Мастур
Отвори се въпросът "
какво е мастур?" С оглед на българския език това би било неправилно и/или диалектно произношение на думата "майстор": майстор-майстур-мастур; майстор-мастур. Срещал съм я употребена в този си смисъл практически само веднъж.
Дали
мастур може да е име, т.е. "Мастур" (по аналогия с куманското Манастър), не мога да кажа. Като става дума за аналогии, "мастур" напомня за английското "мастър" (master), за което, съответно може да прочетете тук:
http://en.wikipedia.org/wiki/Master. В този си вид (master) думата съществува и при други езици, използващи латиница за азбука (напр. чешки, френски и др).
Не знам какво друго да ви напиша за тази дума (мастур) като значение, затова ще продължа с някои други факти за нея, за да придобие статията по-завършен и научен вид.
Мастур звучи като дума от мъжки род.
Мастур звучи като дума, която е в единствено число. Тя е съставена от 6 букви. Буквите са м, а, с, т, у, р. Прочетена наобратно (огледално) думата е
рутсам/
Рутсам. По този начин тя запазва споменатите характеристики - мъжки род, единствено число, съставена от 6 букви (но, фактически, това е друга дума -
рутсам не е мастур, така както
Ола не е ало).
Мастур се римува с
костур (
Костур). Защо един път пишем "костур" с малка буква (малко "к"), а после, в скоби, го изписваме (набираме) с голяма (голямо "к")? Този въпрос макар и да не е съвсем по темата "мастур", е добър и ще помогне на някои от вас да се просветят (а това е добре, защото, както знаете "...просветата е слънце, което във сърцата грей!"). Ето и многото значения на "костур"(не на "мастур"!), цитирам:
Костур може да се отнася до:
Костур, град в Гърция;
Костур, вид риба.
Костур, дем в Гърция;
Костур, бивш ном в Гърция;
Костур, село в Община Свиленград, България;
Костур, село в Община Крива паланка, Република Македония;
Костур, село в Община Пирот, Сърбия.
Костур, нос в Антарктика
(край на цитата)
Източник на цитата:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%83%D1%80 Както виждате има много Костури и един костур (вид риба).
Връщайки се на
мастур, обаче, ще отбележим, че думата в множествено число би била "
мастури". Членувана би била "мастурите" (в множествено число) и "мастура"/"мастурът" (в единствено число). Като прилагателни биха били -
а) мастуров (мъжки род), напр. "Мастуров дом"
б) мастурова (женски род), напр. "Мастурова чешма"
в) мастурово (среден род), напр. "Мастурово поле"
г) мастурови (множествено число), напр. "Мастурови книги"
Преди секунди намерих, че със сигурност съществува име (фамилия), съдържащо думата "мастур". Това е фамилията "
Мастуров". Ето например господин
Илья Яковлевич Мастуров (
http://scipeople.ru/users/2444426/), който е кандидат на техническите науки и Зам-декан на икономическия факултет в, цитирам на руски "Институт государственного управления, права и инновационных технологий". Това пък е друг човек с фамилията Мастуров -
http://samarkandfund.org/g2/main.php?g2_itemId=11341 Разбира се, че фамилията съществува и в женски род, т.е. Мастурова, но няма да се разпростираме толкова.