☯☼☯ SEO and Non-SEO (Science-Education-Omnilogy) Forum ☯☼☯



☆ ☆ ☆ № ➊ Omnilogic Forum + More ☆ ☆ ☆

Your ad here just for $2 per day!

- - -

Your ads here ($2/day)!

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Messages - Предприемач

Pages: [1]
1
Other languages / Защо трябва да купим...
« on: June 08, 2013, 03:43:36 AM »
Quote
Купуване, пазаруване, шопинг
 Нека да взема отношение по този аспект - купуване, закупуване, пазаруване и пр.

Защо трябва да купим?

(по принцип)

Хората имат своите потребности. Потребностите трябва да се задоволяват. Част от тези потребности се задоволяват с помощта на различни стоки и услуги. Придобиването им става по различни законни и незаконни начини. Пожене ние тук сме радетели на законността, ще се спра само на законните начини, които са ми известни и за които се сещам към момента.
 

а) Подаряване(подаръци)

Подаряването/подаръците са ясни от само себе си. В училище, преди години, имаше инициативи за размяна на подаръци в класа. Сега също има. Интересното, от икономическа гледна точка, е това, че съществува и цяла подаръчна икономика - gift economy(http://en.wikipedia.org/wiki/Gift_economy). В повече общества днес, обаче, няма такава икономика и подаръците не са често срещано явление, нещо повече - не знам дали въобще са останали такива.
 Някои подаръци днес дори са псевдо-подаръци, защото се дават в замяна на гощавка, например, и са по-скоро бартер, а не подаръци.

 

б) Размяна(бартер)

   
Бартерът(размяната) е, когато имаш нещо, което не ти трябва или ти трябва, но става така, че го заменяш за нещо, което ти трябва повече. Например имаш кокошки, а съседът ти има продукт на Acer. При взаимно съгласие може да си размените, например, 15 кокошки за 1 Acer лаптоп. Друг пример - ти извършваш услуги, а съседът ти произвежда стоки; например ти преподаваш испански, а той произвежда картофи. Ако ти обичаш картофи, а той иска да научи испански език, може да направите бартер/размяна: ти да го обучаваш по чуждия език 100 учебни часа, а той да ти даде насреща 300 кг. картофи.
 Дотук видяхме примери за размяна на стоки(кокошки срещу лаптоп Acer), за размяна на стока срещу услуга(картофи срещу езиково обучение по испански език), а сега третата и последна възможност - размяната на услуги срещу услуги. Ще илюстрирам и нея с един пример: ти си, да кажем, градинар, а съседът ти е фризьор. Договаряте се той да те подстригва/фризира безплатно и ти да му окастряш храстите безплатно, т.е. разменяте услуга за услуга.

в) Купуване(закупуване)

   
 Това е третият начин, разпространен най-вече в днешно време при пазарната икономика(то и при плановата си беше основен начин). Купуването/закупуването става с пари. Например искаш да имаш таблет ACER Iconia B1-A71(http://www.notebook.bg/tableti/acer-iconia) и може да го имаш като го закупиш от Notebook.bg, т.е. като дадеш пари. Парите са стока и при това универсална стока, защото може да се разменят за всякакви други стоки. Например с пари може да си купиш Лаптоп Acer Aspire E1-531-B9604G75Mnks; с пари може да си купиш Acer Aspire V5-431-10074G50Mauu; с пари можеш да си купиш питая; с пари може да си купиш самолетен билет, риба, минерална вода, лек автомобил... С парите може да се купуват/заплащат и услуги - напр. подстригване, масаж, уроци по китайски език и пр., и пр.
 
 След всичко написано дотук е ясно, че повечето неща, от които се нуждаем (независимо дали става дума за електричество, спортни уреди, плодове или Acer от Notebook.bg) се осгуряват не чрез подаряване и не чрез бартер, а със закупуване/купуване. За да имаме(проимаме), трябва да купим.
 Така завършва тази вечерна лекция по икономика.

2
Other languages / Рими на думата "предприемач"
« on: November 05, 2011, 01:20:33 PM »
 

Рими на думата "предприемач"


 Може някои хора да търсят рими на думата "предприемач", когато им се налага за някоя домашна работа, за писане не стихове, за научно изследване в областта на езикознанието и пр., и пр. Ето затова ще се постарая в този пост да напиша много рими на въпросната дума. Това ще допринесе и за развитието на темата, която е не за нещо друго, а именно относно предприемач.
 Рими на "предприемач":

здрач, плач, ковач, резач, бач (жаргонна дума, означаваща "работа"), секач, гмуркач, носач, пазач, влекач, катерач, шивач, бъркач (вкл. и българското село, което се казва "Бъркач"), бегач, бръмбар-бегач, кръшкач, гледач, врач, дерач, сваляч, болногледач, драскач, вежеиграч, скачач, готвач, играч, гробокопач, изтисквач, апач (американска народност), натискач, подмазвач, дъвкач, навивач, орач, бръснач, дървосекач, натегач, зубрач, обтегач, Чач (историческа област в Узбекистан, изписвана и като "Шаш")...
 Думите по-горе не са всички възможни рими на "предприемач", затова нека списъкът да не се приема за завършен.
 Поздрави на всеки, който е предприемач, а също и на всеки, който не е!

3
Other languages / Лингвистика на "предприемач"
« on: September 10, 2011, 05:05:27 AM »
  Ето и малко елементарна лингвистика на думата "предприемач".
а)  Думата се състои от следните букви: п,р,е,д,п,р,и,е,м,а,ч.
б)  Общият брой на буквите в думата е 11.
в)  Думата е съществително.
г)  Думата е в единствено число.
д)  Думата е в мъжки род.
е)  Женски род на думата "предприемач" е "предприемачка".
ж) Среден род на думата "предприемач" е "предприемаче".
з)  Множествено число на "предприемач" е "предприемачи", а също "предприемача".
и)  Пълен член на думата е "предприемачът".
й)  Непълен член на думата е "предприемача".
к)  На латиница думата би следвало да се изписва като "predpriemach".
л)  На шльокавица думата може да се изписва и като "predpriema4", "pr3dpri3ma4", "||PED||PI\IEMA4", "||P3D||PI\I3MA4" и, вероятно, по други начини.
м)  Грешки допускани в изписването на думата "предприемач" са: "предпринимач", "придпринимач", "придприемач", "притпреемач", "предпреемач", "предпреимач", "предприимач", "претпреемач", "претпреимач", "претприемач", "претприимач", "придпреемач", "придпреимач", "придприемач", "придприимач", "притприимач", "бридбриимач", "бридбриемач", "бредбриемач", "бредбринимач", "бридбринимач" и т.н.
н)  Родствени думи на думата "предприемач" са: "предприемчивост", "предприемчив", "предприемчива", "предприемчиво", "предприемчиви", "предприемачество", "предприемачески", "предприемаческа", "предприемаческо", "предприемачества", "предприемчивости"...
о)  Думата "предприемач" не е отглаголно съществително. Това е така, понеже "За отглаголно съществително в българския език традиционно се смята само такова отглаголно съществително, което се образува от глаголна основа с наставка -не или -ние. "http://bg.wikipedia.org/wiki/Отглаголно_съществително_в_българския_език .

4
Other languages / "Предприемач" и "предпринимач"
« on: September 10, 2011, 04:37:30 AM »

"Предприемач" и "предпринимач"


Чувал съм някои хора да казват, а съм виждал и други да пишат вместо "предприемач" (което е правилното), "предпринимач". Причините може да са различни - едната възможна причина е руското влияние - http://ru.wikipedia.org/wiki/Предприниматель . На руски, както бяхме писали и по-горе, думата "предприемач" е "предприниматель". Възможно е под нейно влияние да се получи побългареното "предпринимач". Понеже, обаче, в българския език нямаме глагол "предпринемам" или "предпринимам", а имаме глагола "предприемам", както и понеже нямаме прилагателни предпринимчив/предпринимчива/предпринимчиво/предпринимчиви, но имаме предприемчив/предприемчива/предприемчиво/предприемчиви, то напълно логично е да имаме и думи като "предприемач", а също: "предприемчивост", "предприемачество" и др.

5
Other languages / Предприемач (стихотворение)
« on: August 13, 2011, 08:52:44 PM »
   Ето най-новото ми стихотворение, озаглавено "Предприемач":


              ПРЕДПРИЕМАЧ
 Уморен костюма си закача той - предприемачът!
 Сяда на креслото в здрача, никой да не го закача!
 Той работил е усърдно от зори до тъмен мрак.
 Ето го, сега си сипва да удари пак коняк.
 
 За пари или за слава, или просто ей-така
 Трудил се човекът здраво, а почива си сега.
 Дали ще дочака в здрача вечерните новини
 Или ще заспи докато мисли за суровини?

 Дали е щастлив човекът повече, когато спи?
 Или по-щастлив е като рано става призори?
 Дали за това мечтал е, без да мисли за пари?
 Или бедността тогава мечтите му изпари?

 И сега предприемач е, а не нещото преди,
 За което бе си мислил и представял без беди?
 Толкова добри въпроси с прозаично "може би".
 Но недейте ги задава! Шшшт...предприемачът спи.
 
 
                                         Гесер Курултаев

6
  Не знам дали към днешна дата той е най-известният китайски предприемач, но определено е известен. Този предприемач се казва Ху Хай-фън (胡海峰) и е син на настоящия китайски президент Ху Дзин-тао.
 Информация за Ху Хай-фън в българската уикипедия: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%83_%D0%A5%D0%B0%D0%B9%D1%84%D1%8A%D0%BD
 Информация на китайски от Байду за името 胡海峰, на китайски, разбира се: http://www.baidu.com/s?wd=%BA%FA%BA%A3%B7%E5&rsv_bp=0&n=2&inputT=794
 

7
 Както си обещахме ще продължим с темата предприемач и предприемачество.

 "Технологично предприемачество
Особено голямо внимание от страна на инвеститори през последните десетилетия привлича технологичното предприемачество. Често базирано на подривни технологии, то е в състояние да предложи огромна възвръщаемост на инвестициите. Типичен модел за финансиране на високотехнологични начинания е дяловото финансиране и често минава през въвличане на бизнес ангели, венчър капитал и накрая достига публично финансиране чрез реализиране на първично публично предлагане.

Поведенческа теория за предприемачеството

Психологически компонент в предприемачеството проличава, ако уточним мотивите, които карат един активен стопански субект да регистрира фирма и да започне собствен бизнес. Към тези мотиви отнасяме усещането, че хората предпочитат да работят самостоятелно и без началници, да вземат собствени стопански решения, да управляват съдбата си и при това да реализират по-високи доходи. В случаите, когато един индивид притежава подобна мотивация и има подходяща професионална подготовка, има предпоставки той да започне предприемаческа дейност.

Алтернативи

Често пъти започването на предприемаческа дейност е единствена алтернатива в сравнение с другите възможности на пазар на труда. По логиката на този пазар ние можем да осигурим нормалното си съществуване, ако намерим възможност в тъй наречените "бюджетни сфери" - държавна и общинска администрация, армия, полиция, здравеопазване и образование. В този сектор на трудовия пазар, обаче, новоразкритите работни места са недостатъчни. Другият вариант е кариерата на наемен работник, която не зависи от нивото на образование. Наемният труд обаче има това неудобство, че професионалната изява на индивида изцяло зависи от условията, определени от работодателя. Наличието на работни места при наемните работници и специалисти зависи от стопанската конюнктура.

Литература

К. Тодоров, Бизнес предприемачество, БАРМП, 2011
Й. Коев, Предприемаческата идея. Преглед и реинтепретация, Стено, 2005
Р. Аврамов, Комуналният капитализъм, Фондация Българска наука и култура, 2007"http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

 Тази информация определено допринася за самоусъвършенстването и самоосъзнаването на всеки предприемач.

8
Other languages / За всеки предприемач
« on: August 13, 2011, 03:10:22 AM »
Смятам, че за всеки предприемач би била полезна тази страница в start.bg - http://predpriemach.start.bg/ . Тя се редактира от Катя Рангелова (http://predpriemach.start.bg/about.php)

9
  Предприемач и предприемачество са неразделно-свръзани. Това е иманентна връзка.
 Какво можем да научим още за предприемача и предприемачеството в частност?

"Предприемачеството отнасяме към икономическите дейности, но те са сложен социален и психологичен феномен. Ако изходим от ситуацията на пазара на труда и ако обобщим възможностите за трудова реализация, предприемаческата функция е една от трите възможни дейности, чрез които индивидът може да осигури доходи за съществуване. Предприемачът е всъщност работодател, който регистрира индивидуално или в съдружие собствена фирма. Поради разбираеми икономически причини свързваме предприемаческите функции най-вече със сектора на малките и средни фирми, познати като дребен бизнес.

Често пъти в много микро бизнеси предприемаческата функция се свежда до самостоятелност – предпиемачът е едновременно собственик и изпълнител на трудовата функция. Научното определение за предприемачеството е твърде широко и се свежда до това, че предприемачът е по-необикновен участник в пазара на труда, както и се изтъква обстоятелството, че предприемачът е успешен стопански деец, който прехвърля ресурси от сектори с по-ниска печалба в такива с по-висока.

Всъщност най-важната отлика между предприемача и непредприемача е тази, че първият поема пресметнат, но реален стопански риск. Казано по-просто предприемачът може да спечели, но може и много да изгуби, ако фирмата му фалира. Като всяка стопанска дейност и предпиемаческата има и отрицателни страни. Те са свързани, например, с повишено трудово натоварване, работа в извънработно време, липса на време за семейство, хоби и развлечения и от там с неудобства, които ние дефинираме като цялостна промяна в стила и начина на живот. И тъй като пазарната икономика е демократична система, всеки сам решава дали да започне кариера на предприемач или да продължи да работи в бюджетния сектор или в сферата на наемния труд."
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

 Друг път ще продължим със самообразованието си по темата за "предприемач и предприемачество".

10
 Дойде време отново да се включа с "Предприемач" на различни езици от Wikipedia - 2:

Китайски: 企业家 - http://zh.wikipedia.org/wiki/%E4%BC%81%E4%B8%9A%E5%AE%B6

Украински: Інтрепренер - http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%86%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80

Шведски: Entreprenör - http://sv.wikipedia.org/wiki/Entrepren%C3%B6r

Норвежки: Gründer - http://no.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%BCnder

Сръбски: Предузетник - http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%83%D0%B7%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA

Руски: Предприниматель - http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8C

Полски: Przedsiębiorca - http://pl.wikipedia.org/wiki/Przedsi%C4%99biorca

Холандски: Ondernemer - http://nl.wikipedia.org/wiki/Ondernemer

Словенски: Podjétnik - http://sl.wikipedia.org/wiki/Podjetnik

Словашки: Podnikateľ - http://sk.wikipedia.org/wiki/Podnikate%C4%BE

Литовски: Verslininkas - http://lt.wikipedia.org/wiki/Verslininkas

Латвийски: Komersants - http://lv.wikipedia.org/wiki/Komersants

Кечуа (Кечуански): Ruruchiq - http://qu.wikipedia.org/wiki/Ruruchiq



 Има и още няколко езика като маратхи (марати), телугу, бишнуприя-манипури и пр., но нямам възможност да ги разчета, защото софтуеърът ми не е съответно маратхизиран, телугузиран, бишнуприя-манипуризиран и т.н., затова ако някой, все пак, се интересува как е предприемач думата на въпросните пропуснати езици, нека потърси начин с http://www.google.com или друг удобен за него.




11
"Предприемач" на различни езици от Wikipedia:

Според статиите, които има към днешна дата в Уикипедия, можем да научим как е думата "предприемач" на различни езици.


Белоруски: Антрэпрэнэр http://be-x-old.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D1%82%D1%80%D1%8D%D0%BF%D1%80%D1%8D%D0%BD%D1%8D%D1%80

Каталонски: Emprenedor http://ca.wikipedia.org/wiki/Emprenedor

Чешки:Podnikatel http://cs.wikipedia.org/wiki/Podnikatel

Датски: Iværksætter http://da.wikipedia.org/wiki/Iv%C3%A6rks%C3%A6tter

Немски: Unternehmer http://de.wikipedia.org/wiki/Unternehmer

Английски: Entrepreneur http://en.wikipedia.org/wiki/Entrepreneur

Испански: Emprendedor http://es.wikipedia.org/wiki/Emprendedor

Ирански (персийски): کارآفرین http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A2%D9%81%D8%B1%DB%8C%D9%86

Финландски: Yrittäjä http://fi.wikipedia.org/wiki/Yritt%C3%A4j%C3%A4

Френски: Entrepreneur http://fr.wikipedia.org/wiki/Entrepreneur

Еврейски: יזם http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7%96%D7%9D

Хърватски: Poduzetnik http://hr.wikipedia.org/wiki/Poduzetnik

Исландски: Frumkvöðull http://is.wikipedia.org/wiki/Frumkv%C3%B6%C3%B0ull

Италиански: Imprenditore http://it.wikipedia.org/wiki/Imprenditore

Японски: 起業家 http://ja.wikipedia.org/wiki/%E8%B5%B7%E6%A5%AD%E5%AE%B6

...

Очаквайте продължение...

12
Other languages / Какво е това "предприемач"?
« on: August 09, 2011, 04:12:43 AM »
 А какво е това

предприемач

?

 Според статията в Уикипедия по тематата - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%87 -

"Предприемач е човек, който подема нова инициатива с цел печалба. Думата произлиза от предприемам нещо т.е. започвам да се занимавам с нещо.

Широко разпространено е разбирането, че има 2 вида бизнесмени - предприемачи и управители на бизнес. Първите започват или подкрепят нов бизнес, а вторите поемат управлението му, когато той вече е зрял и стабилен. Това се дължи на факта, че уменията, необходими за двата вида дейности, са различни. Докато новият бизнес има нужда от агресивно пробиване на нова ниша, развитото предприятие има нужда от стабилно и устойчиво управление.

В съвременната икономика на предприемачите се отдава особено голямо значение, защото те генерират икономически растеж и конкурентоспособност на националните икономики. Уникалните продукти (стоки и услуги), които често са резултат от предприемаческа дейност, са продукт, който има своя собствена пазарна ниша, сравнително независима от международната финансова конюктура.

Предприемачите и иновативността

Някои определения поставят акцента в определението върху иновативността. Тя може да включва:

    Нови продукти
    Нови производствени методи
    Нови пазари
    Нови форми на организация

Резултатът е създаване на търсене, което от своя страна генерира богатство. Формулата е следната - комбиниране на икономически ресурси по иновативен начин, създаване на търсене за предлаганата стока/услуга и парични приходи от продажби, които надхвърлят началната инвестиция. Резултатът е печалба (Profit).

Някои хора неправилно използват термина "предприемачество" когато имат предвид "собственик на малък бизнес". Основни отличителни черти са в мащаба на начинанието. Предприемачът, не просто генерира приход достатъчен да покрие разходите си. Основните разлики са:

    Размер на печалбата - Обикновено говорим за т. н. "Свръх печалба" (generating abnormal profits). Това не е изкуствено надуване на цената а реална печалба, резултат от ефективно разгръщане на икономическите ресурси
    Скорост на реализация на печалбата - При предприемачевството процесите протичат експлозивно за определен период от време, докато пазарът все още не е наситен. След това предприемчът се прехвърля на друга идея.
    Риск - Има вискои нива на риска. Това е неразделна част от процеса. Бизнес моделите са нови и неутвърдени. Никои никога не ги е тествал.
    Иновативност - Икономическите ресурси са организирани по нов и оптимален начин. Обикновено това намалява производствените разходи и стойността на крайният продукт.
"

  Така се избистря разбирането за това какво е "предприемач".


13
Other languages / ~~~~~Предприемач~~~~~
« on: August 09, 2011, 03:36:51 AM »
  Понякога съм предприемач в този живот, а понякога нещо друго. Я учащ се, я учител; я приятел, я любител...В роли всякакви съм бил, както и другите хора по света.

Pages: [1]

Your ad here just for $1 per day!

- - -

Your ads here ($1/day)!

About the privacy policy
How Google uses data when you use our partners’ sites or apps
Post there to report content which violates or infringes your copyright.