☯☼☯ SEO and Non-SEO (Science-Education-Omnilogy) Forum ☯☼☯



☆ ☆ ☆ № ➊ Omnilogic Forum + More ☆ ☆ ☆

Your ad here just for $2 per day!

- - -

Your ads here ($2/day)!

Author Topic: Размисли на Гесер Курултаев  (Read 61168 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Не съм
« Reply #15 on: February 27, 2012, 09:29:43 AM »

Не съм

                           Гесер Курултаев
  Замисляли ли сте се, че човекът е дотам ограничен, че в повечето случаи за него би се отнасяло не съм, отколкото съм? Ето, например, аз мога да изброя много неща от категорията "съм":

-Аз съм жив.
-Аз съм мъж.
-Аз съм спортуващ човек.
-Аз съм философ.
-Аз съм почитател на прабългарите.
-Аз съм у дома (в момента).
-Аз съм писещ в този омнилогичен международен форум.
-Аз съм свирил на акордеон, синтезатор и пиано.
-Аз съм ходил на детска градина.
-Аз съм завършил СУ.
-Аз съм работил във вестници, в телевизия, в училища, в ресторант и др.
-Аз съм ял медузешко.
-Аз съм тренирал няколко бойни изкуства.

 Просто произволно написах неща, които наистина може да се каже, че съм (съм правил). В същото време сигурно милиони и милиарди неща аз не съм (не съм правил):

-Не съм ходил на Луната.
-Не съм имал чернокожа приятелка.
-Не съм ходил в повечето страни по света, макар и да съм бил на 3 континента (Европа, Африка и Азия).
-Не съм ял салата с авокадо (все още, но скоро ще я опитам аз тази прословута авокадо салата!)
-Не съм учил грузински език (а и много други).
-Не съм хирург, не съм инженер, не съм зъболекар, не съм професионален готвач, не съм много професии на този свят.
-Не съм навън (в момента).
-Не съм висок 2 метра.
-Не съм закусвал.  ;D


   Давам примери със себе си, защото съм наясно какво наистина съм/не съм. Но това се отнася до всеки от вас. Вие също повече не сте, отколкото сте, в смисъла на това разсъждение, нали? Та изводът е, че на този свят има повече не съм, отколкото съм.
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Детски мечти
« Reply #16 on: February 28, 2012, 04:36:49 PM »
                 

Детски мечти



                          Гесер Курултаев


   За някои хора мечтите априори са нещо добро, а детските мечти - още повече. Съвсем не се замислят, че не всеки си мечтае за добри неща. Доказателство? Ами има хора, които си мечтаят да се сдобият с оръжия за масово унищожение и да почнат да изтребват наред. Такива мечти добри ли са? Не са! Е? Значи мечтите не винаги са добри. А детските мечти винаги ли трябва да се смятат за добри? Също не. Виждал съм деца да си мечтаят да нараняват, осакатяват, дори да убиват този и онзи. А това също не са добри мечти! А всяка ли детска мечта е в интерес на детето? Едва ли. То има още толкова много да учи, да познава, да се самопознава, да навлиза в живота. Едва ли всяка детска е адекватна на природата и интереса на детето. Представете си, за пример, че дадено дете е способно в областта на изобразителното изкуство и, ако започне да развива тази си заложба, би станало известен художник/художничка, което би му донесло и вероятно добър живот. Да, ама, детето си има други детски мечти - иска да стане боклукчия или ядрен физик. Няма значение това, всяка професия е достойна за уважение - от боклукчиите до ядрените физици заслужават уважение. Но идеята е, че една такава мечта би провалила вероятно детето в бъдеще, защото няма да развие баш таланта си, а ще стане някакъв посредствен чистач или учител по физика, което няма да е нито в интерес на него, нито в интерес на чистотата, нито в интерес на обществото. Няма да се връщам пак на примера за откровено лошите мечти на някои малчугани от типа на това да стават "мутри", "килъри" и всякакви други престъпни феномени.
 Така че - детски мечти - добре, но само тези, които са добри (за детето, за обществото, за народите по света), защото не всички детски мечти са такива.
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter

Най-новия; най-новата; най-новото; най-новите


                                  Гесер Курултаев

  Хората или поне част от хората винаги са търсили, търсят и, може би, ще търсят новото. Най-новия/най-новата/най-новото/най-новите независимо какво е нещо, което се търси. Новото като такова е относително. Ако за някой човек, който никога не е виждал автомобил, един "Трабант", производство от ГДР би му се сторил новост, то за нас това не е ново.
 Новото (вкл. най-новото) е не само субективно, но и относително спрямо времето. Ако, примерно, най-новите телефони, най-новите игри, най-новите играчки, най-новия "Мерцедес" (и въобще най-новите коли), най-новия "Скайп", най-новите кючеци, най-новите рапове, най-новите балади, най-новите вицове, най-новите хитове, най-новите новини (дори и да е до голяма степен тавтология), най-новите картинки и т.н. днес са наистина най-новото, то утре ще са просто ново, защото ще има по-ново, което ще е най-ново, а вдруги ден ще са просто старо, защото отново ще има по-нови и най-нови от тях.
 А защо въпреки субективността и относителността на новото (вкл. най-новото) хората го търсят? Според мен, те го търсят, защото за конкретния човек-тук-и-сега то е наистина обективно ново. Новото се асоциира и с по-добро от старото (макар и не винаги да е така!), както и с допълнителна информация, допълнителен ресурс, допълнителна придобивка (напр., ако знаеш дори всички стари песни, които са, да речем, 120 000, то, ако научиш най-новата песен, вече ще знаеш 120 001.) Всички тези предпоставки ни карат да разберем, че новото има ценност за хората.
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Бил съм преоткрил тесеракта
« Reply #18 on: March 20, 2012, 12:00:46 AM »
                

Бил съм преоткрил тесеракта


  Когато бях някъде 8-9 клас разсъждавах върху геометрията на измеренията. Опитвах се да си представям как би изглеждала една четириизмерна фигура, даже в една тетрадка си рисувах, разсъждавайки по следния начин:

а) точка:     .  0 измерение.

б) точката започва да се движи . и образува права (или по-точно - отсечка): ________________   1 измерение

в) отсечката започва да се движи, образувайки квадрат (няма да "рисувам" квадрат, всеки може да си го представи).  2 измерения.

г) квадратът започва да се движи и се образува куб (всеки може да си представи и куб) 3 измерения

 И тук следваше моето откритие (преоткритие, фактически, защото то било отдавна открито):

д) когато кубът започне да се движи би трябвало да се получи 4-измерна фигура. Сега виждам, че то вече си имало такава, казва се

тесеракт


http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82

 Ето и едно добро изображение за всичко, което имам предвид по-горе:


Описание    Construction of tesseract (4d hypercube). In Bulgarian.
Дата    8 октомври 2006
Източник    Собствена творба
Автор    Vassia Atanassova - Spiritia
Права
(Reusing this file)    

Public domain content created by the uploader

Лицензиране:
Public domain    Тази творба е публикувана от своя автор, I, Spiritia, като обществено достояние. Това разрешение е в сила за целия свят.
В някои държави това може да не е възможно от законодателна гледна точка; затова:
I, Spiritia grants anyone the right to use this work for any purpose, without any conditions, unless such conditions are required by law.

  Преоткрития съм правил и по-късно в други области на науката.
« Last Edit: March 20, 2012, 01:22:48 AM by MSL »
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
       

Човешките бебета май плачат повече от тези на другите живи същества


  Не всички живи същества имат бебета. Обаче, за миг, да си представим колкото се може повече от тези, които си имат най-различни бебета:
-пиленца
-слончета
-делфинчета
-тигърчета
-плъхчета
-зайчета
-патенца
-агънца
-козлета
-кончета
-теленца
-прасенца
-тасманийски дяволчета
-варанчета
-змийчета
-жирафчета
-...

 Не ви ли се струва, че те плачат много по-малко (ако въобще плачат!) отколкото човешките бебета?
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
"Тъпо ми е"
« Reply #20 on: April 29, 2012, 06:57:45 PM »
 

"Тъпо ми е"


  Чувал съм/чел съм израза "тъпо ми е". Обикновено от млади хора, но не само. А аз си мисля, че това е нерезонно, особено, ако същите, които казват, че им е тъпо имат интернет. Защо мисля така? Смятам така, защото интернетът дава неограничени възможности. Колкото и да му е тъпо на някой, ако има интернет достъп би могъл/би могла да си направи нещата много не-тъпи, т.е. да се образова, да се развесели.
 С помощта на интернет може да се:

-слуша музика
-гледат филми
-научават нови неща (в най-различни сфери: биология, история, бойни изкуства, география и т.н.)
-намират приятели (в сайтове за запознанства, в чатове)
-да се четат новини
-да се правят сайтове
-да се изкарват пари онлайн
-да се гледат телевизии
-да се играят игри

 И сигурно други неща, за които в момента не се сещам. Така че тъпо ми е (каквото и да значи това - скучно ми е, депресирано ми е и пр.), когато човек разполага с интернет не е резонно, освен в някои изключителни случаи, когато става дума за загуби на роднини, близки и пр., но май при тях точно "тъпо ми е" не го употребяват много. Както и да е, мисълта ми е, че особено в значението на "скучно ми е" няма логика да се употребява, ако човек разполага с интернет. Стига да знае как ПЪЛНОЦЕННО да се възползва от това.
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
За заплатите и данъците
« Reply #21 on: May 02, 2012, 06:40:54 PM »
                               

За заплатите и данъците


   Нищо особено няма да кажа от икономическа гледна точка, но за доста от неикономистите може да е полезно, защото често се пообъркват относно тези неща. Не говоря за заплатите и данъците в България, а за заплатите и данъците като такива (навсякъде по света). Ето и какво е важно да се знае:
 а) Не само е важно колко е висока заплатата, а какво може да се купи с нея. Да вземем за пример две имагинерни държави - Имагинерия и Имагинерско и две имагинерни средни заплати - 100 жълтици и 1000 жълтици. В Имагинерия заплатата им е 100 жълтици, а в Имагинерско - 1000 жълтици. Да, ама, в Имагинерия с тези 100 жълтици могат да си платят ток, вода, храна, дрехи, интернет и да идат на екскурзия, а в Имагинерско, понеже е много по-скъпо, с тяхната по-висока заплата от 1000 жълтици могат само да си платят тока, водата и интернета, а за храна, дрехи и екскурзии - нямат пари и често им се налага да влизат в заеми.
 Сега разбирате ли защо не е важно колко пари получаваш, а колко неща (стоки и услуги) можеш да си купиш с тях?
 б) Някои хора смятат, че високият данък, задължително е по-лош за тях от ниския данък - примерно смятат, че ако данъкът е 3% е по-добър, отколкото, ако е 30% или 60%. Това е така само на пръв поглед, защото пак зависи. Зависи от това колко пари ти остават, когато си платиш данъка. Ето пак пример с 2 имагинерни заплати - да речем, че едната заплата е 100 алтъна, а другата - 1000 алтъна. В първия случай данъкът е само 5%, значи плаща човек 5 алтъна на 100 и му хартисват 95 алтъна (понеже 100-5=95.). Във вротия случай данъкът е много висок - да речем - 60%! Човекът с 1000-та алтъна заплата плаща общо 600 алтъна за данък и му остават 400 алтъна (защото 1000-600=400).
 Е, излиза, че в първия случай при ниска заплата и нисък данък остават 95 алтъна, а във втория - при висока заплата и висок данък - 400 алтъна, т.е. 305 алтъна повече (тъй-като 400-95=305).
 Сега разбирате ли защо е важно колко висока ти е заплатата (и какво можеш да си купиш с тези пари, както вече стана дума в подточка "а"), а не точно колко е висок данъкът?
 
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
                         

Да кажеш "Не!" може да означава да си спасиш живота


  Днес четох за увеличаването на някои видове рак през годините в световен мащаб. За някои се смята, че са пряко свързани с тютюнопушенето. От тази гледна точка си мисля как може да съм си спестил някой такъв вид рак и да съм си удължил живота, именно защото не съм се поддавал на предложения, а понякога и на чист натиск от различен тип да пропуша (тютюн) от страна на момичета, компании, в които за по-кратко или по-дълго съм се задържал...
 Същото важи и за други подобни ситуации, когато по-глупавите хора от дадена детска/юношеска компания е решавала да прави нещо рисковано, но аз не съм се присъединявал и дори съм ги отказвал, примерно скачане от някакво сравнително-високо място, посещения на нощни заведения с лоша слава и от този тип.
 В днешно време (вече не в детска, нито в юношеска възраст, а в зряла) същото си важи. Преди няколко месеца един бивш приятел, който още ме има за приятел, но аз страня от него, след като последно го бяха арестували за незаконен хазарт, доколкото разбрах, в друг китайски град, се свърза с мен по интернет и каза, че се преместил на север и отворил ново езиково училище в един от най-големите мегаполиси там. Отказах, разбира се, не защото не искам да съм близко до такъв тип човек, но и защото там зимите са доста студени, а замърсяването на въздуха е явен проблем. Малкото хора, които познавам оттам са все с някакво сериозно заболяване, което не знам дали има някаква връзка и, ако има - доколко със студовете и замърсяването, НО вчера открих още информация, която съвсем ме убеди, че поредното ми "Не!" може също да ме е спасило от здравословни проблеми - става дума за китайските пясъчни бури (наричани също "Азиатски", а на китайски - "黄砂" и пр., може да видите в линка: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B7%D0%B8%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5_%D0%BF%D1%8B%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B8). Става дума, че тези пясъчни бури, които се вихрят в тази част на Китай (може да видите на картата), а също и в Кореите (Северна и Южна Корея) и Япония, носят със себе си не само пясък, сяра, пепел и пр., но и токсини, бактерии и вируси! Всъщност аз съм преживявал една такава преди години в Ляонин, на километри от Вътрешна Монголия и не е никак приятно. Същото беше и, когато преди много години живях в Либия (там на пясъчните бури им казваха "гибла" или "гибли"). Представя си при редовно излагане/понасяне на такива бури какви са отраженията върху здравето. Добре е, че Китай взема мерки срещу това от типа на Зелената Велика китайска стена - 绿色长城 (Люй съ чанг чънг) - http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B5%D0%BB%D1%91%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B0 , но основната ми мисъл в този пост беше, че да кажеш не на вредните за здравето и/или живота неща е нещо много резонно и трябва да е с приоритет.
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
За толерантността
« Reply #23 on: May 03, 2012, 09:30:34 PM »
             

За толерантността


  Преди време бях прочел, че трябва да има толерантност към независещи от човека фактори - напр. раса, цвят на кожата и пр. Към тези може да се добавят и други (които са независещи от индивида). Според мен толерантността трябва да е към всички независещи от индивида фактори, ОСВЕН към тези, които са вредни за обществото и/или за него. Веднага се сещам за пример с психичните заболявания - вярно е, че напр. една психоза може да е напълно независима от индивида фактор, но понеже се оказва вредна за него и/или за обществото (напр. агресивност - нараняване на околните и самонараняване/автоагресия), то не може да има толерантност към такова нещо и се вземат мерки.
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
                          Социални митологеми - трябва ли да се изучават и те?
 
  Преди години бях чел нещо за социалните митологеми и за познанието, което ми хареса. Сега ще обобщя това и ще ви го представя, за да знаете.
 Да речем, че от една страна имаме историята на дадена провалила се политическа сила (напр. партия), а от друга на религия (недоказала, че има господ, богове и пр., както всички религии по света, който не могат да докажат съдържанието, което се опитват да втълпяват на хората). Вредно ли е да се изучават тези неща?
 Ако се изучават в стил "промиване на съзнанието" са вредни, но ако се познават в исторически план, тогава е полезно. Така хората ще узнават какво е положението на нещата и защо е такова.
 Във философски план изучаването и на идеалистическото (в частност - религиозното), и материалистическото (в частност - научното) е полезно, особено, ако се интересуваме от неща по-далечни от непосредственото ни битие. Това е и необходимото условие да можем да си направим съзнателен избор за личната си философия/светоглед/мироглед.
 Запомнил съм една много добра, според мен, мисъл по тази тема - че трябва да се търсят рационални (и) компромисни решения е вярно, но да се налага толерантност (към) и едни социални митологеми да се заменят с други е абсурдно. Като учен/философ съм много ЗА такова отношение към нещата. Харесва ми и друга мисъл (и до голяма степен съм съгласен с нея), изразена в това отношение, че безпардонната пропаганда на каквато и да е претендираща за всеобхватност идеология е вредно.
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Симулакрум
« Reply #25 on: May 07, 2012, 02:59:00 AM »

Симулакрум


  Веднага след социалните митологеми, да напиша и за симулакрума. Терминът "симулакрум" е на философа Бодрияр (Жан Бодрияр). Най-просто казано симулакрум е:

 няма реалност - има термин. Например няма никакъв розов пинтифлюнгер на Марс, но някой измисля симулакрума "розов пинтифлюнгер на Марс". Хем нещото го няма, но хем има дума за него. Ето това е симулакрум.
 Следващия път, живот и здраве, ще продължа по темата за симулакрумите.
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Симулакрум - 2
« Reply #26 on: May 07, 2012, 05:19:31 PM »
  Повече за историята и съдържанието на понятието симулакрум - http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D0%BC%D1%83%D0%BB%D1%8F%D0%BA%D1%80

 
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter

Самовъзпитание, самодостатъчност, самоутвърждаване


  Да разгледаме и да помислим поне малко върху тези понятия (самовъзпитанието, самодостатъчността и самоутвърждаването), които за много хора са неизвестни, недостатъчно ясни, позабравени...
 1) Самовъзпитание
 Какво е самовъзпитанието? Аз го разбирам като възпитателна дейност, който извършваш сам/сама спрямо себе си. Как става това? Ами примерно не си лягаш на време, научаваш за вредите от недоспиването и си налагаш режим при който спиш повече (напр. лягаш си по-рано, доспиваш си със следобедни дрямки). Друг пример е как човек си създава спортна програма (физическо възпитание/физическо самовъзпитание) и започва да спортува.
 Самовъзпитанието може да се отнася и до самообучението - напр. човек си избира книги, които чете, изучава.
 2) Самодостатъчност
 Какво е самодостатъчността? Това е до голяма степен независимостта на даден субект, напр. човек или държава. В икономиката самодостатъчността е известна като автаркия (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B2%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B8%D1%8F).
 Под самодостатъчност може да се разбира човек да е, напр. емоционално независим - примерно да не е зависим от чувства към някого/някоя/някои. Сам/-а си си достатъчен/достатъчна.
 3) Самоутвърждаване
 Какво е самоутвърждаването? Това е способността сам/-а да се утвърждаваш в живота, в дадена сфера (напр. научната) и т.н.
 За някои самоутвърждаването е вид геройство (героизъм).  :)
 Всички тези понятия (самовъзпитание, самодостатъчност, самоутвърждаване) са полезни, защото ни дават знанието, че има възможност и сам човек да си е достатъчен, да се възпита, да се утвърди; вдъхновяват и дават надежда, и сила.
 
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Ум и богатство
« Reply #28 on: May 17, 2012, 02:47:17 PM »

Ум и богатство


  Възниквал е по различни поводи и при различни ситуации въпросът "защо еди кой си е умен и висшист, а беден, а пък друг бил прост и с едвам взето средно образование, а богат?"
 Ето и отговорите, които мога да дам:

 1. Първото за което се сещам от научна, философска и конкретно - логична гледна точка е т.нар. Аргументум ад круменам (Argumentum ad crumenam - http://en.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_crumenam). Това е логическа грешка, която се изразява в това, че някой го смятат за прав, защото е богат или, съответно, някой го смятат, за умен, защото е богат.
 Аргументум ад круменам може да се изрази и в запитването: "Като си толкова умен, защо си беден?", респ. "Като си толкова умна, защо си бедна?"
 Това е логическа грешка, защото е факт, че имаме:

- умни и богати
- умни и бедни
- глупави и богати
- глупави и бедни

  Богатството не е свързано задължително с умност.

 2. Произходът на богатствата е различен. Нека да се спрем на наследственото. Например момчето Хикс като навършило 20 години и наследило 200 000 долара. Ако момчето Хикс е умно, то ще наследи 200 000 долара.  Ако момчето Хикс не е умно, също ще наследи 200 000 долара. Разбирате ли? Няма значение умно-глупаво, наследството си е наследство и все е 200 000 долара. По същия начин по който, ако момчето Хикс е със сини очи или с кафяви очи. Ако е със сини очи - получава наследство и то е 200 000 долара. Ако е с кафяви очи - също получава наследство и то също е 200 000 долара.
 А сега да вземем за пример момчето Игрек. То никога не получава голямо наследство, защото няма богати роднини или пък, защото те са си похарчили парите за пиене, ядене, комар, скъпи дрехи и в края на краищата няма наследство по една или друга причина...наследство 0 (нула). Ако момчето Игрек е умно - няма наследство, ако момчето Игрек е глупаво - пак няма наследство. Ако е със зелени очи - няма наследство, ако е с черни - пак няма. Като няма - няма. А като има - има. И си няма или си има, независимо кой колко бил умен или неумен.

 3. Богатство, постигнато с личен труд, напр. с бизнес.
 Може би този случай подвежда много хора да мислят, че не може да има умен човек, който да не е богат, защото колко му е то да направиш някакъв бизнес, да си предприемач, да си компютърен специалист и т.н.? Та, значи, умен ли си/умна ли си - нямало начин, си мислят хората, изпаднали в заблуждението обяснено в точка 1 в тази тема.
 Обаче това също не е така. Сега и ще се опитам да обясня, по възможност изчерпателно, защо се получава така (наистина умен/умна, но небогат/небогата или даже беден/бедна).
 Познавам 2 братовчедки. Приличат си по произход, до голяма степен и по външност. Произхождат от семейства с относително идентични финансови възможности. А ето и как се развиват след това. По-голямата братовчедка е по-ученолюбива и й се отдават много от науките в училище. По-малката - не й се отдава почти нищо в училище. По-голямата завършва от раз средното училище и също така с лекота си издържа изпитите за колежа, избира да учи филология. По-малката със зор завършва средното училище, а за колежи и университети въобще и не помисля. А ето и какво става накрая:
 По-голямата и умна братовчедка се дипломира с отличие и поради почти перфектните й езикови умения, веднага я назначават на работа в средно училище, което си е избрала. Работи добре, всеотдайно, получава всякакви възможни повишения на заплатата и пр. неща, които се полагат на учителите - екскурзии с децата, ваканции. Тази по-голяма и по-умна братовчедка, обаче, си остава със среден приход на месец, примерно, 2500 юана.
 Е, в същото време по-малката и по-глупава братовчедка след лутане какво да работи, след като за по-нататъшно образование и дума не може да става, решава да се омъжи и да почне бизнес с част от парите на мъжа си. Човекът я спонсорира, тя отваря магазин за стоки от първа необходимост и барче. Бизнесът потръгва, скоро си връщат инвестираното, минават на печалба и, да речем, в момента месечният й приход е 7500 юана, т.е. 3 пъти повече от този на по-голямата, по-умна братовчедка-учителка.
 Значи, в края на краищата, по-умната, с по-високо образование и с по-интелектуална професия е 3 пъти по-бедна, отколкото по-неумната, с по-ниско образование и с неинтелектуална, търговска професия.
 Ето и друг пример. Познавам 2-ма различни тийейджъри. На почти еднаква възраст. Момиче и момче. Родени и израстнали в една и съща държава, в един и същи град, с равен старт относно образование и с относително равни финансови възможности на родителите. Момичето, въпреки опитите да бъде образована даже с помощта на частни учители, не можа да овладее добре науките. Момчето - напротив, хем отличник, хем и с успешни таланти в областта на музиката и спорта в извънкласови занимания по инициатива на родителите му. Гледам през последната година, че момичето май вече не посещава училище и се занимава с продажби на пасти за зъби, а момчето продължава да учи в училище науките, както и да се доразвива в областите на музиката и спорта.
 И сега, според зависи, накрая какво ще излезне?
 Ако момичето цял живот си остане продавачка на паста за зъби и от сорта, а момчето стане мениджър във фирма или учител, определено момчето ще бъде с пъти по-богато от момичето. Т.е. в случая по-умното момче, ще е по-богато от глупавото момиче. ОБАЧЕ, нека си представим, че момичето не остане цял живот продавачка, а се развие по друг начин - напр. задели пари и си отвори собствен магазин, след което да разшири бизнеса и да направи верига магазини или няколко бизнеса (както един в друг град наблизо, който имаше туристическа фирма, а после направи и ресторант, и магазин за сувенири), е тогава момичето може да стане и по-богато от умното момче.
 Друг вариант е пък да си намери богат съпруг. Представете си ги така:
умното момче си намира работа за 7000 юана и се оженва за жена с доход 3000. Общо им се падат 10 000, делено на 2 - по 5000 на човек. А пък глупавото момиче се омъжва за някой богаташ, който, примерно, само за ден докарва по 10 000 юана. Този мъж само по 10% да й дава от парите си, тя пак ще е по-богата от умното момче и жена му, взети заедно.
 Сега разбирате ли, че умът и богатството не са задължително свързани?

 Някой може да не е влизал в университет и да не знае елементарни неща като:

- Къде е остров Тасмания (или пък, ако е от остров Тасмания да не знае къде е Румъния)
- Кой е президентът на Русия (или на САЩ)
- Какво е "ботаника" (или "микрон")
- Как се пишат елементарни думи,

обаче този човек може да си има фирма за вторични суровини, която да му докарва по хиляди пари на месец чист доход. И в същото време може да имаме учени хора - физици, психолози и пр., които не просто да нямат неговите доходи, но дори и да са останали безработни и да са му клиенти, т.е. да са се превърнали в клошари заради безработицата, която в момента е много актуална в доста страни по света - напр. Испания.
 Определено, вече си мисля, че няма как да не съм ви доказал, че умът не гарантира богатство, а липсата на голям ум - не е задължително свързана с бедност.
 
A fan of science, philosophy and so on. :)

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17690
  • SEO-karma: +814/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
Умен-глупав е относително
« Reply #29 on: May 18, 2012, 12:02:56 AM »

Умен-глупав е относително


  Аз и преди съм писал, но и тук трябва да вметна, предвид по-горната статия - "Ум и богатство", че тези неща умен-глупав/умна-глупава са относителни. Най-лесно се разбира това от т.нар. "Парадокс на глупавия професор" от Гесер Курултаев, където се обяснява как някой много вещ професор по математика, например може да не разбира нищо от медицина и даже да не е способен да отговори на медицински въпроси с които се справя дори първокурсник (по медицина).
 Ето и още примери в този дух:
 Да речем, че някой е фобър философ и разбира неща от рода на:

- материализъм и идеализъм
- количествени натрупвания и качествени изменения
- емпириокритицизъм
- монизъм и дуализъм/плурализъм
- виртуалност

 Обаче не разбира и дори не е чувал за неща като:

- индуктивен сензор
- въздуходувка
- къртач
- шублер
- винкел

  Ето и последна илюстрация с мен и мой приятел, който доста разбира от хардуеър. Ако някой е свидетел на разговорите ни, когато става дума за нещо от рода на традуционизъм може да си помисли, че аз съм умния, а приятелят ми - глупавия. Обаче, ако стане дума за нещо друго от рода на RS-232, например, впечатлението може да е напълно противоположно.  :)

 
A fan of science, philosophy and so on. :)

 

Your ad here just for $1 per day!

- - -

Your ads here ($1/day)!

About the privacy policy
How Google uses data when you use our partners’ sites or apps
Post there to report content which violates or infringes your copyright.