Ето и пояснения за значението на тези думи.
Идеализация - това е ключовото. Има повече значения, отколкото повечето хора си представят. В по-популярния му и най-разпространен смисъл, това понятие означава представянето (възприемането, мисленето, надаряването) на нещо като по-добро (много по-добро) отколкото то е в действителност.
В научно-философски смисъл пък "идеализация" е висока степен на абстрахиране (като метод на познание) - пример за това може да е идеализацията в математиката (създаването на математически модел). С две думи - широко понятие.
Следващите понятия са по-лесно разбираеми (макар и не винаги използвани еднозначно). Тук давам своите дефиниции (определения) за тях:
1. Деидеализация -- преставане/спиране да се идеализира нещо; мисленето/възприемането на нещо, за което се е смятало, че е идеално (или много добро) като това, което е (или като по-лошо от това, което е); привършване на идеализацията и/или премахване на идеализацията. Пример: идеализирана половинка преди брака, която след известен период брак започва да се възприема неидеализирано (в най-различни степени - от спокойна обич до безразличие и дори до омраза).
2. Реидеализация -- повторно идеализиране на нещо (което дълго време не е било идеализирано или е било деидеализирано). Пример: човек напуска родната си страна и заминава за друга. Родната му страна в този момент за него е деидеализирана (ако някога въобще е била идеализирана). След известно време в чужбина, постепенно родното започва да му става далечно, милно, хубаво, добро, да му липсва - започва процесът на реидеализация. Тя, всъщност, е вид идеализация (разликата й с идеализацията е, че се извършва повторно, за втори път).
3. Антиидеализация - подразбира се (като "против-"/"срещу-"/"не-" + "идеализация") и в него може да се влагат различни значения - напр. противопоставяне на идеализация (или идеализации), обезценяване (противоположното на идеализирането) и др.