☯☼☯ SEO and Non-SEO (Science-Education-Omnilogy) Forum ☯☼☯



☆ ☆ ☆ № ➊ Omnilogic Forum + More ☆ ☆ ☆

Your ad here just for $2 per day!

- - -

Your ads here ($2/day)!

Author Topic: За семантичното припокриване и неприпокриване на някои думички  (Read 655 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MSL

  • Философ | Philosopher | 哲学家
  • SEO Mod
  • SEO hero member
  • *****
  • Posts: 17759
  • SEO-karma: +823/-0
  • Gender: Male
  • Peace, sport, love.
    • View Profile
    • Free word counter
 

За семантичното припокриване и неприпокриване на някои думички

Попаднах на някакво твърдение онлайн, че синонимите на "глупав" -"тъп", "идиот", "прост", "наивен" и др. значат едно и също. Това не е така, защото семантично няма пълно припокриване.

"Прост" и "тъп"

Веднага даваме пример с "прост". "Прост" може да означава само "глупав в определено отношение" - напр. неук, неграмотен, не ходил на училище. В същото време (дори в народните приказки) простият (неук, неграмотен) може да е хитър и дори да надхитря учени глави. Хитростта, като особен вид интелигентност, е съвместима теоретично с простотата. Хитър Петър, Бай Ганьо и дори Тодор Живков в съзнанието на много хора са прости, обикновени, неуки или недоучили хора, но неминуемо надарени с хитрост. Ето защо "прост" е по-широк смислов конструкт от "тъп", защото простият (простата) може и да е тъп, но може и да не е тъп (ако притежава споменатата хитрост или друг вид интелигентност).

"Глупав" и "наивен"

  Наивността може да е присъща на най-различни хора, независимо от тяхната степен на образованост и/или коефициент на интелигентност. Причините за това са доста - от една страна може да се породи поради ниска информираност в определена сфера (например неглупав и образован професор по математика да се прояви наивно по отношение на жена в любовта), от друга страна наивността може да е в резултат на нисък емоционален коефициент (напр. човек реагира прибързано и свръхемоционално). Глупав и умен са антоними. Глупавият не може да е умен. Умният не може да е глупав. Но наивността може да е присъща както на глупавите, така и на умните, както на простите, така и на учените. Следователно "наивен" не се припокрива с "глупав" и не е свойствено само за глупавите.

"Глупав" и "идиот"

  Погледнато от психиатрична и психопатологична гледна точка - идиот (идиотия) е най-дълбоката степен на умствена изостаналост (позната като олигофрения). Средната степен се нарича "имбецилност", а леката - "дебилност". В този порядък "идиот" е с по-тясно значение, отколкото "глупав", защото "глупав" може да покрива не само идиотите, но и имбецилите, и дебилите.
 В разговорната употреба на "идиот" припокриването е по-широко, но отновно непълно, защото "идиот" ("идиотка", "идиотче"), обикновено, се асоциират с "много глупаво", "изключително глупаво", "напълно глупаво", "свръхглупаво", "крайно глупаво". Разликата се усеща особено, когато двете думи се използват като предикати - напр. "глупава постъпка" и "идиотска постъпка".
A fan of science, philosophy and so on. :)

Tags:
 

Your ad here just for $1 per day!

- - -

Your ads here ($1/day)!

About the privacy policy
How Google uses data when you use our partners’ sites or apps
Post there to report content which violates or infringes your copyright.