Взаимонуждаещите се наука и философия
За някои философията е наука, за други - не е наука, а за трети е форма на културата (заедно с наука, религия и пр.) Аз я приемам като форма на културата, различна от науката, но и, донякъде, като наука (поне по форма, защото се изучава, вкл. в колежи, институти, университети, а не само в училища).
Ето и част от чат по темата, от вчера:
- 15:23:50
без връзка с предишните неща, но ти някога беше казвал, че само на научно-проверени теории се доверяваш. Няма лошо, и аз съм съгласен, но трябва да направим уточнението, че говорим за безпристрастна наука. Не за псевдонаука каквато правят ... тук (а сигурно и не само тук, а вероятно дори и по принцип), а също и не за платена наука, която е пристрастна да изопачава резултати, защитавайки интересите на една или друга група хора/гилдия/корпорация.
- (Моя отговор) 17:10:17
То затова е философията: първо да видим дали ПОНЯТИЯТА (изходна база) са верни. Например преди ти четеше някакъв, който наистина имаше диплома за физика, НО изхождаше от ИЗМИСЛЕНИ понятия и правеше НЕВЕРНИ заключения (това в лъженауката - измислят си някакви "нови полета", "нови взаимодействия" и вече те залъгват като в религията, че ако си позитивен, значи ще ти върви, а ако не ти върви, значи не си бил достатъчно позитивен.)
Второ - самите данни (тук вече е по-трудно, но най-малкото може да се види количеството дали е достатъчно - не може например на база 1000 изследвани да знаеш за цялото човечество. А това често се пренебрегва.)
Трето - интерпретацията на данните (важно е да се познават всякакви логически грешки, например).
Четвърто - сравненията с досега откритото, с наличното, със "здравия разум"; верификацията и фалсификацията (това е метод за проверка на истинността, а не в смисъла на "фалшифициране").
Пето - наистина да се знае кой има полза от това, кой спонсорира изследванията, каква е биографията на изследователите (например зависимости, склонности).
Най-доброто е, че има научен закон/етика за ВЪЗПРОИЗВОДИМОСТТА на резултатите. Т.е. то може някой или някоя да публикува глупост, НО ако после седнат още 5-6 колеги и НЕ МОГАТ да възпроизведат същия резултат, а получават друг/други, то явно тя се е издънила! Така ВИНАГИ разбиват на пух и прах разни екстрасенси - слагат ги в лаборатории и ги карат няколко пъти да направят едно и също. Ако могат - значи окей (и пак трябва да се следи добре, да не стане като онази, която пускала незабелязано кристалче сол и лъжела, че влияе на микроорганизмите с "енергия", а те шавали, че им ставало солено.)
Та, само с наука не може, трябва си и МИСЛЕНЕ (философия), което пък се подобрява от науката (когато не е фалшива), и така нещата в културата/познанието са свързани и навързани.
- 17:11:34
Да... и - да не ти е нахалост писаното - това е екстра да го сложиш на твоята страничка, може да е полезно на някой...
- 17:13:20 (Мой отговор)
Ами то не е доизпипано за страничка, ама може да се сложи с уточнението, че е полупрофесионално и за общата публика (понеже има колеги, които ако седнат за това ще напишат поне 1 книга с 300 страници.)
- 17:16:00
така е, но казаното си е добро за практическа употреба... че на някой дето има нужда може да не му се чете цяла книга
- 17:18:49 (Мой отговор)
Ще го турна след малко...