А какво ще стане като/ако дойде "Четвъртото"?
Отдавна мержелее един въпрос, който за мен придобива все по-съществени измерения (а и не само за мен). Това е въпросът за следващото, което може и да дойде в историята на човечеството.
В новата и най-новата човешка история нашите дядовци и баби, родители и дори някои от нас, които са още живи, бяха свидетели на "Оста" (Рим-Берлин-Токио), след това на "Двуполюсния свят" или "Студената война" на СССР и други социалистически страни срещу САЩ и други капиталистически страни (най-общо казано), а след нея на един (сравнително-) Еднополюсен свят, в който доминантният субект са САЩ.
Интересното от историческа и геополитическа гледна точка е това, че някои от малките държави веднага тръгваха след силния на деня, след това след силния на следващия ден и след силния на по-следващия ден, ако може да се изразим по-така образно. Ако някой не е схванал образността, да поясним по-пряко, че някои първо бяха с Хитлер, после - със Сталин, а сега със САЩ, НАТО и пр. Това дали е правилно, дали е добре, дали е морално са отделни въпроси и зависят много от ценностната система на този, който би им отговорил. Самият исторически факт първо да си съюзник на Хитлеризма, после - на Комунизма (в различните му последователности - Сталинизъм, Хрушчовизъм, Перестройка), а накрая на Демокрацията (Евроатлантизма, НАТОвизма и т. н.) от някои се оценява като добра адаптабилност, за други - просто като нагаждачество, а за трети като безпринципност и курвенско (или проститутско) поведение.
Въпросът, който възниква и с който започнахме в началото е какво ще стане, когато/ако дойде, да го наречем условно, "Четвъртото"? То може да е най-различно (ако въобще дойде; ако дотогава не е загинало цялото човечество след някоя термоядрена война или по друга причина). "Четвъртото" може да е Многополюсен свят (с примерно центрове САЩ-Русия-Китай-Индия-Бразилия), може да е Двуполюсен (например Русия-Китай), може да е Еднополюсен (с например съюзена свръхсила РусКит или КитРус). Е, ако е нещо като последните изброени варианти, дали отново ще мине номерът на тези малки държави, които винаги се нагаждат спрямо най-силния и могат да обърнат за броени дни ценностите си, пропагандата си и политиката си на 180 градуса? А мине ли, то е ясно - ще четете пренаписани биографии; оправдания как преди са били заблудени и не са разбирали къде е Истината; че "такива бяха времената", и т. н.