Кандидат за завещание
Много се радвам, че се намери поне един кандидат да му завещая всичко (че да не попада, в случай че умра, в неправилни ръце!) Всъщност, то и още двама (една жена и един мъж) също проявиха желание, но малко бавно се наканват да питат нотариуси, адвокати, та както и съм казал, ще е "кой превари, той завари", т. е. който пръв успее да уреди тези правини формалности.
Та ето, засега какво бе обсъждано с най-сериозния кандидат да получи моето завещание:
Той:
- По-рано се впуснах в едни разсъждения относно процедурата по подготовка на завещание в твоя случай. Понеже станаха дълги обобщавам всичко тук: при положение, че имаш имущество в двете държави, легализацията на завещанието, за да важи то и в другата държава е задължителна; тази легализация трябва да се придвижи възможно най-бързо след изготвяне на завещанието, за да се избегнат възможни проблеми, до които едно отлагане би довело; трябва да се види в Камбоджа как предлагат за граждани услугата по легализация: дали тя включва получаването на всички необходими заверки, като документите се прехвърлят вътрешноведомствено, включително съответното посолство на РБ и клиентът само трябва да си плати таксите, или сам трябва да си представя документите за заверка в отделните ведомства. Това до голяма степен ще определи колко сложно ще е да се направи легализация на документ, издаден в Камбоджа, който да важи и в България. Има вариант и ако кандидат-наследникът е съгласен на наследство само в държавата, където е изготвено завещанието, или това го решиш ти, то легализация за другата държава да не се прави; ако кандидат-наследникът не живее в държавата, където се намира (част от) наследството, трябва да е готов, че при възникване на обстоятелства за претендиране на наследство трябва да е готов да пътува до тази държава, за да си го получи. От моя страна след празниците ще се консултирам лично при нотариус има ли изобщо някаква възможност да направиш завещание при нотариус в България, след като не си физически в държавата.
Аз:
- Нямам имущество в Бг никакво. Ако имах, нямаше да правя завещания. Всичко е в Азия.
В смисъл, че баща ми ме лишава от последното БГ имущество.
Той:
- Разбирам. В този случай ако завещанието се изготви в Камбоджа няма нужда от легализация. Така или иначе кандидат-наследникът трябва да е съгласен, че при откриване на наследство ще трябва да пътува до Камбоджа. Ако по някакъв начин завещанието може да се изготви при нотариус в България това вече ще налага легализация, защото този документ без легализация няма да е валиден в Камбоджа. Все пак мисля, че внесох нов важен елемент и не съм ти изгубил времето.
Също така от гледна точка на необходимостта едно наследство да се претендира на място, резонно е да си посочил наследник, който или е местен, живее в Камбоджа или би пътувал до Камбоджа, защото без да коментираме лични взаимоотношения, в случай на откриване на наследство не е сигурно, че тези, които по роднинска линия биха имали право да те наследят въобще биха си направили труда и в този случай такова наследство би се прахосало в полза на държавата. Все пак може да е добра идея да провериш дали законите за наследството, които те касаят, в Камбоджа казват същото, което знаем за България.
И друго: ако допуснем, че хипотетично можеш да направиш завещание в България, въпреки, че си физически извън държавата, за да може да се легализира това завещание, да важи в Камбоджа, този, който ще го внесе за легализация в България трябва изрично да е упълномощен от теб за целта с пълномощно, което е легализирано да важи в България. Така че да се прави завещание в България, което да важи в Камбоджа изглежда непрактично, ако въобще е възможно. Разбира се, бих питал официално при нотариус, за да е сигурно, че не съм сбъркал и объркал и теб.
Трябва да се провери в законите на Камбоджа, има ли срокове, в които наследство може да се претендира и ако случайно има, кандидат-наследникът да е запознат.
Аз:
- Питай официално, сигурен съм, че с две изречения ще обясни как точно трябва, вместо ти/ние сега да спекулираме (разсъждаваме логично, но без да знаем законовата уредба) и нещата да са все на това положение.
Той:
- Добре
...
Обаче ще питам официално това питане след като взема заплата. Тоест, преди края на месеца но около края на месеца.
Аз:
- Това директно или индиректно до баща ми, но идеята е, ПАК напомням, ако някой иска да му дам завещание, че ако напусна този свят, той/тя наследява, а не баща ми (който ще даде на онази всичко.) Линк долу:
seo-forum-seo-luntan.com/other-languages/na-ivanovden-do-ivan-georgiev-rusev-ot-byala-rusensko/
Тук казват безплатно. За питане не вземат такса.
В Бг и там не са ми искали, сега не знам...
Преди 20 години...
...
Е, аз мога и гласово съобщение до нотариуса да пратя, че да е законно.
...
Той:
- Ясно, разбрахме се.
Аз:
(Скрийншот от правен форум)
- Най-сетне отговор и по това. Но за завещание аз по-предпочитам.
Виж как са нещата с нотариуса също така, че времето наближава...
Той:
- Не съм забравил; при първа възможност.
Аз:
- ОК.
Той:
- В следващо съобщение прилагам как съм формулирал въпросите за нотариуса, за да кажеш точно ли са формулирани според теб. За пълномощни и легализации нищо не споменавам, защото хем си го знаем (аз съм на 98% сигурен), хем, че нали искаме те да ни кажат.
Български гражданин, пребиваващ в страна извън ЕС желае да завещае
имуществото си в тази страна на друг български гражданин, който се
намира в България.
Съответно въпроси:
(1) Има ли вариант, при който завещанието да се извърши при нотариус в
България, като наследодателят, намирайки се в чуждата страна удостовери
самоличността си пред нотариус в България чрез дистанционно включване с
видеовръзка на живо, показвайки на камера личните си документи, себе си,
и заявявайки желанието си?
(2) В случай, че (1) не може да се осъществи, а наследодателят няма да
дойде в България, какви други варианти има завещанието да се направи при нотариус в
България?
(3) Според българското законодателство има ли вариант, при който наследник
да наследи само наличното имущество, но да не приеме заедно с
наследството потенциални дългове и друго тежести на наследодателя?
Във връзка с цялата тематика се сетих за нещо, което го има по филмите, но реално е резонно да го има и на практика: когато се прави завещание има адвокатска кантора, която има за задача при настъпване на събитие, което касае приемане на завещание, да се свърже с наследника и да го уведоми.
Аз:
- Добре са.👍
Той:
- Като съм готов ще докладвам
---
От това по-добре - здраве!