По случай "Международният ден на щастието"
Ами точно днес, в деня на астрономическата пролет, бил и Световният ден на щастието. Хубаво! Нека има и такъв ден, защото щастието е важна тема. С него се занимава приоритетно философията, но може да е обект и на други науки.
Джефри Сакс рекъл, че щастливите страни са тези, в които има здравословен баланс между материално благосъстояние... и социален капитал (което предполага висока степен на доверие в обществото, ниски показатели на неравенството и доверие в правителството.) (Източник:
http://www.segabg.com/article.php?id=847136). Ясно е, че няма щастливи страни, а щастливи хора, но нещата наистина стоят, общо взето, по този начин. Добро впечатление ми направи употребата на понятието "
СОЦИАЛЕН КАПИТАЛ".
Преди време точно това се опитвах да обясня в едно консултство, че не съм просто икономически емигрант/имигрант, а
социално-културно-политически. Значи в Китай (КНР) не изкарвам кой знае колко повече
пари,
но повече ме устройва откъм социум (обществено устройство и функциониране), култура (специфичната култура и като "култура на поведение" на средния гражданин) и политическа система (стабилна система и неполитизиран народ - няма да видиш почти никога някой да си губи време и енергия в политически спорове, вместо да поспортува, да направи малко пари, да прочете нещо или просто да се наслади на живота по начин, какъвто иска). Въпрос на вкус и на избор!
Още по темата (линкове; връзки):
1.
Щастието зависи от потребностите; субективно е.2.
Естествено, парите също са изключително важни за щастието!3.
Сентенция за парите, които купуват ключа за щастието.4.
Любовта не винаги е щастие (сентенция).