Някои вметки по това искам да направя:
1) И до ден-днешен има форуми (и в българския интернет и в чуждия), които не просто си съществуват, а и правят много голяма посещаемост (и от четящи и от пишещи/участващи в дискусиите).
2) Социални мрежи - някои, определено да, но да не забравяме и колко много малки, средни и големи социални мрежи пък престанаха да съществуват.
3) Може да се каже, че в днешно време, си има както успешни форуми, така и успешни социални мрежи. Разбира се, най-огромните социални мрежи (Facebook, Twitter, ВКонтакте, QQ空间, ミクシィ и др.*) правят така, че много от хората онлайн да не ползват форуми и, се явяват, пряка и/или косвена конкуренция на форумите в днешно време.
4) Хората, които посещават форуми не са на изчезване - дори и преднамерено някой да е решил никога да не се занимава с форуми, то от търсене (чрез Гугъл, Бинг, Яху, Байду, Яндекс и пр.) или от връзки по самите социални мрежи, или от някакви други сайтове (напр. блогове) все ще попадне на форум (колкото повече съдържание има в даден форум, толкова по-голям е шансът да бъде намерен, да бъде посетен от хората онлайн). Всеки форум със средно до много количество съдържание си има своите посетители. Затова и не мога да приема твърдението, че хората, които посещават форуми са на изчезване. Най-много да се каже, че хората, които пишат по форуми са на изчезване. (Посещаване/посещаемост и писане/участие не са едно и също.) Дори в най-големия разцвет на форумите (времето, което се визира в носталгията тук) беше напълно естествено само посещаващите (само четящите, "кибиците"
) да са доста повече от участващите (пишещите, постващите).
5) "
Форум", "
социална мрежа", "
блог" и всякакви други видове на сайтове (например
сайтове за безплатни реклами,
фотохостинги,
видеохостинги и т. н.) са само формата, казано във философски смисъл. Съдържанието е по-важното (също във философския смисъл на "съдържание") - когато даден сайт (независимо от формата си) удовлетворява потребности на много потребители (и особено, ако няма конкуренция), то той ще си е успешен, независимо дали е направен под формата на блог или пък на форум, или пък на социална мрежа и т. н.
6) За по-младите, възможно е някои от тях наистина да не знаят за форумите (колкото и да е невероятно, защото онлайн наистина има форуми, които няма как да не ти попаднат, ако се занимаваш по-активно с интернет - я през някоя търсачка, я през някой блог, социална мрежа и какви ли не други сайтове, както вече споменах), но с времето, много от тях, ще узнаят, стига да има форуми онлайн.
7) Споделям донякъде и разбирам подобен род носталгии. Но, както се казва - "бял кахър" е това и не трябва да се вживяваме кой знае колко.
___
* В превод на български: "Фейсбук, Туитър, ВКонтакте (VK), Кюкю кундзиен или Кю-зоун (Qzone), Микси (mixi)"