Понеже тук не се допускат сексуални теми, няма да се занимаваме с възможния сексуален смисъл на въпроса за свирката (под която дума - "свирка" - в по-новото й значение се разбира "фелацио", "орален секс", "орална любов"). Ще отговорим на музикалния и по-изначален смисъл на въпроса за духовия инструмент наречен "свирка", както и на другите смисли на думата "
свирка".
НЕ СПИРАЙТЕ ДА ЧЕТЕТЕ ПО-НАДОЛУ, ЗАЩОТО ЩЕ НАУЧИТЕ МНОГО ИНТЕРЕСНИ НЕЩА, КОИТО МОЖЕ НИКОГА ПОВЕЧЕ ДА НЕ ВИДИТЕ ПРЕЗ ЖИВОТА СИ. 1) Едва много от вас знаят, че Свирка е, цитирам, "Svirka (Russian: Свирка) is a village in Udomelsky District of Tver Oblast, Russia."
http://en.wikipedia.org/wiki/Svirka, това в превод от английски ще рече, че
Свирка (на руски също Свирка) е село в Удомелския район на Тверска област в Русия.
Интересно, нали?
2) Като музикален инструмент, свирката е характерна за българската народна музика. Ето малко въведение за "
Български народни инструменти":
"
ългарски народни инструменти са инструментите, използвани при изпълнението на българска народна музика, като някои от тях са характерни за почти цялата територия на България, а други са съсредоточени в определена фолклорна област.
В българската народна музика се използват 5 основни народни инструмента - кавал, гайда, гъдулка, тамбура и тъпан, както и характерни за отделни фолклорни области като тарамбука, дудук, овчарска свирка, двоянка, окарина, хармоника, цафара, бръмбазък, чанове, зурна и др.
Например тарамбуката и зурната са характерни само са пиринската фолклорна област, хармониката само за добруджанската фолклорна област, бръмбазъка за северозапада и севера, чановете за Родопите, цафарата за северозапада и т.н. Материалите, от които са произвеждани тези инструменти са най-често дърво, кожа, в отделни случаи при струнните волски или конски косъм, метал при бръмбазъка и чановете, глина при окарината, а хармониката има много по-сложно устройство и е направена от повече материали.
Повечето от народните инструменти са духови - кавал, гайда, дудук, овчарска свирка, двоянка, окарина, цафара, зурна. Към струнните се причисляват гъдулката (струнни лъкови) и тамбурата и бръмбазъка (струнни дърпащи), а към ударните - тъпан, тарамбука и чанове.
Двоянката е двугласен инструмент. Хармониката в Добруджа наподобява акордеон, но в десния мануал вместо клавиши са конструирани бутони (копчета)."
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8_%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8 От това разбрахме, че в България, вероятно, най-популярната
свирка, това е
овчарската свирка. Ето и в един музикален форум обясняния как се прави
овчарска свирка:
http://forum.muzikant.org/topic/44641-ecdhaaioea-ia-oeaoadhaiaadhnea-naedhea/ Информация за друг инструмент, който най-много прилича на свирка - цафарата може да намерите тук:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B0%D1%84%D0%B0%D1%80%D0%B0 Дали цафарата се причислява към свирките и колко свирки има в същинския смисъл на думата (освен овчарската свирка, за която е сигурно, че спада към свирките) не знам, защото не съм запознат с категоризацията на този/тези духови музикални инструменти. Специалистите по въпроса ще кажат по-добре от мен.
3. Малко граматика за думата
свирка:
Ед. ч. - свирка
Мн. ч. - свирки
Ед. ч. (членувано) свирката
Мн. ч. (членувано) свирките
Прилагателни: м. род - свирков
ж. род - свиркова
ср. род - свирково
мн. ч. - свиркови
От това става ясно, че
свирка е дума от женски род, единствено число, нечленувана.
Думата "свирка" е съставена от буквите с, в, и, р, к, а. Думата има общо 6 букви. Освен това
свирка е двусрична дума и е съставена от сричките "свир" и "ка", т.е. "свир-ка". По този начин се разбира и как се пренася думата правилно, а именно на стария ред
свир-, а на новия -
-ка.
4. Възможни грешки при изписване на "свирка"
4.1. Една от грешките вече бе спомената - това е изписването на българската дума с латински букви, а именно като
svirka (както и други латински/шльокавица-варианти с правописни грешки като: svirk1, sfirk1, sfirka, zvirka, zvirk1...)
4.2. Друг тип грешки биха били техническите/печатните, които са породени от погрешно натискане на клавиатурата, независимо дали се използва кирилица или латиница. Ето примерен списък с възможните грешки на латиница:
avirka
zvirka
xvirka
dvirka
evirka
wvirka
scirka
sbirka
sgirka
sfirka
svurka
svjrka
svkrka
svorka
sv9rka
sv8rka
svieka
svidka
svifka
svitka
svi5ka
svi4ka
svirja
svirma
svirla
sviroa
sviria
svirkz
svirks
svirkw
svirkq
virka
sirka
svrka
svika
svira
svirk
vsirka
sivrka
svrika
svikra
svirak
ssvirka
svvirka
sviirka
svirrka
svirkka
svirkaa
4.3. Последния тип грешки, за които се сещам в момента - правописните, може да са породени от неграмотност и/или повлияване от местния диалект, например:
свиркъ
сфиркъ
сфирка
звирка
зфирка
зфиркъ
С това, дано да сте се убедили, че в
извънсексуалния смисъл също има много интересна фактология относно свирката/свирките.