☯☼☯ SEO and Non-SEO (Science-Education-Omnilogy) Forum ☯☼☯



☆ ☆ ☆ № ➊ Omnilogic Forum + More ☆ ☆ ☆

Your ad here just for $2 per day!

- - -

Your ads here ($2/day)!

Author Topic: КРИЗАТА  (Read 3245 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17759
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
КРИЗАТА
« on: March 13, 2012, 04:48:44 AM »
                       

КРИЗАТА


   Може би малко късно се включвам с мнение по темата Кризата, но ми се иска да споделя скромните си мисли по темата. Аз по образование съм философ, но някои икономически аспекти са ми хоби. Освен това икономиката е обществена наука и произлиза от философията (първият икономист е бил философ - Адам Смит - http://www.google.bg/#hl=bg&newwindow=1&sclient=psy-ab&q=%22%D0%90%D0%B4%D0%B0%D0%BC+%D0%A1%D0%BC%D0%B8%D1%82%22&oq=%22%D0%90%D0%B4%D0%B0%D0%BC+%D0%A1%D0%BC%D0%B8%D1%82%22&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=3&gs_upl=467149l471824l5l472103l16l15l1l0l0l13l1544l6484l0.2.2.5.1.2.1.0.1l16l0&gs_l=hp.3...467149l471824l5l472103l16l15l1l0l0l13l1544l6484l0j2j2j5j1j2j1j0j1l16l0&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=cf6ddb0ce6613d64&biw=1024&bih=584), та, въз основа на тези 2 факта, мисля че бих казал нещо, ако не много гениално, то поне вярно във връзка с кризата.

  Как става икономическа криза? (пиша специално "икономическа", защото има и много други кризи, напр. "бъбречна криза", "политическа криза" и т.н.)
 Ето един прост пример. Да речем аз имам доходи от 4 места: от едното идват 50% пари, от второто - 30%, от третото - 15% и от последното - 5%. Да си представим, че общо тези 100% са "100 пари" или, за да е по-приказно - "100 жълтици;D Вземам си всеки месец по 100 жълтици и всичко е наред (т.е. все още няма криза). Понеже вземам по 100 жълтици на месец, то от мен се облагодетелстват търговците наоколо - да си представим, че тези 100 жълтици отиват похарчени всичките по следния начин: 10 за интернет, 30 за дрехи и обувки, 40 за храна и консумативи и 20 за "удоволствия" - напр. вино, безалкохолни напитки, ресторанти, кино, масажи, фитнес и т.н. За да е още по-просто и ясно, нека си представим, че има човек, който взема 100 жълтици и от тях харчи 20 само за едно "удоволствие" - напр. купува си бира от бутката на бабичката срещу неговата къща. Та вземал си човекът 100 жълтици, плащал  си всичко и с останалите пари се отдавал на запивка с бира, като по този начин бабичката успявала да съществува като бизнес и да се изхранва. Вземала общо по 60 жълтици на месец - 20 от нашия човек и още 2 x 20 от други двама техни съседи. С тези 60 жълтици тя си купувала хляб и сирене от бачо Манол (или Стоил, Шефкет, Ли...все едно как би се казвал), който пък имал хранителен магазин на съседното кьоше. Този пък бачо Манол поръчва на нашия човек да му пише статии и да му прави СЕО (ОТМ - Оптимизация за търсещи машини) на сайта му на магазина, за да му върви и онлайн търговията. Получава се почти един затворен кръг и да видим сега как се случва кризата:
  Нашият човек, който да речем по професия е преводач и основните му доходи идват от поръчки на преводи по интернет един ден разбира, че главният му работодател решава да инвестира в друг бизнес (например вместо преводи да произвежда хляб) или просто фалира. Това съкращава автоматично доходите (жълтиците) на нашия човек, който остава само с 50 жълтици, които си докарва от други работи (все едно дали е от продажба на амбалаж и/или СЕО - ОТМ). С така преполовени доходи (жълтици) той забравя за удоволствието си, което, както бяхме избрали в този пример е да си купува редовно биричкии от бабата. В резултат на това бабата остава само с 40 жълтици на месец, което я кара да свие потреблението си от магазина на бай Манол, който пък от своя страна свива разходите си за оптимизация и да речем решава въобще да спре да си оптимизира сайта ("Колкото сме оптимизирали - оптимизирали! Стига толкоз, че пари няма!" - би казал той на нашия човек). След това нашият човек се оказва, че вече не е със 100 жълтици, както в началото, нито с 50, както беше до преди няколко дена, а със само 20 или дори 10 жълтици. С така минимализирани доходи, той, примерно спира не само да си купува бира, но и да си купува нови дрехи. Един от тези, които продават дрехите от това почва да получава, съответно, по-малко, затова той също спира да си купува бира както по-рано от бабата и намалява покупуките на хранителни стоки при бачо Манол. Явно е, че сега вече всички са много по-бедни от преди и имаме криза. Това си е ЕФЕКТ НА ДОМИНОТО, "верижна реакция".


     Как може да се излезне от кризата?

  При така създалото се положение може да се излезне от кризата като например някой от тези хора започне да произвежда нещо ново (без значение дали е стока или услуга) - например бабата започва да произвежда картофи, от които си докарва пак 20 жълтици; бачо Манол започва да подстригва и бръсне, от което изкарва предостатъчно пари, за да плати на нашия човек за оптимизацията (СЕО/ОТМ), който пък вече има достатъчно пари поне да започне пак да си купува нови дрехи, от което следва, че този с дрехите, ще може пак да си позволи биричка от бабата и лека-полека нещата си идват на мястото, т.е. излиза се от кризата.
 На теория, ще си помислят много от вас, това е така и е лесно, но на практика как? Ако примерно бабата няма земя за производство на картофи, бачо Манол няма фризьорски салон, нито пък има изкаран курс за такава дейност и т.н.? Как при едно такова положение на задълбочаваща се или поне персистираща (продължаваща) криза какъв би бил изходът?
 Едно възможно решение, което съм предлагал, когато е ставало дума е било БАРТЕР! Бартерът е размяна на стоки, размяна на услуги или размяна на стоки за услуги (и обратно). Примери: 5 яйца за 2 моркова, едно подстригване за един урок по чужд език; едно огледало за два масажа; един концерт за обяд и вечеря. Това всичко е бартер. Хората търсят различен вид бартер, за различни неща - напр. бартер за бус, бартер за мотор, бартер за кола, бартер за джип, бартер за скутер и сигурно други разни бартери.
В описвания случай с нашия човек, бабата, бачо Манол и останалите там бартерите биха били възможни по различен начин, примерно
-нашьо прави безплатно СЕО (оптимизация - ОТМ) на бачо Манол, а той вместо с пари му плаща директно с някой продукт, напр. сирене и кашкавал или яйца и тофу, все едно.
-бабата дава 10-15 бири на продавача на дрехи, а той и дава елече и пош (забрадка)...
-нашьо пък също може да даде на бабата част от сиренето и кашкавала или яйцата и тофуто, които е разменил за СЕО-то (ОТМ-то; оптимизацията), а бабата да му даде в замяна 2-3 бири.
 Така се преодолява липсата на пари, т.е. преодолява се кризата. Проблемът с бартерът е, че не винаги може да се осъществи. Например, в този случай, представете си, нашият оптимизатор да няма нужда от хранителни продукти, а да иска да си купи яке и тениска. Тогава няма как да се получи СЕО-то (ОТМ) на Манол, защото той няма якета и тениски. По същия начин бабата пък може да не иска да разменя бири за облекло, а примерно за оригинален диск на Джъстин Бийбър, защото внучката й все търси негови песни, но нито продавачът на дрехи, нито оптимизаторър биха имали точно пък диск с песни на Джъстин Бийбър. Всичко това показва как бартерите са трудни, а често и невъзможни (поради нежелание за бартер и/или поради липса на търсената стока/услуга за бартера).
 Други възможни решения са:

-емиграция (ако има къде и ако може). Това средство работи добре за много филипински, а и не само филипински семейства. В глобален мащаб обаче, ако имаме икономическа криза, това не е решение, защото просто световната икономика няма къде да емигрира (в смисъл, че човек може от Филипините да иде на работа в Саудитска Арабия или в Германия и да получава пари, но Земната икономика не може да отиде на Марс или на Венера, нали?)

-заеми (ако има кой да даде и, ако се използват правилно). Във въпросната ситуация един голям заем, напр. от банка, би помогнал на хората да отворят, например, печеливш бизнес в някоя, примерно, нова ниша. Да речем нашият човек си прави собствена преводаческа компания или собствен японски ресторант. Бабата си прави ферма за гъски или освен бира започва да продава и хляб. Продавачът на дрехи отваря магазин за китайски стоки или авточасти. Бачо Манол прави цех за мебели или започва да доставя въглища..., а не просто да вземат заема (заемите) да изхарчат парите за ядене, пиене, дрехи, сметки и забавления, и после отново да са на нулата.


   Така виждам и обяснявам по-простичко кризата. Вбъдеще може да напиша и повече по въпроса. Пожелавам на всички добри хора да не изпадат в кризи - нито икономически, нито емоционални, нито здравословни!

 Поздрави!
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17759
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
"Рецесия и криза"
« Reply #1 on: March 13, 2012, 01:59:10 PM »
 

Рецесия и криза


  Една полу-шеговита сентенция за кризата и рецесията гласи така:
 "Рецесия е, когато съседът ти остане без работа. Криза е, когато и ти останеш без работа!"
  :)
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17759
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
   Чатим си с много мой приятел  ;D и по едно време той пише:

"аха, все едно :) (като рекламата за кризата - не знам само мен ли ме радва тази реклама)"

Веднага се поинтересува каква ли ще да е тази реклама с персонификация на Кризата и човекът ми я намери. За всички, които не я знаят, давам линкчето:

http://vbox7.com/play:14be7681c1 (Кризата - handy реклама:)

 Интересно, наистина...

 
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17759
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Re: КРИЗАТА
« Reply #3 on: April 13, 2012, 11:52:58 PM »
   А дали микроикономическия пример в началото, който дадох с бачо Манол, бабата и другите важи и на макроикономически нива - например междудържавните? Абсолютно! Ето пак пример за възникване на икономическа криза на междудържавно ниво. Нека вземем за пример имагинерни държави с имена Петролия (от "петрол"), Фабрикия (от "фабрика"), Потребителстан (от "потребление") и Малк (от "малко"). Потребителстан е богата държава и купува много петрол от Петролия, прави си фабрики във Фабрикия, където има евтина работна ръка и си търгува това-онова с Малк. Петролия продава петрол на Потребителстан, на Фабрикия и на Малк. Малк търгува, както вече писах, с Потребителстан и внася петрол от Петролия. Фабрикия, както стана ясно - предоставя работна ръка на Потребителстан и купува петрол от Петролия. Изведнъж нещо се случва неприятно - да речем Потребителстан обеднява, защото в последно време повече е потребителствал, отколкото произвеждал или пък Петролия обеднява, защото почва да й се изчерпва петролът, а те с друго много-много не се занимават. Все едно, хвърляме ези-тура и се пада да изберем примерът с Потребителстан. Значи тази държава обеднява. Почва да купува 90% по-малко петрол от Петролия, а Петролията няма на кого да продаде тези 90%, които й хартисват, защото, примерно Малк си има собствени петролни залежи, а Фабрикия няма нужда от повече петрол. В същото време, самата Фабрикия, дори и да иска, не може да си позволи да купува повече петрол, защото поради съкращенията във фабриките й (или направо на броя на фабриките й) много народ е останал без работа, нямат заплата, нямат пари да правят вътрешно потребление и Фабрикия е в икономическа криза. Освен това намалената покупателна способност на Потребителстан намалява поръчките от Фабрикия и това хептен задълбочава кризата там. След като имаме кризи в Потребителстан, Фабрикия и Петролия, мислите ли, че Малк ще избяга от кризата? Може, ако е автаркия (самозадоволяваща се икономика), но ако не разчита само на себе си, а е зависима от външния свят, в случая, от търговията си с друга страна/други страни, то по същия механизъм и там ще настъпи криза - по-малко търсене на стоки и услуги от Малк, свиване на производството, по-малко заплати и/или работа...
 Както виждаме кризата си е криза... Едно от (донякъде) спасенията в такива моменти са бартерите, създаването на нови работни места (преквалификации)...
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17759
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Ядене на лисица по време на кризата
« Reply #4 on: April 21, 2012, 10:14:03 PM »
                         

Ядене на лисица по време на кризата


  По време на една от революциите в Париж (Франция) са стигнали даже до ядене на мишки. А в Гърция, както разбираме от този материал - http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1333245 - хора са хапнали и лисица. Според други източници лисичето месо е кисело - http://www.blitz.bg/article/149.
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17759
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Азис за кризата
« Reply #5 on: April 21, 2012, 10:56:21 PM »
Тук
http://news.zapernik.com/345310.html
може да видите какво мисли Азис за кризата.
A fan of science, philosophy and so on. :)

 

Your ad here just for $1 per day!

- - -

Your ads here ($1/day)!

About the privacy policy
How Google uses data when you use our partners’ sites or apps
Post there to report content which violates or infringes your copyright.