☯☼☯ SEO and Non-SEO (Science-Education-Omnilogy) Forum ☯☼☯



☆ ☆ ☆ № ➊ Omnilogic Forum + More ☆ ☆ ☆

Your ad here just for $2 per day!

- - -

Your ads here ($2/day)!

Author Topic: За външния дълг и за дълговете (задлъжнялостта) като цяло  (Read 1539 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter

За външния дълг и за дълговете (задлъжнялостта) като цяло


   Ясно е, че дълговете (задлъжнялостта) е тогава, когато даден субект (без значение дали е Иван, Киро, Кемал, Мария, Чен,...семейство, фирма, държава) има да връща пари. Това се разбира от всички или поне от повечето хора, които говорят за дългове, външен дълг и т.н. Отварям, обаче, тази тема, за да поясня някои прости неща, които убягват на много от тези, които разсъждават по въпросите на дълговете/задлъжнялостта, но не са много вещи по икономика.
 
 Нека вземем за пример две жени Мери и Светлана. Ако Мери има да връща (има дълг от) 200 долара, а Светлана - 50 долара, всеки може да си помисли, че Мери е в по-тежко положение, защото 200 > 50 (200 е по-голямо от 50; 200 долара са повече от 50 долара), но ако Мери произвежда (взема заплата) от 200 000 долара, а Светлана - само 100, тогава се вижда, че нещата съвсем не са такива, каквито изглеждат, защото, ако Мери си върне дълга ще й останат 199 800 долара, а ако Светлана си върне нейния, то ще й останат само 50 долара. С други думи не е важно само колко дължиш, а какъв процент е това от доходите ти/от това, което произвеждаш/от това, което изкарваш.
Ето тука има един списък - "Списък на страните по външен дълг": http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_external_debt

 Забелязвате, сигурно вече точно това, за което говоря. Всеки приказва за огромния външен дълг на САЩ. Че е огромен - огромен е, обаче този техен дълг е просто 103% от техния БВП (на англ. GDP). Просто казано, примерно Иван има да връща 103 лева, а изкарва 100 лева. Не е чак толкова драматично, колкото например:

Австрия. Има да връща дълг в размер на 200% от БВП. (Т.е. Иван има да връща 200 лева, а изкарва 100.)
Португалия. 217%. (Имаш да връщаш 217, а получаваш 100.)
Великобритания. 360%...
Има и други, няма смисъл да ги изброявам, защото ви стана ясно мисля, а, освен това и сами можете да разгледате по-подробно списъка в Уикипедия (Wikipedia), ако желаете. За България, според него, са 90%, което е около средното за Европейския съюз (85%) и по-малко от това на други европейски страни.

 Ето и една друга статия на тема "Външен дълг" http://antipropaganda.comxa.com/debts.html , която ми попадна преди малко чрез търсене с Google (Гугъл) и не съм я писал аз, разбира се.

 Дано всичко това да ви помогне да разбирате повече и да приемате по-обективно дълга/задлъжнялостта като такъв/такава.
A fan of science, philosophy and so on. :)

Tags: dalg dylg dulg d1lg ikonomika 
 

Your ad here just for $1 per day!

- - -

Your ads here ($1/day)!

About the privacy policy
How Google uses data when you use our partners’ sites or apps
Post there to report content which violates or infringes your copyright.