1
Other languages / Защо трябва да купим...
« on: June 08, 2013, 03:43:36 AM »Quote
Купуване, пазаруване, шопингНека да взема отношение по този аспект - купуване, закупуване, пазаруване и пр.
Защо трябва да купим?
(по принцип)
Хората имат своите потребности. Потребностите трябва да се задоволяват. Част от тези потребности се задоволяват с помощта на различни стоки и услуги. Придобиването им става по различни законни и незаконни начини. Пожене ние тук сме радетели на законността, ще се спра само на законните начини, които са ми известни и за които се сещам към момента.а) Подаряване(подаръци)
Подаряването/подаръците са ясни от само себе си. В училище, преди години, имаше инициативи за размяна на подаръци в класа. Сега също има. Интересното, от икономическа гледна точка, е това, че съществува и цяла подаръчна икономика - gift economy(http://en.wikipedia.org/wiki/Gift_economy). В повече общества днес, обаче, няма такава икономика и подаръците не са често срещано явление, нещо повече - не знам дали въобще са останали такива.Някои подаръци днес дори са псевдо-подаръци, защото се дават в замяна на гощавка, например, и са по-скоро бартер, а не подаръци.
б) Размяна(бартер)
Бартерът(размяната) е, когато имаш нещо, което не ти трябва или ти трябва, но става така, че го заменяш за нещо, което ти трябва повече. Например имаш кокошки, а съседът ти има продукт на Acer. При взаимно съгласие може да си размените, например, 15 кокошки за 1 Acer лаптоп. Друг пример - ти извършваш услуги, а съседът ти произвежда стоки; например ти преподаваш испански, а той произвежда картофи. Ако ти обичаш картофи, а той иска да научи испански език, може да направите бартер/размяна: ти да го обучаваш по чуждия език 100 учебни часа, а той да ти даде насреща 300 кг. картофи.
Дотук видяхме примери за размяна на стоки(кокошки срещу лаптоп Acer), за размяна на стока срещу услуга(картофи срещу езиково обучение по испански език), а сега третата и последна възможност - размяната на услуги срещу услуги. Ще илюстрирам и нея с един пример: ти си, да кажем, градинар, а съседът ти е фризьор. Договаряте се той да те подстригва/фризира безплатно и ти да му окастряш храстите безплатно, т.е. разменяте услуга за услуга.
в) Купуване(закупуване)
Това е третият начин, разпространен най-вече в днешно време при пазарната икономика(то и при плановата си беше основен начин). Купуването/закупуването става с пари. Например искаш да имаш таблет ACER Iconia B1-A71(http://www.notebook.bg/tableti/acer-iconia) и може да го имаш като го закупиш от Notebook.bg, т.е. като дадеш пари. Парите са стока и при това универсална стока, защото може да се разменят за всякакви други стоки. Например с пари може да си купиш Лаптоп Acer Aspire E1-531-B9604G75Mnks; с пари може да си купиш Acer Aspire V5-431-10074G50Mauu; с пари можеш да си купиш питая; с пари може да си купиш самолетен билет, риба, минерална вода, лек автомобил... С парите може да се купуват/заплащат и услуги - напр. подстригване, масаж, уроци по китайски език и пр., и пр.
След всичко написано дотук е ясно, че повечето неща, от които се нуждаем (независимо дали става дума за електричество, спортни уреди, плодове или Acer от Notebook.bg) се осгуряват не чрез подаряване и не чрез бартер, а със закупуване/купуване. За да имаме(проимаме), трябва да купим.
Така завършва тази вечерна лекция по икономика.