за унаследяване (запазване в рода) на спомени, закони и етапи от предхождащото развитие, както на човека, така и на животните (архетиповете на Юнг), разкриват богата природа и дълбочината на ДЕТЕТО. Неговата важност и сила, способността му да бъде "зрял човек" се разкриват под една "невинна" и надеждна форма на съществуването в света, каквато е детството. Детето не носи отговорност, то се носи напред...но постъпките от детството (фактите, асоциациите, наклонностите), падат като КАМЪК върху плещите на "виновния" зрял човек. Съзряването е присъдата над детето, това е неговото възмездие, неговата съдба.

   Детето е прекрасен обвинител. Детето е питането, то е философското търсене на истината, чрез задаването и задаването на дълга редица от въпроси, основно имащи смисъла в самото въпросване. Желанието за обгръщане на непознатото, за новото, за различното. Това е "шеметно" засилване (ускоряване) към истината или към много "истини", които ще бъдат разбрани (отречени или приети) едва след детето, когато мястото заеме КАПИТАНЪТ на КОЛЕСНИЦАТА, теглена от двата коня: РАЗУМНОТО и НЕРАЗУМНОТО.
   Голяма доза светлина върху разбирането за детето хвърля ливанския философ и писател Джубран Халил Джубран с неговото есе "Пророкът". Там той пише за децата следните истини:

- Вашите чеда не са ваши чеда.
Те са синове и дъщери на копнежа на живота за живот.
Идват чрез вас, но не са из вас.
И макар да живеят с вас не ви принадлежат.
                    /Халил Джубран - "Пророкът"/

   Достигането до отдалечеността на детето, както от другите хора, така и от неговите родители, забулва в мистика и открива хоризонта за страхопочитанието пред него. Не човешкото, божественото, сакралното прозира през малките детски очи. Липсата на разумна и понятна връзка между зрелия човек, и детето, обожествяват всяка негова постъпка, обезсилват и най-силния мъж, който "сляпо" се прекланя пред детето, без да го разбира напълно и отчетливо.
Джубран продължава да издига нагоре към небето понятието за дете в очите на намиращите се "тук и сега" хора, на реално съществуващите - застанали в лице срещу нещо, което не е тук, а някъде в бъдещето:

Можете да им отдадете любовта си, но не и мислите си, защото те имат свои мисли.
Можете да дадете подслон на телата им, но не и на душите им,
защото душите им обитават къщата на бъдното, в която не можете да влезнете дори насън.
Можете да се стремите към тях, но не се мъчете да ги направите като себе си,
защото животът не се връща назад, нито помни вчера.
                                                 /Халил Джубран - "Пророкът"/

   Ако детето е символ на философията със своето учудване (любопитство) към света, то старецът е мъдростта...
Една френска поговорка гласи: "Да знаеха младите, да можеха старите..."
Старостта е края на индивида, а детето е началото, но ако можем да се изразим алегорично: детето е увода в една малка глава от книгата на живота, а стареца е обобщението със страшните му изводи, на тази глава, където се прави връзката към следващата страница и се поставя началото на друга "млада" глава от книгата.
Старостта от друга страна прилича на детството... доколкото човек започва да не живее в точното време. Неговите спомени и минали постижения започват да изместват настоящето. Услужливостта на цялото тяло, в това число и на мозъка, паметта, влияят на съзнанието, като изтласкват действената способност на личността обричайки я на забрава.
К.Г.Юнг в едно от своите значими съчинения изказва следната тъжна истина, която колкото и да е вярна, толкова и трудно се приема от човешкия разсъдък:

Възрастните хора трябва да знаят, че животът им не е последователност от възход и падение, а неизбежни вътрешни процеси са в основата на тези противоречиви явления. За младия човек е грях и опасност да е прекалено ангажиран със себе си, но за възрастния човек това е дълг и необходимост
...
За психотерапевта един възрастен човек, който не може да си вземе сбогом с живота изглежда точно толкова слаб и безпомощен, колкото един млад мъж, който е неспособен да прегърне живота.
                                                         /К.Г.Юнг - "Модерния човек в търсене на душата си"/

Старецът за разлика от детето, трябва да спре с детската ненаситност. Старостта не е болестта на тялото, а угасването на душата. Сломения дух е духа на стареца, който губи оценъчната способност...ставайки не творец и ръководител на живота си, а "стоически мъдрец", който смирено разтваря АЗ си в потока на живота - в полза на другите.

Старецът е доброто, безобидното, нечовешкото. Стигането до края и примирението със смъртта е голямата победа на човека. Интимниченето със смъртта е отново една от тези детински игри само, че с отрицателен знак, тоест без наслаждението на наградата, без самохвалството...а само чистото играене.

Всеки човек се е питал поне веднъж в живота какъв старец ще стане от него. И се е оглеждал в близки и далечни хора навлезли в този момент от живота. И това се е оказвало една от много ни фантазии, уверени в настоящето си силно АЗ. Но няма нищо по-достойно за човек, от това да направи крачка в страни от потока на живота с неговата устременост към вечността и да седне тихо, кротко и смирено отстрани... и да гледа, гледа, без дори да се учудва, докато заспи.

С автор: olekkk

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
СИЛА (Що е сила?)
« Reply #22 on: December 25, 2018, 01:48:19 AM »
~~ СИЛА ~~
/Що е сила?/

Що е сила ? Какво е силата ?
За да се отговори на тези два въпроса, първо трябва да се уточнят понятията, с които се определя в съвременния език - нещото наричано сила.
   Съвременната физика определя под понятието сила следното:
способността да се променя формата на материалните маси, да се предизвиква движението им, да се променя посоката и скоростта на това движение или да се привежда в покой. За езика на физиката това е напълно достатъчно определение, но за познаването на самата същност на силата, ще се търсят други, метафизически определения.
   Разглеждането на значенията на думата в системите на два от съвременните западни езици, като немския и английския, дават нова насока за задълбочено и просторно интерпретиране на смисъла. На немски “die Kraft” означава: сила; мощ; енергия, а на английски се използват цели четири думи със близки значения: 1.”strength” – сила; мощ; мощност; съпротивление. 2.”force” – сила; енергия; въздействие. 3.”power” – способност; възможност; сила. 4.”might” – мощ; сила; могъщество. От всичко това се вижда, че многото разбирания за сила в разговорния език обхващат различни по определение понятия, като “мощ”, “мощност”, “енергия”, “възможност” и “способност”. Тези понятия създават една рамка и една област в която може да се търси влиянието на силата, но не представят обособена и точна определеност. Очевидно е, че на този етап може да се търси отговора на въпроса “Що е сила?”, като се отграничи значението на думата от подобните на нея синоними в западните езици. Въпреки, че не е ясно дали другите близки значения не са по-далечни по същност от силата и могат ли да се нарекат синоними, на тази, така наречена “способност” въздействаща върху “материалните маси”. И ако “мощността” е способността за извършване на определена работа за единица време. А работа е: актуалната проява на енергията, тоест нейния положителен баланс. Баланса между началната и изходната мощност, тоест ентелехията (телеологичната сила) е работата, но тази сила се определя от крайността на акта, в който се проявява. Целта в случая определя силата и нейната сфера на действие, тоест определя нейната проява.
   Според Аристотел силата е средното понятие в триадичната му формула:

       същност     –  сила  –     действие
          /осия/          /дюнамис/          /енергия/

   Силата/дюнамис/ е възможността за проявление на същността в енергията, тоест в действията, които се извършват. Потенцията /възможността/, като вътрешно присъща сила и способ за действие не покрива напълно понятието сила и при налагането им една върху друга се откриват явни различия. Потенция има, като възможност за действие, но и потенция има, като умение на някакъв субект да успява да се променя. Тук идва ред да се въведе в дискурса относно търсенето на значението и отговарянето на въпроса “Що е сила” още едно ключово понятие. Това именно е понятието “енергия” разбирано в съвременното си значение от науката, като: способността при определени условия да се произвежда движение, да се ускорява или препятства, да се променя посоката му или да произлиза от движението. Важно е да се разбере, че енергията може да се предава от нещо на друго нещо. Това я прави обектна и овеществена, тоест имаща макар и неуловима, но явна природа – материя. Ако се добави към това и обвързването на “енергията” в науката с “масата” следвайки закона за трансформирането на масата в енергия и обратното, следва това, че силата е нещото, което се проявява и действа, чрез енергията и чрез нея се овеществява. Силата сама по себе си няма действително битие, до колкото не се проявява, чрез енергията. Интересно е да се разбере, че не само посредством нея може да се говори за силата на нещо, в което тя се концентрира. Това явление е познато под името - “силови линии”. Това са “силите”, които се излъчват от масите, от заредените с магнетизъм и електричество частици, както и от образуващите атомните ядра протони и неутрони, се включват в силови полета, на които теорията признава физическа действителност, редом с останалите сили. Характерното в този случаи е това, че полето е медиатора, дори може да се помисли и като самите сили, които мислено се проектират в пространството, но които и емпирично установимо са налични, като битийстващи в нищото.
   До тук трудно може да се отговори дали, силата има собствена същност и собствено битие или е способността на същността на нещата да се изявяват в енергиите си. Но доколкото количеството енергия определя силата на действието и до колкото енергията се проявява, чрез материята/изменението-действие/, то може да се хипотезира, наличието на същност => сила => енергия, битийстващи вечно, запазвайки своето качество и количество. Енергията се запазва, без да губи свята природа, променяйки единствено средата и формата си. Силата аналогично запазва същността си доколкото оставя извън темпорално във потенция, при подходящи условия да се прояви в материята.

С автор: olekkk

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
ГЛАСЪТ (онтологизация)
« Reply #23 on: December 25, 2018, 01:53:06 AM »
~~ ГЛАСЪТ ~~
онтологизация

Какво е гласът? Това е едно изказване, което поставя необходимостта за решаване на един проблем. Решаването е намирането на отговор (решение) на въпроса (проблемът), който ни е изложен. Нашата цел е да определим онтологически ясно и философски аргументирано една неопределеност. Трябва да използваме максимално очевидни, всеобхватни и дълбоки определения за тази цел. В самото начало ни се предлага една графическа конструкция. Това е формата на съществуване на едно съждение за нещо. Дадено ни е името/думата за нещо. Опростявайки стигаме до първата очевидна истина: "Гласът е". Истинността се извежда от въпроса, от където вземаме и двете понятия. Това, че съществува думата "глас" и че тя "е" в конкретния случай тук пред нас, ни кара да мислим и говорим за нея. Всичко съществува за нас дотолкова, доколкото сме му дали име. Това, което няма име, не е познато, а с това и не съществува за нас. От това следва необходимо, че нещо "е" и това нещо притежава конкретно знаково изразяване - дума (име) за него. Гласът е дума, но отнася ли се тази дума към нещо действително или остава в рамките на една "куха" безсъдържателна езикова форма? Изречението "Гласът не е" е също, възможно истинно в нашите мисли. Важното е да открием към какво се отнася извън мислите ни, налично ли е там в света, нещо'то само-по-себе-си.
Витгенщайн казва: "Езикът облича мисълта", а М.Хайдегер добавя, че: "Езикът е домът на битието". Това ще рече, че има мисъл за нещо и причина за образуването на понятие за него, доколкото с това се открива същността, която под формата на признак е образец-правило за разпознаване, идентификация и класообразуване.
   Недействителността на назованата с името (понятието) гласът природа (същност; субстанция) не унищожава думата за нея /не и отнема битието/. Най-важното, което трябва да се отбележи, че наличието на този шест буквен код, на това понятие е единствено от значение за човека и за негова полза. Но ние стигаме до извода, за една "необходимост" при човека да мисли за нещо конкретно налично и битийстващо извън представите на човека, което той е регистрирал (дал му е име) и което с образуването в процеса на изследване и опознаване е определил. Емпирично човекът е достигнал до нещото наречено глас и го е отграничил от другото с име, дал му е индивидуално съществуване, извън конкретното. Така се започнало разширяването на това име/понятие, приемайки други значения, размивайки яснотата и точността в множествеността, на влизащите в него явления и предмети. Конвенционалността на езика изгражда, не лесното положение, да се асоциират множество предмети и явления само с наличието на един знак (една дума) за това. Множествената отнесеност, към не един конкретен, а няколко съществуващи същности и обекти, наречени с една дума, поражда необходимостта от множественост на определенията за нея. За разбирането в нашият случай, на думата(понятието) "гласът", трябва да минем през не едно определения, за да изследваме многообразието на значения и обекти към който се отнася и употребява. Така всяка област се е отделила от общото и разговорно, не научно обвързване с думата, но е запазила същата тази дума, влагайки нов смисъл в нея.
   В настоящия момент науките, като примери за систематично и задълбочено знание, дават, всяка една от собствената си позиция, хипотези и доказателства за определяне на едно неясно понятие.Те намират заедно пътища за изследване и разбиране на проблеми от света на човека, останали в сянката на неопределеното.
   Тъй като това е философско "дирене" на отговорите… ние не можем да се ограничим в рамките на една изследователска програма, а напротив да откриваме максималния брой информация и достигнем до онтологическата истина за понятието.
   Съвременната физика ще определи, че: "Гласът е явление при което трептенията на гласните струни при животните и човека се пренасят под формата на звукови вълни и се улавят от специализирани "апарати" (мембрана на ухото), които могат да регистрират тези специфични по характера си сигнали". Става ясно, че за физиката гласът е едно от многото явления в природата, което се доказва налично, чрез научното наблюдение на неговия субект (този, който извършва действието), в конкретният случай - звуковата вълна. За представител от сферата на математическото научно познание, гласът ще изразява число. Или по-скоро поредица от числа, някаква комбинация с уникална информация (информационен поток). Тази информация за математиката е "основата" - същността на гласът, който може на базата на тази "основа" да се трансформира в друга форма, като графика и образ или триизмерен обект. Логиката, като формална наука ще определи гласът, като субект, в рамките на изречението "Гласът е", на който му се предицира "е"-нето, като необходимост. Но до проверката на истинността на членовете на това съждение няма да се стигне, поради излизането извън рамките на науката логика.
   За един социолог гласът е знак за индивидуалност и субективизъм; творецът /музикантът, артистът/ ще каже за гласът, че това е средство за изразяване на духовния /вътрешен живот/ на човека и инструмент показващ хармонията и красотата на музикалните тонове.
   Гласът е звук, но звукът не е глас. При човека той е членоразделен, тоест поток от звукове и празнота между тях. При животните гласът също изпълнява комуникативна функция и е носител на индивидуалното. Но доколкото той не е членоразделна реч, а чиста тоналност, неподправен звуков сигнал, гласът при животните е далечен по смисъл и значение от човешкият глас. Човешкият глас парцелира (разделя на кванти-знаци/символи) света. Прави се "дисекция" на природата, чрез думите с нея се оперира заобикалящата среда извън човека, тя се моделира според вътрешния свят и воля на хората. Гласът при животните е носител на родовата и видова уникалност, доколкото е даденост по рождение. При човекът гласът е личностна характеристика, тя разкрива и обособява уникалността на индивида, а на конкретната личност. Така чрез него, аз ставам себе си и мога това себе си да го изразявам, отстоявам, да мисля за него и да разкривам мислите си посредством езика пред останалите хора. Доколкото притежавам собствен глас и собствено мнение - огледално на вътрешните ми принципи и вътрешния ми живот, аз съм свободен и способен да остана в рамките на тази свобода и да се развивам до всичките възможни и допустими форми на съществуване.
   Гласът не е само звук. Той е много повече. Използвайки всичките възможни и достъпни за човека форми на изразяване, е възможно да се даде воля на гласът. Дори неспособния да чува и говори (глухонемият човек) е пълнокръвен човек, способен да каже и даде своя глас. Гласът му е нещото с което с което официално доказва наличното си битие, като личност и човешко същество пред останалите хора и пред света. Но останал сам, всеки от нас притежаващ съзнание и разумни способности води непрекъснат диалог със самия себе си, без да изрече и една дума на глас, без дори да напише или направи какъвто и да е жест с тялото в пространството. Още Платон споменава за това. Той го нарича "диалогът на душата със самата себе си" или мисленето. Душата изпитва нуждата да трансформира своята интелектуална интуиция и свойте закони на мисълта в конкретни действителни факти. В този ход на мислене, гласът са фактите (предпоставките) от който стига до някакво умозаключение/извод. Да се сведе мисълта от абстрактното и универсалното, в света на идеите мислене, в реалната и конкретна ситуация, в която е поставен разума. От метафизично към онтологично, което за философията означава органичната взаимовръзка и обвързаност между тях самите. Доколкото, метафизиката има за задача да изследва съществуващото като такова в качеството му на предмет, както и елементите и фундаменталните условия на всичко съществуващо изобщо, тя представя големите области и закономерности на действителното и търси трайното и взаимовръзката в променливостта на явленията и проявите.
   Можем да обобщим, че "вътрешния глас" е връзката на душата със самата себе си. Това засяга изцяло вътрешния живот на човека, но може да открие път към други човешки същества, към Бога или към света изобщо. Гласът на вън или "външният глас" е винаги носител на информация за другия/другото. Това го различава от вътрешния глас… външната му проява е нещо повече от обличането на мислите. Както казахме, винаги е носител на информация, дори най-простата по обем и същност, която се разбира абсолютно задължително със самото регистриране на гласът е фактичността на този глас. Съществуването на гласът предполага и съществуването на неговия източник, защото гласът е следствие, той самия не може да бъде сам на себе си причина. Гласът може да е причина, но винаги неговото битие е причинено от нещо друго. Това навежда на мисълта, че той не може да съществува сам-по-себе-си, а е зависим от причината си. Но неговата причина не е пряка, а косвена, защото на всеки е известно действителното същестуване на "записи" при отдавна загубни за битието източници. Такива гласове от миналото са книгите, картините, културата, песните, танците и всички символи за човека и света. В гласът се кодира информацията за причината, като "ген" на индивидуалността. Той има пораждаща(причиняваща), посредническа и познавателна сила. Човешката субстанция се "записва", наслагва своя печат върху гласът.
   Както видяхме гласът има различни форми на проявление, но винаги в видимото и действителното. Той може да се улови и да се съхранява. Може да си служим с него, като инструмент и да се идентифицираме отново с него. Можем да увековечаваме същността си и да му придаваме субстанциална значимост. Той, като индивидуалната реч на конкретния човек, е неизмена характеристика от развитието на homo sapiens.

С автор: olekkk

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
ЧОВЕКЪТ (онтологизация)
« Reply #24 on: December 25, 2018, 02:06:58 AM »
~~ ЧОВЕКЪТ ~~
онтологизация

Пишештият пише един текст…така той става автор и като такъв създава себе си, превръща се в човек.... Това е силно и шокиращо изречение! Не може създаденият да създава себе си, поне така всеки логично мислещ индивид ще прецени и отсъди. Но отричането на това изречение, освен че няма да го унищожи, няма и да го докосне. Защото самото второ изказване е информация за казващия/разкриващия се чрез нея, а не за другото изречение - то е само средството или нещото с което да се контрастира и "облече". Отново, ако попитаме логическия разумен индивид, какво се твори от твореца на словото, който описва себе си, от позицията на страничен наблюдател…той логическия ум ще потвърди, че Пишештият описва себе си, чрез неживото - увековечавайки се (като при снимката). Ще каже още, че той информира и опознава себе си, но ще разкрие ли тънката идея, криеща се в това - човекът да създава себе си чрез неживото само за да материализира, не крайната цел, а акта на това създаване. Мисълта да напишеш нещо (да заснемеш) търси път наяве, чрез действието. Сякаш наличното не е изобщо достатъчно, за да даде дори малка представа за това, което може да бъде и следователно ще бъде, след интервал от време човека. Реалната мечта - една прекрасна оксиморонна аргументация пред себе си. Да докажеш на този, който е наличен, тоест на този които си ти сега и тук, че не си това, а си нещо по-вече.
Ти не си ти…човекът не е човекът - какво по-безсмислено изказване… една куха конструкция в която има само скелето, без вътрешността, без смисъла. Но така ли е ?
Това може да се обясни така: живееш с миналото и минали твой идентификации, постоянно се опираш на тях и ги възкресяваш, но не е човекът, а спомените за човекът. Фактите на сглобяват човек, а напомнят и подсказват за него. Да живееш чрез фактите проверени и доказани в миналото (колкото и да е близко то), означава не друго, а да спреш човешкото си битийстване - в една мъртва и нежива точка в времето и пространството. Другото подобно обезчовечаване, с което да загубиш или най-малкото да се отдалечиш толкова далече от себе си, че да не се познаеш ако се откриеш е мисленето в бъдеще време. Да се проектираш СЕГА за едно по-късно, не те прави онзи по-късен, идеален човек, а само творящ сега и тук един идеал. Идеал, който след като се докосне със СЕГА'то и ТУК'а на по-истинския сега-тук човек, безкрайно бързо ще се превърне в минало, без да докосне настоящето. Ще прилича на конструкцията: " След една минута ще стана човек - станал съм човек". Ето какво излиза, в крайна сметка: от само начало човека е присъствал…

...НЕДОВЪРШЕНО!

С автор: olekkk
 

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
“Между живота и смъртта”
« Reply #25 on: December 25, 2018, 02:10:00 AM »
“Между живота и смъртта”
/ С акцент върху “Мислите” на Паскал и “Евангелието на живота” на Папа Йоан Павел II /

Човекът е единственото живо същество, което проблематизира своето съществуване. Може да се каже, че той постоянно е разкъсван от външни и вътрешни противоречия. И ако външните проблеми пред които е изправен Homo sapiens са типична за всяко живо същество, то вглъбената вътрешна раздвоеност е изцяло човешка. Казано с по-прости думи, нито едно друго живо същество не проблематизира своята екзистенция. Философската рефлексия към света и към човека се изразява в едно учудване, едно запитване “Защо?” и “Какво е?” относно този свят и този човек. Както се изказва Паскал: “Човека е единственото същество, което осъзнава своето нищожество и в това
е неговото величие”
   От антропологична гледна точка може да се говори за две природи при човека или за разделението на душа и тяло, могат да се правят множество различни интерпретации на човека и да се преоткрива неговата природа. Основното за нас остава това, че той може да мисли в минало, сегашно и бъдеще време, и е в състояние на пълното тяхно осъзнаване. Човекът осъзнава, че се е родил и че рано или късно ще умре. От тази основа започва търсенето на смисъла в това. Защо се ражда и защо умира? Тоест Homo sapiens застава напълно съзнателно между живота и смъртта, учудвайки се, питайки и мислейки целенасочено за това.
   Ще се върнем отново върху паралела с животните, защото при тях всичко е представено и осъзнато само в своята “тукбитийност”. Тоест животното приема всичко за даденост, то притежава множество механизми за безпроблемното си съществуване /такива са инстинктите, страха, виталността, рефлексите и т.н./. Динамичното съществуване на животинската природа се определя от векторната и насоченост само напред – по течението на живота, по естествения път от възникване към умиране. Човека е спрял между това и въпреки, че времето е характеристика на движението, то човека е спрял във времето и се взира във вечността.
   В “Светото писание” се казва, че най-големия дар за човечеството е неговата свобода да избира. Изборът предполага едно статично /замръзнало във времето/ положение на духа. Изборът е една отправна точка, едно потенциално насочване във всички посоки и отказването от това.
Какво е живота и какво е смъртта ?
Има ли смърт или това е само едно абстрактно название на непознатото от духа и разума ?
Трябва ли човек да избира – има ли избор между живота и смъртта ?
На тези и на други въпроси ще се постараем да отговорим в рамките на тази тема. За да потърсим един междинен път на разбиране, както на човешката така и на битийната същност.
   В началото ще се опитаме да разберем, какво се крие под понятието живот. Ако всичко което “е” /нещо/ се нарича битие, то значи живота е битие. Онтологично погледнато края на живота не е небитие, а край на даден жизнен цикъл. От съвременна научна гледна точка има запазване на енергията, която претърпява множество материални трансформации, но по количество остава същата – тя не спира да съществува. Живот е протичането във времето на поредица от логични и самостоятелни, в следствие само на една външна причина динамични изменения с даден обект. Това наше определение от само себе си допуска въвеждането на понятието дух или душа, като есенциална същност на живота. Тоест имащото дух или душа е живо и живее.
Парадоксално се оказва, обаче това, че съществуват изказвания и за неодушевени предмети, на които се приписва понятието живот. Това главно се дължи, защото тези вещи стават причастни на функциите и действията на човека и докато е налице една взаимовръзка между тях ще съществува и тяхното живее, стареене и смърт за него.
   Още по-интересно е проследяването на наличността на живот в даден организъм и неговото изчерпване. По-ясно изразено, можем да кажем, че от даден организъм /човек, животно и др./ си отива живота. Това ние го разбираме по прекъсването на индивидуалното съществуване. Когато настъпи сливане на обекта с околната за него и заобикаляща го среда, ние констатираме края на живота и настъпването на смъртта. По-важно е това, защо даден организъм трябва да се бори с естествената за него жизнена среда? Каква е причината за обособяването на самостоятелен и само- съществуващ организъм насред всичката останалата мъртва / неодушевена / природа. Последният проблематичен въпрос на който точните науки не дават понятен отговор, е защо този самостоятелен организъм е надарен с толкова мощен инструментариум, какъвто е човешкия разум. Способен в отграничаването си от мъртвата природа, човек върви към нейното разрушаване. Приемайки, както казва Йоан Павел II, земната градина от Бога за да владее над нея и да я стопанисва, той съзнателно върви към смъртта. Но тъй като всичко “ще е” и след смъртта на човека, той няма да промени нищо друго, освен самия себе си.
   Кое друго нещо е по-близко до целеустремената подредба на света и космичната хармония, освен човешкия разум. Кое нещо в природата е по-свободно в цялата си крайност, повече от човешкия дух. И как тези две тленни природни феномени биха съществували, ако не се намираше едно общо основание за тях, какъвто е бога.
   Паскал твърди, че човек е в окаяност без бога. Папа Йоан Павел II чрез доказателства от Светото писание разкрива божествената природа на човек. Но в съзнанието на всеки мислещ индивид е заложената идеята за безкрайност. И както се казва в “Мисли” на Паскал, човекът е по средата между две безкрайности – тази на безкрайно голямото и безкрайно малкото. Понятие абсолютното и безграничното /безкрайното/ от гледан точка на живота е вечността. Множествеността на повтарящите се цикли на раждане и умиране в рамките на една равновесно съществуваща среда налагат логичното предположение за едно бъдещо вечно съществуване. Тоест излизане извън рамките на времето следователно и на динамично-променящото се битие на човека.
   Определянето на понятието за бог и неговата безгранична, вечна и абсолютна същност задава проблема за причастието на човека към него. Застъпената в теологията богоподобност на човека предполага и неговото безсмъртие.
Търсенето на човешката природа в телесното или в рационалното или в екзистенциалното предпоставя различни гледни точки относно безсмъртието. Приетата християнска доктрина говори за безсмъртие на душата, но и за телесно възкресение при спасението. Преходността на материалното и телесното битие предполагат една скептична позиция, стесняваща понятието за безсмъртие върху чисто метафизични елементи, каквито са душа и разум. Друга позиция е вечното пораждане и трансформиране на виталния дух, без следа от някаква индивидуалност и самоопределяща се рационалност.
   И докато Йоан Паве II се опира на авторитета на свещените книги на христовата вяра, приемайки живота, като дар от Бога и затова толкова и ценен, то Паскал се опитва да даде разумни предпоставки за един праведен сегашен и един бъдещ вечен живот. Става дума за известния негов “облог”, в който трябва да се обвърже човек. Залогът на облога е вечния живот, а цената, която трябва да се плати е прекалено малка според Паскал – това е едно краткотрайно праведно съществуване. И двамата философи разглеждат живота, като ценност. Ценността се предпоставя от свободата на човека да избира своето бъдеще. Коректив на живота не е смъртта, а крайната цел. Живота се представя, като една необходимост за осъзнаването и издигането на човека до божествената му същност.
   Телеологичните и теологичните са две от моралните причини за едно “добро” съществуване в рамките на един човешки живот. Но душата на човека по същностно определение е безсмъртна и безтелесна, тоест тя не подлежи на темпорални и циклични изменения. Нейната роля е да бъде причастна към материята, тоест да и дава формата. Тогава, след като формата се променя във времето, а същността не, е възможно и логичното предположение, че душата пътува между живота и смъртта на различните същества, доколкото под смърт се разбира тяхното телесно разтление и гибел. Ако душата /духа/ е причината за виталното съществуване на иначе простата материя, без форма, то тя е пълноправен неин господар. Завъртането на човешкото съществуване, около самостоятелността на душата спрямо тялото, предпоставя съответното на това състояние отражение в земния живот на човека. Приемайки тялото, като изпитание на духа, то крайната цел се явява достигането на освобождението от него, посредством смъртта. Така нареченото презиране на тялото при аскетичното християнско съществуване и следването на една божествена предопределеност за един бъдещ по-добър живот, омаловажава достойнствата на краткотрайния човешки живот. Не разбирането на тези екзистенциални достойнства на живота, като място и средство за изразяването на божествената любов, според Йоан Павел II е причината за настъпилите разриви между човешките взаимоотношения и вътрешнодушевните терзания. Папа Йоан Павел II обвинява всички хора, който излизат срещу живота с множество логични аргументи, защото той е свещен и даден от Бога, а следователно и независещ от нас самите. Паскал е по-умерен в позицията си на християнин, съжалявайки грешниците и невярващите в бога и праведния живот, защото те не виждат очевидната истина, която стои пред тях.
   Търсенето на задгробен смисъл и съществуване е основния движещ мотив на голяма част от страдащите и презиращи живота хора. Тяхната основна житейска грешка е неоценяването на настоящото свое съществуване. Мислейки в бъдеще време, те забравят сегашното си битие и живеят в нереална бъдещност, която след преминаването си в настояще бива отричана.
   На този кръстопът между живота и смъртта, човек най-често прави оценка на своето минало. Следвайки някаква линия от миналото до сега, той е принуден в определени моменти да отрече целия си опит, цялото си минало, дори себе си заради самия живот. Трансформацията от едно смислено и целенасочено съществуване, в едно стихийно и формално такова, отрича всичките житейски принципи на човек. Изправен пред избора между смъртта и поругаването на ценностите на живота, а с това и самия живот, човек е готов да жертва себе си. Той доброволно отнема правото си да живее за сметка на една, определена от него, по-висша ценност. Тук е мястото да се запитаме имали ли право човек да отнема собствения си живот? Има ли той тази абсолютна свобода. И ако отнемането на чуждия живот е едно егоистично и животинско самосъхранение, без оглед на други критерии, освен продължаването на виталността и рода, то саможертвата е нейната абсолютна противоположност. Както Паскал разкрива, на везни са поставени “правото на силата и силата на правото”. Въпросът е кое понятие стои най-високо в йерархията и държи всички останали в подчинение. Защо човекът е богоугоден? Защо му е дадена тази най-висша свобода да се разпорежда със собствения си живот? И ако не му е присъща силата да съхрани живота за винаги, то лесно той /дори най-слабия роб/ може да сложи ръка върху него.
   Италианският философ и поет Джакомо Леопардии подробно засяга проблема за живота и смъртта, в своят кратък диалог “Метафизик и физик”. В него той разкрива, както невъзможността за абсолютното познание на истините в живота, поради ограничаващата крайност на човешкото съществуване, така и за безсмислието на едно вечно такова. Според него липсата на крайност и граница, предполага една апатичност и безпристрастност. Еднаквостта в следствие на всеобщото познаване, както на бъдещето, така и на миналото, предполага непокизъм и безинтерес към живота и битието, едно “тъпо” съществуване. Голяма част от ексзистенциалистите, какъвто е и Киркегор, оценяват благото на съществуването в неговата изменчивост и преходност. Самият Киркегор съжалява всеки, човек изпаднал в състояние на скука към живота и изобщо. Самата проблемност и неизвестност характерни за човешкия живот, дават стимул и смисъл за истинското човешко съществуване.
   Човекът изправен между живота и смъртта не избира само това, дали да живее или не, а как да живее по-добре. Приемайки смъртта, не като някаква заплаха и някаква неизбежна предопределеност, осъзнаващия напълно силата и значението на своя избор и на своето съществуване се научава да използва смъртта за свое благо. Самото дискурсивно говорене по-въпросите за смъртта, бога и цялата философска проблематика, дават нови и постоянни стимули за едно целеустремено и истинско е'ене сред нищото.

С автор: olekkk

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
"Философски идеи в учението на Кунфуций"
« Reply #26 on: December 25, 2018, 02:12:14 AM »
"Философски идеи в учението на Кунфуций"
/Кун-дзъ - учителят Кун/

Да се говори за друг вид, по своята същност, цивилизация е деликатен и труден проблем. За решението на този проблем се изисква голяма доза обективизъм и коректна интерпретация, както и точно предаване на конкретната информация, обоснована в нейната автентична среда.
   Значителна трудност представлява вникването по-дълбоко в материята на другата, различна от западната, култура. Такава се явява културата на Изтока и по конкретно тази на Китай. Древнокитайската култура е една от най-ранните в историята на човечеството и една от твърде малкото, изминали без същестествено прекъсване своя няколко хилядолетен път на развитие. Търсенето на философски идейни потенциали в историята на китайската мисъл, предполага коренно- различна методика на философстване. Както казва Мартин Хайдегер, във връзка със същността на философията или по конкретно с въпроса “Какво е това - философия ?” : “По-нататък - не само това, което стои във въпроса, философията, е гръцко по произход, даже начинът, как ние задаваме въпроса, е гръцки”. Това са принципите и основите на нашата западно-европейска култура, които ние трябва да омаловажим за да придобием един “по-бистър” мироглед относно Китай и неговите богати философски идеи. Не трябва да се омаловажава фактът, че основния инструмент на философията - езикът, при китайската цивилизация има друг израз и значение. Изразяването чрез символи, каквито се явяват йероглифите и липсата на отношения между частите на изречението, познати от логиката, предполагат едно неточно и нецялостно разбиране, с риск за грешна преценка.
   Ако философията е “нагласа към света” или един вид “изумление”, една система от специфични възгледи за света и човека, то учението на древнокитайския мъдрец и учител Кун-дзъ (познат повече с латинския еквивалент на неговото име - Конфуций, идващо от Кун-фу-дзъ) представлява рационално изследване върху същността и жизнения път на човека. Той не е философ в пълния смисъл на думата, нито може да се нарече създател или пророк на някаква религия, въпреки това неговата личност и неговото наследство са повратна точка за развитието на китайската история. Нейната политическа, духовна, културна, религиозна, философска същност.
   Кун-дзъ е първият обособил се, като самостоятелна личност автор, прокарал браздата на субективното вглеждане в действителността и излизането извън рамките на ритуалния и битиен конформизъм. Той първи издига познанието на човека за света и за себе си до едно ниво на ритуалност и свещенност, присъщи само на “синът на Небето”.
   Когато през VIII в. с епохата “Пролети и Есени” започва залезът на управляващата династия Джоу, въпросът, който се поставя настойчиво, подкопавайки устойте на вярвания и стойности, е не толкова да се разбере как е възможно владетелския дом да се разпадне, а как Небето е могло да допусне една разпадаща се династия да запазва още трона. Загубата на престижа на действащия владетел е причина за загуба на доверието във върховната инстанция, а това обстоятелство сериозно разклаща философката мисъл по това време.
   Конфуций онзи голям философски пробив, който се наблюдава паралелно в другите три големи цивилизации, от така наречената “основна епоха”, тоест първото хилядолетие преди християнската ера: в гръцкия, в еврейския и в индийския свят.
   Живял през 551-479 г.пр.н.е., в залеза на една династия, Кун-дзъ разбира, както само казва, своята предопределеност от Небето. Но за да стигне до този ключов момент от своя живот, учителя родом от провинция Лу, извървява дълъг и богат на опит житейски път. Неговата собствена съдба, той разглежда, като идеал за развитие на благородния човек. Както учителят казва в събраните от неговите ученици, мисли и идеи, под името “Беседи и поучения” (Лун-юй):
“На петнайсет години реших да се уча. На трийсет бях поел по Пътя. На четирийсет нямах никакви съмнения. На петдесет знаех закона на Небето. На шейсет слухът ми беше съвършено акордиран. На седемдесет постъпвах както ми диктува сърцето, без да нарушавам никакво правило.”
   Дзюн-дзъ (Благороден, достоен човек), Конфуций въвежда, като разширение на приетото старо понятие на същата дума, а именно “син на владетеля”. С това си свое действие, той се опитва да развенчае абсолютната позиция на върховния владетел, който приема и прилага властта свише от Небето и по наследство.
Основния залог на Кофуциий е човекът. Според него човешката природа е напълно податлива на усъвършенстване. Същността се състой в това усъвършенстване, чрез учение, да учиш не за другите, а с другите. Учението според Конфуций се оправдава от само себе си. Търсещият съвършенство човек не трябва да се помрачава, когато остане непризнат от хората. Чрез учението самоусъвършенства себе си и постига знанието, което според конфуцианското учение е “не да знаеш, че...”, а “да знаеш как”. Да се учиш означава да се научиш да бъдеш човек. Не е важно теоретичното познание, важна е конкретната и практическа цел на това познание.
   Дзюн-дзъ или “благородния мъж” е събирателен образ на трите основни за Конфуций категории в неговото учение. Това са “жен” - чувство за човечност, “ли” - ритуален дух и “вън”- култура или литература.
   Терминът “жен” е споменат 109 пъти в “Лун-юй”, което не малко говори за значението придавано от Конфуций на тази категория. Тъй като няма точен превод на йероглифът за “жен”, съответстващ на знака за човек и знака за двойственост, което може да се разбере, като взаимовръзката между човек и човек. От него може да се разбере, че човекът става човек само ако е свързан с друг човек. Аз-ът не би могъл да се мисли, като изолирана от другите цялост, отдръпната в своята вътрешност, а по-скоро обменна точка на личностна основа. Може да се каже, че “жен” е великата нова идея на Конфуций, в която кристализира, неговия залог върху човека.
   Въпреки, че Конфуций постоянно говори за “жен”, то той се отказва да даде една определена и поради това ограничаваща дефиниция. На въпросите на своите ученици той отговаря чрез последователни словесни хватки, “туширащи” по различен способ, различните негови ученици.
   Потенциалът за “жен” не показва само индивидуалната възможност за постигане на все по-голяма хуманност, но също и разрастващата се все по-комплексна мрежа от нашите човешки отношения. Синовната почтителност е основният стълб на “жен”, връзката която естествено обосновава принадлежността на всеки индивид към света и човешката общност, е тази между сина и бащата. Синовната почтителност - може да се приеме, че тя е жива и общовалидна за обширни части на китайския свят - обосновава по-специално политическата връзка между владетел и поданик: както синът отвръща на добрината на баща си със своята почтителност, така и поданикът или служителят отговаря на благосклонността на своя владетел с вярността си, която, както видяхме, започва с изискване към самия себе си. Както внушава фразата от “Беседи и поучения” “Всички хора между четирите морета са братя”, “жен” поначало е чувство на добронамереност и доверие, такова каквото съществува между членовете на едно семейство. То може да обхване малко по малко общността и да е разрасне до мащабите на една страна, дори на цяло човечество.
   За Конфуций да бъдеш човечен, означава преди всичко да бъдеш свързан с ближния си, връзка която се схваща като ритуална по своето естество. Да постъпващ човечно, означава да постъпваш ритуално.” Да победиш своето его, за да се пренесеш в смисъла на ритуалите”.
   Категорията “ли” е употребена, от учителя Кун, с значение на “ритуален дух”. И ако “жен” е вътрешното съзнавано поведение, то “ли” - ритуалното поведение е външната проява тя е формата, която в конфуцианството се слива с искреността. Красотата на външната форма и красота на вътрешното намерение са в съвършено съгласие.
   Както при “благородния човек” (дзюн-дзъ) и чувството за човечност (жен), Конфуций извършва и по отношение на “ли” едно “семантично приплъзване”, минавайки от жертвопреноси-теля и религиозния смисъл към идеята за интериоризираното поведение на всекиго, което е съзнание и респект по отношение на ближния, и което гарантира хармония в човешките отношения, били те социални или политически. Полето на действие на ритуалите се премества от отноше- нията между човешкото и свръхестественото към отношенията, които съществуват между самите хора.
   Най-инстинктивните човешки чувства (привличане, отблъскване, страдание и т.н.) стават истински чувства само когато хората им придадат известен смисъл, с други думи когато ги ритуализират. В конфуцианската традиция, и по общо в китайската култура, ритуалното поведение е разграничаващия критерий между човека и животното, но също и между цивилизованите същества и “варварите”.
   Третата категория, това “вън”, понятието давано за култура и литература. Голяма роля за канонизирането, в последствие, на шестте класически книги изиграва Конфуций, който преписва, редактира и тълкува, това наследство от отминалата епоха. Имената на шестте книги (дзин) са образувани в зависимост областта, която те обхващат. “Шу-дзин” - книга на документите, “Шъ-дзин” - книга на песните, “Ли-дзин” - книга на песните, “Юе-дзин” - книга на музиката, “И-дзин” - книга на измененията (промените) и “Пролети и Есени” - летописи на двореца в царство Лу. Ето как коментира първият голям китайски историк Шестте класически книги:
   “Книгата на измененията”, която се занимава с Небето и Земята, Ин и Ян, Четирите сезона и Петте стихии, е превъзходно изследване на битието; “ Книга за ритуалите”, която дава тон за отношенията между хората, е изследване на поведението; “ Книга на документите”, която се занимава с делата на някогашните царе, е изследване на политиката; “Книга на песните”, която възпява планините и реките, урвите и долините, тревите и дърветата, птиците и животните, мъже и жени, великолепен израз на лиризма; “Книга на музиката”, чрез която намира израз радостта да се живее, е изследване на хармонията; летописът “Пролети и Есени”, който разграничава справедливото от несправедливото, е изследване на управлението на човечеството.”

В своето развитие конфуцианската култура прераснала в канон преминава два големи етапа с установяването на текстовете при династията Хан и с голямото обновление на Сун хиляда години по-късно. В частност личността на Кун-дзъ осъществява в три насоки важни културни дейности: съставя писмен корпус от класически текстове; като учител той въздейства посредством тези текстове; като “съвършен мъдрец” той се стреми да предаде учението си, в канонична и неоспорима форма на бъдещите поколения.

С автор: olekkk

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
"ИМА ЛИ МЯСТО РАЗЛИЧИЕТО
В БЪЛГАРСКИТЕ УЧИЛИЩА"

Под думата "училище" са кодирани широки по смисъл понятия в българският език. Едно от основните разбирания за глагола учене е действието на посещение на определено място и ангажирането на определено време за това. Училището може да бъде конкретно посочено и открито в училищната сграда. Но самата сграда също е символ, зад който стоят дълбоки истини, както на едно общество, така и на конкретния човек. Следователно "училище"-то не е само пространствено и времево разположено "нещо", с което да си служим, като инструмент, а един център, едно явяване на идеята за развитие. То като център привлича всички интелектуални ресурси, както потенциални, така и завършени в своята цялост, но търсещи разширяване, размножаване и запазване на разнородния умствен материал. Може да се каже, с риск да се опростят прекалено нещата, че "училището" е един принцип на истината или на многото истини, като чрез него, в него и около него се концентрират в една допирна точка.
   Българското "училище" е една от точките на засилена концентрация на различия. Училището е "домът на различието". А мястото на този дом е широкия свят. И всяко място по този свят, където се разкрива принципа на "на-уча-ването", на предаването на истини от човек на човек е едно своеобразно "училище".
   "Магията" е в търсенето...търсенето на това, което липсва на човека тръгнал да го дири. Любопитство, неудовлетворение, питане-за-другото, усвояване на света, отваряне към света (желание за неговото поглъщане), това са една малка част от движещите сили на търсенето и едни от сигурните белези, по които може да се открие различието. Осъзнаването на различието означава научаването за другото, с което може да се сравни познатото (ученото) с непознатото (не-ученото).
   В математическата наука числото едно е равно на числото едно /1=1/, но числото две не е нищо друго, освен числото едно положено до още едно число едно...тоест различаването на "нещо" от "друго нещо" /1+1 = 2/. Така множествеността, като реалност е възможна единствено на базата на различието и последвалото от него сравнение (съ-поставяне). Без РАЗЛИЧИЕТО няма да е възможен света изобщо!
...Но има ли място различието в училището и конкретно в българските училища?

   Да си различен означава да си с друг лик (етимологически). Различният е непознат (до колкото най-сигурното познание за АЗ-а е познанието за самия себе си). Непознатият може да се нарече и неопределен, а неопределеното е непредвидимо, до колкото липсата на информация спира разсъдъчния процес. Непознатото е неназоваемо (то си няма име с което да го познаем), а всичко което не можем да му дадем име защото не сме го познали (нямаме по-знание за него) предизвиква страх. Затова и различното е заплаха, защото може да ни промени (може да отрече - да противоречи на АЗ-а), което буди страх.

   Човек започва своето образуване и образоване още в ранна детска възраст. И ако при животните биологичното развитие в първите етапи след раждането е мигновена, то при човека това е значително забавено. Прохождането и научаването на основни жизнени процеси при човека протичат бавно. Но след като малкото дете проговори, неговото развитие се ускорява неимоверно и то за разлика от животните (дори най-висшите), които чисто и просто спират до тук. Дали поради липсата на членоразделна реч или поради многостранна природна изостаналост на животинския свят, но дори при приматите развитието спира, без да има външна намеса на човека и науката за някакво влияние върху самите животни посредством допълнително "обучение" (научаването на шимпанзета на езика на глухите).
   Но в тази тема става въпрос за България и българските училища. А се знае, че до седем годишна възраст, детето не посещава училище и до този етап на развитие то се формира в семейната, ограничено социалната (приятели, други деца) или специализирана образователна среда (детска градина, предучилищна подготовка, алианси или кръжоци).
   За този период от седем (малко или повече от това години), детето научава много. То е придобило основни принципни знания за света и е научило майчиния за него език. Възможно е неговото възпитание да е било ограничавано до затворени пространства или да е изолирано от други външни за дете фактори, като другите деца, животни, непознати места, непознати хора.
Възможно е детето поради много други фактори да е с изключително напреднала форма на интелектуално развитие и адаптивност. Ако се споменат и болестите, генетично предразположените на някакви аномалии деца, както и изостаналите в семейното възпитание се обрисува една пъстра картина на това, колко различни (дори само по своята външност и обличане) навлизат децата в институцията, в точката с засилена концентрация на "новото" и "чуждото", каквато е училището - техният "нов" и "втори дом".

   Едни от главните принципи под които могат да се обединят голяма група хора в общност са езика, законите и културата. Навлизайки в училището, децата на различни по култура, език и вътрешни (морални, семейни) и външни (кастови) закони се срещат с една идеализирана по характера си и общодостъпна за всички педагогическа система. Основното образование е задължително и безплатно за всички български граждани, този принцип е заложен в конституцията. Това има за цел да предаде (научи) на национална идентичност и общовалидно възпитание за цялата територия на държавата. Ученето на един общ език, познаването на законите и развитието на логическото мислене (в случая (западно европейско - с източен характер) гарантира "отвореността" към света на бъдещата личност, без да се засяга нейната етническа, личностна, религиозна и културна независимост и определение. Всичко това е идеализирано и абстрактно, тоест само на теория. Действителността в българските училища е коренно различна. Училището е арена на предразсъдъци и различия.

   Етническата и религиозна принадлежност.
Децата са в такъв етап на развитие, в който още не могат да развият нравствено чувство и в голяма степен са подвластни на инстинктите си и на стереотипно поведение наложено им от родители и други възпитатели. Откриването на явни външни белези за различие при някое друго дете, води до бурна реакция на отхвърляне от мнозинството. Говорните, физическите и поведенчески различия определят поведението на групата. Този проблем може да отпадне едва при пубертета с формирането на личността и осъзнаването на себе си и другите. Възпитателите и родителите могат да повлияят, както положително за отстраняването на този тип различие, така и силно отрицателно с даването на лични примери и насърчаването към агресия спрямо различните в това отношение деца.
   Друга форма на различие е възрастовата и по-проблематичната интелектуална и физическа степен на развитие. Акцентирането върху възрастта на детето, често води до зараждането на тревожни проблеми, както в поведението му, така и във формирането му като личност. Казано с по-прости думи, трябва всички да се съобразяват с възрастта на детето си, без да го показват и изразяват явно пред него. Гениалността или умственото изоставане, не трябва да са водещ принцип за детето, а за неговите възпитатели. Нужното самочувствие може лесно да прерасне в свръхего и надменност, което да доведе до нежелание за обучение и развитие.
Различието в степента на надареност е въпрос с голяма острота. Неразбирането на конкретното дете и неговите възможности, могат да подтиснат или отклонят богатите възможности залегнали в него.

   Психично и физическо различие при децата в училище.
Различните по психика и физика деца в района на училището, често са подложени на равнопоставеност и уеднаквяване спрямо своите връстници. Това подценяване на риска от вътрешносоциални взаимоотношения между групата, както и несправянето с материала, могат да увредят трайно психиката и физиката на детето. Отношение към конкретната личност, като към индивида "дете" или "ученик" е абсурдно и нелепо. Двустранността на взаимоотношенията между "ученик" и "педагог" са необходимо звено за разбиране на процесите случващи се извън "класната стая" в семейството, приятелския кръг, тоест всичко онова което се случва извън сградата на училището. Но както се видя "ученето" продължава и извън сградата, така че това придобито знание, трябва да се постави на проверка, да се изпита и покаже валидността и значимостта за детето, а не да се противопоставя на това знание и отрича. Осъзнаването, че "улицата" е една от другите форми на образувание и образование, редом с българското училище, може да спре драстичното и противоречиво различие между тези две понятия.

   Половото различие.
С развитието на младото поколение, настъпва процес на формиране на полови белези с висока интензивност и произтичащите от това промени в мисленето на младия човек. Желанието за отричане на детското и утвърждаване на АЗ-а в тийнейджърската възраст започва да разрушава моста, както между миналото и настоящето, така и между семейството, училището и приятелите. Поражда се наустоима за свобода на личността. Силното хормонално "препускане" вижда в "училището" със своята логико-теоретична, абстрактна и спекулативна форма, лишено от конкретност нещо отблъскващо. На новата и млада личност е нужна проверка на всичкото придобито до сега знание, една проверка през опита. Това е един вид "приемане" на външния свят и обогатяване на АЗ-а, но само доброволно и без насилие.
Друга форма на половото различие е чисто физическото осъзнаване. Разделянето на две на общностите на младите, обособяването на полово ориентирани дейности (спортове, кръжоци, забави, игри, работа и др.) води до по-големи различия в интересите, мисленето, принципите и поведението между двата пола. Конфликтът с общественото мнение, моралните закони и личностните желания, водят до дълбоки кризи всички индивиди в периода на пубертета. Макар и недоразвит умствено-интелектуално, нравствено, физически и емоционално...в периода на пубертета настъпва неудържимото желание и воля за "скъсване с училище" и сблъсък с "истинския живот".

   Социалното и идеологическото различие.
Макар и общодостъпно за всички образованието никога не е могло и няма да може да разреши социалните различия. Несигурността в семейството лесно се предава, като схващане за света и живота и на младия индивид. Често с настъпване на процеса на "порастване" този проблем на изчезва, а се изтласква и "потулва" в подсъзнателното под една или друга своя форма. Равнопоставеността пред закона и обществото има една лишена от тяло, идеализирана идея. Социалното положение се отразява дълбоко на психиката и ориентацията на човечеството. Социалната неравнопоставеност вменява на индивида, негативно и скептично отношение към живота. Разрушаването на общочовешки принципи, като добро, справедливо, любов, щастие, мир, довеждат хаос и неуспех на каквато и да е образователна система. Противоречивостта на това, което се учи в "училището" и в държавата контрастирайки силно на личния опит и убежденията (разбиранията) за света на личността, обезсмислят развитието и педагогическата (дидактическата) насоченост изобщо.

   Правото на живот, правото на общовалидни човешки права, правото на лична свобода в рамките на морални, държавни и общочовешки принципи. Правото да съм различен, но при все това толкова човек, колкото и другите - е търсената истина за всички хора...а може да има и още нещо.

   Различието е това, което прави човек личност, но е и това, което отдалечава този човек от другите човешки същества. Човек точно така се сближава, повече с тях, намирайки своето място сред другите хора.

С автор: olekkk

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
"Скандални мисли, чувства и волежелания
при Фридрих Ницше"

Когато разглеждаме идеите и философията на Фридрих Ницше винаги е налице особен вид напрежение, при този процес. Това се дължи на крайните и скандални, в дадени области, възгледи на немския философ. Неговото творчество се поставя образно в сферата на опасната философска литература, най-вече поради болезнената истинност, с която се излагат проблемите. Ницше, не случайно е наречен “философът с чука”, защото с приетото от него определение - “философки радикализъм”, той “изковава” новите ценности в края на една силно-рационалистически повлияна епоха.
   Всички видове творчество, към който се предявява желанието да бъдат разбрани, трябва да бъдат, малко или много, съпоставяни с личността на техния автор и периода (средата, обстановката ), в които той е съществувал. Това правило най-много важи за ницшеанската философия и култура, останала актуален проблем за съвременния човек на 21 век.
   Фридрих Ницше е роден и възпитан в дълбоко духовно-аристократична среда, той получава солидно образование и се проявява, като блестящо младежко съзнание. Въпреки това в живота му настъпва неизменим обрат, както житейски, социален, така и душевен и творчески. Причина за тези промени са настъпилата продължителна болестност, която съпътства младия филолог до неговото израстване, като философ и до неговата смърт.Смъртта, която се явява основен катализатор за развитието на неговото радикално-критично творчество в областта на човека. За Ницше основният проблем в неговите идеи е човекът - неговия живот, неговия морал, неговата природа и смисъл в света, неговата религиозност и научност, както и до голяма степен заложената в човека психологичност.
   Този нов вид хуманизъм, нов морал, ново ревизиране на същността на живота и всичко това през погледа на една психологично-философска преценка поражда възмущението една естествена човешка реакция, още по-присъща на “масите” и последвалото го скандално разбиране.
   Главна идейна фигура при Ницше се явява образът на “свръх-човекът”. Той олицетворява наследникът на досегашните индивиди и неговите идеали, ценности и разбирания влизат в пряко противоречие и отхвърляне на остарелите такива. Свръх-човекът има нов морал, той е аморален, основната морална институция на западно-европейската култура, каквото е християнството е отхвърлена, отречена и подложена на изпепеляваща критика. Християнското “богосмирение” е изтласкано от едно спонтанно самоосъзнаване и самоопределяне. Свръх-човекът се превръща в мерило на морала и крепител и продължител на живота. Скандалното тук е доминирането на по-силните, тези които притежават по-голяма доза “воля за мощ”, над останалите хора. Смирението отстъпва място на жизнената агресията, първичната и варварската - с което се отхвърлят, както демократичната, така и социална устроенос на обществото. Идеализирането на човешкия живот до пределите на върховно благо и цел на свръх-човека, Ницше скандално се конфронтира не само с християнската религия, но с всички религии изобщо. Той казва: “Бог е мъртъв” и колкото по-бързо го възприеме това крайно становище човечеството, то толкова по-успешно ще приеме алтернативните възможности предлагани то свръх-човека и неговата движеща сила - волята му за мощ.
   Раждането на свръх-човека ( образ в който се оглежда и самия Ницше) е отхвърлянето на рационалистичния модел на поведение, наричан аполонов, от инстинктивно-подсъзнателен такъв - наречен дионисиевски. Според Ницше разделението на душа и тяло е недопустимо, защото душата е само инструмент на тялото, нейната лидерска позиция се отхвърля и подменя с подсъзнателното (инстинктивно) ръководене на човека от “себе'то”. Тази явна психологическа обосновка е подкрепена с представянето на битийно-същностна гледна точка за онтологията за свръх-човека. Тя е дълбоко ориентирана в екзистенцията на човек целта му е да запази и утвърди своето съществуване, но съпътствано с смислова изразеност в областта на творчеството на човечеството. Реверсията на смисловото и причинно-следствено значение на изградените представи за утилитарност и предопределеност издигат културата, изкуството, музиката поезията, литературата и живота над нивото на морала, всеобщата любов, щастието, свободата и справедливостта. Ницше представя нова схема на обществената йерархия, властта е в ръцете на можещия и творящия човек, за него нямат значение : парите, любовта, приятелството, роднините - всички тези понятия разбирани в “остарялата” им според философа стойност.
   Дълбоко засегнала душевността на Ницше борбата на философа с тежката си болест, зараждат в него, макар и логически оправдани, бурно рефлектиращи идеи за отношението с по-слабите, незнаещите и физически неспособните индивиди.Той изказва теорията, че телесното състояние поражда душевна немощност и проявата на състоянието ресантимент, най-опасното душевно състояние на болния. Ресантимент за Ницше е такова състояние при което, отслабналия и изтощен дух на болния, излъчва злобливи, завистливи и отмъстителни чувства към различните нему здрави хора. Вместо да концентрира всичките си сили върху положителното излизане извън болестното си състояние, той - болният човек - си “трови” съзнанието и пряко с това и тялото с отрицателни мисли и чувства. Липсата на така нареченото сублимиране на афектите, при Ницше играе главна роля за израстването на обикновения индивид до свръх нивото на свобода на волята, която е канализирала разстройващите влияние на афектите в една нова сила за борба за живота. Острата му иронична критика, точно в този си аспект, е насочена към “разточителството” на житейска енергия от страна на християнството. Болката и страданието при него са знак за божията немилост и изпитание за вярващия, докато при ницшеанската доктрина те са естествена среда за развитието на личността. Самият Фридрих Ницше бива доволен от това, че на него е предоставена възможността да се отдели от обществото за да прецени себе си съотнесен извън нормалната му среда и самото общество от ролята на страничен наблюдател на процесите в него.
   Така се поражда известната и дълбоко коментирана тематика за отношението на обществото, държавата и отделния индивид към неспособните и обречени на гибел или непълноценен живот хора. Желанието за външна намеса на многото спрямо единия ( дали той ще е умствено недоразвит или неизлечимо болен, или осакатен) предизвиква силно отвращение на демократичните, християнските и свободомислещи обществени групи и личности. Това пряко акцентира върху проблематиката за гаранта на живот и намесата върху природата, тоест върху естествения ход на нещата.
   
   Скандално и близкото до Изтока отричане на субективното АЗ, но не за сметка на човека, а за сметка на жизнената му стихийност и инстинктивност. Свръх-човекът няма приятели, той има равни нему, с който той самия премерва своите собствени сили. Утвърждаването на милитаристичните разбирания за “каляване” на духа и тялото влиза пряко в противоречие с пацифистките принципи на съвременното общество. И едно от неговите големи противоречия се състоят в недопускането на положението за военна агресия, извън естетическия и моралистки аспекти на човешкото изграждане като по висш фактор, основаваща се на чисто икономически интереси.

С автор: olekkk

Деси

  • 🍀
  • SEO sr. member
  • ****
  • Posts: 349
  • SEO-karma: +180/-0
  • Gender: Female
    • View Profile
"СВЕТЪТ Е ТОВА, КОЕТО ВЪЗПРИЕМАМЕ"
« Reply #29 on: December 25, 2018, 02:25:55 AM »
"СВЕТЪТ Е ТОВА, КОЕТО ВЪЗПРИЕМАМЕ"
/Джордж Бъркли/

"Esse est percipi" твърди английския философ Джордж Бъркли още през 17'ти век. Но този свят, който Бъркли е "възприемал" би трябвало да не съществува сега. Тази предложена от него конструкция клони съзнанието към солипсизъм. Тоест от латинската дума "solus" - сам и "ipse" - аз: теоритически егоизъм, според който съществува единствено субективния АЗ със неговото съзнание. Но нали не би следвало да изчезва света след като спрем да го възприемаме или когато той спре да ни се разкрива по начин и вид подходящ за възприемане? Според Бъркли не съществува нищо друго освен субстанцията на духа, на душата и на АЗ'а! От там и твърдението, че действителността са представите, които Божествения дух е запечатал в нас. Бъркли смята, че "обекти" на човешкото познание не са независимите от него свойства и материална действителност, а нашите сетивни идеи (усещания, възприятия, представи). Идеите могат да съществуват само в "духа" или "душата", която като "воля" ги поражда, а като "разум" ги възприема. С други думи, идеите са "неактивни", "напълно неактивни" и "инертни неща". В тях "няма никаква сила или дейност" и затова една идея не може да предизвика изменение в друга идея. Същото е валидно за нещата, като връзка от идеи. За разлика от тях, "духът" е деен - "активно същество". За собствения си дух според Бъркли, има "непосредствено познание". Това доказателство за съществуването на духа има обща конструкция на Декартовото "cogito ergo sum" - "мисля следователно съществувам". Но ако това дава фундамент за сигурно и истинно знание за себе си, като мислещ дух… не може да се обясни съществуването на останалия свят, нимаращ се извън "себе-то" и обхващаш всичко останало около този дух. Джордж Бъркли използва един силен "коз" в позата си на философ, но от сферата на теологията. Това е аргумента за Бога! Целият свят всичко останало извън единичната дух/душа се намира във съзнанието - тоест се възприема от духа на Бога (Божествения дъх).
   За съществуването на другите "духовете" според Бъркли, можем да знаем чрез идеите, които те пораждат в нас. Но за доказването на съществуването на Бога, ние се обръщаме навътре "в нас", посредством "размишление" над "собствената си душа" издигайки нейните способности и отстранявайки, нейните несъвършенства. Така, както е сигурно, твърди Бъркли, че "сетивния свят" реално съществува, така било сигурно, че "има един безкраен вездесъщ дух, който го съдържа и поддържа". Без Бога, няма да съществува онази безкрайна част от света, която остава невъзприемаема за отделния краен "дух/душа", той е фона, на който се мисли съществуващото, за да е възможно самото универсализиране и всеобхватност на всичко, което "е" и съществува. Цялата философска система на Бъркли се стреми да обедини метафизичното, невъзможното за доказване в опита, с физичното, доказуемото и проверено с,чрез и след опита. В своята философска еволюция Джордж Бъркли показва още по-ясно, че не е привърженик на тясно емпирицистичното разбиране на човешкото познание. Той изтъква, че "интелектът" и "разумът" са единствените истински ръководители на човека по към истината, доколкото ни дават знание за причината на явленията в "природата". Но за него "телесните сили", "абсолютните движения", "реалното пространство", които се приемат във физиката за "причини" и "начала", са само "хипотези" и когато проникнем в сферата на действията, откриваме "духа", който оживява цялата вселена, придава на преходните явления реда и симетрията.
 
С автор: olekkk

 

Your ad here just for $1 per day!

- - -

Your ads here ($1/day)!

About the privacy policy
How Google uses data when you use our partners’ sites or apps
Post there to report content which violates or infringes your copyright.