Емиграция и имиграция (емигранти и имигранти)
(не са едно и също)
Една от няколкото издънки напоследък на субекта, който твърди, че е с няколко дипломи по различни специалности, бе тази, че сбърка
емиграция с
имиграция (
емигранти с
имигранти). Темата е полезна за тези, които, като субекта, не правят разлика между двете неща. Затова, преди да дам конкретния пример как субектът се изложи, нека поясня за тези, които четат тук, за да се просветят, каква е разликата между
емиграция (емигрант, емигрантка, емигрантче, емигранти) от една страна и
имиграция (имигрант, имигрантка, имигрантче, имигранти) от друга. Разликата я има и на други езици, затова и ще споделя тук някои от чуждите думи, с които се превеждат тези понятия:
1.
имиграция (на руски - иммиграция, на английски - immigration, на испански - inmigración), накратко казано, е когато хора-чужденци започват да живеят в друга, неродна държава. Например испанец отива да живее в Япония и за японците той е имигрант. Ако японец пък отива да живее в Испания, то за испанците той е имигрант. Значи "имигранти" наричаме хората спрямо приемащата страна - испанците в Япония, японците в Испания, гърците в САЩ, турците в Германия, българите във Великобритания, китайците в Австралия и т. н.
2.
емиграция (на руски - эмиграция, на английски - emigration, на испански - emigración), накратко казано, е когато хората напускат родната си страна, за да живеят другаде. Например напускащият Япония японец, за да живее в Испания е емигрант; напускащият Испания испанец, за да живее в Япония е също емигрант. Значи "емигранти" наричаме хората спрямо напуснатата страна - напускащите България българи, напускащите Турция турци, напускащите Мексико мексиканци, напускащите Русия руснаци, напускащите Франция французи, напускащите Суринам суринамци и т. н.
Да обобщим, за субекта и за други като него, които не правят разликите между двете понятия, че мигриращите хора се наричат по два различни начина:
а) имигранти – спрямо приемащата страна,
б) емигранти – спрямо напуснатата страна. И сега се насладете на голямата и смешна издънка на субекта. Опитва се той да оспорва факта, че България все още си има една сравнително висока емиграция и, за да ме "опровергае" ми дава следното "доказателство": Имиграция за 2016 г. :
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Migration_and_migrant_population_statistics/bg
Нивата за България са НИСКИ. Не е като през 1989г., когато подведени от пропаганда, че на Запад ги чакат купища пари и който не е поискал, той не си е взел. Просто си осъвремени малко информацията. Онези времена СВЪРШИХА. Сега са ДРУГИ времена. Добре е да се следи настоящето, а не миналото.
Като прочетох това и гледам линка (личи си, че е официална информация - Евростат), решавам да видя какво е намерил чак толкова субектът и "да следя настоящето", "да си осъвременя информацията" . И като видях се хванах за главата и си викам "Леле-мале, колко недочел и недоразбрал, неразбиращ субект!", защото това, което ми е дал показва ИМИГРАНТИТЕ (тези, които са влезнали в България и в другите държави от ЕС), а не ЕМИГРАНТИТЕ (тези, които са излезнали от България и другите). За тези, които не са си направили труда да видят линка, преснимах въпросната част, където ясно личи, че пише "IMMIGRANTS" (значи "имигранти" и не е сложно човек с обща култура, дори и да не е учил много английския език да се досети какво значи): Източник: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Migration_and_migrant_population_statistics/bg. Ето и какво точно отговорих на субекта по тази му издънка, опитвайки се да му обясня нещата по-достъпно, по-разговорно:
ТОВА, КОЕТО СИ МИ ДАЛА Е ЗА ИМИГРАНТИ, а не за ЕМИГРАНТИ! Нали правиш разлика? Едните са ВЛИЗАЩИ (и-мигранти), а другите са ИЗЛИЗАЩИ (е-мигранти). В случая не ти ли направи впечатление ПОНЕ това, че най-развитите страни като Люксембург, Германия имат доста голям процент и това е процентът на ИМИГРИРАЛИТЕ В ТЯХ, а не на бягащите. Защото, ако са бягащите, то излиза, че най-много бягат от богати места като Люксембург, Малта, Кипър, Ирландия...
Ето и за онези, които се интересуват, данни за нетната миграция по света:
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2112rank.html. За 2017 г. България е с ниво
- 0,30, което е като на държавите Камбоджа, Виетнам, Барбадос и Малайзия. Дали е "ниско" това ниво, както си мисли субектът или не - всеки да си преценява сам - лесно е, при положение, че най-високото положително е
16.50, а най-ниското отрицателно е
-26.70. Аз просто обичам да знам фактите и истината.