☯☼☯ SEO and Non-SEO (Science-Education-Omnilogy) Forum ☯☼☯



☆ ☆ ☆ № ➊ Omnilogic Forum + More ☆ ☆ ☆

Your ad here just for $2 per day!

- - -

Your ads here ($2/day)!

Author Topic: Колиба  (Read 1957 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Колиба
« on: February 29, 2012, 02:36:47 PM »
                     

Колиба



   Още в началото да кажа, че колиба и колибка са различни неща. Какво е колиба?

 "Колиба е примитивно жилище, изградено от дървени пръти и покрито със слама или шума, най-често с триъгълна форма на входа. Среща се в лозята, нивите или в планините и служи за временен подслон. Високопланинските колиби поради суровия климат може да са изградени от дървени трупи и да имат дървен покрив. Въпреки това те остават малки по размер и примитивни.

Строят се бързо с налични материали от околността, които включват клони от дървета, слама, кал, листа или кожи. Колибите се използват от пастирите в планината когато стадата се извеждат да пасат. Работниците в плантациите или други временни селскостопански работници също може да ползват колиби."http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B1%D0%B0

 Каква е етимологията на думата "колиба"?

"Старобълг. колиба (Патр. Евтимий). Среща се в южнославянските езици и в полски (сръб. колиба, хърв., словен. koliba, пол. koliba, koleba), докато в другите западнославянски и в източнославянските езици се среща синонимен вариант *xalupa: укр. халупа, чеш., словаш. сhаluра, пол., горнолуж., долнолуж. сhаłuра..."http://bg.wiktionary.org/wiki/%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B1%D0%B0

 Ето и снимка на колиба (от Камерун):
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/51/Case_%C3%A0_la_chefferie_de_Bana.jpg/450px-Case_%C3%A0_la_chefferie_de_Bana.jpg

Описание    
English: African Hut at Bana, a small village of Cameroon.
Français : Case africaine à la chefferie de Bana, un petit village du Cameroun.
Дата    18 декември 2001 (according to EXIF data)
Източник    Uploaded by Tatoute
Автор    Uploaded by Tatoute

Camera location
   

5° 8' 50" N, 10° 15' 50" E
   This and other images at their locations on: Google Maps - Google Earth - OpenStreetMap

Аз, носителят на авторските права над тази творба, я публикувам като обществено достояние. Това разрешение е в сила за целия свят.
В някои държави това може да не е възможно от законодателна гледна точка; затова:
Давам на всекиго правото да използва тази творба за всякакви цели, без никакви условия, освен ако такива условия съществуват по закон.

                                                        ***
  Колибка, за разлика от колиба се отнася за малко жилище за животно, например колибка за котки, колбка за куче.
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17758
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Чичо Томовата колиба
« Reply #1 on: February 29, 2012, 02:45:54 PM »
                         

Чичо Томовата колиба


        Една от най-известните колиби по света е сигурно "Чичо Томовата колиба". Това е една американска книга. Ето и информация за нея:

 "„Чичо Томовата колиба“ е световноизвестен роман на Хариет Бичър Стоу, който допринася към напрежението, довело до Американската гражданска война. Написан е през 1851-52 г. и веднага става бестселър. Преведен е на 37 езика и само за пет години от него са продадени половин милион бройки.

В него се разказва за цветнокож - Том, наричан от всички „чичо Том“, купуван и продаван три пъти и накрая пребит до смърт от последния си собственик. Том е на средна възраст, с жена и деца, набожен и почтен, което доказва като сам отива до Синсинати и се връща с 500 долара, изпратени до господаря му, въпреки че е лесно да избяга с парите в Канада."

История на създаването

Хариет Бичър Стоу написва книгата като протестна реакция срещу нововъведения Закон срещу бягството на роби (1850), според който помогналите на избягал роб се считат за престъпници. Моментът съвпада с лична трагедия за авторката – смъртта на едно от децата ѝ от холера. Идеята за романа „Чичо Томовата колиба“ я осенява по време на църковна служба. Внезапно тя получава видение на окъсан, измъчен роб, когото бият жестоко. По-късно казва, че романът е вдъхновен и написан от Бог.

Книгата е публикувана първо в подлистник в „Национална ера“ – вестник, ангажиран с борбата срещу робството. Сюжетът е отчасти базиран на истински случай, известен на Хариет Бичър Стоу, а също и на други подобни случаи. При писането на романа тя изпада в състояние на вдъхновение „Не можех да контролирам разказа, Бог сам го пишеше“, твърди Стоу. „Аз бях само инструмент в ръката Му. На Него трябва да се отдадат всички похвали“. Президентът Ейбрахам Линкълн се среща с Бичър Стоу и се шегува: „А, значи Вие сте малката женичка, написала книгата, от която започна голямата война!“.

По ирония на съдбата Стоу не е имала никакви намерения да подстрекава към война. Тя дори не пише открито против системата на робството, а още по-малко – срещу плантаторите от южните щати, където е разпространено използването на роби. Самата тя има лични познати сред робовладелците от южните щати и ги изобразява в благоприятна светлина. Господарите-южняци на Чичо Том се отнасят добре с него, а злодеят, който го пребива от бой, е северняк.

В романа робството се разглежда не от политическа или философска гледна точка, а от гледната точка на семейните и християнски ценности. Робството е жестоко, според Стоу, защото разделя семействата и така прекъсва естествените връзки между родители и деца и – преди всичко – защото противоречи на християнското учение. Книгата засилва напрежението между аболиционисти и робовладелци, довело до Американската гражданска война (1861–1865), с която се премахва – поне на хартия – робството на цветнокожите в Америка.

Критика

Към достоверността на „Чичо Томовата колиба“ в САЩ са отправени нападки, въпреки че там нещата би трябвало да са познати от първа ръка. В отговор, Бичър Стоу публикува „Ключ към Чичо Томовата колиба“ (1853), в който разкрива своите документални източници."http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B8%D1%87%D0%BE_%D0%A2%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B1%D0%B0

A fan of science, philosophy and so on. :)

 

Your ad here just for $1 per day!

- - -

Your ads here ($1/day)!

About the privacy policy
How Google uses data when you use our partners’ sites or apps
Post there to report content which violates or infringes your copyright.