Със същата сила важи и въпросът "Затъпява ли се от много сърфиране в интернет?"
Така е по-честно, да се обединят -
Поумнява ли се или се затъпява от много сърфиране в нета? За да ме разберете какво отговарям по този въпрос, ще дам пример нещо по-просто - телевизията (и даже още по-опростено - един-единствен телевизионен канал или една-единствена телевизионна програма). Нека вземем един канал (една програма) на дадена телевизия, но да не е точно-специализирана (например да не е само спортна програма или само музикална програма). Да си представим една по-обща, по-многообразна програма, където имаме неща като: новини, музика, научно-популярни филми, спорт, кино (филми), игри... Това нека е нещо като
свръхумален модел на Мрежата (нета; интернета), защото той наистина е огромен.
Е, представяме си, че Надя или Петко, или който и да е, гледа само телевизия, без да чете книги и без да ползва интернет. (Това нещо съвсем РЕАЛНО и ОБРАЗНО може да си представят хората, които си спомнят времето, когато нямаше никакъв интернет, даже рядко някой имаше компютър вкъщи, а по телевизията имаше само 2 програми - Първа програма и Втора програма). Та, ето какво излиза. Ако гледаш всичко (и новини, и филми, и игри, и спорт) или поне наблягаш на по-съдържателните неща в програмата: научно-популярните филми, уроците по чужди езици, новинарските емисии и др., то е ясно, че ще си по-осведомена и по-умна (по-осведомен и по-умен), отколкото ако не гледаш телевизия, а само си говориш с тоя-оня (а "тоя-оня" и да е гледал нещо, и да е чел, едва ли ще те научи и на 20% от знанията си, освен ако не ти е учител или нямате хобито да си споделяте "Какво научих днес.")
Ето и за интернета - много зависи КЪДЕ/КАКВО посещаваш, гледаш, четеш. Защото нещата са нееднордни. Няма място за сравнение между някой научен сайт (например Енциклопедия Британика) и някой порнографски сайт; дори самите еднотипни сайтове (например форуми) са с доста различно (по същност и ценност) съдържание.
Така че отговорът е: Зависи как сърфираш в нета (като качество), а количеството, че е много ("много сърфиране в нета") е ясно, но не е задаващо, нито определящо. Може 10 часа да гледаш сладки котета в нета и нищо да не научиш съществено, а може само 10 минути да заделиш за едно научно видео в някой сайт като Ютюб и да научиш поне 2 нови неща от науката или пък някой полезен "лайфхак".