Кандидат-емигрантите като бройка не са мерило за качеството на дадена държава Преди малко писах, но сега тук ще разширя темата. Примерът е, че това че нямало толкова много американци (САЩ-ци) искащи китайска виза, колкото китайци искащи американска, не показва нищо особено за качеството на конкретните страни - Китай или САЩ, нито пък за техните отделни качества.
Та, по въпроса за американската емиграция в Китай - някои съображения (без да претендирам за някаква изчерпателност):
1) Както съм споменавал и преди, получаването на
китайска зелена карта е трудно, а на
китайско гражданство -
още по-трудно, до невъзможно, за повечето хора, не само за САЩ-ците. Тъй че и да реши някой човек от САЩ (разбира се, че има и такива), това никак няма да е лесно - трябва да е женен/омъжена за китайски гражданин над 5 години, трябва да е живял също в Китай над 5 години, трябва да има собствен дом в КНР, трябва да докаже, че има легална и стабилна работа, трябва да покаже сравнително-голям влог в банката като гаранция, че е осигурен срещу обедняване, и още много други неща, И ПАК НЕ Е СИГУРНО, че ще получи Зелена карта, според това, което знам досега и, което може да се прочете в интернет (напр. това -
http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=2341722 или пък това -
http://www.planetchina.org/how-to-get-chinese-green-card.html). А след нея(зелената карта) чак може да кандидатства и за китайско гражданство, което пък все ми казват, дори заемащи по-високи постове, че е в сферата около невъзможното, както разбирам.
2) Даже само за обикновена работна виза трябва да минеш да ти правят рентгенова снимка, да ти вземат кръв венозно, да даваш урина за изследване, да минаваш на психиатричен преглед и т.н. И това не е еднократно, а всяка година!
3) След всичките тези обезкуражаващи неща (поне от моя гледна точка, не знам за някои други може и да са окуражаващи или поне да не ги притесняват толкова), ако все пак, има американци, които искат да живеят в Китай (а то си има - над 70 000 вероятно, общо за цял Китай, според това тук -
http://en.wikipedia.org/wiki/Americans_in_China), то не всички искат да остават тук завинаги, защото (ще приведа малък списък с причини):
- някои не са свикнали да живеят на толкова смог (замърсяване на въздуха), което в Китай е на едно от първите места в света. Тук например може да се прочете по въпроса -
http://qz.com/136606/here-are-the-worlds-worst-cities-for-air-pollution-and-theyre-not-the-ones-youd-expect/. - някои не могат да се адаптират към китайския език и писменост, към културата като цяло. За пример може да се каже, че има места, където хората се къпят все още само в обществени бани и то не много често - да речем само по 1 път на месец (познавах такива), а вкъщи нямат душове и вани (само тоалетна). Живял съм на такива места и не ми беше удобно, добре че вече не съм там, а на място, пак в Китай, където повечето хора не само имат бани в домовете си, но и се къпят ежедневно. Имало и места, където трябвало да се къпеш в една и съща вода/в същото корито/ един след друг, с цялия род там. Ако си първи - добре, ако не си... лошо ми става само като си го представя. Да не говорим за някои по-специфични храни (също на някои места), които западняците и още повече - мюсюлманите(вкл. и китайски мюсюлмани) не могат да ядат въобще - напр. медуза, кучета, котки, змии, жаби... дори мишки. Примерите от този сорт са много, да не изброявам всички, защото не е нужно, а и не знам доколко има интерес към тази тематика. Някои американци даже се дразнят от по-дребни проблеми като това, че много китайци не спазвали правилата за улично движение - особено светофарите... ей-такива неща.
- някои предпочитат да си живеят със семействата в родните места, а тука са само за туризъм/учене/временна работа.
- някои се плашат от това, че на повечето места има ендемична свинска тения (
http://en.wikipedia.org/wiki/Cysticercosis), а също кучешка тения, хепатит(
http://www.who.int/csr/disease/hepatitis/whocdscsrlyo20022/en/index1.html) и пр.
- някои просто не могат да стоят на едно място и обикалят навсякъде по света - Корея, Африка, Мексико... и тук са само като "междинна спирка" в живота си.
Тези неща същите се отнасят и за българи, и за руснаци, и за австралийци, и за французи - Китай не е толкова просто място за получаване на гражданство; Китай не е толкова лесно място за адаптиране като език, писменост и култура; Китай не е и място без абсолютно никакви проблеми (както някои незапознати го описват и/или си го представят) - напр. това, че рядко някой има достъп до огнестрелни оръжия тук, съвсем не значи, че не стават също убийства с други неща като сатъри, ножове и др.
Ето защо няма и не може да има толкова наплив на САЩ-ци в Китай, колкото китайци в САЩ, но това не показва нищо съществено за същността и отделните качества на тези страни. Не може да се каже просто "защото в Китай е по-зле, затова няма толкова американци там" - според мен, например, Китай е доста по-добре от много западни страни в различни отношения - въпрос и на научна гледна точка, и на лични предпочитания.