Малък мозък, голям интелект: Защо рибите са по-умни, отколкото си мислим?
Ифке ван Берген
Ифке ван Берген е изследовател към Факултета по Животинско Поведение в Cambridge University, и печеливша на втора награда в конкурса по научна журналистика организиран от Wellcome Trust през 2004.
За повечето хора рибата е просто вкусно допълнение към чипса. Когато спомена, че наблюдавам обучението на рибите, често чувам: “Но сигурно рибите са глупави?”. Е, не е така… Независимо от това, че имат мозък с размерите на грахово зърно и трисекундна памет, рибите са изненадващо добри ученици. В нашите лаборатории рибите се връщат в училище, за да доразвият някои инстинкти и методи за оцеляване.
Много видове риби са изключително социални и тяхната склонност да се събират на пасажи предоставя уникална възможност за обучение. Чрез наблщдаване на останалите, животните могат да научат къде да намерят храна или как да избягат от някой хищник. Това, така наречено, социално обучение е много удобно защото позволява на местните животни да се научат на подходящо поведение от по-опитните си събратя, избягвайки неприятната практика на учене от грешките си.
Мишките са най-широко използваните животни за опити с лабиринти, но рибите също могат да го правят. За да изпитаме техните възможности ние изработваме простички лабиринти, като подреждаме прегради в аквариумите и отчитаме времето, което отнема на животните да изпълнят задачата си.
Гупите, малки тропични риби от Тринидад, са най-подходящите за аквариумни опити, защото имат много цветни тела и опашки. Това ги прави идеални за провеждане на изследванията, защото отделните индивиди могат да бъдат различавани и проследявани независимо. Гупите постепенно се научават да дупки и малки тунели в преградите, за да достигнат до храната от другата страна. Когато имат възможност да комуникират с други по-опитни риби, те се научават много по-бързо.
Ако това постижение ви се струва недостатъчно за животно, което има мозък с размерите на грахово зърно, тогава ще ви кажем, че рибите също така са доста придирчиви по отношение на това от кого се учат. Гупите асимилират много по-бързо, когато следват членове от собствения си пасаж, отколкото когато следват непознати. Също така, те се учат по-добре не прекалено опитните риби, защото те губят повече време докато преминават през препятствията, а опитните риби го правят много бързо и така става по-трудно за начинаещите да ги следват. Много интересно е, че гупите могат да различават рибите от различен статус и най-често следват по-знаещите. Това означава, че полезните поведенчески примери (като този как да избягаш от челюстите на хищника) се предават през пасажа.
Ние прилагаме наученото от изследването на животинските способности за социално приобщаване и изграждане, в опитите да съхраним или възобновим даден вид. Инкубаторите в много страни развъждат риба и я пускат в океана, за да увеличат естественото количество или, за да възродят даден вид. Въпреки това, повечето от тази риба умира в рамките на няколко дни. От пет милиарда отгледана и пусната в океана сьомга всяка година оцеляват едва пет процента. Има няколко причини за тази невероятно висока смъртност.
В инкубатора рибата никога не е срещала жива плячка, само храна, с която храним домашните си рибки. Именно за това, когато до скоро отглежданата в инкубатор сьомга види гърчещия се червей, тя не го вижда като вкусна храна. Всъщност тази сьомга се страхува от живите червеи и първата й реакция не е особено подходяща. Веднъж пуснати в океана, развъжданите риби не разпознават храната, дори и да е под носа им. Заради това по-голямата част гладува до смърт. Тези,които успеят да оцелеят, скоро стават жертва на хищниците, които те също така не разпознават.
Шансовете за оцеляване на тези заблудени риби биха се увеличили многократно ако няколко опитни риби бъдат пуснати сред всяка отделна група. Другата възможност е отгледаните риби да минават през “пред-освободителен курс” за развитие на някои животоспасяващи инстинкти. Има доказателства, че младите сьомги могат да се учат просто чрез гледане на телевизия, която показва на новобранците жизнено важни за суровия живот извън инкубатора способности. Гледането на хищник, който нагълтва сьомга, може да помогне за доста бързото научаване на младите, дори и да е само по телевизията.
Но все пак, аз още не мога да убедя събеседника си, че моите риби са далеч по-умни от неговите мишки.
Превод Ана Минчева